Autor Téma: Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou  (Přečteno 147399 krát)

Zdenek S.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 181
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #75 kdy: 03. 11. 2014, 20:30:00 »
Tímto apeluji na ostatní diváky, kteří sdílí můj názor

Naštěstí všichni opravdu nesdílíme.
No já ho víceméně sdílím. Sice jsem jí včera rozuměl (žiju v Brně a bez slovenštiny bych tady ani nemohl jít do lékárny), ale v televizi u moderátora prostě slovenštinu nechci. Nemám problém, když je hostem pořadu slovák a mluví slovensky, ale nevím, proč by měl slovensky mluvit moderátor. Nemám problém s jeho národností, jen to, že za českou televizi mluví slovensky. Žije tu spousta slovenských herců, co mluví česky - to je naprosto v pořádku.

Lidé v  polském pohraničí taky většinou rozumí polštině, ale představa, že bude objektiv nebo jiný pořad na ČT s polským komentářem by se asi nelíbila ani vám pane Rozsívale, či komukoliv kdo z pohraničí není.

Pane Kovaříku,
jestli o tom nevíte tak podle jednoho zákona České republiky je vlastně slovenština druhým úředním jazykem v České republice a mohou se v ní např. dokládat dokumenty u soudu a podobně? Kdo aspoň trochu umí používat mozek, tak nemůže mít problém porozumět slovenštině. Já jsem se např. v polském vnitrozemí (střed Polska a žádné moravskoslezsko-polské pohraničí) bez problému komunikoval s Poláky a domluvili jsme se. Já jsem mluvil česky, oni polsky a to jsem se přitom nikdy polsky neučil a ani jsem tam nikdy nežil. Srovnávat polštinu se slovenštinou je snad nesrovnatelné.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #76 kdy: 03. 11. 2014, 20:37:26 »
Dušan Sloboda: naprostý souhlas a velký palec nahoru za takový názor, kolegu Kováříka nemá absolutně žádný smysl komentovat.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #77 kdy: 04. 11. 2014, 08:46:25 »
Pane Kovaříku,
jestli o tom nevíte tak podle jednoho zákona České republiky je vlastně slovenština druhým úředním jazykem v České republice a mohou se v ní např. dokládat dokumenty u soudu a podobně?
To není pravda. Stačí se podívat do Správního řádu, který říká, že: „V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce.“ Takže úřad nemá jinou volbu než český jazyk. Potud tedy k termínu „úřední jazyk“, tebou nesprávně použitý (už třeba to slovíčko VLASTNĚ).
Kdyby zde byla ČT „úřadem“, zakazoval by jí slovenštinu Zákon. Ale ona není.
A my zde vedeme debatu, jak kdo cítí, že by se ČT měla chovat. Dovolávat se příkazů a zákazů shora, stejně jako okřikovat spoludiskutující nebo je přímo nařknout z hlouposti, je zbytečné. Názory, ne příkazy.
« Poslední změna: 04. 11. 2014, 08:53:57 od Petr Svoboda »


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #78 kdy: 04. 11. 2014, 10:28:30 »
To není pravda. Stačí se podívat do Správního řádu, který říká, že: „V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce.“ Takže úřad nemá jinou volbu než český jazyk. Potud tedy k termínu „úřední jazyk“, tebou nesprávně použitý (už třeba to slovíčko VLASTNĚ).
Kdyby zde byla ČT „úřadem“, zakazoval by jí slovenštinu Zákon. Ale ona není.
A my zde vedeme debatu, jak kdo cítí, že by se ČT měla chovat. Dovolávat se příkazů a zákazů shora, stejně jako okřikovat spoludiskutující nebo je přímo nařknout z hlouposti, je zbytečné. Názory, ne příkazy.
Žádný zákon slovenštinu nezakazuje. Správní řád, část 2, hlava II, § 16, odst. 1: V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Účastníci řízení mohou jednat a písemnosti mohou být předkládány i v jazyce slovenském.

Ale pojďme se radši řídit zdravým selským rozumem... Pokuď mají někteří občané problém se slovenským jazykem ve veřejném prostoru, ať osloví svého zástupce v senátu nebo Parlamentu, sepíše petici a dá podnět ke vzniku zákona o výhradném používaní ČJ ve veřejnoprávních médiích. Úpřimně, po vystoupení české prezidenta v médiích, bych teď spíše řešil jiné jazykové záležitosti...
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #79 kdy: 04. 11. 2014, 11:00:05 »
Žádný zákon slovenštinu nezakazuje. Správní řád, část 2, hlava II, § 16, odst. 1: V řízení se jedná a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Účastníci řízení mohou jednat a písemnosti mohou být předkládány i v jazyce slovenském.
To co píšeš tučně, je tak obecné, že nemůžu reagovat.
Ale když už se chceš vrtat v těch normách (a nejsem šťastný, že se zase vracíme jen k příkazům a zákazům, místo abychom mluvili o názorech), rozumíš oběma větám, co píšeš italikou?
Zatímco první věta jasně říká, že celé řízení bude v češtině (výhradně) a všechny řeči a papíry, které úřad vydá, budou v češtině (výhradně). Účastník na úřadě může mluvit a psát slovensky a je na úředníkovi, aby porozuměl - ovšem nikoli, aby také slovensky psal a mluvil - on dále „pojede“ jen česky. U všech ostatních jazyků je odpovědnost plně na účastníkovi, aby mu úředník porozuměl a aby účastník porozuměl úředníkovi.

Zpět k mému názorů. Já pocitově vnímám ČT trošku jako „úřad“ a i když asi ČT slovenštině rozumí, nevidím rád, že ke mě ústy svého moderátora (tedy nikoli herce či účastníka reportáže) mluví slovensky.
Spolufinancuji, tak se i vyjadřuji. Nemám potřebu jí to přikazovat, zakazovat, bombardovat je e-maily… Stejně tak kamenovat kohokoli, kdo má jiný názor. Ani svolávat podpisové akce. Ani iniciovat nový zákon. Nejsme v Slovensku.
« Poslední změna: 04. 11. 2014, 11:14:00 od Petr Svoboda »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #80 kdy: 04. 11. 2014, 11:24:30 »
Zatímco první věta jasně říká, že celé řízení bude v češtině (výhradně) a všechny řeči a papíry, které úřad vydá, budou v češtině (výhradně). Účastník na úřadě může mluvit a psát slovensky a je na úředníkovi, aby porozuměl - ovšem nikoli, aby také slovensky psal a mluvil - on dále „pojede“ jen česky. U všech ostatních jazyků je odpovědnost plně na účastníkovi, aby mu úředník porozuměl a aby účastník porozuměl úředníkovi.
Úředník není pánbůh a protože žijeme v EU, kde je 25 úředních jazyků, tak by měl z nich standardně ovládat alespoň 2. To je můj pocit... Je to o komunikaci a vůli se domluvit - v plném smyslu tohoto slova.

Citace
Zpět k mému názorů. Já pocitově vnímám ČT trošku jako „úřad“ a i když asi ČT slovenštině rozumí, nevidím rád, že ke mě ústy svého moderátora (tedy nikoli herce či účastníka reportáže) mluví slovensky.
Spolufinancuji, tak se i vyjadřuji. Nemám potřebu jí to přikazovat, zakazovat, bombardovat je e-maily… Stejně tak kamenovat kohokoli, kdo má jiný názor. Ani svolávat podpisové akce. Ani iniciovat nový zákon. Nejsme v Slovensku.
Já ČT vnímám, jako jedno další médium a ani ve snu by mne nenapadlo jí vnímat jako "úřad". A pokud ano, tak platí to, co jsem napsal v předešlém odstavci...
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #81 kdy: 04. 11. 2014, 11:59:06 »
Úředník není pánbůh a protože žijeme v EU, kde je 25 úředních jazyků, tak by měl z nich standardně ovládat alespoň 2. To je můj pocit... Je to o komunikaci a vůli se domluvit - v plném smyslu tohoto slova.
Tohle nechám na tobě. V takové směsi nesourodých pojmů se nezorientuju. Jen připomínám, že úředník není úřad. A doufám, že nenastane stav, kdy bude rovnítko mezi prací úřadu a vůlí. Ten stav má totiž své jméno: anarchie.

