Autor Téma: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu  (Přečteno 4812 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Trochu nechápu, přoč je nyní aktivní část obrazu na pravé straně a ne uprostřed. Ano, z dvou úzkých sloupů na krajích se stal jeden široký na levém kraji, díky čemuž je tam místo pro titulek "Před 25 lety" a datum, ovšem myslím si, že mínusy této asymetrie jsou evidentní.

1. Dívat se "defaultně" jinam, než na střed obrazu, je poněkud nepřirozené.

2. Majitelé obrazovek ve formátu 4:3 nemohou použit funkci Pan & scan, aniž by nedošlo k oříznutí pravé části obrazu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2010, 19:42:53 »
U TV 4/3 jsem funkci zvětšení obrazu snad ještě neviděl (bývá tam spíš funkce zmenšení, při vysílání 16/9)
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2010, 20:28:54 »
Tak ale na STB bývá Pan & scan, ne? Navíc, zrovna divák ČT 24 se na tento zpravodajský kanál dívá nejčastěji přes STB, pokud nemá analogový kabel nebo není v domě DVB rozvedeno jako analog.


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #3 kdy: 31. 05. 2010, 21:16:29 »
Funkci Pan&Scan si u STB nastavuje málokdo, protože třeba u těch zpráv by to k něčemu bylo, ale u všechno ostatního to akorát degraduje obraz.
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #4 kdy: 07. 06. 2010, 19:56:25 »
Ořez 16:9 obrazu po stranách a zvětšení na celou plochu obrazovky 4:3 = degradace obrazu???
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #5 kdy: 07. 06. 2010, 21:47:01 »
A ne snad, když ti zmizí část obrazu vlevo a část vpravo?

Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #6 kdy: 07. 06. 2010, 21:50:35 »
Ne.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #7 kdy: 07. 06. 2010, 22:00:14 »
Podle subjektivních testů EBU vnímají lidé skutečně lépe, pokud obraz vyplňuje celou obrazovku a to i za cenu, že v něm něco chybí. Možná na základě těchto testu snad všichni výrobci zobrazovacích zařízení produkují displeje, které ve výchozím nastavení roztahují obraz na celou plochu, klidně bez zachování proporcí (FUJ!).

Je však dobré, když si takové ořezání, či podobné zprasení obrazu může individuálně navolit každý divák a není mu vnucováno vysílatelem. Například nedávno vysílaný Forrest Gump na TV Nova tvořil na 37cm CRT TV roztomilou nudličku :D

K tématu: Na diváky se zapnutou funkcí Pan&Scan bych nebral ohled. Když si to někdo zprasí, něchť čelí následkům. Asymetrické umístění obrazu mi připadá fajn, aspoň není překryt titulkem. Jen by se mi líbilo, kdyby ještě archivní obrázek zmenšili na výšku tak, aby ho spodní lišta nepřekrývala. I když chápu, že změna vertikální velikosti je zřejmě problém. Nejvíc by se mi líbilo dočasně spodní (a případně i horní) lištu sundat. Když tam nemusí být během reklam, nemusela by být ani při Před 25 lety.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #8 kdy: 08. 06. 2010, 07:42:49 »
Ano, je to věc názoru a přesvědčení diváka. Někdo vidí raději kompletní obraz, bez ohledu na jeho rozměr a tmavé orámování, někdo chce mít zaplněnou plochu zobrazovače a ořízlý obraz, nebo šišouni mu nevadí.

Mně osobně nevadí pruhy u žádného pořadu, nezávisle na velikosti TV, nevadí mi stejně jako šířka rámu zobrazovače. Já to zkrátka při sledování pořadu nevnímám. Divácký dojem mi nepokazí sledování širokoúhlého filmu na malé 4:3 CRT TV, ani černé pruhy nahoře a dole na 40" LCD. Optický efekt se vždy dá částečně kompenzovat pozorovací vzdáleností. Ale necitlivý ořez, podle mne, degraduje umělecký záběr u filmu i vypovídací hodnotu obrazu z archivu.
Dojala mne diskuze dvou seniorek velmi pokročilého věku u výběru nového televizoru. Jedné se nelíbilo lesklé a ploché orámování zobrazovače, že se v něm údajně bude vidět. A to vypadala zachovale. Vůbec jí ale nezajímalo, zda je to LCD nebo plazma, velikost úhlopříčky, rozlišení, schopnost příjmu HD a pod.. Netuším, zda s tímto zrcadlícím efektem měla nějakou předchozí zkušenost, ale přišlo mi to přímo směšné. ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Julda Fulda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Před 25 lety - Asymterické umístení aktivní části obrazu
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2010, 07:48:58 »
Pan Kulhánek Daniel má asi šedý zákal  :P