Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452336 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #360 kdy: 22. 01. 2018, 22:03:11 »
Je to jak pise ivovi, i ja jsem byl jednou prekvapen, ze muj Rover ktery umi jen DVB-T(1) mel v pameti plan DAB, ale slo jen o treti pasmo. Ty parametry se daji zmerit bez toho, ze by merak tusil modulaci. A stejne jako ivovi me pri cteni toho prispevku napadlo, proc je nutno zadavat sirku pasma?! Takze se obavam, ze radost byla predcasna :( Uroven je ciste jen vypocet ze spektra a stejne tam pomer C/N, proste to je porovnava s hladinou sumu v te zadane spektralni sirce. Hloubeji to jit neumi...
Meraky na DAB (i +) jsou, ale spise jako doplnek k drazsim merakum. Ono se totiz s nejakym merenim DAB na strane prijimaci moc nepocita, pokud to nekdo nekdy bude davat do rozvodu tak stylem, jako dnes VKV, nejaka vsesmerova antena, urovne nezajimaji, stejne je tam tech stanic (muxu) hafo, co projde, to projde. DAB je koncipovan na prijem v autech a na prenosnych prijimacich. Nas fetis delani konektoru a tahani signalu ze smerovek je jen ulet nas nekolika uchylu :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #361 kdy: 23. 01. 2018, 13:21:25 »
David se nám rozepsal, bohužel asi tak nějak to ve finále skončí. Mě už od mala nebavilo poslouchat stanice na prutovou anténu, které mohl poslouchat kdokoli bez jakýchkoli znalostí. 
Tak nějak jsem doufal, že rozhlasová digitalizace půjde cestou jednotlivých vysílačů DMR, kdy vysílače zůstanou v moci rozhlasových stanic a ne globálních operátorů DAB multiplexů. Tím se vytratí pestrost rozhlasového trhu.
I přesto bude pro nás nadšence vždy k dispozici několik signálů z různých směrů, které bude potřeba přijmout, sloučit, případně zesílit nebo odfiltrovat. Při troše zkušenosti se to dá odhadnout jen podle spektráku a kontrole na přijímači, ale kompletní detekce signálu při zvýšené chybovosti by nebyla na škodu.
U H45 máte oba pravdu, zřejmě se jen přepne na zobrazení kanálů DAB normy, ale jinak nic. Tomu odpovídá, že mi zůstala původní šířka TV kanálu 8MHz před přepnutím do DAB. 
« Poslední změna: 23. 01. 2018, 14:13:59 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #362 kdy: 29. 01. 2018, 18:07:01 »
 
...Tak nějak jsem doufal, že rozhlasová digitalizace půjde cestou jednotlivých vysílačů DMR, kdy vysílače zůstanou v moci rozhlasových stanic a ne globálních operátorů DAB multiplexů. Tím se vytratí pestrost rozhlasového trhu...

to je dle mně příliš neuchopitelné téma, to DRM vypadá velmi zajímavě, ale taky v FM pásmu koordinačně dost složité. Co je ale hlavní - DRM umožňuje v FM vysílat až 4 stanice na jedné frekvenci, což by byla velká velká škoda nevyužít; tedy jakési překlopení stávajících vlastníků FM vysílačů do DRM postrádá ten pravý "drive" digitální technologie. Jenom můj názor.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #363 kdy: 30. 01. 2018, 16:35:37 »
Fajn DRM+ v pásmu FM2 tedy 87.50 až 108.00 MHz by bylo fajn důvod vypnout analog FM a nahradit ho digitálním rádio vysíláním v T-DRM+ bezva proč se netestuje a nejsou první radiopřijímače v normě DRM+ na FM2 pásmo ???
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #365 kdy: 30. 01. 2018, 21:01:38 »
Prý Maďaři postavili 2MW vysilač DMR, psal Lukáš.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #366 kdy: 30. 01. 2018, 22:12:28 »
to jsem četl a kulil očima, že co, kam a komu chtějí ty waty šlehat, DRM přijímačů všude jak bramborů
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #367 kdy: 31. 01. 2018, 05:30:33 »
to jsem četl a kulil očima, že co, kam a komu chtějí ty waty šlehat, DRM přijímačů všude jak bramborů

Třeba indům, pokud to tam naladí :D je to k ničemu...
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #368 kdy: 06. 02. 2018, 12:54:48 »
2MW vysílač to byl, tak je to dál. Jen vyměnili zastaralou vysílací technologii za novou, která bude (zatím) také vysílat analogově. Akorát má ten benefit, že "umí" vysílat i digitálně. Ono totiž tomu vysílači je to většinou jedno, co se do něho pustí, jde jen o to, jaké má parametry v té "své" šířce pásma. Je to podobná problematika, jako TV analog vs. digitál. U analogu zas až tak nezáleželo, jak měl třeba nějaký aktivní prvek vyrovnané v 8 MHz kanále ať už zesílení, nebo třeba stabilní fázi, apod. Bylo tam několik různých signálů, nosná obrazu, barvy, zvuků, spolu to nemuselo moc korespondovat. Stejně tak samotné vysílače, TV vysílač si vysílal svoji nosnou se svojí modulací, jakýsi ten kopeček s potlačenou spodní částí, jaké má parametry na vyšším konci toho kanálu už nebylo tak důležité. To samé vysílače zvuku atd. Ale v digitálu, kde je víceméně souvisle vyplněn 8 MHz kanál už jde dost o to, aby to vysílač vysílal rovnoměrně silné po celé šířce pásma a stejně tak aby to aktivní prvky po cestě (třeba zesilovač v přijímacím rozvodu) dokázaly přenést rovnoěrně zesílené a třeba fázově stabilní. A stejné je to ve vysílání třeba na SV. Ten 9 kHz kanál, který měl analogovou nosnou uprostřed a poskakující postranní pásma měl o moc menší náročnost na vysílač, než když digitální signál vyplní celý ten kanál, tam pak platí pro ty náročné parametry něco podobné, jako výše popsane pro digi TV. Takže ta "použitelnost" nového vysílače pro DRM spočívá v tom, že jeho vysílací parametry jsou dostatečně kvalitní a stabilní pro provoz v celé šířce toho kanálu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #369 kdy: 07. 02. 2018, 21:34:40 »
Fórum/diskuze do posledního dechu... :)

Mně to nedalo a jukl jsem, že vo co tam go a je to Nautel, známa firma (mně ne),  Kanada.  Je to zřejmě i pro ně ne všední akce, pochlubili se zprávou na své web stránce.

David Kříž  je in a popsal podstatu, technickou i organizační, že totiž budou vysílat anologově; provozovatel vysílače (lokace vysílače ve městě Solt, cca 80 km jižně od Budapešti) jenom uvádí tu bla bla větu, že "vysílač je schopen přepnout z AM do DRM režimu stiskem tlačítka".

Zavádějící info z našeho tisku o 2 MW DRM jako prvoplánové pohnutce vzbuzovalo zmatek, že kam/komu proboha ten digitál je určen; rozuzlení je prozaické - zatímco Nautel mluví o 540 kHz slyšitelných v celé Evropě a v částech Afriky, Ruska a Asie, Maďaři mluví o AM Kossuth radio s přeshraničním pokrytím podstatné části Transylvánie, Vojvodiny a Slovenska tj.velké maďarsko :); a přínos pro všechny maďarské posluchače.

Vysílač má polovodičové zesilovače, je složen z 5ti bloků vysílačů o výkonu 400 kW a nového velkého univerzálního "kombinátoru" ; vysílač je údajně účinnější o 90 % v porovnání s předešlou 40-ti letou sovětskou elektronkovou technologií; spotřeba energie je "významně" nižší, ale o kolik nespecifikují.
« Poslední změna: 07. 02. 2018, 21:47:56 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #370 kdy: 20. 02. 2018, 21:09:16 »
WorlDab přinesl dnes dvě zprávy o potřebě financování rozvoje veřejnoprávního DAB v Německu; originály jsou v němčině a tudíž nejsem schopen je rozklíčovat (tedy bez slovníkového utrpení); jedna mluví o 100 mil EUR do roku 2020, druhá o 160 mil EUR. Hezky, moc se s tím nemazlí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #371 kdy: 17. 04. 2018, 20:41:18 »
čtu v dnešních zprávách, že skupina Lagardére (bojovník proti digitalizaci) prodává své rozhlasové stanice Křetínskému za 1,8 mld Kč (např. Frekvence1, Evropa2); po takové investici a její návratnosti by měl nový majitel zabetonovat pozice a ne podporovat nějaký digitál; mám obavy o přechodu z louže do ještě větší louže.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #372 kdy: 05. 06. 2019, 21:43:36 »
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění. Z vyjádření žadatelů vyplývá, že určitý zájem ze strany soukromých stanic existuje.

Například ČRa chce DAB spustit jako pilot v Praze, Plzni, Brně a Ostravě aby si to soukromá rádia vyzkoušela. Své plány má i Teleko a RTI.

Špatná zpráva je, že se to bude opět protahovat kvůli koordinacím se Slovenskem; tam řeší uvolnění TV pásma 700 MHz a na řešení DAB koordinací mají omezené lidské zdroje.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #373 kdy: 06. 06. 2019, 10:36:53 »
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění.....

Já jsem viděl v prezentaci 20 žádostí od tří operátorů....
Je to pravděpodobně všechno po 1kW, včetně ČRa, které chtějí bubláčky pro pár velkých měst.
Těch 8 ,,celoplošných,, sítí (ČRo + 6 + jedna více omezená) je až na ČRo dost nejistá....
Opravdu bude potřeba politických kroků.
Rádio Color je reprezentantem jedné skupiny zájemců a internetové projekty druhým. Podle mého názoru budou chtít působit v low cost ,,1kW,, regionálních sítích.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #374 kdy: 06. 06. 2019, 11:51:58 »
V současnosti má DAB ještě smůlu, na venkově má zpoždění. Ale, to považuji za normální a ekonomické. Velká města s velkou hustotou obyvatel/posluchačů jsou pro provozovatele digitálního vysílání zkrátka zatím atraktivnější a vystačí i ten 1 kW. Pokud ale bude stanice chtít mít více posluchačů, docílí toho i malými výkony ve více regionálních sítích. Posluchačům potom bude jedno, zda přijímají silný "státní" vysílač, nebo slabý "místní".
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další