Autor Téma: Radio Impuls - test mono, možná natrvalo  (Přečteno 66825 krát)

BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« kdy: 03. 11. 2014, 20:11:53 »
Ač radio Impuls neposlouchám ba přímo nesnáším, zdálo se mě zajímavé zdělit následující informaci.
Již týden cca jede pražský vysílač na 96.6FM v mono režimu.Ovšem není to chyba, ale úmysl/test.
Vyjádření rádia Impuls, cituji..

Rádio Impuls - Ráááádio napsal(a): „Dobrý den, vysílač Praha je v současné době v mono provozu z důvodu testů dosahu vysílání. V současné době vyhodnocujeme, zda je zvýšení dosahu natolik bonitní, že bychom přepnuli do režimu mono celou vysílací síť. Tím bychom výrazně zvýšili kvalitu příjmu mnoha posluchačům. Provoz mono totiž, jak jsme zjistili, většina posluchačů vůbec nepozná. Hezký den“
« Poslední změna: 03. 11. 2014, 21:13:15 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2014, 20:29:58 »
Pokrok nezastavíš  ::)


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2014, 20:36:39 »
Ano, věřím že monozvuk od sterea posluchači této stanice skutečně nerozeznají. Ale normální lidi ano.
Loudness War zabijí hudbu!


čestmír hrdinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 38
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2014, 21:10:27 »
Tak tomu se mi ani nechce věřit, nejen, že to někoho vůbec napadlo, ale že to i někdo schválil, bral bych to u rádia vysílajícího pouze mluvené slovo, ale hudbu poslouchat dnes v monu ?
Jen doufám, že se nápad neujme a nedejbůh nerozšíří


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2014, 21:24:52 »
No, pomyšlení, že by se toho chytnul někdo další mě polilo uplné horko.To snad nemohou myslet vážně?
Kdo rozhodl, že to většina "nepozná", že se vysílá v mono apod..Na základě jakého průzkumu?
Ikdyž tento odpad éteru neposlouchám, přesto mě nad tím zůstává rozum stát.
Kdyby bylo 1.dubna, tak to beru..
« Poslední změna: 03. 11. 2014, 21:31:48 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2014, 21:33:50 »
Radio Impuls klidně v mono vysílat může. Lidé, kteří ho poslouchají o nejaké prostorové lokalizaci ani neví, nevyhledávají atd.
Modulační procesory stejně témeř veškerou prostorovou složku díky brutální komprimaci v podstatě nulují.
Z tohoto pohledu je krok lidí z Impulsu logický. Z pohledu technického je to jen další krok zpět, ale to už má počátek právě s nesprávným používáním modulačních procesorů.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2014, 21:58:24 »
Proboha, to jsou takoví techničtí šašci...

Obecně je to v českém éteru s technickou úrovní vysílání nevalné, používání přemodulovaného zvuku (do doby, než to ČTÚ zakázal) vydávali provozovatelé za nutnost a výhodu pro posluchače, i po stažení modulačních výkonů většina stanic nastavila procesory naprosto nevhodně a nekvalitně, a teď ještě chtějí vysílat v monu, že to zvedne kvalitu příjmu.

Ti lidé by si měli shánět jinou práci, protože té své evidentně nerozumí. V Evropě se rozjíždí DAB+, stereo je standardem, který kromě některých zpravodajských stanic dodržují všichni, ale my zas budeme mít něco speciálního.

Nicméně, u Impulsu je asi opravdu mono dostačující. Možná by ještě mohli začít vysílat ticho, to by kvalitu příjmu v českém éteru zvýšilo výrazně víc.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2014, 22:00:47 »
Tak tomu se mi ani nechce věřit, nejen, že to někoho vůbec napadlo, ale že to i někdo schválil, bral bych to u rádia vysílajícího pouze mluvené slovo, ale hudbu poslouchat dnes v monu ?
Jen doufám, že se nápad neujme a nedejbůh nerozšíří
Možná se jen inspirují jinde. V Británii takhle prznili DAB, což mu na populartě nepřidalo: http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_radio_in_the_United_Kingdom#Criticisms_of_DAB_in_the_UK


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #8 kdy: 03. 11. 2014, 22:02:47 »
Citace
Možná by ještě mohli začít vysílat ticho, to by kvalitu příjmu v českém éteru zvýšilo výrazně víc.

 ;D Souhlas.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #9 kdy: 03. 11. 2014, 22:04:10 »
Mám takový pocit, že s touto myšlenkou si zahrávalo Rádio Prácheň s Příbramským vysílačem na 99,5, kdy se vysílalo sice stereo, ale rozdíly v kanálech byly stěží rozeznatelné. Výhodou bylo, že to buď hrálo, nebo chrčelo, šum minimální. Mám pocit, že Rock Rádio Prácheň z daného vysílače má o něco lepší stereo, ale jako Evropa2 na 105,5 to rozhodně není (při přepínání mono/stereo byl u Evropy 2 brutální rozdíl, stereo efekt byl vyhnaný na maximum, jak je to po nedávných úpravách si nejsem jistý).
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #10 kdy: 03. 11. 2014, 22:07:34 »
Stereo separace u vysilacu, ktere balluji, je dost casto spatna kvuli horsimu prijmu primarniho vysilace. Jestli Pribram stale balluje Pisek 89,0 FM, je klidne mozne, ze tam maji i mono zdroj a nebo je tam tuner Sony s funkcni Hi-Blend, coz je takove polovicni mono. Co vim, tak se to obcas nekde pouzivalo, kdyz byl signal zdroje problematicky.



S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #11 kdy: 03. 11. 2014, 22:18:24 »
Úplné mono to nebylo, jen se člověk musel trochu soustředit, aby tam ty rozdíly slyšel. Díky za vysvětlení, tohle jsem fakt nechápal, tak mizerné stereo měla Prácheň jako jediná ze všech přijímaných stanic. Na 89.0 měla stereo ok, ale u nás byla těžko zachytitelná.
« Poslední změna: 03. 11. 2014, 22:21:15 od Tech7 »
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #12 kdy: 03. 11. 2014, 22:28:14 »
Ale vždyť je to z Kozičína stále skoro mono. Vůbec se to od dob Práchně nezměnilo. Oproti Beatu ze stejného vysílače je to jasně slyšitelné a to má kmitočet 107,4 o něco slabší signál.
« Poslední změna: 03. 11. 2014, 23:31:00 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #13 kdy: 03. 11. 2014, 22:42:23 »
Tak asi zrovna hrály skladbu s větší separací, prostě jsem to před pár měsíci na chvilku naladil a zdálo se mi to lepší, ale možná to bylo na mobilu SE K750i, který stereo efekt u FM tuneru zdůrazňuje. Takže věřím že se nic nezměnilo.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Radio Impuls - test mono, možná natrvalo
« Odpověď #14 kdy: 03. 11. 2014, 23:06:33 »
Já to poslouchal na Nokii 6233 kdysi i přímo na tý louce před vodárnou, udělal jsem si do Kozičína cyklovýlet. Málem mi to rozbouralo telefon a stále skoro mono :-D
Loudness War zabijí hudbu!