Autor Téma: Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV  (Přečteno 28877 krát)

Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« kdy: 20. 11. 2014, 23:12:51 »
Zdravím kolegy,
 pohrávám si s myšlenkou postavit přes zimu výkonnější anténu a nahradit HB9CV, se kterou už se o moc dál asi nepohnu. Zvažuji stavbu jedné z těchto dvou: Körner 9.2, nebo Körner 15.12. Vzhledem k tomu, že mám levný rotátor, tak ho nechci zbytečně moc trápit, protože na lepší finance nemám.
Zde by tedy byla lepší menší ze zmiňovaných. Má s ní někdo zkušenosti? Potřeboval bych hlavně vyřešit otázku, jestli si nějak výrazněji pomůžu oproti Hábéčku.
Tímto otevírám diskuzi a děkuji za postřehy. 
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2015, 16:55:34 »


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2015, 20:04:50 »
HB9CV je anténa s velmi dobrými vlastnosmi. Jediná její nevýhoda je v její relativní úzkopásmovosti. Pokud jde ovšem o zisk, pak je téměř nedostižná. Lepší zisk než HB9CV má snad už jen SWAN.
 Antény Körner jsou sice dobré antény, ovšem ziskem nikterak nepřekonávají HáBéčko. V oblasti VKV je 15.12 srovnatelná s HB9CV, 9.2 je za HáBéčkem docela pozadu. Pokud by tedy mělo jít o zisk, pak bych spíš doporučil soustavu HáBéček. V případě potřeby větší širokopásmovosti bych asi laboroval s tloušťkou prvků nebo s různě laděnými anténami v jedné soustavě.


Josef Zavřel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 323
  • Místní i dálkový příjem DVB-T/T2 CZ,SK a FTA SAT
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2015, 14:09:53 »
Hezký sobotní den v r.2015.
Trochu jsem odbočil,ale na anténu HB9CV mám velmi dobré vzpomínky.Používal jsem ji již někdy po roce 1968 na obě pásma VKV.Na naše tzv.OIRT 67-72 MHz a na "tuzexovou" Toshibu pro příjem Rakušáků v normě CCIR 88-108 MHz.Na své rozměry má výborné elektrické vlastnosti i pro dálkový příjem.Dá se vyrobit i ve verzi 75 Ohmů,tak že žádný sim.člen.Ne každý si ji však může a nebo umí vyrobit doma a tak si říkám,proč ji někdo nevyrábí?Jsou v tom snad nějaká autorská práva?Zdraví J.Z.
DVB-T2 Kojál mux21,22,23, Brno-Barvičova (V) mux 24,
SK mux 1,2,3,4,Vel.Jav. Ant.1x Emme Esse 45 UC. Zes.26/1,2
TV 43FUB8061-4K Finlux.
DAB+ČRo K12D Kojál,Teleko K8A Brno,W-K 5D,př. Albrecht DR 52 BA a DUAL DAB 4 C, ant.FUBA DAB 307,    
SAT.Emme Esse 80cm Fe+4xLNB Megasat
Družice 13-19,2-23,5-28,2


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2015, 14:56:16 »
Dobrý den,já jsem si HB9CV udělal sám,rozměrově přesně na kmitočet VKV 104,9 MHz na příjem rádia Beat vysílač Ústí nad Labem.Bydlíme v Krušných horách a vysílač je cca 50km vzdušnou čarou a výkonem 200W a výsledky na to že to beru odrazem,v horách a protější kopce velmi dobré,pokud neprší a není mlha tak Beat hraje slušně i ve stereu,jinak přepínám na mono a tam je to čisté úplně.Hábéčko mám na držáku na fasádě po satelitu ale na jaře až se oteplí tak bych ji zkusil šoupnout na střechu a uvidím jak se to bude chovat.Jinak HB9CV mám pro příjem Beatu ve vertikálu a výroba na  75 Ohm koax.Pořizovací náklady materiálu 100korun.Ráhno čtvercovej jekl,dipoly 8mm a fázovací vedení 4 drát,posvářeno a maká to ale jak říkám zkusím to na tej střeše,jinak anténa perfekt.Dnes bych ji udělal z hliníku nebo hromosvodovýho drátu.Pak je lehounká.Tuner mám Technics doma jede jen Beat a občas žena saské oldies radio RSA,velmi slušná stanice.
« Poslední změna: 03. 01. 2015, 14:58:47 od Dave1977 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2015, 15:29:11 »
Zakladni vyhodou anten od Kornera je jejich extremni smerovost a potlaceni bocnich a zadnich laloku. Tyto anteny jsou delany pro dnesni dalkovy prijem, kde casto neni primarni zisk, ale schopnost anteny odsmerovat blizke rusici vysilace a teprve pote ma smysl se hnat za ziskem.

Takto jsou konstruovany Kornery 9.2, 15.12 i 19.3.

Samozrejme plati, ze tyto anteny se stavaji plne efektivnimi az v pripade, ze maji kolem sebe homogenni pole a nejsou obklopeny prekazkami. Je nutne je mit v urcite vysce nad strechou, a jejich funkci a smerovost narusi i okolni budovy, zejmena pokud jsou vyssi nebo i ve vysce anteny.

Osobne mam na strese Kornera 19.3, a ve smerech, kam mam otevreny vyhled je ta antena naprosto uzasna, v Praze lze zachytit bez problemu i slovenske a madarske stanice (samozrejme na kvalitni prijimac, v mem pripade Sony XDR) a velmi kvalitne poslouchat stanice rakouske, polske a nemecke. I odsmerovani silnych vysilacu dosahuje skvelych vysledku, napriklad silny vysilac Krasne 100,1 MHz lze odsmerovat natolik, ze na stejnem kmitoctu zachytim DLF z Bavorska, podobne dokonce i velmi silnou Cernou horu na 92,1 FM antena v urcitem uhlu utlumi a chvilemi se protlaci Bayern 1.

Jedna se ale o opravdu velke anteny (zejmena u 15.12 a 19.3) pro ktere je nutne mit dost mista.

HB9CV je oproti tomu antena velmi kompaktni a pri svych rozmerech neprekonatelna. Jeji pozitiva a negativa bych asi neshrnul lepe nez Enik...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2015, 06:15:13 »
Ahoj Radku,tak jak jsi daleko s výběrem antény?Nepřemýšlel jsi o anténě např.kathrein ABH01 nebo českou 5FM od Vatenu?Mě začala lákat ta co nabízí Kuba tu Kathrein ABH01 ale ta cena.....opravdu je Kubo tak perfektní i k nám do hor na odrazy?


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2015, 21:27:44 »
Zdravím všechny!
 Děkuji za komentáře a postřehy. No, stále jsem na vážkách... HB9CV funguje slušně, ale asi nejhorší problém bych viděl ve směrovosti a příjmu zezadu. Když jsem do tuneru nahodil 4x110 kHz filtry, trochu zlepšení je, ale silné vysílače jsou problémem. To mluvím i o Kojálu, který je cca 80 km daleko, ale i tak mi zaruší impuls na 87,6 MHz příjem o 100 kHz výš a níž. Ale problém je i Ještěď, Praděd a další spousta... Poté vysílače z Jihlavy.
Trochu nastíním místní prostředí... Údolí Vysočiny, anténa je asi 480 m.n.m. hned za domem začíná  stráň a na ní je dům, který je ještě kousek nad úrovní výšky antény. Ta stráň přechází v kopec, který je na vrcholu 100 m nad anténou směr zhruba Jih. Na západ a východ je krajina relativně otevřená, ale to platí pro pár kilometrů. Zkrátka všude jsou kopce, řeka se klikatí ;-) Zhruba na sever je úplně stejný 100 metrů vysoký kopec, ale začíná cca 300 metrů od antény. Změna nadmořské výšky je cca 100 m na 1,5 km délky.
Co se týká severu, je to relativně dobré, signál se láme a podle bandscanu je vidět, že polské vysílače relativně bez problému chytím a identifikuji.
Východ je asi nejlepší, slovenská rádia a hlavně Reginu z BB chytám velmi slušně. Anténu mám spočítanou na 2/3 pásma. Takže 101,1 MHz, tedy Regina na 101,5 je ideální a těch 250 km je velmi často kvalitativně místní příjem.
Jih je největší problém. Mám i úlovky z Maďarska i Chorvaty, ale to už musí být velmi slušné podmínky, nebo výluka vysílače.
Ale dám příklad na Rakousku. Zde dole na protější straně není problém je chytit na ten kulatý dipól a průměrnou soustavu. Jedná se hlavně o Vysílače Jauerling a Kahlenberg. Já mám problém i s nimy, šum je značný a většinu roku nejsou ani na úrovni poslouchatelnosti. Nejlepší výsledek v příjmu dosáhnu tím, že chytám odraz od protějšího kopce. Na přímo hrají prachbídně.
S homogenitou pole to zde tedy asi nebude žádná sláva a nerad bych se pouštěl do stavby antény, která zabere čas, peníze a poté mi tu nebude fungovat.
Jinak jde mi hlavně o ten jih a rád bych také dosáhl lepšího příjmu z Německa. Ale samozřejmě i zbytek.
Je jasné, že těžko mi někdo poradí s jistotou. Ideální by bylo půjčit si nějakou anténu a zkusit, co to udělá, ale kde si ji půjčit že? Obzvláště třeba Körner 9.2.
Shrnutím tedy zisk asi není primární (dle mého předpokladu). Směrovost je asi největší požadavek, ale opravdu netuším, jak by se Körner 9.2 choval v mém QTH.   
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2015, 23:37:44 »
tohle se fakt nedá vyvěštit, ale je velmi pravděpodobné, že rozhodně lépe než původní anténa a to z důvodů, které jste sám zmínil - směrovost a předozadní poměr . Pochopitelně 15-ti prvek bude lepší.
 
