Autor Téma: Kupa dab anteny a homogenita pola  (Přečteno 14883 krát)

karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #15 kdy: 11. 07. 2020, 07:27:14 »
lance, netvrdil jsem že ten SC-04 by měl být vhodný pro DAB, to není, jen jsem rozporoval tohle tvrzení k anténě 1411: "kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Pokud jste si tedy udělal podobné triviální měření jako v Mikrokomu, musel jste přijít k závěru, že SC-04 je "podobně vhodný" jak pro anténu 1411 tak pro anténu 2045, 2x SC-04 z mého šuplíku konkrétně 2,4dB/200MHz vs 2,6dB/600MHz, minimum 0,7dB/344MHz. Hodnoty je asi potřeba brát s rezervou, neboť kus od kusu to bude v nějakých desetinách dB jiné, ale na těch 0,15dB jako v Mikrokomu se na žádném kmitočtu zaručeně nedostanete.
« Poslední změna: 11. 07. 2020, 07:44:54 od karelos »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #16 kdy: 11. 07. 2020, 11:20:05 »
Ano "primitivní" je správné slovo a v mém případě i "měření" do uvozovek, ale ke stejnému závěru jsem rozhodně nepřišel. Neodpověděl jste co máte na mysli pod označením SC-04 ze šuplíku? Mosten? U mně 2x SC-04 proti sobě (= 2x MOSTEN) mně na 200MHz ukazuje výrazný útlum kolem 7-8dB zatímco v UHF 450-700 je v pohodě.
Tak nevím, pokud byste měl pod označením SC-04 ten colorkový meandr tak bych s Vámi souhlasil. Ovšem stejně bych chtěl vidět, co by tem meandr primárně hrající dobře v pásmu V. udělal na DABu s vyzařovákem DAB antény, útlum je jedna věc a transformace impedance reálné antény věc druhá, to by chtělo zkusit v reálném příjmu, každopádně pro mě je nejzajímavější teď otázka, jak budou hrát staré colorky s MOSTENEM, vždycky jsem v nich používal ty originální meandry a jak známo colorky jsou na spodku pásma slabé a jestli je tam ještě zbytečně dusí ten meandr, tak by pouhá výměna za mosteny mohla být zajímavý upgrade...  ;)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #17 kdy: 11. 07. 2020, 11:29:47 »
Jinak jsem bral nedávno z Kovoplastu z výprodeje 1407 a symetrák tam byl s označením "SC 01 K1-12" dvouděrový 7mm ferit, takže na DAB OK, potvrzeno i mým primitivním testem ;)
« Poslední změna: 11. 07. 2020, 12:17:30 od lance »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #18 kdy: 11. 07. 2020, 19:47:08 »
karelos furt cosi rozporuje, ale něco co by bylo někomu nějak ku prospěchu z něj tak nějak doposud nikdy nevypadlo. Kovoplast dodával k VHFkám symetrák s mostenem a s tím ti dab hrát nebude. Po několikerém upozornění to stáhli a začli dávat ferit, přertím když jsi moc řval, i když to byl výprodej, tak zdarma poslali symetrák novej.
Jinak měřit pouze útlum symetráku nějakou synusovkou z generátoru je ti už teď v digitálu celkem na h, jsou jiný a dnes mnohdy důležitější vlastnosti, který mají vliv na "kvalitu" příjmu. Strč si to do antény na reálným signálu a víš hned.
A nejde jen o symetrák jako takový, ale čím je skutečně namotaný, jak je namotaný a jak "dobře" je navržený plošňák
pod ním. U celovlnných zářičů (síto, colorka, tapka) to platí minimálně trojnásobně, v T2 s 256QAM i vícenásobně.
To podobný v menší míře platí i o koaxech, zvlášť malých průměrů.


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #19 kdy: 11. 07. 2020, 21:15:08 »
"karelos furt cosi rozporuje, ale něco co by bylo někomu nějak ku prospěchu z něj tak nějak doposud nikdy nevypadlo"

Chápu, že v dnešní době postfaktické vám tu asi nesedím a tak to zde raději dobrovolně ukončím. Jen si dovolím finálně taktéž rozporovat (když už nic jiného neumím) váš předešlý příspěvek:
"Jinak měřit pouze útlum symetráku nějakou synusovkou z generátoru je ti už teď v digitálu celkem na h, jsou jiný a dnes mnohdy důležitější vlastnosti, který mají vliv na "kvalitu" příjmu"
- neznám žádné jiné důležité vlastnosti než ideální impedanční přizpůsobení s minimální průchozím útlumem.
"Strč si to do antény na reálným signálu a víš hned"
- a pak s tou anténou pohneme nějaký metr doprava, doleva, nahoru, dolu a co víme hned?
"A nejde jen o symetrák jako takový, ale čím je skutečně namotaný, jak je namotaný a jak "dobře" je navržený plošňák
pod ním. U celovlnných zářičů (síto, colorka, tapka) to platí minimálně trojnásobně"
-může být úplně jedno jak je vyroben pokud splní optimální převod impedance s minimálním útlumem pro požadovanou frekvenci
"to platí minimálně trojnásobně, v T2 s 256QAM i vícenásobně. To podobný v menší míře platí i o koaxech, zvlášť malých průměrů"
- s tím T2 256QAM a koaxiálem malého průměru máte asi nějaký osobní problém, neboť pokud je vše osazeno a zhotoveno tak jak má být, vyhoví to jak analogu, tak i T2 s 256QAM a to samé platí u kvalitního koaxiálního kabelu slabšího průměru (samozřejmě až na parametr útlumu)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #20 kdy: 11. 07. 2020, 21:57:49 »
karelos - mohu se tedy konečně dozvědět jaký sym. tedy máte doma pod označením SC-04 - tj. ten který Vám hraje stejně na 200 a 600 MHz? Ptám se na to už potřetí. Stěžovat si na postfaktickou dobu by Vám šlo, ale uvést zde takto jednoduchý fakt je nějaký problém?


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #21 kdy: 11. 07. 2020, 23:35:01 »
Spíš to vypadá, že nějaký osobní problém máš ty. Případně Vy, aby se to nějak nedotklo Vašeho ega, karelosi.
Mě je to celkem putna, já su spokojenej a Vaše "problémy" mě nijak netrápí.


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #22 kdy: 12. 07. 2020, 07:52:18 »
karelos - mohu se tedy konečně dozvědět jaký sym. tedy máte doma pod označením SC-04 - tj. ten který Vám hraje stejně na 200 a 600 MHz? Ptám se na to už potřetí. Stěžovat si na postfaktickou dobu by Vám šlo, ale uvést zde takto jednoduchý fakt je nějaký problém?
Ano, sluší se odpovědět, takže těď už opravdu poslední příspěvek. SC-04 viz. foto v odkazu níže, vinutí samostatným drátem, což se ukázalo jako výhoda při "doladění". Na prinscreenu modrá křivka - útlum dvou SC-04 tak, jak jsem je netknuté vytáhnul ze šuplíku, černá křivka- po dnešním individuálním doladění obou sym. členů na SWR můstku pro optimum na UHF. Mohl bych je ještě změřit samostatně, ale na to již nemám čas a ani chuť. Pro úplnost ještě dodám, že je potřeba od naměřených hodnot útlumu odečíst cca 0,15dB (2x spojka, 2x konektor)
https://ulozto.cz/tamhle/yu8p3rkcDypf/name/Nahrano-12-7-2020-v-7-28-53
« Poslední změna: 12. 07. 2020, 08:46:45 od karelos »


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #23 kdy: 12. 07. 2020, 09:39:02 »
pánové, objevujete objevené, překvapuje mne, že okolo sym. členů je zde rozprava jako v parlamentu.
Odjakživa se sym. členy s feritovým jádrem používaly max. do 300MHz, na UHF zase mikropásek v kolorkách, vzdusne civky v sitech a dvouděrové sym. z plexiskla, tedy z mostenu . Povinná četba  je zde: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/Anteny-Tomas_Cesky.pdf.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #24 kdy: 12. 07. 2020, 12:25:03 »
karelos - stejné SC-04 mám i já, takže sám vidíte i ze svých grafů, že mosten (zejm. pokud je namotaný pořádně) se na DAB nehodí a pokud byl Kovoplastem dodán k DAB anténě, tak degradoval její výkon... což zde Xmux na začátku zmiňoval... Použití jednotl. typů sč podle Českého snad zná každý, takže mně vůbec není jasné, proč tady něco rozporujete... :o


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« Odpověď #25 kdy: 12. 07. 2020, 17:50:19 »
No, bylo by asi rozumné ještě tedy přidat omluvu za ta zozporuplná tvrzení o sym. členech , tímto tak činím. Měl jsem se je pokusit nejdříve na můstku "doladit", než jsem s tím vyrukoval.