Autor Téma: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T  (Přečteno 6804 krát)

Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Polášek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 26. 05. 2010, 01:39:58 »
To že je klíčový snímek zhruba dvakrát za vteřinu je naprosto v pořádku, standardní velikost GOPu je v MPEG-2 12 snímků. Díval jsem se teď, jakou velikost má GOP u některých programů co chytám, a výsledek je takový: ČT24 a NOVA mají GOP 12 snímků, asi to tak mají všechny české programy. Rakušáci mají taky GOP 12 snímků (testováno na programu 3sat z druhého rakouského muxu na 34. kanále z Vídně). Slováci používají proměnou velikost GOPu, a to buď 9, 12 nebo 15 snímků (testováno na programu STV2 na 66 kanále z Bratislavy). Německé DVB-T nemám možnost přijímat, ale klíčový snímek jednou za 2 sekundy se mně zdá nepravděpodobný, to by musel mít GOP 50 snímků...


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 26. 05. 2010, 05:29:06 »
Toto omezení platí pro DVD, pro DVB-T ne.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #3 kdy: 26. 05. 2010, 10:52:56 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
Pavle, a co si představujete pod tím "nastavit pořádně"?

Jinak také nemám možnost zanalyzovat německé ZDF z pozemního vysílání, ale moc se mi nechce věřit tomu že by v něm I-Frame chodil až po dvou vteřinách. To by totiž znamenalo že v nejhorším případě bude přijímači trvat téměř 2 sekundy než bude moci po naladění tuneru začít ukazovat obraz. A to už mi přijde poměrně hodně.

Máte někde nahraný kousek německého vysílání? Bylo by zajímavé se na něj podívat.


Jan Polášek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #4 kdy: 26. 05. 2010, 11:05:00 »
přesně tak, nejhorší by byla ta prodleva při přepínání programů. hoďte někam kousek nahrávky ze ZDF, ať se na to můžem taky podívat. ale ať je to původní TS nebo MPEG-2, ať to není v něčem překomprimované, to už pak mohou být klíčové snímky rozmístěné jakkoliv

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #5 kdy: 26. 05. 2010, 11:41:08 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
Co je to za krávovinu? Čím více I-framů, tím častěji se obrazová informace "obnovuje". Zbytek (B, P) nesou jen informaci o změně. Čím je GOP delší, tím více hlavně při nižším bitrate obraz dýchá.

Takže 2x I-frame za sekundu je POCHOPITELNĚ v pořádku, kvalitu to NESNIŽUJE, právě naopak!
« Poslední změna: 26. 05. 2010, 11:46:47 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #6 kdy: 26. 05. 2010, 12:07:21 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
Co je to za krávovinu? Čím více I-framů, tím častěji se obrazová informace "obnovuje". Zbytek (B, P) nesou jen informaci o změně. Čím je GOP delší, tím více hlavně při nižším bitrate obraz dýchá.

Takže 2x I-frame za sekundu je POCHOPITELNĚ v pořádku, kvalitu to NESNIŽUJE, právě naopak!
Ono to není zase tak jednoduché a černobílé, jak by se mohl na první pohled zdát.
Teoreticky prodloužení GOP při stejném bitratu opravdu může zlepšit kvalitu obrazu - I-Frame je výrazně větší než B/P Framy a tak může dojít k efektu zdánlivého navýšení bitrate. Na druhou stranu při příliš dlouhém GOPu dochází samozřejmě k akumulování chyb(=nepřesností) z postupného počítání obrazu z mnoha B/P od posledního I-Frame. Což je dobře patrné na některých hodně komprimovaných videích pro PC, kdy se obraz vždy postupně zhoršuje a najednou se skokově změní (dorazil nový I-Frame) - to bude to zmiňované dýchání. Současně má GOP i jednoznačnou souvislost s časem potřebným pro přepnutí na program. Takže volba optimálního GOPu je vždy kompromisem mezi bitratem, kvalitou obrazu a reakcí přijímačů.


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #7 kdy: 26. 05. 2010, 14:23:16 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
Co je to za krávovinu? Čím více I-framů, tím častěji se obrazová informace "obnovuje". Zbytek (B, P) nesou jen informaci o změně. Čím je GOP delší, tím více hlavně při nižším bitrate obraz dýchá.

Takže 2x I-frame za sekundu je POCHOPITELNĚ v pořádku, kvalitu to NESNIŽUJE, právě naopak!

Nesmysl, I snímky jsou proti ostatním obrovské, takže samozřejmě kvalitu snižují, protože spotřebují velkou část bitrate. Dýchání je vada, ale jen v případě, že je kvalita I snímků nastavená nesmyslně vysoká, nebo je enkodér nekvalitní. Podívám se jestli mám něco ze ZDF v počítači, nebo něco nahraju, pokud zrovna půjde bez výpadků.


Stranik

  • Host
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #8 kdy: 26. 05. 2010, 15:51:34 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
Pavle, a co si představujete pod tím "nastavit pořádně"?

Jinak také nemám možnost zanalyzovat německé ZDF z pozemního vysílání, ale moc se mi nechce věřit tomu že by v něm I-Frame chodil až po dvou vteřinách. To by totiž znamenalo že v nejhorším případě bude přijímači trvat téměř 2 sekundy než bude moci po naladění tuneru začít ukazovat obraz. A to už mi přijde poměrně hodně.

Máte někde nahraný kousek německého vysílání? Bylo by zajímavé se na něj podívat.

není problém něco nahrát ... řekněte si jakého programu.  ;) Mám dostup z Hoher Bogenu a Ochsenkopfu - mám mix, krom 7.k VHF už vážně neřeším, stejně letos má končit.


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #9 kdy: 26. 05. 2010, 18:16:05 »
Proč je v českém DVB-T tolik klíčových snímků? Zatímco třeba ZDF má jeden za několik vteřin, v českém DVB-T jsou zhruba dva za vteřinu. To pochopitelně výrazně snižuje kvalitu. Je k tomu nějaký důvod, nebo je to někdo jen líný nastavit pořádně?
...
Máte někde nahraný kousek německého vysílání? Bylo by zajímavé se na něj podívat.

není problém něco nahrát ... řekněte si jakého programu.  ;) Mám dostup z Hoher Bogenu a Ochsenkopfu - mám mix, krom 7.k VHF už vážně neřeším, stejně letos má končit.
Díky moc za nabídku - zdroj uváděného signálu by měl upřesnit Pavel, ať to je to samé co sleduje...


Jan Polášek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #10 kdy: 26. 05. 2010, 21:23:49 »
kdybys mohl Štěpáne nahrát tak 10 sekund transportního toku ZDF, bylo by to super :-)


Stranik

  • Host
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #11 kdy: 26. 05. 2010, 22:24:52 »
Tak, už to tady pánové pro Vás mám .... nahrál jsem z vícero stanic at' je z čeho více zkoumat. Nejsou to TS soubory, snad to vadit nebude. Streamy to ale jsou. Nahráno TV kartou v PC. Soubory MPG. Prozkoumejte tedy a pak napište co jste v tom objevili.  ;) Pokud potřebujete vyloženě TS, tak řekněte - nahraji.

odkaz ke stažení: http://www.edisk.cz/stahni/52075/Streamy.rar_35.4MB.html
« Poslední změna: 27. 05. 2010, 01:10:18 od Štěpán S. »


Honza DVB

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #12 kdy: 26. 05. 2010, 23:15:00 »
Tak, už to tady pánové pro Vás mám .... nahrál jsem z vícero stanic at' je z čeho více zkoumat. Nejsou to TS soubory, snad to vadit nebude. Streamy to ale jsou. Nahráno TV kartou v PC. Prozkoumejte tedy a pak napište co jste v tom objevili.  ;) Pokud potřebujete vyloženě TS, tak řekněte - nahraji.

odkaz ke stažení: http://www.edisk.cz/stahni/52075/Streamy.rar_35.4MB.html
Štěpáne, díky za snahu. Ale je opravdu potřeba nahrát TS - tyhle MPEG vide jsou už zkomprimovaný SW v tvém PC a vše už může být jinak. Díky.


Stranik

  • Host
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #13 kdy: 27. 05. 2010, 00:18:14 »
Tak zde jsou pro vás ty .TS soubory  ;) . Nahrávky jsou pořízeny přímo STBoxem (Optibox T/S)

odkaz: http://www.edisk.cz/stahni/34014/Stream_-_.TS.rar_49.07MB.html
« Poslední změna: 27. 05. 2010, 00:28:57 od Štěpán S. »


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Velké množství klíčových snímků v českém DVB-T
« Odpověď #14 kdy: 27. 05. 2010, 01:00:03 »
Tak, už to tady pánové pro Vás mám .... nahrál jsem z vícero stanic at' je z čeho více zkoumat. Nejsou to TS soubory, snad to vadit nebude. Streamy to ale jsou. Nahráno TV kartou v PC. Prozkoumejte tedy a pak napište co jste v tom objevili.  ;) Pokud potřebujete vyloženě TS, tak řekněte - nahraji.

odkaz ke stažení: http://www.edisk.cz/stahni/52075/Streamy.rar_35.4MB.html
Štěpáne, díky za snahu. Ale je opravdu potřeba nahrát TS - tyhle MPEG vide jsou už zkomprimovaný SW v tvém PC a vše už může být jinak. Díky.

Podle čeho tak soudíte?