Autor Téma: Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou  (Přečteno 147393 krát)

Peter Cermak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #105 kdy: 29. 05. 2017, 13:42:56 »
Každý má právo na svůj názor.

Jasne, ze kazdy ma pravo na svoj nazor.  Urcite si nechystame  hnede kosele a potajme nehajlujeme doma ako hlavny hrdina vo filme "Jedna ruka netleska" .Ja som bol viac ako 20-timi rokmi pol roka ako vojak zakladnej vojenskej sluzby vo VU 8022 v Jelsave(1994-1195). Kto nevie, kde je to mestecko, nech si to pozrie na mape. Uz vtedy to des a hroza. Velka nezamestnanost,  kopa "emigrantov" romskeho povodu. Co by si zo zufalstva urobil, ak by si nemal moznost odist ako vzdelany za lepsou pracou?  Ja sa nedivim tym ludom, ze nemaju dostatocne IQ aby videli trocha viac za reci takych politikov ako je Kotleba, ale ako ho nazyvame v diskusiach " Magian"  :-) Dotycny "rackuje", ci zle vyslovuje "r".  Inac@, ako sa dari p. Vandasovi z Delnickej Strany????

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #106 kdy: 29. 05. 2017, 16:45:01 »
Podivné, jak snadno diskutující opustí věcnou diskusi a útočí, jako by byla vyhlášena česko-slovenská válka.
Zastávám názor, že česká veřejnoprávní služba by měla zušlechťovat český jazyk, nebo alespoň dbát, aby ho její moderátoři=zaměstnanci nekazili (a že se těch chyb najde…). Proto mi přijde divné, že jí zbývá čas na výlety do jiných jazyků, a to mimo jazykové pořady. A jsem i přesvědčen, že slovenštinu může každý divák v Česku přijímat, aniž by musel čekat na konkrétní pořad ČT a výsledek „loterie“, v jakém jazyce to tentokrát bude.
Aby nedošlo k omylu, slovenštinu mám rád. Překládám (písmem) oběma směry, když už bohužel máme ty hloupé jazykové zákony na obou stranách. Můžeme si za to sami. Je mi smutno, že si Slováci váží svého jazyka snad ještě méně než Češi. Bitvu o svůj jazyk asi mají za vyhranou tím, že nám v 1. p. mn. č. odebrali ten háček, ale dál už jenom vtlačují do svého jazyka rusismy, čechismy a mnohé další -ismy. Slovenské komerční stanice vévodí úsilí odebrat slovenštině národní charakter. Na druhou stranu zaslouží pochvalu, jak mnoho pořadů uvádí s duální jazykovou stopou, to v Česku neznáme – rozhodně ne v takové míře.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #107 kdy: 30. 05. 2017, 09:55:22 »
Jsem pro více sloveštiny v České televizi obecně. Také jsem pro pozemní stanici, kde by byly na střídačku jazyky všech našich sousedů.


lkozakl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #108 kdy: 30. 05. 2017, 14:04:45 »
Jan Bajger  NE !!! Co jsme dali za vděk,že jsme se zbavili těch příšerných slovenských pondělků. Slováci mají dost svých televizí,není důvod aby přepádávali na naši stranu. Navíc takové nudy jako Banášová sem už vůbec nepasují.


standasat

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #109 kdy: 30. 05. 2017, 14:08:25 »
Mě slovenština nevadí. Spíše jako moravák ji praktikuju radši než upjatý spisovný cajzlismus!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #110 kdy: 30. 05. 2017, 14:22:05 »
V této diskuzi se projevuje typická malost: představa, že jiný jazyk, navíc velmi příbuzný, ohrožuje integritu TV vysílání. Ale asi bude pravda, že jazyk definuje způsob myšlení... Takže mne pak některé příspěvky ani nepřekvapují.
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


Peter Cermak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #111 kdy: 30. 05. 2017, 14:33:02 »
V této diskuzi se projevuje typická malost: představa, že jiný jazyk, navíc velmi příbuzný, ohrožuje integritu TV vysílání. Ale asi bude pravda, že jazyk definuje způsob myšlení... Takže mne pak některé příspěvky ani nepřekvapují.

Ano, nie to urcite celkom OK, ze Anetta Kubalová moderuje Objektiv nnaCT24.  Myslim, ze v ziadnej SK TV nemame pravidelny program s ceskou moderatorkou. Ja s cestinou nemam vobec problem a som rad, ze mozem sledovat cez TV programy CT + este nejake Primy (tie sledovatelne programy)....


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #112 kdy: 30. 05. 2017, 15:23:51 »
....Co jsme dali za vděk,že jsme se zbavili těch příšerných slovenských pondělků. ....
Nemám nic proti slovenštině, tudíž mi nevadí. Se Slovenskem jsem vázán služebně, kamarádsky, kolegiálně.

Opačný názor mám ale na bývalé Slovenské pondělky v ČST. Mnohé inscenace byly výborné, podobně jako knihy, často se věnovaly tématům, které byly v té době v Čechách politicky tabu. :-X

Nechápu ale ty, kteří kritizují slovenské moderátory, herce, zpěváky a zdá se, že jen proto, že z jejich úst zní slovenština, nebo typický měkký přízvuk. ::)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #113 kdy: 30. 05. 2017, 15:41:31 »
Často a pravidelně sleduji slovenské programy, potřebuji si jazyk udržovat. Proto mě trápí, jak se Slovenčina vytrácí, zejména na komerčních stanicích je bídná. Změť chyb gramatických i syntaktických, a ta příšerná výslovnost… A tak se s chutí se podívám i na starší slovenské pořady a filmy.
Ale protože má každý možnost výběru, nelíbí se mi, že tuto volbu mi ČT v tomto pořadu bere.
„Líbí“ se mi, jak tady někteří vyrostli tak, že umí posoudit, co nebo kdo je malý. Odvaha. (A nebo úplně jiná lidská vlastnost, trošku dehonestující).
Poznámka:  TA3 má českého moderátora a celkem se mu daří mluvit spisovně.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #114 kdy: 30. 05. 2017, 15:55:34 »
V této diskuzi se projevuje typická malost: představa, že jiný jazyk, navíc velmi příbuzný, ohrožuje integritu TV vysílání...

Fareed Zakaria moderuje na CNN pořad,  je mu rozumět, jeho výslovnost je možná ovlivněna individuální artikulací ale nikoho to netankuje; ok, CNN není veřejnoprávní stanice.

Na BBC jsem sledoval politickou diskuzi se zahraničními hosty, všem jsem rozuměl kromě jednoho (rodilý mluvčí mu snad rozuměli), nikoho to netankuje; ok, politická diskuze není Objektiv.

To jen tak co mně napadlo.

Ano, technitistický de jure přístup je, veřejnoprávní stanice placena z peněz daňových poplatníků. Nechápu jak řešit film nebo seriál kde padnou hlášky, nebo celkově jsou laděny určitým pohledem na určité společenské jevy a každý poplatník to vidí jinak. Jazyk, kterým se to řekne, nebo co se tím jazykem řekne.

Věc názoru, nikomu v tomto případě jeho názor neberu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #115 kdy: 30. 05. 2017, 18:01:49 »
Na rozdíl od Slovenska u nás naštěstí jazykový zákon nemáme a nikdy se ze slovenštiny nedělala věda. Stále ji je možné použít i při jednání na úřadě. V pořadu bych to nechal na divácích. Sledovanost Objektivu určitě neklesla, takže to až na pár příspěvků na webu asi nikoho netrápí.


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #116 kdy: 30. 05. 2017, 21:10:18 »
Na rozdíl od Slovenska u nás naštěstí jazykový zákon nemáme....


Slovenský jazykový zákon v žiadnom prípade češtinu ako takú NEZAKAZUJE.  Český jazyk je možné používať na úradoch rovnako ako slovenský, dokonca čeština je akceptovaná aj tam, kde inak zákony striktne vyžadujú požívanie štátneho jazyka (napr. v armáde - ešte stále existuje plno vysokých dôstojníkov OS SR českej národnosti, ktorí sa ani po viac 25 rokoch služby v ASR / OS SR po slovensky poriadne nenaučili). Jazykový zákon v audiovizuálne oblasti postihuje IBA český dabing. V žiadnom prípade nebráni čechom (moravákom, slezanom, ale ani poliakom, srbom, rusom, ukrajincom) používať na obrazovke vlastný jazyk a už vôbec neprikazuje dabopvať ORIGINÁLNE české (poľské, ruské, ukrajinské...) diela do slovenčiny (ako sa to deje často v ČR s originálnym slovenským znením, ktoré je dabované do češtiny). Slovenský jazykový zákon ako taký chráni hlavne slovenský pracovný trh v oblasti dabingu, ktorý by bez tohto zákona už dávno neexistoval, nakoľko by iba veľmi málo distribútorov DOBROVOĽNE vytváralo mimo českého aj slovenský dabing (náklady naviac) - aj keď verím že tento efekt asi tvorcovia zákona na mysli nemali....
« Poslední změna: 30. 05. 2017, 21:13:34 od Stefan Bukovan »
Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380


Petr Novák

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 88
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #117 kdy: 31. 05. 2017, 12:30:53 »
A teď možná z trochu jiného soudku, ale související. Nedávno mi můj špatně slyšící (ale ne zcela neslyšící) soused řekl, že si stěžoval u ČT, že ve skrytých titulcích překládají slovenštinu do češtiny. A odpovědí mu bylo, že většina diváků by slovenské titulky nepřijala. Tak v takové společnosti dnes žijeme. O to raději jsem, že ČT neustupuje tlaku několika radikálů (je mi líto, Petře Svobodo, ale jinak je opravdu nazvat nemohu) a paní Kubalovou na obrazovce stále nechávají. A komu se její slovenština tak moc nelíbí, tak nechť si pustí skryté titulky a budou mít Objektiv opět v češtině.
Zajímalo by mne ale, kolik těch stěžovatelů opravdu sleduje a sledovalo Objektiv pravidelně. To je myslím velmi důležité zmínit. V mém okolí totiž většina stěžovatelů na paní Kubalovou, po mém dotazu, zda Objektiv sledovali pravidelně a to i před paní Kubalovou, neochotně přiznali, že nikoliv. Naopak, většina těch, kdo Objektiv sledují a sledovali pravidelně, paní Kubalovou nijak neřeší. Třeba mí rodiče sledují Objektiv pravidelně a dokud jsem je neupozornil, že paní Kubalová mluví slovensky, tak si to ani neuvědomili.
« Poslední změna: 31. 05. 2017, 22:01:28 od Petr Novák »


standasat

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #118 kdy: 01. 06. 2017, 22:34:55 »
Když to vezmu z jiného soudku: Je zde (v české Republice) velká spousta "lidí" kteří jsou proti Číně a budou dělat cokoli za samostatnost Tibetu a přitom se nesnesou ani se Slováky!!! Resp. se slovenskou moderátorkou.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #119 kdy: 02. 06. 2017, 07:42:09 »
Osloven, zareaguji. Možná krátce.

… ČT neustupuje tlaku několika radikálů (je mi líto, Petře Svobodo, ale jinak je opravdu nazvat nemohu)
Kdyby to měl být „tlak“, vypadalo by to jinak. A hned to další označení, politický slovník. Takto vést diskusi nebudeme! Abych nebyl špatně pochopen, po tomto příspěvku se jí nehodlám účastnit.

A komu se její slovenština tak moc nelíbí, tak nechť si pustí skryté titulky a budou mít Objektiv opět v češtině.
Vyložený nesmysl. Její slovenština? Ta je, mimochodem, velmi slušná. Ale nesledávám jako vhodné uvádění tradičního a zavedeného pořadu v cizím jazyce. Slovenština mohla být v jiném, třeba novém pořadu, seriálu. Jestli se chceme vytahovat svou kulturní úrovní, kde je v Objektivu němčina, polština, romština, ukrajinština? I příspěvky v těchto jazycích by mi přišly zajímavé a s ohledem na skladbu obyvatel i vhodné. Protože zvýhodněním jednoho to zavání politizováním zajímavého pořadu (prostě se to politicky hodí).

Bývá užitečné reagovat na názor, nevkládat do úst jiným vlastní animozity a vzápětí je nevyvracet. Tedy, pokud chci vést diskusi. Pokud chci velet, kázat, potírat, hodilo by se více rozhlédnout. Je na světě stále dost míst, kde si lze takto užít do sytosti – tedy pokud patří k té části společnosti, která velí, káže, potírá.

Zajímalo by mne ale, kolik těch stěžovatelů opravdu sleduje a sledovalo Objektiv pravidelně. To je myslím velmi důležité zmínit.
Není to ani zajímavé a už vůbec ne důležité. Koláčové soupeření je doma jinde. Přestože je tak moderní a každý o něm mudruje, aby se udělal ve vlastních očích zajímavější.

« Poslední změna: 02. 06. 2017, 07:45:57 od Petr Svoboda »