Autor Téma: Stanice z Rakouska-směr Jauerling  (Přečteno 30782 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« kdy: 24. 10. 2014, 21:43:21 »
Po dvaceti letech jsem se vrátil k poslechu rakouských stanic. Koupil jsem Chlumeckého Supersonika. Kronehit a FM4 jistě znáte, ale naladil jsem ještě radio NOE na tuner Kenwood a příjemnou moderní hudbu na 104,9 na staré autoradio Blaupunkt.(co je to, nevíte?) Dík.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ajgormy

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2014, 22:23:24 »
Vychádza mi to asi len na rádio 88.6 (NOE ako Niederoesterreich) z Nebelsteinu(?).
http://www.dxradio.cz/jidxc/fm_aut.htm


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2014, 10:32:27 »
Nikoliv- jedná se zcela určitě o 88.6 Der Musiksender Niederösterreich z vysílače Weitra/Nebelstein-3kW. Tahle frekvence jde poměrně solidně po celých jižních jihovýchodních Čechách a i já na Benešovsku ji bez problému chytám. Dříve používali dynamické RDS "88.6 der....Musik....Sender N" ale pak přešli na 88.6 NOE. Asi před 14 dny se tam taky na chvíli objevilo **88,6** takže s tím experimentují. Mateřská stanice je ve Vídni, tohle je mutace pro region, podobně mají i třeba v Burgenlandu. Hrají tam více méně ACR, rockpop-záměrně píšu to rock na 1. místě, ale mají i tématické pořady, které moc rád poslouchám, třeba dneska v sobotu od 19 hodin "Die 80er Nacht"(do 2 do rána bez keců a zpráv), osmdesátky rozhodně jinak než u nás:-)


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2014, 12:25:46 »
Přesně tak. Jede to z ze stozaru na úpatí vrcholu Nebelsteinu. Kousek odtud, cca 4 km je větší vysilač Wachberg, ktery vysílá kromě VKV i A multiplex DVB- T, oba TX jsou v dolnorakouské regionu Weitra. Signal na 104,9 hraje perfektně s externi antenou po celem Budejovicku. Vysílají v obou polarizacich. Kmitočet z RDS 88,6 je využíván pouze na Kahlenbergu. Musiksender je výborná stanice pro střední generaci.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Ajgormy

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #4 kdy: 25. 10. 2014, 13:30:53 »
@Pavel B
Prečo nikoliv? Však som tiež ako vy napísal rádio 88.6.
« Poslední změna: 25. 10. 2014, 13:45:40 od Ajgormy »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #5 kdy: 01. 11. 2014, 11:32:20 »
Ano, máš pravdu, je to na 88,6. Chytám to na Zručsku, tedy kousíček od Benešovska. Nechtěl bys pokecat soukromě o lovení vln ?, máme k sobě regionálně blízko. (chalupar07@email.cz)
A jsem moc rád, že to lze chytat, protože většina cz stanic hraje totéž furt dokola. Což oni asi taky, ale je to změna.
Teď mne matete, rád bych se dobral pravdy. Mám li antenu směrovanou na Jauerling, asi taky trochu šilhá až do Vídně. V tomto směru naladím kmitočet 104,9 a na RDS se mi objeví info 88,6....
Nechce se mi věřit, že chytám na Zručsku 3 kW vysílač z Rakouska, když Vídeň jede 100 kW. Prosím, ujasněte mi to. Anebo chytám oba dva, ale ty 3 kW, tak málo??




Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #6 kdy: 01. 11. 2014, 13:56:01 »
Pokud je tvůj tuner naladěn na 104,9MHz, pak je to signal z vysilače Nebelstein z regionu Weitra.
Oficiální název stanice je 88,6 Der Musiksender, takže tento název generuje RDS kazdeho vysilače teto stanice bez ohledu na vysílací frekvenci.

Viz prehled frekvencí z Dolního Rakouska. Stanice má ješte dve frekvence v rámci Vídně 88,6 a 90,5MHz
« Poslední změna: 01. 11. 2014, 14:00:58 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #7 kdy: 28. 03. 2016, 22:16:49 »
v podstatě off-topic, jenom že je v tématu zmínka o Jauerling.

Mám anténu nic moc v podpisu na příjem DAB (3. TV pásmo) posazenou vertikálně ve směru mezi Kamzík a Vídeň; pro zajímavost jsem projel FM pásmo na přijímači Dual DAB 2A a dle info z rakouského webu z Jauerlingu chytám s větším, menším nebo malým šumem OE1, OE2, OE3, FM4 a Kronehit; vše vysíláno v horizontální polarizaci ale ERP 100 kW.

Na co to chytám netuším, jestli na "kvalitní" koax nebo tu anténu; skoro mně to nahlodalo v mém nadšení pro DAB, že jako pořídit FM anténu, ale nepovolil jsem, FM experimenty jsem si zabanoval :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #8 kdy: 29. 03. 2016, 07:48:55 »
Jauerling je v Brne bezne prijimatelny vysilac na kus dratu :)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #9 kdy: 29. 03. 2016, 15:57:42 »
Na kus drátu možná ano, ale u mě na 5 prvkovou anténu otočenou na Slovensko si ani neškytne.
Do dobře stíněného koaxu se nemají šanci tyto úrovně dostat, takže ti to leze z té antény na DAB. Proč si něco zakazovat? Signály, které jsou zadarmo ve vzduchu je potřeba využít, dokud to jde.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #10 kdy: 29. 03. 2016, 16:15:33 »
Na kus drátu možná ano, ale u mě na 5 prvkovou anténu otočenou na Slovensko si ani neškytne.
Do dobře stíněného koaxu se nemají šanci tyto úrovně dostat, takže ti to leze z té antény na DAB. Proč si něco zakazovat? Signály, které jsou zadarmo ve vzduchu je potřeba využít, dokud to jde.
však to je v pořádku, je přece směrová :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #11 kdy: 29. 03. 2016, 22:00:11 »
Na kus drátu možná ano, ale u mě na 5 prvkovou anténu otočenou na Slovensko si ani neškytne.
Do dobře stíněného koaxu se nemají šanci tyto úrovně dostat, takže ti to leze z té antény na DAB. Proč si něco zakazovat? Signály, které jsou zadarmo ve vzduchu je potřeba využít, dokud to jde.

Konečně lidská reakce, zvláště to "proč si něco zakazovat" mně zahřálo, i když si to tvrdě po svazácku zakazuji, protože jsem DAB úchyl a "vyděržáj pionér" pokud to DAB nezválcuje všechno :)  ; ne ale vážně, při představě, že mám věšet FM anténu, která je poměrně velká, a druhou do jiného směru, tož to ani nevím jak se dvě stejná pásma slučují, se mi do toho nechce.

Tvá myšlenka "Signály, které jsou zadarmo ve vzduchu je potřeba využít, dokud to jde" je sice dobře míněna, ale domnívám se, že to co tam je dnes tam bude i zítra, jedno jestli v FM nebo DAB.

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #12 kdy: 30. 03. 2016, 16:05:17 »
To už mě tady zkušenější poučili, že antény FM se neslučují, ale přepínají případně rotují. Viz vlákno o dvoupolarizační anténě. Poslechl jsem a funguje mi to skvěle.

Dala by se sloučit anténa na FM a DAB do jednoho svodu, ale ten se musí zase rozbočit do dvou tunerů. Bez zesilovačů ty decibely útlumu už chybí. Ideálně pro každý typ přijmu jeden kabel.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #13 kdy: 30. 03. 2016, 18:33:19 »
Jauerling je v Brne bezne prijimatelny vysilac na kus dratu :)

Ja ja ja Jauerling, aby to nebylo total mimo téma.

Já jsem FM příjem nikdy neřešil, léta běželo rádio v kuchyni na kus drátu a OE3 jsem naposled ladil ani nepamatuji a vždy jsem si myslel, že jede z Kahlenbergu, což při pohledu na dnešní tabulku frekvencí ORS asi tak bylo i tehdy (99,9 MHz, H polarizace, ERP 100 kW); nyní mi to jelo bez šumu, se šumem to jelo z Jauerlingu na 89,4 MHz (taky  H polarizace, ERP 100 kW).

Chtěl jsem říct, že to tak bude jak říkáš - v Brně Jauerling na kus drátu; pro jistotu zopakuji, že anténu mám z jiného pásma než FM, posazenou vertikálně a směrovanou mezi Kamzík a Vídeň, tedy hezky bokem od Jauerling.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stanice z Rakouska-směr Jauerling
« Odpověď #14 kdy: 30. 03. 2016, 20:38:10 »
Dala by se sloučit anténa na FM a DAB do jednoho svodu, ale ten se musí zase rozbočit do dvou tunerů. Bez zesilovačů ty decibely útlumu už chybí. Ideálně pro každý typ přijmu jeden kabel.   

aha, ale pokud jsem to pochopil správně, tak ta DAB krabička, kterou mám a má příjem DAB i FM, tak ji stačí jeden koax kabel kde bude sloučen signál z antény DAB a FM (abych  nebyl brutálně off-topic, řekněme na zkrocení Jauerling); možná bych ani nepotřeboval anténní předzesilovač na ztrátu v slučovači protože koukám, že Teroz uvádí útlum slučovače 0,5 - 1 dB.

Ovšem řeknu to ještě jinak (sorry za sarkazmus, tož jsem už takovej):

Měl jsem noční můru, probudil jsem se zpocený uprostřed noci; já, DAB fundamentalista, jsem táhl z obchodu FM anténu a protože nejezdím každý den autem, rval jsem ten fungl nový FM zázrak do přecpané šaliny; podařilo se mi tím nejdelším direktorem antény propíchnout plíci nějakému chlápkovi; ukázalo se, že ten chlápek je věhlasný právník, kterému se ten den porouchalo auto a jel poprvé v životě zrovna tou samou šalinou jako má FM anténa; musím říct, že dýchal ztěžka, ale měl dost sil na to, aby ze svého smart phonu odeslal předtištěné trestné oznámení a vyhrožovat mi, že se za mé nepřátelské agresivní chování nevzpamatuji do konce svého života...

Tímto bych chtěl našeptávačům ďábla (FM) Omar3 a David Kříž zaslat otevřený protestní dopis, že mi připravili bezesnou noc hrubým nátlakem abych zkrotil Jauerling  ;)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno