Autor Téma: Aktivní rozbočovač  (Přečteno 32578 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Aktivní rozbočovač
« kdy: 08. 09. 2014, 10:52:39 »
Měl bych prosbu o radu nebo úvahu o řešení.
Na baráku u rodičů (za Prahou) jsem chtěl zlepšit stabilitu signálu přijímaných MUXu ze Žižkova. Současná směrová anténa (Emme Esse zisk 15dB, 3 ráhna)  natočená na vertikál. a posílená o zesilovač (TERRA - MA062, 34dB) schovaný pod střechou na půdě, který je napájený po kabelu. Po baráku jsou tři TV a svod od zesilovače je rozdělen až v patře běžným rozbočovačem s 8dB ztráty (je to tam psané) ještě před rozbočovačem je předřazené napájení zesilovače na půdě. Kvalita přijímaných muxů je různá ale většina je na hraně a při změně počasí nestálá. Logicky nejslabší signál je na nejdelší větvi k TV. Napadlo mě tedy že vyměním rozbočovač a kompenzuji tím jeho ztrátu, vyměním ho za aktivní (ARA-1/3F (1x12dB, 2x8dB)).
Co mě zarazilo bylo že po výměně a zapojení, přestali programy hrát. Aktivní zesilovač nejen že nezesílil ale naopak utlumil skoro vše.
Nejde mi to do hlavy, je možné že při použití aktivního rozbočovače může docházet k znefunkčnění zesilovače co je u antény? Pokud je problém v kombinaci je nějaká jiná možnost?
Špatný aktivní rozbočovač?

Díky za rady.

PS: postup v řešení:
Zřejmě je to způsobeno v přílišném zesílení jednou vybuzeného signálu. Problém se pokusím vyřešit snížením výkonu zesilovače a opětovného zapojení aktivního rozbočovače. nebo ponecháním útlumového prvku v podobě pasiv rozbočovače. Samozřejmě jen pro test. Pokud by se ověřila teorie zahlcení tak dle výsledku se dá již nalézt správné řešení.
Děkuji za podnět Janu Novákovi.
Výsledek sem pak dopíši.

PS: tak testování hotovo. Nefunkčnost "dvou zesilovačů" v řadě byla opravdu způsobena zahlceností signálem. Naštěstí hlavní zesilovač má potenciometr a šlo tedy nastavit ještě efektivní zesílení. Aktivní rozbočovač byl nutností, takže teď je příjen dostatečný i v různých klimatických podmínkách (mlha, déšť i sluníčko).
« Poslední změna: 15. 09. 2014, 11:24:39 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2014, 11:59:48 »
Kdyby to byl tvůj první příspěvek na fóru, tak bych řekl, že neznáš mapu. Ale takhle? To ti fakt nic neříká pojem "přebuzení zesilovače"?


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2014, 13:05:25 »
A další věc. Anténa pro rozvod na celý RD schovaná někde na půdě namísto na střeše, to si snad děláš srandu ne.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2014, 13:25:43 »
A další věc. Anténa pro rozvod na celý RD schovaná někde na půdě namísto na střeše, to si snad děláš srandu ne.
Anténa není na půdě, to jen ten zesilovač, asi jsem to napsal špatně. Nicméně v tom problém nehledám.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2014, 13:30:22 »
Kdyby to byl tvůj první příspěvek na fóru, tak bych řekl, že neznáš mapu. Ale takhle? To ti fakt nic neříká pojem "přebuzení zesilovače"?
Jasně taky mě to hned napadlo, ale myslel jsem si že napájení se šíří jen jedním směrem, proto jsou strany napájecí výhybky orientované k anténě, k TV.
Nicméně napájení rozbočovače jsem samozřejmě odpojil a žádná změna. Odpojil jsem napájení zesilovače a zapojil jen rozbočovač a zase nic.
Řekl bych že přebuzení zesilovače v tom nebude. Navíc jsem schválně kupoval model rozbočovače který je napájen přímo. Tím by snad ani on ani jiné napájení nemělo ovlivnovat sebe ani jiné.
« Poslední změna: 08. 09. 2014, 13:35:18 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2014, 14:21:43 »
Odpojeni napajeni zesilovace/rozbocovace nevytvari v zesilovaci 0 dB propojeni, ale utlum v radu desitek dB. Takze tento test nedokazuje vubec nic.


Lukáš Padjen

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #6 kdy: 08. 09. 2014, 14:23:27 »
Grifine, Jak vypadá signál, pokud ten zesilovač 34dB vyhodíš a koaxy propojíš a místo aktivního rozbočovače dáš pasívní? Hádám, že to bude lepší a silné muxy budou na všech televizích. Do toho zesilovače jde totiž příliš silný signál z antény. (to je to přebuzení zesilovače) Správný postup je zesilovat jen trochu (cca 16dB a méně) a jen ty nejslabší muxy. Tedy si půjč kanálový zesilovač.
A nebo to svěř odborníkovi s měřáky.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2014, 14:26:19 »
Pokud je někde "po trase" jakýkoliv aktivní prvek, tak je potřeba ho napájet. V okamžiku, kdy napájení není, tak není ani signál (nebo je naprosto mizivý). Takže tudy cesta také nevede. Řešení na dálku ti asi nikdo neposkytne, protože nezná parametry signálů, které jsou na výstupu samotné antény. Ovšem už sám fakt, že i zařazení Terra zesilovače nestačí, by mohlo napovídat, že z antény je signál poměrně špatný.


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2014, 14:32:16 »
Kdyby to byl tvůj první příspěvek na fóru, tak bych řekl, že neznáš mapu. Ale takhle? To ti fakt nic neříká pojem "přebuzení zesilovače"?
Jasně taky mě to hned napadlo, ale myslel jsem si že napájení se šíří jen jedním směrem, proto jsou strany napájecí výhybky orientované k anténě, k TV.
Nicméně napájení rozbočovače jsem samozřejmě odpojil a žádná změna. Odpojil jsem napájení zesilovače a zapojil jen rozbočovač a zase nic.
Řekl bych že přebuzení zesilovače v tom nebude. Navíc jsem schválně kupoval model rozbočovače který je napájen přímo. Tím by snad ani on ani jiné napájení nemělo ovlivnovat sebe ani jiné.
Pokud se cokoliv zkouší, tak nestačí odpojit napájení zesilovače či rozbočovače! Musí se z rozvodu odstranit ten zesilovač, nebo rozbočovač...


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2014, 14:49:35 »
Pokud je někde "po trase" jakýkoliv aktivní prvek, tak je potřeba ho napájet. V okamžiku, kdy napájení není, tak není ani signál (nebo je naprosto mizivý). Takže tudy cesta také nevede. Řešení na dálku ti asi nikdo neposkytne, protože nezná parametry signálů, které jsou na výstupu samotné antény. Ovšem už sám fakt, že i zařazení Terra zesilovače nestačí, by mohlo napovídat, že z antény je signál poměrně špatný.
Teda pro zjištění že je slabý signál z antény vím taky, šlo mi primárně o to vyměnit pasívní rozbočovač který vytváří útlum už na tak špatné síle signálu, za aktivní který by útlum eliminoval. Pokud připojím první TV na hlavní svod tak je síla signálu bezproblémová a vydrží stálá i v počasí.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2014, 15:06:42 »
Stále ale nevidím to hlavní, což by mělo být jasně napsáno už v prvním příspěvku a tj. jaký že to anténní zázrak na té střeše trůní?
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2014, 15:13:54 »
Stále ale nevidím to hlavní, což by mělo být jasně napsáno už v prvním příspěvku a tj. jaký že to anténní zázrak na té střeše trůní?
To přeci není důležité ne? Potřeboval jsem nějaký nápad
a) proč nefunguje aktivní rozbočovač / jak udělat aby fungoval
b) alternativa pokud a) neni možná.

Anténa je typu Emme esse metr dlouhá směrová s "dobrým ziskem". Vzdálenost od Žižkova velká :-) To ale taky není důležité.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2014, 15:19:56 »
Teda pro zjištění že je slabý signál z antény vím taky, šlo mi primárně o to vyměnit pasívní rozbočovač který vytváří útlum už na tak špatné síle signálu, za aktivní který by útlum eliminoval. Pokud připojím první TV na hlavní svod tak je síla signálu bezproblémová a vydrží stálá i v počasí.
Jenže jde o to, jestli byly z antény skutečně slabé všechny signály, nebo jen některý z muxů. Stačí, pokud byl silný jeden. Už těch 34dB na anténě je značné zesílení, takže mohlo docházet k přebuzení na předzesilovači. Pokud to ten pobral, tak na jeho výstupu byl dost silný signál na to, aby mohl přebudit ten aktivní rozbočovač. Zkuste schválně před aktivní rozbočovač zařadit ten starý pasivní, jestli se vložením útlumu něco změní.
Mimochodem, když jste měl pasivní rozbočovač, ukazovaly TV aspoň podle grafu skutečně slabý signál, nebo byl signál silný a měl jen velkou chybovost?


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2014, 15:20:35 »
Odpojeni napajeni zesilovace/rozbocovace nevytvari v zesilovaci 0 dB propojeni, ale utlum v radu desitek dB. Takze tento test nedokazuje vubec nic.
Tuhle teorii jsem si tímto ověřil :-)
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktivní rozbočovač
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2014, 15:26:46 »
Grifine, Jak vypadá signál, pokud ten zesilovač 34dB vyhodíš a koaxy propojíš a místo aktivního rozbočovače dáš pasívní? Hádám, že to bude lepší a silné muxy budou na všech televizích. Do toho zesilovače jde totiž příliš silný signál z antény. (to je to přebuzení zesilovače) Správný postup je zesilovat jen trochu (cca 16dB a méně) a jen ty nejslabší muxy. Tedy si půjč kanálový zesilovač.
A nebo to svěř odborníkovi s měřáky.
Pokud na zesilovači uberu výkon (a je zařazen pasivní rozbočovač) tak mi postupně vypadávají ty nejhorší muxy. Bez zesilovače není signál skoro žádný i na nejsilnějším muxu. Zesilovač je tedy nutný a silnější jsem neměl odvahu kupovat neb mi byl tento doporučen. Nicméně takto zesílený signál mi pro zapojení do 1 TV bohatě stačí. Bohužel po zapojení pasiv rozboč, se pro všechny TV stává signál u slabších MUXu na hraně.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551