Další podstatné zlepšení příjmu by zajistil tuner Sony XDR-F1, nebo XDR-S3.
Myslím, že mohu mluvit i za další FM dx-ery, kteří tuto techniku používají - nikdo z nás nemá dokonalé podmínky, ale jedině skutečně kvalitním přijímacím řetězcem lze dosáhnout lepších výsledků. Jediný problém je, že to něco stojí, ale to koneckonců každý koníček.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #9 kdy: 14. 01. 2015, 21:08:01 »
Ahoj všem fandům VKV.Dnes jsem se snažil od dopoledne sfázovat dvě HB9CV aby se zlepšil příjem rádia Beat na 104,9 MHz.Na noční jsem si vyrobil i 1,5m vysoký stožár,který jsem ve větru dnes v Krušných horách snažil ukotvit nad střechou.Po ukotvení stožáru jsem namontoval dvě háběčka zády k sobě a podle amatérských rad to sfázoval vertikálně.Od původního umístění antény přátelé ani "prd".Do 15 hodin jsem lítal ze střechy dolů k tuneru a hledal signál.Po 16 hodině jsem to vzdal a anténu vrátil na původní místo na fasádu asi 3 metry nad zemí.Nad střechou jsem si ani neťukl.Je pravda,že stanic bylo až až,ovšem Polská či Rakouská rádia mě neberou a Beat na střeše nešel,resp.šel ale neposlouchatelně.Jak je možné že ve 3 metrech signál je a na střeše několik metrů ani ´ťuk?Nejsem zase v situaci abych lovil a mastil antény za tisíce.Škoda,ten Beat mě v kvalitě příjmu u nás štve.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #10 kdy: 14. 01. 2015, 21:19:07 »
Nebylo by vhodne investovat do DAB tuneru??
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #11 kdy: 14. 01. 2015, 23:50:57 »
Ahoj všem fandům VKV.Dnes jsem se snažil od dopoledne sfázovat dvě HB9CV aby se zlepšil příjem rádia Beat na 104,9 MHz.Na noční jsem si vyrobil i 1,5m vysoký stožár,který jsem ve větru dnes v Krušných horách snažil ukotvit nad střechou.Po ukotvení stožáru jsem namontoval dvě háběčka zády k sobě a podle amatérských rad to sfázoval vertikálně.Od původního umístění antény přátelé ani "prd".Do 15 hodin jsem lítal ze střechy dolů k tuneru a hledal signál.Po 16 hodině jsem to vzdal a anténu vrátil na původní místo na fasádu asi 3 metry nad zemí.Nad střechou jsem si ani neťukl.Je pravda,že stanic bylo až až,ovšem Polská či Rakouská rádia mě neberou a Beat na střeše nešel,resp.šel ale neposlouchatelně.Jak je možné že ve 3 metrech signál je a na střeše několik metrů ani ´ťuk?Nejsem zase v situaci abych lovil a mastil antény za tisíce.Škoda,ten Beat mě v kvalitě příjmu u nás štve.
co znamená "zády k sobě " ???


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #12 kdy: 14. 01. 2015, 23:55:00 »
Neni ani potreba DAB tuner, ale staci ten nejlevnejsi DVB-S prijimac a 60 cm parabola. Cele poriditelne v cene kolem 2000 Kc. Pak bude tazatel mit Beat jeste ve vyrazne lepsi kvalite nez je v DAB+.

Na satelitu jede Beat s 192 kbps datovym tokem, tedy velmi dobrym zvukem, mimochodem tento stream pouzivaji k distribuci na vysilace.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2015, 13:29:35 »
V DAB (konkretne RTI jede studiova linka) a kvalita je stejna jako na SATU v pripade RTI.Mnohem lepsi reseni.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Körner 9.2, nebo Körner 15.12 jako náhrada za HB9CV
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2015, 20:29:56 »
Beat hraje v DAB u RTI velmi pěkně, ale studiovou kvalitou bych to určitě nenazýval. Studiovou kvalitou se dá označit pouze signal opouštějící vysílací pracoviště (režie) a to je trochu jiný level, než sebelepší komprimační algoritmus v kontribuci. Doba standardu DSR je dávno minulost...
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.