Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452113 krát)

Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #30 kdy: 26. 02. 2016, 15:54:53 »
Co bude s FM2? Proč se neprodává radiopřijímač s Dab + na III pásmo tedy 174-240Mhz a také 87-108 MHz digitální tuner  a zdigitalizovat analogový fm 2 pásmo a vyřadit z něj analogový tuner a nahradit ho digitálním nejlépe DRM+ nebo novější kodek problém ☺
To jako všichni se vejdou do DAB+ 5-12K a ještě jeden DVB-T k tomu to vážně věříte že bude dostatek místa pro všechny? jak celoplošné tak regionální stanice a to veřejno-právní tak ty soukromé  :D
« Poslední změna: 28. 02. 2016, 08:04:58 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #31 kdy: 25. 08. 2016, 21:38:27 »
k tomu plánu T-DAB v ČR jenom tolik, že se modlím aby to Rakušáci nezapíchli, protože u jejich Lounge FM, Big City Live, Herold relax a SoundTraxx (vše DAB mux Wien) jsem happy jako malý kluk s autíčkem...

Odpustka pro ČRo vysílat v DAB čtyři programy, které šlapou na FM na kus drátu je rozkrádání peněz daňových poplatníků; být ČRo tak bych do toho nešel byť je to posvěceno vládou.

Vždy mně přemůže sarkasmus, so let's go:

1. Výborné rozhodnutí vlády, vždyť DAB není žádné korzo (G. Husák: hranice nie sú žiadne korzo)
2. Provést bleskovou 24 hodinovou forenzní analýzu s výstupem Poučení z krizového  vývoje DAB a místo zesnulého Vasila Biľaka pověřit redigováním Michela Fleischmanna
3.  Všechny příznivce DAB vyloučit ze strany
4. Poslouchání štvavého zahraničního DAB vysílání rekvalifikovat jako trestný čin rozvracení republiky
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #32 kdy: 27. 08. 2016, 07:56:09 »
Dřív se vyráběli radia (myslím tar r výroby 2000+) že měli 2 čipy, jeden pro modulaci FM a druhý pro modulaci AM, dneska se digitální vyrábí tak, že se odstraní čip pro modulaci AM a dá se tam čip pro dab. V dneční době již lze osadit přijímač jen jednim čipem proto dneční "dab rádia" mají fm+dab tuner, chci si to pořídit do auta, v něm jsem AM tuner stejně nikdy nepoužil :D a myslím že je nepoužitelný, klidně místo něho může být dab, radia na to jsou, jen najít které mi tam bude pasovat a vyměnit anténu, ten nesmysl na čelní sklo nechci :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #33 kdy: 29. 09. 2016, 20:34:13 »
angláni již řeší lokální DAB; na cestě je přepracování způsobu jakým je komerční vysílání provozováno - připravují legislativu pro volnější rámec licencování a regulace, který by byl vhodnější pro tento typ služeb.

Naše panoptikum vyřešilo, že si budu moci laskavě naladit ČRo2 nebo ČRo Vltava na DAB když je mám na FM; Radio Wave nebo Jazz musí být regulací chráněno před zneužitím nevypočitatelnými a proradnými posluchači.


V uvedeném odkazu stačí přečíst odstavce Radio deregulation a Small scale DAB

https://www.gov.uk/government/speeches/minister-for-digital-and-culture-speech-the-radio-festival-2016
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #34 kdy: 29. 09. 2016, 20:53:07 »
Dřív se vyráběli radia (myslím tar r výroby 2000+) že měli 2 čipy, jeden pro modulaci FM a druhý pro modulaci AM, dneska se digitální vyrábí tak, že se odstraní čip pro modulaci AM a dá se tam čip pro dab. V dneční době již lze osadit přijímač jen jednim čipem proto dneční "dab rádia" mají fm+dab tuner, chci si to pořídit do auta, v něm jsem AM tuner stejně nikdy nepoužil :D a myslím že je nepoužitelný, klidně místo něho může být dab, radia na to jsou, jen najít které mi tam bude pasovat a vyměnit anténu, ten nesmysl na čelní sklo nechci :D
Kam chodils do školy? "dneční", v jiném vlákně "buť "... to jsou perly!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #35 kdy: 04. 10. 2016, 21:57:56 »
Chce se mi blít z dnešního článku zde na digizone o možném ukončení prodeje FM přijímačů v Německu od roku 2019; tento článek papouškuje mnohé klony tohoto sdělení v zahraničním tisku, které a to je otázka proč, jestli v honbě za senzací anebo jestli jenom ve své debilitě, vypustily klíčové slovíčko z originálního textu "jenom" tj. prodej přijímačů, které umožňují jenom FM příjem.

Mám 3 DAB rádia a všechna umí FM; kdybych byl FM fanda a tu DAB funkci měl jenom ze zvědavosti, tak mám prostě FM rádio, tak jako by ho měl i Němec po roce 2019. DAB/FM čipy se již dnes chrlí ve velkém množství, jejich cena asi nebude růst, že...a pokud by to DAB/FM rádio stálo v roce 2019 o 10 Eur více než FM rádio, tak by se z toho Němec asi nepodělal.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #36 kdy: 04. 10. 2016, 22:15:48 »
Milý Andreji, pokud máte skutečně takové obtíže, může se jednat o nějaký zdravotní problém. To, že DAB přijímače obvykle integrují i FM přijímač, je snad každému čtenáři tohoto serveru jasné. Myslím, že lidí, kteří ihned nepochopili podstatu sdělení, je jenom pár.


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #37 kdy: 11. 10. 2016, 15:16:32 »
Tak další předvolba na autorádiu zeje prázdnotou, po odejití Rádia 1 na počátku roku nyní po SeeJay rádiu :( Kdy už se to konečně otočí a "nemainstreamové" stanice začnou konečně i u nás přibývat!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #38 kdy: 11. 10. 2016, 16:44:20 »
Tak aspon Teleko navysilo toky ostatnim (dur,jazz,radiozurnal,vltava na 72 a junior,proglas,samson na 64, skoda ze ne wavu). Ani nevim od kdy to tak je, protoze SeeJay je mimo muj zajem.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #39 kdy: 11. 10. 2016, 16:58:21 »
Chce se mi blít z dnešního článku zde na digizone o možném ukončení prodeje FM přijímačů v Německu od roku 2019; tento článek papouškuje mnohé klony tohoto sdělení v zahraničním tisku, které a to je otázka proč, jestli v honbě za senzací anebo jestli jenom ve své debilitě, vypustily klíčové slovíčko z originálního textu "jenom" tj. prodej přijímačů, které umožňují jenom FM příjem.

Mám 3 DAB rádia a všechna umí FM; kdybych byl FM fanda a tu DAB funkci měl jenom ze zvědavosti, tak mám prostě FM rádio, tak jako by ho měl i Němec po roce 2019. DAB/FM čipy se již dnes chrlí ve velkém množství, jejich cena asi nebude růst, že...a pokud by to DAB/FM rádio stálo v roce 2019 o 10 Eur více než FM rádio, tak by se z toho Němec asi nepodělal.

A kde by se v autorádiu vzal příjem obou pásem AM, když je tam "stejný" "FM/DAB" čip? Teda když pominu že jeden manuál je shodný aspoň pro 3 modely, z toho jeden dab rádio nemá, jen je v manuálu uvedeno že dab příjem má ten a ten určitý model, stejně jako bluetooth. Z toho důvodu by bylo pochopitelní že čip pro "AM/FM" byl nahrazen tím pro "FM/DA" jako tomu je u "stolních" DAB rádií, no až to rádio koupím, tak ho zkusím rozebrat a napíšu sem co tam je za čim, nebo to vyfotím. zatím musim nechat udělat brzdy, koupit zimáky a podobně, navíc mam zase prorvaný repráky, pořad to musim lepit :D hold origo renault repráky stojí zahouby.... dneska jsem lepil repráček u spolujezdce, vždycky se to urve tam jak je ten okraj přilepenej k tomu kovovýmu nesmyslu.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #40 kdy: 11. 10. 2016, 17:03:00 »
Tak aspon Teleko navysilo toky ostatnim (dur,jazz,radiozurnal,vltava na 72 a junior,proglas,samson na 64, skoda ze ne wavu). Ani nevim od kdy to tak je, protoze SeeJay je mimo muj zajem.
... nyní = od dnešního dne (viz datum vložení příspěvku  ;)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #41 kdy: 11. 10. 2016, 18:42:10 »
Milý Andreji, pokud máte skutečně takové obtíže, může se jednat o nějaký zdravotní problém. To, že DAB přijímače obvykle integrují i FM přijímač, je snad každému čtenáři tohoto serveru jasné. Myslím, že lidí, kteří ihned nepochopili podstatu sdělení, je jenom pár.

Milý rdsmane, co se týče první části Vaší reakce, ok, dávám hlavu na špalek, protože jsem si v té své ráži po sobě nepřečetl své sdělení a jeho smysl; má reakce nebyla ani tak vůči digizone, natož vůči autorovi článku, kterého respektuji; vyprskl jsem jak prskavka spíše na zahraniční informační balík, který jsem četl snad 4x a zde nečekaně popáté; jadrná slova byla tedy primárně míněna někam jinam.

Ovšem co se týče druhé části Vaší reakce, zde tvrdím se vztyčenou hlavou (tak jak jsem ji položil na špalek výše), že máte pravdu jenom v případě, že já a těch pár lidí co to nepochopili jsme postiženi autistickým syndromem a tiše závidíme většině masových posluchačů, kterým je jasné, že souvěrným bratříčkem DAB čipu je i příjem FM.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #42 kdy: 11. 10. 2016, 18:44:36 »
... no až to rádio koupím, tak ho zkusím rozebrat a napíšu sem co tam je ...mam zase prorvaný repráky, pořad to musim lepit :D hold origo renault repráky stojí zahouby.... dneska jsem lepil repráček u spolujezdce, vždycky se to urve tam jak je ten okraj přilepenej k tomu kovovýmu nesmyslu.

Jaroslave, s tebou je sranda a nemyslím to v negativním smyslu.

Já své repráky před svým psem chráním tak, že dodržuji vyhlášku, vozím ho na zadním sedadle odděleného sítí :)

Rádio nerozdělávej, nech to někomu zkušenějšímu, kdo o tom zde pak napíše, není kam spěchat; my už to AM/FM/DAB nějak přežijeme
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #43 kdy: 11. 10. 2016, 18:46:24 »
Tak další předvolba na autorádiu zeje prázdnotou, po odejití Rádia 1 na počátku roku nyní po SeeJay rádiu :( Kdy už se to konečně otočí a "nemainstreamové" stanice začnou konečně i u nás přibývat!

vždyť se to už otočilo, řekla naše moudrá vláda když schválila koncepci DAB.  Usoudila, že takové Rádio Jazz (ČRo) je nebezpečné rozšířit v DAB pro celém území ČR.

DAB je jediná možnost pro komerční sféru vstoupit do prostoru bez toho aby žebraly o frekvence v FM; druhá věc jsou peníze, u nemainstreamu je asi problém kreovat nějaký obchodní model.

Taky jsem se divil, že ve vídeňském muxu jede např. stanice Lounge FM bez reklam (nevím kdo je za stanicí); můj nynější favorit stanice Big City Live jakbysmet, zde je to produkt skupiny REWE, která to možná bere jako součást reklamy (REWE je majitelem mimo jiné sítě Penny Market a Billa a vytváří i muziku, která běží v těchto prodejnách).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #44 kdy: 11. 10. 2016, 21:48:55 »
Nejdříve čtu v tisku co se děje ohledně DAB v Británii, Švýcarsku nebo v Německu a když pak čtu odpověď šéfa telekomunikačního úřadu ČTÚ na dotaz ohledně vládou schváleného rozvoje T-DAB (možnost šířit jenom 3 celoplošné stanice), cituji "odvážná otázka", tak zůstanu jenom bezmocně civět.

Já nezírám, že měl odpovědět jinak (nemůže), já zírám na ten kontrast mezi dynamikou některých zemí a naší dynamikou vyjádřenou "odvážnou otázkou"; v tom kontrastu jsem zahlédl optickou skulinu zobrazující to naše panoptikum.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno