Autor Téma: Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení  (Přečteno 23713 krát)

Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« kdy: 30. 08. 2014, 20:18:04 »
Chtěl bych se zeptat někoho zkušenějšího. Mám parabolu s 5 konvertory zapojenými do přepínače EMP Centauri P.168-W V2. Přepínač má celkem 8 vstupů + 1 vstup na pozemní anténu, kterou tam mám taky připojenou.
K přijímači vše, tedy TV+SAT, táhnu jedním koaxiálem a u přijímače mám anténní zásuvku XA05, kvůli rozdělení TV a SAT.
Do této zásuvky mám připojený satelit F konektorem a pozemní TV.
Kabely jsou nové, konektory taky, vše je uděláno dobře.

Problém je následující:
Když do zásuvky připojím samotný satelit, funguje OK.
Když připojím samotnou pozemní TV, funguje taky OK.
Ale když připojím satelit i pozemní TV, pokud je satelit zapnutý, ruší pozemní TV. U pozemní TV výrazně klesne hlavně kvalita, u některých programů i síla. Na silnější programy se ještě dívat dá, ale slabší vypadnou úplně. Když vypnu satelit, pozemní TV hraje normálně. Satelit hraje vždy normálně.
Přijde mi, že více rušené jsou hlavně kanály nad 40.
Nevíte, čím by to mohlo být? Co s tím mám udělat?
Tento způsob zapojení by přece měl takto normálně fungovat. Je to i v návodu na tento přepínač.
Zkoušeno s dvěma různými typy SAT přijímačů.
Napadá mě, že by mohlo být něco špatně nastaveno v obou SAT, ale vážně už nevím, co, anebo vadná účastnická zásuvka, ale už od výroby.
Důvod tohoto sloučení a zase rozdělení TV a SAT bylo, že nemůžu skrz okno protáhnout dva kabely, ale jen jeden.
http://www.emp-centauri.cz/pdf/Profi_line_168.pdf
http://www.moje-elektro.cz/zasuvky-a-vypinace/vypinace-a-zasuvky-tango/abb-tango-pristroje/televizni-zasuvka-koncova-tv-r-sat-xa05
Prosím poraďte, případně nějaké další potřebné informace rád doplním.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #1 kdy: 30. 08. 2014, 20:28:53 »
Běžný problém! Je potřeba DVB-T signály zesílit a srovnat jejich úrovně na potřebnou hodnotu, která není ovlivněna činností SAT přijímače. A do SAT vstupu toho slučovače zařadit ještě horní propust. http://www.schwaiger.cz/z9823-horni-propust V každém případě doporučuji (vždy a všude) vést SAT a DVB-T signál odděleně dvěma koax. kabely (ideálně Class A kvůli odstínění) a nikoliv používat řešení "vše v jednom svodu". Argumentace, že nelze vést další kabel je většinou úsměvná. Ono všechno jde, jen se musí chtít.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #2 kdy: 30. 08. 2014, 21:08:17 »
Přesně tak,při troše snahy je tohleto naprosto banální problém, plácat všechno dohromady je totiž vždycky nesmysl, udělat v rohu okenního rámu díru na 2 koaxy /navíc příp. použít třeba Belden 121 který má pouhých 5 mm/ je otázkou 20 vteřin. A to nemluvě o tom že existují i tzv. okenní průchodky jako nejzašší varianta: http://www.satelityeshop.cz/konektory-f-tv-redukce-c38/okenni-pruchodka-i357/ 
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #3 kdy: 30. 08. 2014, 21:21:30 »
...souhlas, na dva kable to pojede gut, ten diseqc má brutální útlum. Osobně používám slučovače alcad ME nebo MM 214 jsou dost strmé.


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2014, 20:55:56 »
Šlo o to, že do okenního rámu nesmím vrtat, není to můj byt. Je tam vyvrtaná malá díra pod parapetem, kterou jsem byl rád, že jsem tenkrát protáhnul aspoň ten jeden kabel.
Dneska jsem se do toho dal a opravdu se mi podařilo tudy protáhnout i ten druhý kabel, v co jsem původně ani nedoufal. Takže problém vyřešen.

Ten nápad sloučit to vzniknul tak, že mám doma jednu přebytečnou účastnickou zásuvku a v DiSEqC přepínači jeden dosud nevyužitý vstup pro pozemní TV. No, a jak jsem psal výše, nepočítal jsem s tím, že pod tím parapetem vůbec ještě půjde druhý kabel protáhnout. Takže to řešení se mi úplně nabízelo.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2014, 21:37:00 »
To je asi nejlepší řešení-ale je dost možné, že pokud bys ten "dvb-t svod" v bytě nějak v budoucnu dělil, může nastat obdobný problém. Ještě se zeptám jaké přijímáš kanály v tom dvb-t?


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #6 kdy: 02. 09. 2014, 07:40:54 »
Bydlím v Praze, takže chytám všechno, co vysílá v Praze.
Jsou to kanály 37, 41, 42, 46, 47, 51, 53, 57, 59. Také ještě zkušební DVB-T2 na k.50, ale tam zrovna nic nevysílá.


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #7 kdy: 02. 09. 2014, 08:45:42 »
DVB-T po bytě rozbočené mám. Cesta od antény je následující:

Pozemní anténa -> DVD rekordér -> SAT(combo) -> analogový modulátor pro SAT(combo) -> analogový modulátor pro DVD rekordér -> VHS rekordér 1 -> rozbočka1 ,,téčko" (útlum 3,5 dB) ->
1. větev rozbočky 1: TV1
2. větev rozbočky 1 vede do druhé místnosti: SET-TOP-BOX -> VHS rekordér 2 -> rozbočka2 ,,téčko" (útlum 3,5 dB) ->
1. větev rozbočky 2: TV2
2. větev rozbočky 2 vede do kuchyně: -> TV3

Vysvětlení: analogový modulátor pro SAT(combo) a analogový modulátor pro DVD rekordér, jedná se o dva modulátory vykuchané ze starých videorekordérů. Do nich je přes cinch veden signál z dvd a sat. Dnešní DVD a satelity modulátor nemají a já bych nemohl poslat po koaxiálu ten signál dál po bytě.

Výsledek je, že mám po celém bytě rozvedeno DVB-T dohromady s třemi analogovými kanály (tj. modulátor1 - DVD, modulátor2 - SAT a VHS rekordér 1). V TV3, která je na konci řetězce mohu přijímat dokonce 4 analogové kanály, protože se k těm třem přidá ještě čtvrtý z VHS rekordéru 2, a kdybych k TV3 zapojil ještě set top box, měl bych tam samozřejmě také celé DVB-T.

TV1 = LCD - k této TV jsou DVD rekordér a SAT připojeny samozřejmě přes HDMI a VCR1 přes scart.
TV2 = CRT - k této TV jsou STB a VCR2 připojeny přes scart.
TV3 = CRT - tato TV je připojena pouze přes koax. a je bez STB, protože další STB nemám. Na TV3 se můžu dívat na DVB-T přes DVD rekordér, nebo satelitní program, který přepínám na satelitu umístěného u TV1, sledovat DVD, sledovat VHS kazetu z VCR1 i z VCR2. Přes VCR2 mohu též sledovat i DVB-T, jelikož je u TV2 scartem propojen se STB.

Pro analogové modulátory bylo nutné zvolit volné kanály, aby se nerušily s DVB-T, tj. tady v Praze 21-35k.
Vše hraje v pohodě, jak má, nic se vzájemně neruší. Případné dotazy ohledně tohoto rád zodpovím.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #8 kdy: 02. 09. 2014, 12:37:54 »
No já ani takové detaily nečekal :), ale píšeš, že přijímáš k.57 a k.59. Proto je dost možné, že budeš-li nucen zařadit LTE fitr, může se problém opakovat a tomu "srovnání úrovní" se nevyhneš. A jinak při slučování TV sat se určitě vyplatí do TV výstupu zařadit galvanický oddělovač-samozřejmě za předpokladu, že není předřazen nějaký aktivní prvek (anténní předzesilovač).


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #9 kdy: 02. 09. 2014, 12:58:37 »
No vida že to jde, teď už to bude fungovat perfektně. Já si zase kdysi před lety při výměně oken dal u několika z nich natáhnout husí krky. Všichni se tomu tehdy strašně divily k čemu mi to bude ale už dnes můžu říct že to byl nápad k nezaplacení. Bohužel tohleto skoro nikoho nenapadne, většinou až pak s křížkem po funuse.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Tommiq

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #10 kdy: 02. 09. 2014, 13:15:35 »
Detaily, já vím, jen jsem se chtěl pochlubit.
O rušení LTE jsem již četl. Začíná to být čím dál častější problém. Zatím jsem tady naštěstí nic takového nezaznamenal, takže toto neřeším.
Prý by se to snad dalo odstínit tak, že budu mít anténu natočenou horizontálně, protože to LTE by mělo vysílat vertikálně.
I přesto, že Žižkov muxy 1-3 vysílá vertikálně, mám anténu horizontálně kvůli těm ostatním slabším muxům. Muxy 1-3 jdou i tak v pohodě.

Ten satelit jsem nakonec neslučoval s TV. Vedu ho od paraboly z Diseqc přepínače zvlášť kabelem přímo do SAT. A od pozemní antény vedu druhý kabel. Já jen jestli si rozumíme.
Zesilovač tady nemám žádný.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2014, 13:25:31 »
LTE vysila soucasne v obou polarizacich.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #12 kdy: 02. 09. 2014, 14:53:46 »
Detaily, já vím, jen jsem se chtěl pochlubit.
O rušení LTE jsem již četl. Začíná to být čím dál častější problém. Zatím jsem tady naštěstí nic takového nezaznamenal, takže toto neřeším.
Prý by se to snad dalo odstínit tak, že budu mít anténu natočenou horizontálně, protože to LTE by mělo vysílat vertikálně.
I přesto, že Žižkov muxy 1-3 vysílá vertikálně, mám anténu horizontálně kvůli těm ostatním slabším muxům. Muxy 1-3 jdou i tak v pohodě.

Ten satelit jsem nakonec neslučoval s TV. Vedu ho od paraboly z Diseqc přepínače zvlášť kabelem přímo do SAT. A od pozemní antény vedu druhý kabel. Já jen jestli si rozumíme.
Zesilovač tady nemám žádný.

věta byla míněna obecně


standa standa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #13 kdy: 16. 10. 2014, 01:09:30 »
Řešil jsem stejný problém. Použitý slučovač  TV/SAT  EMP-Centauri. V cestě od TV antény do slučovače není vřazen žádný aktivní prvek. Při zapnutém SAT přijímači a tudíž i napájeném LNB byla kvalita signálu kanálů především v  V. TV pásmu nepoužitelná.  Po výměně LNB za nový uvedený problém zmizel.    Zřejmě souvislost s přítomností parazitních kmitočtů (produktů směšování a jejich nedostatečného odfiltrování) spadajících především do oblasti V. TV pásma  na výstupu ne příliš kvalitního LNB. 


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení TV+SAT - vzájemné rušení
« Odpověď #14 kdy: 16. 10. 2014, 09:54:03 »
Někdy úplně stačí do větve TV zařadit toto:
http://www.t-cz.com/galvanicky-oddelovac-f-5-2400-mhz-_d1518.html