Autor Téma: škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů  (Přečteno 1195918 krát)

Tonda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #30 kdy: 16. 01. 2015, 15:18:41 »
Tady je o barevné teplotě podrobný článek http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature bohužel česká verze je dost stručná.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


warsava

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #31 kdy: 26. 01. 2015, 06:43:54 »
Dobry den, sledoval jsem podrobne vasi diskuzi, protoze me skutecne prekvapil clanek na Novinkach, ktery se navic opira o vedeckou autoritu pani Ilnerove. Ne, ze bych se bal LCD displeju a toho, ze by mi meli snad vypalit sitnici, ale koupil jsem nedavno detem do pokoje LED nocni svetylko, takze spis z tohoto duvodu. Co si o LED nocnich svetylkach myslite? Mohou mit v clanku popisovany negativni vliv na tvorbu melatoninu a tim i na zdravi cloveka? Skutecne me to zarazi kvuli tomu, ze LED nocni svetylka se bezne nabizeji a pouziti v detskych pokojich je asi nejlogictejsi. Konkretne jsem zakoupil tuto lampicku: http://www.shop.solight.cz/solight-nocni-led-svetelko-s-prubeznou-zasuvkou-bila-barva-svetla-senzor-230v-detail-27Y0000201.aspx . Predem dekuji za odpovedi a vysvetleni.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #32 kdy: 26. 01. 2015, 07:07:26 »
Při vší úctě, paní Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. by si měla užívat důchodu a ne se pachtovat s kariéristickými pisálky typu Tuna a spol., kteří se snaží ze všeho udělat problém jenom proto, aby jim tekly do kapsy penízky :(


warsava

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #33 kdy: 26. 01. 2015, 13:33:54 »
Takze radite clanek ignorovat?


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #34 kdy: 26. 01. 2015, 13:54:53 »
Spíš článek vnímat jako varování. Nevidím žádnou potřebu v pokoji trvale svítit, byť nějakou LED bludičkou. Ale pokud už to děláte, tak je lepší, když ta bludička svítí žlutě jak žárovka, ne do modra. Bohužel na tom obalu je vtipně uvedena jen barva bílá, ne studená/teplá bílá. Při nízké intenzitě světla, jakou tyhle bludičky mají, bych si s tím ale hlavu nelámal.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #35 kdy: 26. 01. 2015, 14:46:22 »
Je to jako s potravinami. To co bylo zdravé včera a předevčírem bude už zítra špatné.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #36 kdy: 26. 01. 2015, 15:03:16 »
Rozmach různých "blikátek" v poslední době souvisí také s tím, že moderní miniaturní LEDkové zdroje mají minimální spotřebu a proto jí nikdo nemusí řešit. Také do našich domácností stále přibývá mnoho nových spotřebičů, které ani nemají siťový vypínač a svůj stav často oznamují jen barvou své ledky. Pokud by s tímto nápadem přišel někdo před érou LEDek, málokdo by si nechal doma nepřetržitě svítit žárovičku se žhaveným vláknem. A, asi nejen kvůli spotřebě, ale i kvůli jejich zbytečné svítivosti.

Za ta léta, co mám za sebou, jsem prožil mnoho kampaní o škodlivosti a prospěšnosti téměř čehokoliv. Mění se názory "vědců", výsledky průzkumů i politika výrobců a prodejců čehokoliv. Potom si vyberte .....

Také nejsme všichni stejní, nestejně reagujeme na vnější podněty a mám pro to důkazy i ve svém okolí. Třeba v Praze někomu nevadí, že do okna ložnice intenzivně svítí pouliční osvětlení, ale na chalupě vadí i displej digitálních hodin, které jsou i v pražské ložnici a i mají silnější jas. Jsou děti, které se v naprosté tmě zkrátka bojí, ale i ty ostatní, pokud nemají u ruky vypínač lampičky, mohou, v případě potřeby někam v noci jít, narážet do všeho, co rozespalí potmě v bytě nevidí. Sám nejsem milovníkem rozsvíceného celého bytu, ale pro hladkou komunikaci mezi místnostmi bytu máme právě v temné chodbě bez oken orientační LED světélko, ovládané fotobuňkou. Ty ukopnuté palce, modřiny na nohou, nebyly příjemnou daní za absolutní zachování temných zákoutí bytu.

Na druhé straně je pravdou, že dnešní mladá a nejmladší generace žije v jiném prostředí, dané moderními technologiemi. Nejen atmosférický smog, ale i ten radiový, mikrovlný, světelný asi zvyšují zátěž organizmu. Co je ale rozumnější? Mají se přizpůsobit, nebo se nepřipraveni stanou obětmi pokroku?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #37 kdy: 26. 01. 2015, 20:34:20 »
Takze radite clanek ignorovat?
Přesně tak, na článek se vybodnout. A žárovky "studená modrá" bych osobně nekupoval, ovšem ne kvůli nějakým článkům, ale protože mně z nich světlo není příjemné (připomíná to halu ve fabrice).


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #38 kdy: 27. 01. 2015, 00:50:27 »
Se 4-letým synkem spíme v ložnici a přemýšlel jsem, jestli v noci svítit, nebo ne. Syn světlo chce, já spíše ne, ženě je to jedno. Když jsem pravidelně zhášel (vypínal lampičku), synek se budil a plakal. Tak jsem našrouboval LED-žárovku 0,8W 2500K, která svítí celou noc - a jsme všichni spokojeni. Není to sice světlo úplně bez modré barvy, ale (podle mě) ji vyzařuje tak málo, že to (snad) není škodlivé. Jedině pak už jen zapnout moji lampičku s 8W argon-wolframovou žárovkou; ta má, myslím,  jen 2000K. Nebo svíčku s 1500K, ale zase nechci uhořet.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #39 kdy: 27. 01. 2015, 09:43:52 »
dítě - sám jsem to řešil slabě svítícím oranžovým displejem dětských hodin a elektrickou voskovou svíčkou. U svíčky mě překvapil rozdíl mezi čistě plastovou a skutečně voskovou svíčkou. Vosk, který jsem považoval za nesmyslný („…proč je proboha u LEDkového svítidla tělo z vosku?“) si nyní pochvaluji. Světlo je velmi příjemné, hezky vyfiltrované, a dítě si může „svíčku“ samo zapnout a vypnout (nic nepodpálí a baterie vydrží měsíce). Nyní už spí ve tmě a nebudí se, jak tomu bylo dříve u mnoha LEDkových svítidel s nejrozmanitějšími teplotami světla. Těch pokusů…!
« Poslední změna: 27. 01. 2015, 09:45:50 od Petr Svoboda »


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #40 kdy: 27. 01. 2015, 11:00:37 »
docela se divím, že máte problém s tmou. U nás je spíše problém, tedy mimo uzavřených prostor bez oken, s vnějším světelným smogem/pouličním osvětlením, prostě všude v domě/bytě vidíme i v noci a to i u tchyně na vesnici. takže spíše řešíme, jak zatáhnout závěsy/rolety


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #41 kdy: 27. 01. 2015, 11:20:56 »
král Já I.: Je venku tma?
Atakdále: Jéje, že by se dala krájet.
král Já I.: Já bych neřek.
Atakdále: No, totiž... Tma tu není, ale... Není nic vidět. Totiž možná že je vidět tma, ale já ji nevidim.
král Já I.: Krásný princi, je venku tma?
krásný princ: Tma zajímá jen ošklivce a šeredy, protože dovedu utajit jejich ohyzdnost. Tma není můj přítel.
král Já I.: Chytrý princi, co myslíš? Je tma?
chytrý princ: To přijd na to... Tma jako v pytli to rozhodně není. To u nás když je tma jako v pytli, tak ji v těch pytlích hned vyvážíme. Někteří mocnáři za dobrou tmu dobře platí.
král Já I.: Tak je tma anebo není tma?
chrabrý princ: Dej mi rozkaz a udělám třeba tmu!


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #42 kdy: 27. 01. 2015, 12:51:55 »
docela se divím, že máte problém s tmou.
Pochopitelně. Děti, jak se odděluje jejich osobnost od rodičů, se ve tmě bojí, že jej rodiče opustili. Příčinou je vlastní postel, vlastní pokoj; spouštěčem je tma. Řešením je světlo a duševní blízkost, a ne připoutání děcka až do jeho puberty.
U nás je spíše problém, tedy mimo uzavřených prostor bez oken, s vnějším světelným smogem/pouličním osvětlením, prostě všude v domě/bytě vidíme i v noci a to i u tchyně na vesnici. takže spíše řešíme, jak zatáhnout závěsy/rolety
A já měl za to, že řešení snad ani není „řešení“, ale splnění úkolu - nejsou třeba žádné znalosti ani intervence na obecním úřadě, stačí pouze technika (žaluzie udělají příjemnou tmu, při stažených venkovních roletách lze i fotky vyvolávat ;)).


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #43 kdy: 27. 01. 2015, 13:20:09 »
pane petře svobodo, jistě psychika člověka je důležitá, podobně ženský musejí slyšet nějaké hlasy , tak spí u puštěné TV. Tak podobně asi vaše děti potřebují světlo. Já od mládí žiju v Praze, takže si od dětství jsem takové světlo nepožadoval, ani dnes nemusím rozsvítit, když v noci vstanu a někam jdu, docela se dobře orientuju a "vidím" a taky normálně bez problému u toho spím.  Rolety/závěsy řešíme, jak je nastavit/zakrýt okno, když chceme, aby nesvítilo z ulice dovnitř, takže ano, je to řešení řešení :)

Ještě k tomu (LED) světlu, existují také (hygienické) normy na osvícení různých prostor, hledal jsem na googlu, ale nenašel, abych tu případne dal link.


pepa novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 638
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:škodlivost LED žárovek, obrazovek, displejů
« Odpověď #44 kdy: 27. 01. 2015, 19:29:27 »
Vím že to sem nepatří, klidně to časem sám smažu ale moc děkuji Lukášovi za uzamknutí těch dvou nesmyslných pepových ČT témat. Opravdu odkladiště se bude na obě dvě hodit.  :)
jo, už se to opakovalo, takže ok. Ostatně ta diskuze o smyslu a kvalitě programu na ČT a poplatcích za to vše se naštěstí už vede leckde.
Fakt je , že na Digizone je stále více diskuzí o programu, protože samotná "digitalizace" už má ty nejbujarejší doby změn momentálně za sebou a na další inovace se momentálně čeká. Takže proto spousta těch diskuzí o programech TV, nejen na ČT.
Pánové v každém případě se mi líbilo, jak jste postupně aspoň diskutovali stále slušněji, nicméně se těším na méně okřikování a více argumentů v příštích diskuzích :)
Pane Poláku, díky za trpělivost, tohle jak budete chtít také smažte.