Já ČT vnímám, jako jedno další médium a ani ve snu by mne nenapadlo jí vnímat jako "úřad".

Pro mě není veřejnoprávní televize jen „další“ a také má každá speciální úkoly spojené s dalšími právy a povinnostmi. A těch povinností (zde cítím ten „úřad“) je jednoznačně více, proto za to dostává zaplaceno. A počítá s veřejnou kontrolou. V Británii i v ČR.
« Poslední změna: 04. 11. 2014, 12:00:38 od Petr Svoboda »


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #82 kdy: 04. 11. 2014, 13:18:59 »
Pojem "veřejnoprávný", v době mobilních komunikací, internetu a online médií, považují za zastaralý. Nevidím jediný účel, který nemůže být plnohodnotně zastoupen zmiňovanými prostředky, aby byl výhradně institucionalizován v ČT nebo ČRo... Tady jde hlavně o peníze.

Takže, názory jsem si vyměnili a přeji hezký den!  8)
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


Monciky

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #83 kdy: 30. 10. 2016, 13:46:42 »
Mnozí z vás se vyjádřují, že jim nevadí slovenština na českých obrazovkách, mně taky ne.
Ale slovenština spisovná, slovenština je měkká, jazyk líbozvučný. Ne to, co předvádí paní
v Objektivu! To je pro slováky utrpení! Ať paní přestane mluvit česko-slovensky a mluví pouze
slovensky, pěkně spisovně. To její moderování se opravdu nedá poslouchat.
Hezký den všem!


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #84 kdy: 30. 10. 2016, 15:15:14 »
Ty se taky nedáš poslouchat, natož číst..
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #85 kdy: 30. 10. 2016, 18:48:25 »
Dnes po prvních jejich dvou slovech jsem si myslel,že bude mluvit česky.


KarelD

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #86 kdy: 04. 05. 2017, 08:30:59 »
Opravdu nerozumím tomu, proč se nenaučí česky a obtěžuje nás již tak všudypřítomnou slovenštinou. Nechápu, proč by měla český pořad moderovat slovensky.


kolenac2

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 200
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #87 kdy: 04. 05. 2017, 09:06:39 »
Dokud nás nějaký moderátor na ČT nezdraví salam alejkum, tak není ještě tak zle.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #88 kdy: 04. 05. 2017, 09:23:35 »
Zaregistrovat se jenom kvůli napsání takové pitomosti, to je teda síla :D


Čestmír Polák

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Objektiv na ČT se slovenskou moderátorkou
« Odpověď #89 kdy: 04. 05. 2017, 09:53:30 »
Opravdu nerozumím tomu, proč se nenaučí česky a obtěžuje nás již tak všudypřítomnou slovenštinou. Nechápu, proč by měla český pořad moderovat slovensky.

Zvláště teď, kdy jsou zablokovány slovenské televizní programy na českých kartách je důležité, abychom alespoň částečně slovenštinu slyšeli. Já si někdy ani neuvědomím, že moderátorka slovensky mluví. Chtěl bych vědět, co Vám na tom vadí?
VanTage 7100TS Kombo, Kaon KVR-1000TS PLUS, Strong DVB-T2, GigaBlue HD Quad Plus, Technisat DigitRadio 210,  SkyLink, freeSat, T-REX, Irdeto Cryptoworks, IRDETO, SKY IT, Polsat.