Autor Téma: Jaky koaxial?  (Přečteno 18103 krát)

Thaeek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jaky koaxial?
« kdy: 29. 05. 2014, 18:40:28 »
Zdravim,budu si porizovat satelit.Vse potrebne mam,krom koaxu a nevim,jaky vybrat.Parabola bude na strese 12-ti patroveho domu,budu tahat dva kabely pro dve televize do 6.patra do sachtice,jejichz konec se nachazi na chodbe vedle mych dveri.Asi budu muset koupit kvalitnejsi kvuli utlumu a povetrnostnim vlivum na strese.A ani nevim,jake koncovky budou vhodne.Tudiz se ptam tady.Predem diky za rady.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2014, 18:48:51 »
Nordix CM407 PE (černá izolace), záruka na parametry ve venkovním prostředí 15 let. Konektory F - kompresní. ( pro zakončení koaxu u LNB pak ve vodotěsném provedení)!

http://www.tipa.eu/cz/vodic-koax-nordix-cm407-cu-100m-pevenkovnicerny/d-85347/
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Thaeek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2014, 19:46:31 »
Dik moc za typ,ale uprimne receno 18 kc za metr je dost,vim je kvalitni,ale cena je moc vyskoka.Vim,ze se prodavaji i 100m baleni,nevyjde to levneji?Pocital jsem max 12 kc za metr,neni nejaka levnejsi varianta?


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2014, 19:52:00 »
Ušetřená pětistovka na kabelu, který tam bude min. 15 let, to je teda fakt terno...

Mimochodem ten kabel bude nějak uchycený, anebo bude viset dolů svoji vahou? To totiž také není ideální řešení a pak by měl být kabel uchycen např. na nosném lanku nebo rovnou v závěsném provedení. Přece jenom 6 pater je celkem dost.


Thaeek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2014, 19:57:13 »
Bude viset dolu,je to problem?V sachtici je i plno jinych kabelu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2014, 20:11:41 »
Tak to je špatně. Kabel by měl být v určitých vzdálenostech (pokud je veden vertikálně) připevněn (např. plastovými stahovacími páskami) k pevnému bodu, např. konstrukci nebo jiné pevné části. Pokud bude jen tak volně v prostupové šachtě "viset", připrav se na problémy.

Co se týče tvého "prohlášení": "Dik moc za typ,ale uprimne receno 18 kc za metr je dost,vim je kvalitni,ale cena je moc vyskoka.Vim,ze se prodavaji i 100m baleni,nevyjde to levneji?Pocital jsem max 12 kc za metr,neni nejaka levnejsi varianta?", tak to snad nemyslíš vážne? Na koax. kabelu (svodu) se nikdy(!!) nešetří! Za 12 Kč si tak můžeš koupit nějaký RG6 čínské provenience s nedefinovanými parametry! To co jsem ti doporučil je velmi kvalitní kabel s odpovídajícími parametry a patnáctiletou zárukou. Tomu odpovídá i mírně vyšší cena. Šetříš na nesprávném místě!!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #7 kdy: 29. 05. 2014, 20:13:11 »
Bude viset dolu,je to problem?V sachtici je i plno jinych kabelu.
Koaxiální kabel není sám o sobě samonosný, takže pokud visí rovnou dolů, tak jedině na kratší vzdálenosti (byť kabel v provedení PE je na tom o poznání lépe, než kabel PVC). A že je tam i spousta jiných kabelů, to je problém jejich majitelů.


Thaeek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #8 kdy: 29. 05. 2014, 20:32:26 »
Dobra,dobra pojdte do me ;D Ne,kvuli tomu pisi sem,tudiz uchyceni je treba,ok.A co ten dalsi koax,co tady kolega postnul?12kc uz je dobra cena,ne.Ale pokud se vam nelibi,tak ok vezmu ten za tech 18kc,nasel jsem ho 100m za 1600.Jeste jedna vec,jakou mam zaruku,ze koupim opravdu ten koax,co chci,ze mi treba nedaji nejaky šme,jako laik to nepoznam.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2014, 20:49:09 »
ten koax co jsem tu dal je alternativa kvůli Tvému požadavku na cenu, osobně bych dal Cavel Sat černý 703B PE nebo to co sem dal Stasi, nějaké samonosnosti vůbec neřeš to je otázka horizontálního vedení na delší vzdálenosti. Udělej to jak bylo výše uvedeno, kup si černé vyvazovací PE pásky  a upevni v tecnické šachtě vhodným způsobem. Nevím ale, zda nebudeš mít problém mezi patry, bývá tam protipožární výplń nebo beton...


Thaeek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #10 kdy: 29. 05. 2014, 21:08:15 »
Ee,zadna vypln tam nebude,je tam fest kabelu a sam domovniktmi rekl,at to tam nacpu.Takze diky moc vsem za rady.


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #11 kdy: 29. 05. 2014, 21:21:25 »
Samozřejmě, pokud je možné kabel k něčemu uchytit, tak je závěsné provedení zbytečné. Ale jinak ne, protože kabel visící jen tak dolů je po pár měsících schopen celkem slušně zvětšit délku a změnit parametry. A to za to skutečně nestojí šetřit pár korun.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2014, 00:20:03 »
Nedělejte z toho kovbojku, 6 pater je max 25m - Nordix 407  S PE PLÁŠTĚM visící svisle v délce 25m je úplně v pohodě, změřte si ho za 10 let (jak délku, tak parametry) a pak se pobavíme :)  zkoušeli jste někdy natahovat polyetylen ?  :D  nestane se s ním nic, natož aby změnil parametry... v šachtě na něm nenamrzá voda ani nepadá sníh... je třeba ale dbát na vhodné uchycení kabelu nahoře aby nedošlo k překročení povoleného radiusu (zalomení) kabelu, přichycením po délce se samozřejmě nic nezkazí ale není to nic bez čeho by se nedalo klidně spát



Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2014, 07:06:39 »
To, že ty jako bastálák kabel ve vertikální šachtě neupevňuješ, je čistě tvůj problém a svědčí o kvalitě tebou odváděné práce (pokud to děláš pro kamarády budiž, ale pokud vlastníš příslušná oprávnění a podnikáš, pak je to přímo tragické). Profesionální technik takto vedený koaxiál samozřejmě v pravidelných vzdálenostech v celé vedené délce upevní. Tady nejde jen o to, že kabel by volně visel, ale i o to, že při pokládce dalšího kabelu ho při manipulaci v těchto šachtách může někdo z dalších bastláků poškodit. Anebo podobně uložené a naspojkované kabely může při instalaci svého koaxu zase poškodit původní tazatel! Kolikrát jsme se už s takovými případy (volně instalovaných nejen koax kabelů v těchto šachtách setkali a navíc kolikrát byli dosti prasáckým způsobem spojeny, takže hrozilo i poškození takovýchto "uměleckých děl") setkali. A navíc drtivá většina z nich byla v těchto šachtách bez jakéhokoliv uvědomnění vlastníka nebo provozovatele objektu bez řádného označení co je to za kabel a komu patří. To, že původnímu tazateli domovník řekl, že si tam "kabel může nacpat" není v žádném případě správné, protože pokud je tam těch kabelů více (je otázkou o co se vše jedná, tlf, eth, NN - navíc pokud by tam byly i NN kabely je nutné dodržet příslušná nařízení daná normou)  a v tom případě by uložení nového kabelu měla provádět firma, která má příslušná oprávnění a zkušenosti s manipulací s ukládaným kabelem v takovýchto prostorách. Fóra jsou plná "radilů", kteří radí kde co, ale za případné škody způsobené svými "radami", následně nenesou žádnou zodpovědnost! To je potřeba si uvědomit!
« Poslední změna: 30. 05. 2014, 07:14:46 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky koaxial?
« Odpověď #14 kdy: 30. 05. 2014, 08:34:18 »
Neboj se, nepodnikám a proti přichycení kabelu po délce taky nic nemám, což jsem i psal a kdybys četl pořádně tak bys to zjistil. Už vůbec neradím žádným prof.firmám aby pouštěli kabel v šachtách v panelácích od zhora dolů bez přichycení...  Kdybych to dělal pro někoho jako firma tak bych to bez přichycení taky nenechal. Ozval jsem se proto, že vy tady stresujete v konkrétním případě bobíka, který sám pro sebe řeší přiblblých 20m PE koaxu svisle, že když se nedostane do prostor a nebude moct přichytit PE kabel po délce tak se mu ten kabel natáhne a změní parametry a že tedy má hned běžet pro 2x dražší samonosný jinak se zboří svět.... což je samozřejmě kravina, ale pro mě za mě ať si ho tam dá, nejlíp se dvěma lankama a ještě do železné trubky a tu přivařit na 20 místech :) A nejlépe ať si pozve na spuštění 2 koaxů do 20m šachty firmu, která mu to odborně připevní stah. páskami a zázračně v šachtě zároveň vyřeší souběh s NN (ale dost pochybuju, že by si Tě zavolal, když tady řeší 12kč vs. 18kč za 1m kabelu) Jinak je zajímavé, že jsi mu na začátku sám jednoduše poradil a žádné camrdy s uchycením, šachtami a firmami jsi původně neřešil...