Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452123 krát)

BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #15 kdy: 14. 02. 2016, 21:07:46 »
Bohužel to s tím "co si u Teleka vysílatel zaplatí" je trochu jinak.Proto i např. Samson má v RTI vysoký datový tok a u Teleka má Samon takový mrzák tok.
Neobhajuj pořád tu humus kvalitu, nejde to okecat ničím a omluvit už vůbec ne.
To, že jsi starý a hluchý (promiň, ale musel jsem to tak napsat) a je ti to tím pádem jedno neznamená, že to musí byt i ostatním a přijmout tuto nekvalitu jako standard.
Nejsou to nářky, ale realita, DAB+ je zvukově mnohonásobně horší než FM.
Naštěstí DAB+ pšenka nekvete, zaplaťpánbu za ty dary.
« Poslední změna: 14. 02. 2016, 21:16:10 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #16 kdy: 14. 02. 2016, 21:23:44 »
Jak jsem předestřel, asi tomu nerozumím a jsem strašně starý a úplně hluchý, čili ten plechový zvuk opravdu nemohu vnímat. Na druhé straně musím litovat ty mladé, bystrosluché, třeba co si v MHD pumpují do uší ten kravál, nebo, ty snad jedince, co ve zbožné úctě sedí v fonoroomu, ladí na svých tunerech stanice s vysněným hudebním repertoárem a děsí se doby, kdy vše nahradí DAB, nebo ještě sofistikovaněji zkomprimovaný zvuk další digitální generace rozhlasu. Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #17 kdy: 14. 02. 2016, 22:17:51 »
...jsem strašně starý a úplně hluchý... Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D

zdravím uživatele Pamětník, který dostal nový nickname "starý a hluchý" od uživatele BeatJ  ;)

Chtěl bych Vám jenom vzkázat abyste ještě neodcházel, stačilo, že nám odešel David Bowie, i když se jedná  jenom o jeden aspekt rozhlasových vln - muziku, ten druhý aspekt je zpravodajství a kultura - např. rozhovory se zajímavými osobnostmi - to ale slyším jenom u Čr1 a Čr2 - a na to ten FM stačí - mám ale obavy, že BeatJ sem nemíří.

Nechápu BeatJ, proč si protiřečíš; zatracuješ Teleko, že zabíjí DAB nízkým datovým tokem a horlíš za FM; ve tvém pojetí je přece dobře, že Teleko je hrobařem DAB a agentem FM, ne? Nebo jinak, již jsem někde jinde řekl, že mně osobně je jedno, jaká technická platforma digitálu bude, nech to vysílají pro mně za mně po radiátorech ústředního topení s modulací ŠVEJK, ale ať to je digitální s dostatečným využitím spektra pro přístup alternativních konkurentů.

Řeknu to jednodušeji:

jezdím převážně směr Brno - Ostrava; kdyby nebylo Čr1 a Čr2 tak by mně v tom autě j.e.b.l.o. To, že kolem Olomouce naladím i stanici Beat je sázka do loterie, co tam zrovna hrají.

Nedávno jsem jel i směr Praha; zde trnu kdy ztratím signál Radio Wien a až se chytne stanice Sázava, co tam zrovná běží za hudební programový blok.

Doma mám ten mrtvej DAB a z vídeňského muxu nevím roupama co bych si vybral.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #18 kdy: 15. 02. 2016, 07:22:48 »
Nechápu, proč odsuzovat DAB jako takový. Jenom proto, že Teleko je takový "zvukový prznič" ? Já osobně nic jiného v běžném dosahu nemám (jen Teleko z Černé hory), ale když pominu vysílanou (ne)kvalitu (kterou prozatím stejně na své Tesco "krystalce" moc nepoznám), tak během svého testování musím zcela jistě smeknout, pokud jde o dosah (pokrytí) vysílání. Toto vysílání totiž chodí na tak nepravděpodobných místech, že je to až zarážející. Být v multiplexu další (pro mne zajímavá) rádia, jako je kupříkladu Country, Beat aj. (samozřejmě s určitou garancí, že mi opět náhle po Novém roce nezmizí), velice vážně bych zvažoval koupi autorádia, neboť konečně bych uvedená rádia nemusel za jízdy lovit na VKV jen mimo zástavbu a na vyvýšených místech.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #19 kdy: 15. 02. 2016, 07:50:46 »
Jak jsem předestřel, asi tomu nerozumím a jsem strašně starý a úplně hluchý, čili ten plechový zvuk opravdu nemohu vnímat. Na druhé straně musím litovat ty mladé, bystrosluché, třeba co si v MHD pumpují do uší ten kravál, nebo, ty snad jedince, co ve zbožné úctě sedí v fonoroomu, ladí na svých tunerech stanice s vysněným hudebním repertoárem a děsí se doby, kdy vše nahradí DAB, nebo ještě sofistikovaněji zkomprimovaný zvuk další digitální generace rozhlasu. Hrůza ..... ještě, že se toho už nedožiji.  ;D

Aby jsi slyšel tu plechovost a výraznou degradaci, nemusíš byt v žádném fonoroomu, je to slyšet i v pouhém autě, kde je plno dalších různých rušivých vlivů.Zde se potvrzuje jen to, že jsi totálně hluchý.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #20 kdy: 15. 02. 2016, 10:02:15 »
Přiložíme-li ucho ke kontrolnímu reproduktoru, který hraje rozdíl mezi levým a pravým kanálem, tak hříchy zvuku hned vyjdou najevo  :)  Na FM uslyšíme šum, prskání podle kvality signálu, v DABu pak všelijaké zvonění a bublání podle míry komprese.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #21 kdy: 15. 02. 2016, 10:08:49 »
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


MiPo77

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #22 kdy: 15. 02. 2016, 10:09:34 »
Souhlasím s tím, že zvuk opravdu není optimální. Ale na druhou stranu je nutné uvést, že byl zásadní rozdíl mezi Radiem 1, které bylo nabíráno přímo ze studia a radiem SeeJay, které je nabíráno z internetového streamu. Celkový poslechový dojem šel určitě zlepšit kvalitním studiovým signálem na vstupu. Ale jako vždy, vše je otázka peněz.

S čím ale nemohu souhlasit, je názor, že Teleko je hrobařem DABu. Naopak podle mne je hrobařem ČTÚ svojí totální nečinností v této oblasti, kdy je zablokované přidělování individuálních oprávnění a ani nebylo/není vypsané výběrové řízení na celoplošné sítě s odkazem na neexistují zákon o DAB muxu pro ČRo.
Pokud si uvědomíte historické souvislosti, tak naopak díky Teleku se tu reálně vysílá.

Dovolím si odkázat na výborný článěk zveřejněný zde na Digizone, který řešil kapacitu DAB+ muxu v souvislostech:
http://www.digizone.cz/clanky/kapacita-digitalniho-rozhlasoveho-multiplexu-t-dab-v-souvislostech/
Pokud to vztáhnu na Teleko, tak je z jejich přístup naprosto srozumitelný. Celé je to o tom, najít přijatelný kompromis mezi max. povoleným výkonem vysílačů - pokrytím - kapacitou muxu - obsahovou stránkou.
Ono je celkem jednoduché mít 20 kW vysílač a mít v něm 12 programových pozit s kvalitou 96kbit a úrovní zabezpečení 3A. Nicméně Teleko má příděly pouze max. 1kW a míň. Pokud chcete zajistit rozumné pokrytí, nezbývá vám, než použít nejvyšší úroveň zabezpečení 1A, čím získáte 4,8 dB "zadarmo" navíc k max. výkonu vysílače. A ono to je sakra znát, pokud mám povoleno max. 30dB a k tomu těch 4,8 dB "zadarmo". Bohužel daní za to je, že kapacita takového muxu je pouhých 576 kbit/s oproti úrovni zabezpečení 3A, kde je kapacita muxu dvojnásobná, tedy 1152 kbit/s.
A pokud mám omezenou kapacitu a chci mít v muxu pestrou obsahovou nabídku, tak musím použít vhodné řešení (rozumněj kompromis), které umožní mít obsah a současně i poslouchatelnou kvalitu.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #23 kdy: 15. 02. 2016, 10:31:20 »
Tomuhle nepomuze ani když je to sbirano ze studia, tech 48 i 64 v novem kodeku zni priserne a ani linka primo ze studia tomu nepomuze a ani pomoci nemůže.Navic to neni o pokryti u teleka (jejich praseni datového toku), co jsem si dopisoval s odpovednymi osobami.
DAB+ dnešním dnem opouštím jak poslechově, tak zájmově, přestávám ho sledovat a modlím se, aby se do budoucna neprosadil.Mějte se v této diskuzi fajn, hluchým co to nevadí zdar.
« Poslední změna: 15. 02. 2016, 10:50:42 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #24 kdy: 15. 02. 2016, 22:13:05 »
Nazdar. S radostí jsem přivítal ústup BeatJ z tohoto tématu. Alespoň mi nebude mít za zlé, že kvůli mé hluchotě nepoznám plechový zvuk z DAB autorádia, které ve svém autě nemám. :P
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #25 kdy: 15. 02. 2016, 22:39:53 »
Nazdar. S radostí jsem přivítal ústup BeatJ z tohoto tématu. Alespoň mi nebude mít za zlé, že kvůli mé hluchotě nepoznám plechový zvuk z DAB autorádia, které ve svém autě nemám. :P

Mně naopak ústup BeatJ z tohoto tématu vyděsil - náhle si připadám osamocen s tím DABem jako kůl v plotě  :)

Již jsem mu ani nestihl vzkázat, že když se Pamětník nazval "hluchým" tak to byla nadsázka generovaná MOUDROSTÍ, zatímco poselství BeatJ-je "jsi hluchej" byla generována TUPOSTÍ

Protože BeatJ toto možná tajně čte, prosím ho aby mně dal pokoj protože má pravdu v tom, že jsem fakt BLBEJ (a taky DABově hluchej)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


DxSi

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #26 kdy: 17. 02. 2016, 19:13:32 »
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+

Nemožem súhlasiť.... cestou z Bratislavy az po Kuty CZ/SK mi ťaha 12C z Kamzika a SRO1 je to doslova zážitok počúvať (pri bežných zvučkách počuť také tony ktoré som u FM nikdy nepostrehol.
Ked sa strati DAB tak FM ako prechod na kazetovú pasku.

Ale je fakt že 12C Kamzik je kvalitnejši zvuk ako 11D Wien (Wien je omnoho horšia kvalita )
DAB/receiver: Yamaha RX-V500D Anténa 15RB3 Emme Esse
DAB/autoradio:Dension DAB+U 3gen., Dension vnitřní aktivní anténa
SONY XDR-P1DBP, silvercrest sird 14 c3, DAB/Imperial Dabman 20
sat:Vu+Solo4K, Dreambox DM 8000 HD PVR ,Gibertiny 105cm
FM/: SONY ST-SE 700 antena UKS14 (čestne miesto v pivnici)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #27 kdy: 21. 02. 2016, 13:36:55 »
Zlatý šum/FM oproti té zvukové deformaci slavného DAB+

Nemožem súhlasiť.... cestou z Bratislavy az po Kuty CZ/SK mi ťaha 12C z Kamzika a SRO1 je to doslova zážitok počúvať (pri bežných zvučkách počuť také tony ktoré som u FM nikdy nepostrehol.
Ked sa strati DAB tak FM ako prechod na kazetovú pasku.

Ale je fakt že 12C Kamzik je kvalitnejši zvuk ako 11D Wien (Wien je omnoho horšia kvalita )

má letmá zkušenost omezena hluchotou, přenosnými sluchátky Koss PortaPro (lepší nemám), Tesco rádiem a samozřejmě subjektivností.

SRO1 (136 kbps) mi zní dobře; nevím jestli mně opinkal jev "loudness war", ale neměl jsem pocit, že by v digitálu bylo nějaké výrazné prznění dynamiky. Náhodou jsem dnes od 11:00 chytl pořad Pavola Danišoviče se směskou hudby a stará nahrávka Marty Kubišové nebo něco od - myslím, že to byl Peter Lipa znělo výborně.

Trochu mně zmátl názor k článku od jednoho uživatele na satelitnatv.sk "Najhlasnejší a najotrasnejší zvuk má rádio Slovensko, to je už za hranicou pre slušné označenie. Najkvalitnejší zvuk majú rádio Devín a niektoré stanice ČRo". Nevím ale o jakém vysílání mluví, protože reaguje na přenos v Skylinku.

 Dále jsem přepínal mezi Čro1 Radiožurnál - ale v FM -, Rádio FM (SK DAB, 136 kbps), a vídeňským muxem - stanice Arabella Rock (72 kbps) a ARBO (80 kbps). Celkový rozdíl mezi FM a DAB mi připomněl zvuk, kdy jsem před pár lety likvidoval černé desky a nějaké si přehrál.  Analog rádiový/z desek zněl nějak jemněji a vyrovnaněji v porovnání s CD/DAB, ale nemůžu říct jestli lépe nebo hůře, prostě jinak, hodnocení je subjektivní. Za mně - DAB je dobrý, výraznější zpěv než u FM, basy dobré, výšky nic moc jak v FM tak v DAB, to ale může být otázka kvality (nekvality) přijímače.

SRO1 a Rádio FM jsou nejhlasitější - nemám nyní čas dohledávat jaká jiná technika kromě hrátek s dynamikou za tím může být. Stanice ARBO zní lépe než Arabella Rock, ale to bylo již před navýšením toku na ARBO. Při přepnutí z SRO1 i ČRo1 (FM) na Arabella Rock, tato zní poněkud "plechově".

To, že má oblíbená stanice Lounge FM (72 kbps) zní poněkud nic moc mi nevadí, protože ty příjemné uklidňující melodie můžou běžet tlumeně non-stop jako kulisa bez ohledu na datový tok nebo typ komprese nebo co já vím co bez toho aby mi to začalo lézt na nervy.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #28 kdy: 21. 02. 2016, 17:25:31 »
Moc díky za sice subjektivní, ale realistický, pohled na kvalitu zvuku z DABu. Konkrétní dojmy, srovnávání, uvěřitelná přídavná jména. Tedy naprostý opak tvrzení toho "Kolovrátku" o neposlouchatelnosti a brzkém konci DABu, který se bez konkrétních údajů mermomocí cpe do mnohých témat. ;-)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #29 kdy: 23. 02. 2016, 22:03:04 »
Moc díky za sice subjektivní, ale realistický, pohled na kvalitu zvuku z DABu. Konkrétní dojmy, srovnávání, uvěřitelná přídavná jména. Tedy naprostý opak tvrzení toho "Kolovrátku" o neposlouchatelnosti a brzkém konci DABu, který se bez konkrétních údajů mermomocí cpe do mnohých témat. ;-)

nevím za co děkujete, bez ohledu na to, co zde bude kdo sofistikovaně argumentovat anebo prázdně hlasitě vykřikovat (kolovrátek) nic nezmění na tom, jakou cestou a jak rychle se rádio vysílání  vydá; snad to nebude "the long and winding road" jak řekli Beatles.

Nechápu jak může být DAB debilní když mám JEDNU anténu směrově zapíchlou mezi Kamzík a DC-Tower (mux Wien) a můžu vybírat nejméně z 5 stanic dle mého vkusu (příjem celkem 19 stanic, někomu by vyhovělo možná i více z nich). Kvalitu DAB neřeším ze dvou důvodů (i když 136 kbps SRo1 a Radio FM není žádný suterén).

1. DAB je v plenkách - ok, je to moje pozitivní diskriminace ve prospěch DABu podbarvena mou DAB ideologií

2. I když nejsem, co se týče poslechu, masový tupoň, jestli jsem netopýří ucho nevím, protože hi-fisté se s námi nebudou bavit pokud nemáme výbavu za 100 litrů. Asi takhle lidičky. Šedé káčátko Tesco rocket reidiou mám připojeno k přenosnému radiomagnetofonu Panasonic - ve své třídě velmi dobrý zvuk, ALE...hlasitost nastavena mírně v poměrně objemném prostoru kuchyně-jídelna...tj. záměrně nízká úroveň hlasitosti  nemá šanci dynamicky vybudit repro Panáčka...to by snad dokázala ta sestava za 100 litrů aby si to tiše basovalo i cinkalo na výškách.

Tedy při mé konfiguraci z hlediska kvality FM versus DAB (datový tok +/- autobus) je to úplně jedno. Rozdíl je slyšet - zřejmě alespoň na jakž takž sluchátkách, no a asi na solidní sestavě tuner/zesilovač/ repro. Když chci ale i s kvalitním zázemím porovnávat FM versus DAB, platí obecná podmínka jako u srovnávání sestav zesilovač/repro buzených super kvalitním CD přehrávačem, jaké CD do toho cpu, protože hrátky s dynamikou hlasitosti mají v oblibě i nahrávací studia. Jsem laik, ale vyvolává to ve mně úsměv, když rozhlasová stanice má jako zdroj písničky datový tok, ani neví jaký a ještě ho dynamicky agresivně vylepší; co se to vlastně do naších uší dostane.

Po tom všem bla bla opakuji - mám jednu nic moc anténu, chytím DAB a krochtám si ve výběru. Pane Fleischmanne, Vy v dnešním článku vlastně tvrdíte, že trpím bludy...no...to nemá cenu komentovat.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno