Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452302 krát)

alipasa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #165 kdy: 31. 05. 2017, 17:19:11 »
jen technická - nikde jsem se nedočetl, jestli berounský vykrývač zůstal on air.....

Vypadá to, že ano. Jen jsem musel rádio přeskenovat. 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #166 kdy: 31. 05. 2017, 17:29:38 »
Žilina - Krížava jede ode dneška na plný kotel, 12A, ERP 5kW, V-pol (ověřeno ve vzdálenosti asi 100 km na ten Tesco křáp), takže DAB-plusoví blázni můžou ladit a mít o čem diskutovat! Bohužel (nebo bohudík) běžného rádiového posluchače tyhle capiny absolutně nezajímají!


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #167 kdy: 31. 05. 2017, 18:21:20 »
všecky "digitální" čro mají za nazvem "test" no zřejmě čekají co a jak vláda, tam se to zadrhlo, no nikde nepišou co berounský vysílač, jede nebo nejede? A poslední, proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


alipasa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #168 kdy: 31. 05. 2017, 18:31:01 »
Jak už jsem psal, v Berouně vysílač jede.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #169 kdy: 31. 05. 2017, 18:31:33 »
Jak už jsem psal, v Berouně vysílač jede.

Aha, pardon, přehledl jsem, jen se divim že jej nikde nezmínili.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #170 kdy: 31. 05. 2017, 21:40:37 »
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)
Tak to by mě zajímalo,  kde udělali laboratoře a "hifisti" chybu. Právě teď např. na Regionu a Plzni běží stejný program, ale zvuk je na každé z obou stanic hodně slyšitelně rozdílný (bitrate mají obě stejný - 48kbps).
« Poslední změna: 31. 05. 2017, 21:42:21 od DT-amater »


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #171 kdy: 31. 05. 2017, 21:42:51 »
... proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.

Stejný kanál Praha, Brno, Ostrava nemá asi ze dvou důvodů; pro SFN je území ČR příliš velké (topografie možná taky nepřidá) a k tomu mezinárodní koordinace. Zajímavé je Slovinsko, ty vzdálenosti některých vysílačů v SFN jsou poměrně velké, možná tomu nahrává právě topografie. Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě.

To, co kdo šíři (tedy Brno, Plzeň, Ostrava bude šířit) mně taky není jasné, již jsem výše psal:
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------

Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG

ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #172 kdy: 31. 05. 2017, 22:08:41 »
Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji. Opravdu to není pouze o té samotné cifře, ale řadě dalších hodnot. Vše se dlouhodobě testovalo v laboratořích a poslouchali i hifisti. I přes nižší bitrate dosáhneme pro běžného posluchače maximální možné kvality. Slibujeme.  ;)
Tak to by mě zajímalo,  kde udělali laboratoře a "hifisti" chybu. Právě teď např. na Regionu a Plzni běží stejný program, ale zvuk je na každé z obou stanic hodně slyšitelně rozdílný (bitrate mají obě stejný - 48kbps).
Ještě malá poznámka, osobně bych místo nesmyslu slideshow (kdyby rádio zůstalo rádiem) použil jeho data pro navýšení bitrate stanic, aby byly poslouchatelné alespoň v té uváděné "maximální možné kvalitě".


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #173 kdy: 31. 05. 2017, 22:44:03 »
taky to poslouchám a slyším docela dost rozdíly v kvalitě, při stejném bitratu...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #174 kdy: 01. 06. 2017, 08:48:22 »
Vysílání DAB Beroun ze včerejška na dnešek ukončeno.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #176 kdy: 01. 06. 2017, 09:32:09 »
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------
Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG
ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.
Hledejte "Návrh rozvoje zemského digitálního vysílání  Českého rozhlasu".
Jinak bych to dal neresil, predpokladam ze se s tim CRo nejak vyporadal. A je to tak dobre, ze CRo bude sirit "nove digitalni" stanice a ne jen zrcadlit FM. Ted jeste aby to nebyla bida z hlediska kvality zvuku, uvidime. Presny rozpis datovych toku programu jsem zatim nikde nevidel.


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #177 kdy: 01. 06. 2017, 10:10:16 »
Momentalni stav:
R-BRNO 48kbps
R-DDUR 80kbps
R-DVOJKA 80kbps
R-JAZZ 80kbps
R-JUNIOR 48kbps
R-OVA 48kbps
R-PLUS 48kbps
R-PLZEN 48kbps
R-REGINA 48kbps
R-REGION 48kbps
R-RETRO 48kbps
R-VLTAVA 80kbps
R-WAVE 80kbps
R-ZURNAL 80kbps


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #178 kdy: 01. 06. 2017, 10:14:12 »
Možná by bylo fér napsat, s jakým je to skutečně kódováním, pže 48 kbps by bylo třeba v DAB naprosto neposlouchatelné někde na úrovni telefonního hovoru... ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #179 kdy: 01. 06. 2017, 10:43:10 »
Delas si srandu? Postradala se informace datovych toku, ne kodovani. A mimochodem, proc jako editor webu Digitální rádio CRo tyto informace ferove nenapises ty?
« Poslední změna: 01. 06. 2017, 10:51:47 od DT-amater »