Autor Téma: 29. května - zlepšené podmínky na UHF  (Přečteno 9152 krát)

Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
29. května - zlepšené podmínky na UHF
« kdy: 29. 05. 2010, 09:44:13 »
Po ránu jsem přemýšlel o tom, že si sednu k rádiu. Nejdříve jsem ale vyzkoušel okolo sedmé ráno UHF pásmo a už jsem u něj zůstal. Na VKV zkrátka nezbyl čas. Asi největší překvapení mě čekalo na 56. kanále, kde chodila ČT 1 z východu.

Když se podíváte na web ČTÚ, není moc z čeho vybírat, viz:
http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu.html?action=station&f_transmitter=&f_channel=56&f_pol=0&f_station_name=%C8T+1&f_druhvys=0.

Podařilo se mi zachytit dokrývač z Olešnice v Orlických horách!!! V případě zájmu mohu dodat video, kde jsou vidět i některé technické parametry.

Zajímavostí je, že na stejném kanále chodil i nějaký digitál ze severozápadu, ale nevěnoval jsem mu pozornost, protože jsem se domníval, že to bude nějaký vysílač, jakým je například Buková hora. Nemám ještě všechny TV kmitočty v hlavě. Když jsem se pak podíval do seznamu a uvědomil si, že nic takového to být nemůže a vrátil se k televizi, abych zmíněné DVB-T znovu naladil, signál byl již pryč. Zřejmě tedy šlo o nějaký digitál z Německa.

Také se mi podařilo zachytit multiplex 3 z Kletě na kanále 22 a analogovou Primu z Tábora na kanále 44. Přesto, že má výkon pěkných 100 kW, opravdu tu běžně nechodí. Co se týká polských vysílačů (Klodzko, Zagań, Lubań atd.) mnoho jich bylo téměř v místní kvalitě. Czestochowa, kterou sice chytám pravidelně ale jen černobíle a se šumem, byla dnes v barvě a s mírným šumem, audio naprosto bez problémů.

Záhadou pro mě zůstává 44. kanál, kde chytám dvakrát ČT 2. Jednou je s piktogramem (může jít o nějaký dokrývač, jehož zdrojovým signálem je vysílač, který čeká vypnutí), a po druhé bez. Dle webu ČTÚ je patrné, viz: http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu.html?action=station&order=TCS_NAME&direction=ASC&f_channel=44&type=&f_station_name=%C8T%202&f_pol=0&f_transmitter=&order=ETX_POW&direction=DESC, že jde o některý z dokrývačů do 35 W.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2010, 11:38:30 »
Jak poznám ty dobré podmínky pro příjem UHF?


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2010, 11:54:55 »
Jednoduše, podle toho, co chodí. :) Když to vezmu hodně v kostce pohledem analogu, to, co vám běžně chodí v šumu, jde lépe a objevují se signály, které na UHF pásmu běžně nemáte. Stejný případ je to i u VKV. 8)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2010, 12:18:58 »
jj děkuju a nedá se to poznat taky podle počasí atd?


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2010, 14:15:30 »
Podle mých dlouholetých zkušeností s dálkovým příjmem jsou nejlepší zpešené podmínky na podzim, kdy je mlhavo, inverze atd.,pak chodí i několik set km vzdálené vysílače jak na VKV tak na UHF. Jinak všeobecně nejlepší příjem po celý rok ve večerních hodinách nebo ráno a dopoledne.Obecně platí že slunce je nejhorší nepřítel dálkového příjmu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2010, 14:55:21 »
děkuju.


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: 29. května - zlepšené podmínky na UHF
« Odpověď #6 kdy: 30. 05. 2010, 10:41:46 »
Lukáši, moc nerozumím tomu tvému

"Záhadou pro mě zůstává 44. kanál, kde chytám dvakrát ČT 2. Jednou je s piktogramem (může jít o nějaký dokrývač, jehož zdrojovým signálem je vysílač, který čeká vypnutí), a po druhé bez."

Jak lze přijímat 2 anal. stejné programy na stejném kanálu? Doufám že to myslíš jako z jiného směru ...

Ale prosímtě :-) dle počasí může v určitou dobu jít lépe jedna dvojka a v jinou dobu jde lépe zase druhá a klidně to může být z podobných směrů. Není na tom nic složitého, záleží na zlepšených příjmových podmínkách.
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink