Autor Téma: Aktivní rozbočovač  (Přečteno 32577 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #15 kdy: 08. 09. 2014, 15:34:47 »
Teda pro zjištění že je slabý signál z antény vím taky, šlo mi primárně o to vyměnit pasívní rozbočovač který vytváří útlum už na tak špatné síle signálu, za aktivní který by útlum eliminoval. Pokud připojím první TV na hlavní svod tak je síla signálu bezproblémová a vydrží stálá i v počasí.
Jenže jde o to, jestli byly z antény skutečně slabé všechny signály, nebo jen některý z muxů. Stačí, pokud byl silný jeden. Už těch 34dB na anténě je značné zesílení, takže mohlo docházet k přebuzení na předzesilovači. Pokud to ten pobral, tak na jeho výstupu byl dost silný signál na to, aby mohl přebudit ten aktivní rozbočovač. Zkuste schválně před aktivní rozbočovač zařadit ten starý pasivní, jestli se vložením útlumu něco změní.
Mimochodem, když jste měl pasivní rozbočovač, ukazovaly TV aspoň podle grafu skutečně slabý signál, nebo byl signál silný a měl jen velkou chybovost?
Super, díky za kvalitní názor.
I při max, zesílení není ani na jednom muxu max. silný signál (bargraf na TV). Kvalita kolísá a chybovost také. Je pravda že mě nenapadlo stáhnout zesilovač třeba na půlku. Jestli by tam při aktivním rozboč. bylo stále to přebuzení. Teď mi dochází že   pokud má pasiv 8dB ztrátu a já tam přidám 8dB zisk tak nejsem na 0 ale +8dB. Počítal jsem s tím že ten aktiv. rozboč. bude mít taky nějakou ztrátu, takže to je chyba. OK. Teda to nechápu že se nedělají s menším zesílením. Stačilo by jen takové co by vynulovalo vlastní ztrátovost.
« Poslední změna: 08. 09. 2014, 15:45:12 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #16 kdy: 08. 09. 2014, 15:53:14 »
Kvalitní a především vhodná anténa do místních podmínek je naprostým základem každého fungujícího rozvodu takže pokud tvrdíš že to není důležité tak ti opravdu není pomoci a anténář s měřící technikou tě stejně nemine pokud to chceš mít funkční a nebastlit a nevyhazovat peníze zbytečně oknem. Emme Esse nemůže být totiž nic jiného než klasický předražený trojráhnový křáp. 
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #17 kdy: 08. 09. 2014, 19:29:11 »
1. problém je v to, že na jednu (a asi nepříliš vydařenou nestandartní anténu) přijímáš několik multiplexů o různé intenzitě a kvalitě signálu.
2. ten aktivní rozbočovač je vlastně průběžný zesilovač a jeho místo by mělo být za případným předzesilovačem v anténě. Tedy ta terra je zde zbytečná.
3. obecně platí co tu napsal Dan o změření signálu anténářem.
4. pokud si chceš hrát a nikoho nevolat, vlez na půdu, odpoju tu terru (která Ti vydá na 1 menší bytovku) a napoj nějaký stb s přenosnou TV přímo k anténě. Podívej se jakou máš sílu/kvalitu u různých kanálů co přijímáš.
5. v přehledech vysilačů si zkontroluj výkon vysilače u jednotlivých kanálů.
6. soustřeď se na ten nejsilnější, napoj svody k sobě bez nějakých aktivních prvků (max. s pasivním rozbočovačem) a koukni, zda Ti hraje i v té nejzazší místnosti. Pokud ne, zkus napojit aktivní rozbočovač a běž si to znovu ověřit. Napiš výsledek
7. podle něj budeme řešit zda do antény přidáme ev. předzešilovač na slabší kanály a nebo naopak nejprve dodáme zádrž na ty silné.
8. objektivně jsi zatím nic nenapsal=přijímané kanály, vzdálenost od vysilače atd.  Jen nějaké šachy s aktivními prvky.
9. je dost možné, že to budeš nucen řešit 2 anténama....ale těžko radit, podsatné info chybí.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #18 kdy: 08. 09. 2014, 19:41:55 »
A taky napiš něco o rozvodu, kolik míst, délky přívodů, jakým kabelem , případné zásuvky na konci atd. Mě připadá, že ani rozvod nebude právě ok. Mám pocit, že je tam tolik problémů, že řešení radami z netu bude dražší, než zavolat si firmu. :) V okolí Prahy mohu i proměřit, udělat, či navrhnout řešení rekonstrukce.
« Poslední změna: 08. 09. 2014, 19:51:33 od Vladimír Dráb »


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #19 kdy: 09. 09. 2014, 08:27:33 »
Aktivní rozbočovače obsahují zesilovač před rozbočením. Je jich několik typů. Celý rozbočovač pak má zesílení  buď 4,5 dB nebo také až cca 20dB. To je zásadní rozdíl. Připojuji se k radě kolegů: Začít kombinací anténa - aktivní rozbočovač a teprve, když to bude málo, přidávat další prvky...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #20 kdy: 10. 09. 2014, 10:17:08 »
Pokud vím, Emme Esse nemá zrovna moc dobré reference. Já antény nikdy moc neřešil a vždy pořídil Colorku, do Prahy bez zesilovače, jen svod 35 m rovnou do TV, na chalupě pro dálkový příjem Bukovky jen 15dB předzesilovač a pak pasivní rozbočovač na 2 TV. Signál nemusí být na max., někdy méně je více, síla tak 80%, kvalita vždy 95 - 100 % a bez kolísání.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #21 kdy: 10. 09. 2014, 11:42:31 »
... Signál nemusí být na max., někdy méně je více, síla tak 80%, kvalita vždy 95 - 100 % a bez kolísání.
To je tedy "DEFINICE".


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #22 kdy: 10. 09. 2014, 12:21:46 »
Žádná dobrá nebo špatná anténa není, je jen vhodná nebo nevhodná do konkrétních podmínek. Tohle mnohokrát opakované už skoro dogma funguje na 100%. V nehomogenním poli je dlouhá colorka tak akorát luxusní odpočivadlo pro ptáky a ne účinná anténa.
A to, že se někde osvědčila neznamená, že bude fungovat všude. V mé lokalitě poslední dobou řeším příjem slovenského dvb-t z vysilače Křížava a podmínky jsou na jedné ulici v rozmezí několika set metrů úplně rozdílné! Zatímco na jednom konci lze delší color s názvem delta vcelku úspěšně použít, na konci ulice je naprosto nefunkční a jediným funkčním řešením je velké husté síto ve "V" polarizaci.
Navíc ten, kdo se problematikou seriozně zabývá v konkrétním místě vždy odzkouší několik typů antén! Proto se nezřídka stane, že je nákup nevhodné antény zpravidla marná investice.
Už by to konečně někteří diskutující měli pochopit!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #23 kdy: 10. 09. 2014, 15:26:28 »
Tak k tomuto příspěvku a zvláště k té první větě není potřeba absolutně nic dodávat.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #24 kdy: 15. 09. 2014, 12:27:29 »
Tak poslední můj příspěvek, jak jsem zjistil (a musel si opravit můj velký omyl) byl největší problém v zarušení zesíleného signálu nejsilnějším multiplexem. Paradoxně to nebyl ani jeden z těch co jsou ve směru na Žižkov a co jsem tedy potřeboval zesílit. Na dohled je Cukrák a MUXy z něj se dostávají do svodu kabelu po cestě a samozřejmě asi i přes anténu, která je k němu natočená bokem.
Takže jediné řešení je utlumit tyto tři kanály ještě před zesilovačem. Samozřejmě je neutlumit úplně ale stačí jen cca o půlku/třetinu.
Jak s tím bojovat?
Ideální by bylo v první řadě vyměnit anténní svod za kvalitní. (to je problém jelikož kabel byl vedený po fasádě a následně překryt zateplením bez husího krku) Tahat nový skrz stropy by bylo nezkousnutelné.
Přidat kanálovou zádrž pro tři kanály je šílený, existují i odlaďovače, je toho samozřejmě spoustu. Jak byste to řešily vy?
Otázka je tedy na stole, jak odclonit kanály z Cukráku (k42,k53,k59) od zbytku co vysílá Praha (k37,k42,k46,k47,k51). Nebo to neřešit. Tak to nakonec dopadne, ale zajímají mě spíše možnosti jak to řeší profíci.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #25 kdy: 15. 09. 2014, 12:50:50 »
Na tohle byste už potřeboval opravdu měřit. Kanály podle mě nějakou jednoduchou zádrží odlaďovat nemá smysl, protože na těch samých máte i z Prahy Muxy 1-3. Můžete zkusit trochu odklonit anténu. Jediné další, co bych vyzkoušel, protože je to nenáročné, je zrušit ten šílený předzesilovač na anténě. Dole to pak můžete rozdělit i aktivním rozbočovačem, ten je na rozdíl od předzesilovače schopný zpracovat i silnější signál.
Pronikání signálu přímo do kabelu mi přijde málo pravděpodobné, to byste musel použít nějaký šmejd. Ale to víte jen vy....


MiPo77

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #26 kdy: 15. 09. 2014, 14:46:17 »
Otázka je tedy na stole, jak odclonit kanály z Cukráku (k42,k53,k59) od zbytku co vysílá Praha (k37,k42,k46,k47,k51). Nebo to neřešit. Tak to nakonec dopadne, ale zajímají mě spíše možnosti jak to řeší profíci.
A na kterou polarizaci máte anténu nastavenou?
K47 a K51 narozdíl od zbytku vysílají pouze z Žižkova a je nutno uvést, že vše je odsud vysíláno pouze ve V-polarizaci!
Dále ze Žižkova ve V-polarizaci vysílají  K41, K53 a K59, které jsou také na zmíněném Cukráku, akorát  pro změnu v H-polarizaci.
Dále je ze Žižkova dostupný ve V-polarizaci K42. Ten je také dostupný v H-polarizaci z Ládví a Novodvorské.
Z Ládví a Novodvorské v H-polarizaci je pak dostupný i K37.
K46 je vysílán v H-polarizaci z Ládví, Strahova a Zeleného pruhu.
S největší pravděpodobností budete potřebovat 2 antény, každou na jednu polarizaci. Dále bude potřeba promyslet, které kanály z jaké antény budete přijímat a podle toho nechat vyrobit kanálové propusti. Podle síly příjímaného signálu vhodně zesílíte a nakonec sloučíte.