Autor Téma: Nefunkční starší kanálové odlaďovače  (Přečteno 2720 krát)

riedzig

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« kdy: 25. 03. 2014, 09:15:28 »
Mám doma několik starších kanálových odlaďovačů, např. tento
http://www.ivo-pt.cz/antenni-odladovac---zadrz-i036-f-i381.htm

Dříve dobře sloužily při slučování antén, dnes jsou prakticky nefunkční. O odlaďovací charakteristice na grafu nemůže být řeč. K žádnému mechanickému zásahu nebo poškození nedošlo, korozi na kontaktech nebo uvnitř krabičky mohu také vyloučit (kontakt šroubovacího prvku s kostrou jsem také vyzkoušel). Kondenzátor a cívka přece nemůžou jen tak "zestárnout". Měli byste vysvětlení nebo radu?
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


LukePole

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2014, 09:40:07 »
Dát to někde v dílně na měřák a podívat se na výsledné údaje. Ale obecně výrobky tohoto typu moc kvalitní nejsou, osobně bych to považoval za ztrátu času a peněz (příp. opravu).


riedzig

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2014, 10:15:48 »
Taky si myslím, že to nestojí za tu námahu, ale ty odlaďovače teď potřebuju. Pořád mi nejde do hlavy, co se v tom mohlo pokazit, s ničím jsem nehnul, samozřejmě kromě toho šroubku.


LukePole

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2014, 10:19:30 »
Nejspíš byly "pokažené" už z výroby. Analog tam nějak prolezl, ale digitál spadnul úplně. Proto bych to neřešil, oprava je nerentabilní (pokud je vůbec možná).


riedzig

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #4 kdy: 25. 03. 2014, 10:48:11 »
Je pravda, že jsem je naposledy úspěchem používal v dobách analogu, ale že by takové zařízení fungovalo jinak v digitálu? O tom jsem zatím neslyšel.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2014, 10:59:15 »
Fungují dobře i v digitálu a vidím to v ladících kondezátorech,byly hodně citlivé na zacházení při ladění.Nejsou ty šroubky volné,jdou trošku s mírným odporem otáčet?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2014, 11:52:38 »
Pripadne pokud tam jsou sklenene kapacitni trimry jestli nejsou rozbite.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2014, 12:53:31 »
To chce změřit. Problém ale také může být v rozdílném spektru analogu a digitálu. V analogu bylo důležité potlačit hlavně kmitočty v okolí nosné obrazu, u digitálu spektrum rovnoměrně vyplňuje celý 8MHz kanál. Pokud je pásmo odlaďovače příliš úzké, digitál dostatečně nepotlačí.


riedzig

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #8 kdy: 27. 03. 2014, 07:12:45 »
To by ale znamenalo, že je dnes výrobci pro digitál odlišně konstruují nebo vylaďují, což na můj dotaz vyloučili. Jinak ty ladící šroubky jsou v pořádku, nejsou příliš uvolněné. Někteří výrobci navíc proto mezi závity dávají úzké plastové proužky. Celé to proměřit by určitě bylo nejlepší, ale netuším, kam bych s tím měl jít.


profak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #9 kdy: 27. 03. 2014, 08:27:56 »
Mám doma několik starších kanálových odlaďovačů, např. tento
http://www.ivo-pt.cz/antenni-odladovac---zadrz-i036-f-i381.htm

Dříve dobře sloužily při slučování antén, dnes jsou prakticky nefunkční. O odlaďovací charakteristice na grafu nemůže být řeč. K žádnému mechanickému zásahu nebo poškození nedošlo, korozi na kontaktech nebo uvnitř krabičky mohu také vyloučit (kontakt šroubovacího prvku s kostrou jsem také vyzkoušel). Kondenzátor a cívka přece nemůžou jen tak "zestárnout". Měli byste vysvětlení nebo radu?

Ide o to, čo vlastne chcete týmto konkrétnym odlaďovačom odladiť. Neuviedli ste hodnoty úrovne signálu, ktorý chcete eliminovať. Ak má signál úroveň napr 65 dB a použijete tento typ s odladením 15 dB, tak to veľký vplyv nebude mať. Záleží aj od selektivity odlaďovača, odladenie bolo zamerané v analógu na nosnú obrazu a mnoho výrobcov dnes vyrába odlaďovače obdobne ako za starých čias, takže nedochádza k odladeniu v celej šírke kanála. Zhrniem to: ak nepoznáte hodnoty signálov a parametre odlaďovačov, tak je zbytočné typovať, či vaše odlaďovače fungujú, alebo nie, pretože to takto nik nezistí. Premerať sa to dá na analyzéri, alebo na spektráku meracieho prístroja za určitých podmienok, ktoré je tu zbytočné rozoberať :).


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Nefunkční starší kanálové odlaďovače
« Odpověď #10 kdy: 27. 03. 2014, 08:43:31 »
Pro původního tazatele (snad to pochopí i ostatní lamy), protože polopatičtěji už to vysvětlit nejde! Příloha:
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!