Autor Téma: Rada s výběrem FM antény  (Přečteno 17858 krát)

anro

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rada s výběrem FM antény
« kdy: 06. 10. 2014, 22:32:17 »
Z půdy mě vede asi 4x koax (možná ještě 2 další plánuju) a vždy je ukončen standartní TV/R zásuvkou. Chtěl bych pořídit anténu s tím že ty rozvody budu využívat hlavně pro rádio. Zatím jsem měl provizorně drát sveden koaxiálem, rozbočen do 2 přijímačů na rozbočovači psaný útlum 3,5 db, ale rozbočení se neprojevilo. Tento drat umístěn za komínem na půdě, jen v tomto místě hrála se velkým šumem požadovaná vertikálně vysílaná stanice 45km na 200 W na mě nesměrovaná, aspoň co jsem viděl ze streetwiev vymezená od jen sousedně 0,1Mhz horizontálního vysílače 10kW/60km. Uhel mezi nimi 60°.  Proto bych potřeboval anténu vhodnou pro vertikální příjem a dobrou směrovostí, kterou bych dal na půdu, ale do volnějšího prostoru (v tomto místě na drát stanice nehraje, takže plně spoléhám na anténu), komínem by už tak výhodně stíněná nebyla. (PS: střecha je šindelová). V nabídce je RA 070 supersonic, má dobrý zisk, ale je pravda, že je jen do 104 Mhz? Za 104 mě teď moc nezajímá ale co kdyby. Mám tedy zvolit RA 050, ale má menší zisk. Poradte prosím. Přijímače mám standartní.
« Poslední změna: 06. 10. 2014, 22:48:30 od anro »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #1 kdy: 07. 10. 2014, 06:40:18 »
Najděte si na internetu něco o dálkovém příjmu VKV, o kvalitních tunerech a anténách a raději přehodnoťte celý ten svůj "projekt"!
V dnešním stanicemi doslova přeplácaném éteru není příjem s rozlišením stanic 0,1 Mhz vůbec nic jednoduchého....!
 ;)




BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #2 kdy: 07. 10. 2014, 06:57:45 »
Citace
není příjem s rozlišením stanic 0,1 Mhz vůbec nic jednoduchého

S kvalitnim tunerem ne nic nemozneho.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #3 kdy: 07. 10. 2014, 07:11:08 »
Z půdy mě vede asi 4x koax (možná ještě 2 další plánuju) a vždy je ukončen standartní TV/R zásuvkou. Chtěl bych pořídit anténu s tím že ty rozvody budu využívat hlavně pro rádio. Zatím jsem měl provizorně drát sveden koaxiálem, rozbočen do 2 přijímačů na rozbočovači psaný útlum 3,5 db, ale rozbočení se neprojevilo. Tento drat umístěn za komínem na půdě, jen v tomto místě hrála se velkým šumem požadovaná vertikálně vysílaná stanice 45km na 200 W na mě nesměrovaná, aspoň co jsem viděl ze streetwiev vymezená od jen sousedně 0,1Mhz horizontálního vysílače 10kW/60km. Uhel mezi nimi 60°.  Proto bych potřeboval anténu vhodnou pro vertikální příjem a dobrou směrovostí, kterou bych dal na půdu, ale do volnějšího prostoru (v tomto místě na drát stanice nehraje, takže plně spoléhám na anténu), komínem by už tak výhodně stíněná nebyla. (PS: střecha je šindelová). V nabídce je RA 070 supersonic, má dobrý zisk, ale je pravda, že je jen do 104 Mhz? Za 104 mě teď moc nezajímá ale co kdyby. Mám tedy zvolit RA 050, ale má menší zisk. Poradte prosím. Přijímače mám standartní.
Anténa na půdě je dost hrůza, navíc pokud je ta anténa na VKV a ještě s V polarizací, tak musí být půda poměrně vysoká. Když už ne Supersonic (bůhvíproč to Kovoplast dávno neupravil až do 108 MHz a používá řešení někdy z 80 let minulého století, kdy těch 104 MHz stačilo :( ), tak toto: http://www.televiznianteny.com/5fm-p12759.html


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #4 kdy: 07. 10. 2014, 08:44:18 »
Citace
není příjem s rozlišením stanic 0,1 Mhz vůbec nic jednoduchého

S kvalitnim tunerem ne nic nemozneho.
Na to přijde na tom internetu! Ovšem musí si připravit slušný peníz ..... ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


anro

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2014, 00:01:45 »
Díky za odpovědi. "Projekt" je rizikový, ale když už se dělala ta rekonstrukce elektriky, tak koaxiály šly do zdi. Když už jsem je měl dřív vytahané před tím nahoru s ukončením na drát, k čemuž jsem přišel, že je příjem pochopitelně lepší než drát jen u přijímače, tak už mě tahle akce přiměla konečně se rozhodnout jestli anténu ne nebo jo, o které jsem dlouho přemýšlel, dlouho, protože jsem si byl vědom nejasného výsledku. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli někdo řešil podobný problém. Jo bylo by pěkné to mít jako správný DXer, ale např. přijímač neplánuju. A navíc ty zásuvky nejsou nic moc na DX. Ale ani to nechcu ukončovat kruhovým dipolem. Na směrovku ještě místo radši přeměřím, ale půda je jehlan o zakladu 10 na 10m. O anténách jsem četl http://www.golias.cz/index.php?modul=audio&sub=clanky&page=clanek&id=992, ale ještě projdu další zdroje, info není nikdy dost. Ještě tady v reklamě, ale tomu bych moc nevěřil https://www.mall.cz/venkovni-dvb-t-anteny/evolve-dolphin-12db?tab=reviews#/tabs Ještě jsem si vzpomel, danou stanici bral na jiném kmitočtu, ale na stejném byla ještě další stanice s H a požadovaná V šla jen v určitých místech. Tady jsem byl na spojnici vysílačů a anteny vysilace me stanice byly nasměrovány na mě. Snad v tomto případě by mohla anténa pomoci?
« Poslední změna: 08. 10. 2014, 00:12:58 od anro »


Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2014, 00:21:21 »
Místo toho nesmyslu si tam dej půlvlnný dipól a budeš na tom určitě líp..
DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70


anro

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2014, 00:37:51 »
To jsem zkoušel ze silnějšího drátu vyrobit, ale silné stanice byly silnější a slabší se vytratily.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2014, 07:53:41 »
Na VKV se dělají jenom 4 skutečné antény - dipól, 3, 5 a 7 prvková anténa. Všechno ostatní jsou nesmysly. Takže tady není v podstatě co řešit, buď ten Supersonic (u kterého bych v Kovoplastu ověřil, jestli je strop skutečně na 104 MHz) nebo 5 prvková.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2014, 08:18:05 »
Jen podotknu, ze se delaji i dalsi typy anten u zahranicnich vyrobcu, napr. Emme Esse FM220 (4 prvek) a nebo Kathrein ABH01 (5 prvek s dvojitym reflektorem).

Dale je mozne vyrobit antenu dle planu svedskeho DXera Petera Kornera a tyto anteny jsou parametrove uplne jinde, nez bezne prodavane vyrobky. Pro vase ucely by byla idealni 9prvkova, rozmerove je podobna supersonicu, ale zisk a smerovost je nekde jinde, naladeni je v celem pasmu idealni.

Kazdopadne, pokud tam chcete davat cokoliv lepsiho nez dipol nebo triprvek, je umisteni na pude nevhodne z duvodu homogenity pole - ziskova smerova antena tam stejne nebude fungovat jak ma, takze to nema valny smysl.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2014, 08:35:56 »
Jen podotknu, ze se delaji i dalsi typy anten u zahranicnich vyrobcu, napr. Emme Esse FM220 (4 prvek) a nebo Kathrein ABH01 (5 prvek s dvojitym reflektorem).

Dale je mozne vyrobit antenu dle planu svedskeho DXera Petera Kornera a tyto anteny jsou parametrove uplne jinde, nez bezne prodavane vyrobky. Pro vase ucely by byla idealni 9prvkova, rozmerove je podobna supersonicu, ale zisk a smerovost je nekde jinde, naladeni je v celem pasmu idealni.

Kazdopadne, pokud tam chcete davat cokoliv lepsiho nez dipol nebo triprvek, je umisteni na pude nevhodne z duvodu homogenity pole - ziskova smerova antena tam stejne nebude fungovat jak ma, takze to nema valny smysl.
Uz jsem se lekl, ze tu nikdo nevi o 9,15 a 19-ti prvkovych antenach  :) .
S umistenim vetsi anteny ven a ne na pudu lze jedine souhlasit. Jeste je treba rict, ze i kazda antena me ve vertikalni polarizaci podstatne horsi smerovou charakteristiku, supersonik napriklad od 80 do 60 stupnu , takze na potlaceni silneho vysilace vzdaleneho 100 kHz od toho ktery mne zajima, nebude vyrazne ucinne a jen hodne dobry tuner to zvladne. A tady je to o penezich, pokud dotycny to nema jako konicka, nepujde do toho. Pri takovem zadani bych to resil vertikalnim dipolem klidne i na pude a necekal bych zadne zazraky a s daleko mensim usilim si pustil internerovy stream .
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2014, 08:40:58 »
Pokud jsem psal, že jsou jenom 4 typy antén, tak to bylo ze 2 důvodů - beru v potaz pouze komerčně dostupné modely a zásadně u antén uvádím české výrobky.


anro

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2014, 10:24:32 »
Diky za odborne info a typy na dalsi anteny, protoze zatim jsem uvazoval o kovoplastu, ze by mi nabidka stacila, u zahranicnich bych musel zjistit dostupnost, lakava je i vyroba 9ti prvkove, pokud by byla po me konstrukci funkcni. Dik za upozorneni na umisteni, pokud bych daval ven, tak na danou strechu bych nesel (dostupnost, povetrnost) spis umisteni vedle stavby, ale to by byly dalsi ubytky na svodech. Takze pokud jsem to dobre pochopil, tak vic moc z me soustavy nevytahnu se smerovkou na pude, na pudu spis dipol ci triprvek.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2014, 10:52:53 »
V pásmu VKV II je úbytek na kvalitním napáječi prakticky zanedbatelný, to už ti víc udělají nějaké zásuvky a další zbytečné vsuvky po cestě...


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Rada s výběrem FM antény
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2014, 11:00:40 »
Ano, hlavně tohle: "a vždy je ukončen standartní TV/R zásuvkou". Nejlepší zásuvka je totiž žádná zásuvka, je to jen "zkrášlující" prvek v interiéru s naprosto nulovou hodnotou, nebo vzhledem ke zbytečnému útlumu navíc spíš s mínusovou.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.