Autor Téma: "trik Arabela"  (Přečteno 13087 krát)

Petr Sedláček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
"trik Arabela"
« kdy: 14. 05. 2010, 17:22:10 »
Dobrý den,

dnes jsem poprvé narazil na "trik Arabela". Virtuální přenos Tomáše Rolinka do studia ČT mi přijde (alespoň teoreticky) jednoduchý. I podání rukou bych si uměl vysvětlit (i když to vypadalo opravdu hezky). Ale jak mohl Vichnar z Prahy podat Rolinkovi do Mannheimu pero, kterým se podepsal a zase ho vrátil do Prahy, na to jsem nepřišel. Bylo to skvěle sesynchronizované a přitom to vypadalo na živý přenos.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2010, 17:48:47 »
Tak tenhle trik jsem neviděl, ale muselo to být zajímavé. Nicméně technicky to není tak velký problém jak by se mohlo zdát. Pokud to nebylo živé vysílání ale mohlo to být střižené, tak je to celkem jednoduché. Podstatou celého triku je chromatické klíčování, kdy za postavami je ve studiu pouze modré nebo zelené pozadí, a dekorace se klíčuje. V takovém případě je možné velice snadno vytvořit dojem, že dvě nebo více postav se nachází v jednom prostoru i když tomu tak není. Zásadním trikem pak je pouze to podání nějakého předmětu mezi postavami. To se dá ale také udělat celkem snadno. Pokud je možné celou věc syncnout, tak je to brnkačka. Udělat to "live" si neumím představit. To by muselo být udělané chytrým střihem, kdy se utají nesynchronizovaný pohyb postav. Udělat jde i to. Takové triky už jsou ale založené na "kouzelnických" nebo spíš iluzionistických metodách. Scéna je udělaná tak chytře, že divák nepostřehne podstatu triku.
 Je až neuvěřitelné kolik věcí dělají televize právě na principu chromatického klíčování. V dnešní době je tato technologie tak dokonalá, že je opravdu problém mít jistotu, že se jedná o trik. Měl jsem tu možnost být v takovém studiu, a také si tuto metodu vyzkoušet v praxi. Když je v režii někdo šikovný se smyslem pro humor, tak je to docela zábava. Klíčovat je totiž možné do libovolné barvy, takže třeba i na holé tělo, jednobarevné tričko, rifle, a pod.


Miroslav S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #2 kdy: 19. 05. 2010, 13:06:19 »
Zase nevhodný a zbytečný pubertální příspěvek. :-\
« Poslední změna: 19. 05. 2010, 15:26:44 od Miroslav S »


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #3 kdy: 19. 05. 2010, 15:11:32 »
Štěpáne. Já samozřejmě připouštím, že Tě technika nikterak nezajímá. A ta televizní asi ještě méně. Pak mi ale uniká smysl Tvojí přítomnosti na všech možných webech zabývajících se právě televizním vysíláním a televizní technikou.
 Tady přece vůbec nešlo o obsah toho triku ale právě o technologii jeho provedení. Je to docela zajímavá technická záležitost, která zpestřuje televizní vysílání a dělá jej zajímavější.


Petr Sedláček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2010, 13:16:25 »
Tak tenhle trik jsem neviděl, ale muselo to být zajímavé. Nicméně technicky to není tak velký problém jak by se mohlo zdát. Pokud to nebylo živé vysílání ale mohlo to být střižené, tak je to celkem jednoduché...

Tak metodu klíčování pozadí znám, na tom není nic příliš složitého. Jenže ono podání rukou už pro mne zajímavé je (opravdu dlaň jednoho byla zakryta prsty druhého). Musím se tedy přiznat, že možnost záznamu a pozdější úpravy mě nenapadla. Zato podání fixu :-) mi přišlo na velmi dobré úrovni. Právě tento trik nevím, jak dokázali provést. Jestli v každém studiu byl někdo, kdo fix podával a poté ho spolu s pozadím odstranili nebo i fix byl virtuální? Ale mohli by si trochu pohrát s barvami, aby host lépe zapadal do studia. A pak také stolička levituje (alespoň podle jejího vrženého stínu na podlaze :-)).

Viz. záznam na http://mshokej.ct24.cz/article.asp?id=11057 (Podání rukou na začátku, fix cca v 7:40)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #5 kdy: 22. 05. 2010, 19:12:18 »
Viz. záznam na http://mshokej.ct24.cz/article.asp?id=11057 (Podání rukou na začátku, fix cca v 7:40)
Opravdu to vypadá hodně dobře. Tento článek odhaluje, že jde o záznam, živě to bylo vysíláno jen 14. května, tam je taky vidět drobná nepřesnost v podání ruky.

Podání ruky bych viděl takto – v Německu mají nějaké zelené „kopyto“ (nebo ruku asistenta v zelené rukavici), Pražský moderátor nejprve nastrčí ruku do nacvičeného prostoru, následně host v Německu „kopyto“ obejme. Jen s nimi nesmí moc třást.

Podepisování předmětů je nejpravděpodobněji dopředu připravené, takže budou existovat dva identické předměty, jeden předem podepsaný v Praze, druhý podepisovaný v Německu. Proto také předmět v Praze nikdy neukážou před podepsáním.

Předání fixy, to je opravu oříšek.

A ještě jedna poznámka, studio v Praze je virtuální, to znamená, že pozadí studia je dynamicky propočítáváno na základě polohy a nastavení kamer. V případě tohoto triku ale nemohou kamerami v Praze hýbat libovolně, protože kamera v Německu je statická, takže vrstva s obrazem hosta je ve studiu jen 2D plocha. Kdyby se úhel snímání kamerou v Praze výrazně lišil od úhlu té v Německu, vypadalo by to zřejmě hodně divně.


Petr Sedláček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2010, 19:37:24 »
Podání ruky bych viděl takto – v Německu mají nějaké zelené „kopyto“ (nebo ruku asistenta v zelené rukavici), Pražský moderátor nejprve nastrčí ruku do nacvičeného prostoru, následně host v Německu „kopyto“ obejme. Jen s nimi nesmí moc třást.
Taky bych to viděl takto, jen to musí být úžasně nacvičené, protože si ruku nejen podají, ale trochu i potřesou. A skvěle jim vychází i úhel obou rukou.

Předání fixy, to je opravu oříšek.
Musí to být nějaký jednoduchý a hlavně levný trik, na složitější počítačové úpravy to vzhledem k nákladům nevidím. Přitom mezi předáním fixy z Prahy a do Prahy není žádný střih, přesto se jim ruce pokaždé setkají naprosto přesně. Třeba svůj trik odhalí, pokud nebudou ctít kouzelnických tradic.

Zkrátka: klobouk dolů České televizi


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #7 kdy: 24. 05. 2010, 01:25:18 »
Nedíval...tak jak to teda bylo?
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #8 kdy: 24. 05. 2010, 07:49:54 »
Reportáž o triku arabela zde:
http://uloz.to/4907686/trik-arabela.mpg
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #9 kdy: 24. 05. 2010, 11:21:44 »
Díky za záznam. Asi nejvíc prozrazující, z toho mála, je tento záběr. Je na něm vidět Robert Záruba, jak nastavuje puk do přesné polohy na stůl, aby se překryl s obdobným pukem v Praze a také nalepená fotka Petra Vichnara, aby hosté věděli, kam se mají dívat.

Jinak se dá říct, že v podstatě nic neprozradili. Že jde o barevné klíčování bylo jasné odzačátku, podstatu předávání fixy, nebo „high-5,“ či potřesení rukou nechali zahalenu tajemstvím. A možná je to tak dobře. Magie kouzla zbavená přestává být zábavná :)


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #10 kdy: 24. 05. 2010, 12:48:17 »
Jestli se Ti tohleto líbí, tak si vzomeň na Forresta Gumpa, který si potřásal ruku s Kenedym a Nixonem. Tam to vůbec nechápu. Polovina byla dána a oni to dodělali tak, že to není poznat.


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: "trik Arabela"
« Odpověď #11 kdy: 24. 05. 2010, 22:46:26 »
U Forresta Gumpa si mohli dovolit každé políčko ručně retušovat (myslím, že se tomu říká rotoscoping). Tady to dělali živě, nebo s minimem dodatečných úprav. To tomu dodává exkluzivitu.