Autor Téma: "Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD  (Přečteno 11326 krát)

jirkazdevitky

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 444
    • Zobrazit profil
    • E-mail
S0 1.3 ČT1 v 21:15  "Když rozvod, tak rozvod" (ČR 1982, v 4:3) - film pochází od ČT - myslím si, že bude velmi slušnou kvalitou přepisu odpovídat podobně jako u filmů Ikarův pád nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku..
 
ST 12.3 ČT1 21:00  "Já už budu hodný dědečku" 16:9, původně byl film natočen v 16:9 (se zbytkovými černými pruhy po krajích), jsem zvědavý jestli kvalitou dopadne podobně jako Pane vy jste vdova, kde vznikl velmi přiblížený ořez, nebo zachovají černé pruhy na okrajích.


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2014, 11:04:45 »
Já už budu hodný, dědečku nebol točený 16:9, ale v ŠUP, čiže 2,35:1 (alebo presnejšie 2,40:1). Na DVD použili pri prepise dosť poškodenú kino kópiu, v TV vždy behala redukčná verzia 1,66:1, tak ako posledne Pane, vy jste vdova. Či použijú pôvodnú šupku, alebo redukčnú verziu, tak to netuším, trailer som nevidel.
https://www.youtube.com/watch?v=qdw_k8QKJek - redukčná verzia 1,66:1
https://www.youtube.com/watch?v=9Hr5mzOAVjI - Panavision 2,40:1
« Poslední změna: 01. 03. 2014, 11:10:39 od Radoslav Košvanec »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2014, 12:47:38 »
"Když rozvod, tak rozvod"

A já jsem toto téma rozkliknul s tím, že tu někdo řeší anténní rozvody :D


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2014, 13:17:21 »
S0 1.3 ČT1 v 21:15  "Když rozvod, tak rozvod" (ČR 1982, v 4:3) - film pochází od ČT - myslím si, že bude velmi slušnou kvalitou přepisu odpovídat podobně jako u filmů Ikarův pád nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku..
Nevím z čeho usuzuješ, že film pochází z ČT. Je to normální distribuční film určený pro kina na jehož začátku je v titulcích uvedeno:"Ústřední půjčovna filmů uvádí..."
U výše jmenovaných filmů je v titulcích "Československá televize...". A tyto filmy v kinech uvedeny nebyly.
Pokud si vzpomínám, tak film "Když rozvod, tak rozvod" byl natočen ve formátu 4:3 (1:1,37) jako většina filmů natočených FSB
v 80. letech a po roce uvedeny v ČST.


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2014, 12:17:54 »
Já už budu hodný, dědečku nebol točený 16:9, ale v ŠUP, čiže 2,35:1 (alebo presnejšie 2,40:1). Na DVD použili pri prepise dosť poškodenú kino kópiu, v TV vždy behala redukčná verzia 1,66:1, tak ako posledne Pane, vy jste vdova. Či použijú pôvodnú šupku, alebo redukčnú verziu, tak to netuším, trailer som nevidel.
https://www.youtube.com/watch?v=qdw_k8QKJek - redukčná verzia 1,66:1
https://www.youtube.com/watch?v=9Hr5mzOAVjI - Panavision 2,40:1

Pro názornost přikládám obrázek z výroby distribučních širokoúhlých kopií pro kina.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2014, 14:24:51 »
Ja len pre úplnosť doplním, že CinemaScope je špecifický formát, takže pasovať všetky širokouhlé filmy ako CinemaScope je nesprávne. Špecifikum CinemaScope je mierne upravená perforácia filmového pásu (menšie perforácie), 4 magnetické stopy (L, C, R, S - niekedy nevyužívaný) a mierny orez hornej a spodnej časti obrazu kamerového negatívu pre pomer strán 2,55:1 (ak sa používa na kamere iná optika, než je oficiálna Bausch & Lomb, inak boli pôvodné CinemaScope filmy nakrúcané touto optikou orezané na stranách z pôvodného pomeru strán kamerového negatívu 2,66:1).
V Československu sa oficiálne CinemaScope nepoužíval, resp. využíval len pri distribučných kópiach. Do roku 1959 sme využívali obdobnú francúzsku technológiu nazývanú FranScope, neskôr Agascope (napr. Medená veža, Orlie pierko), ale vo všeobecnosti sa používal od konca 60. rokov Panavision.
Osobne som videl v CinemaScope kópiach tieto filmy: Sen noci svatojánské, Valčík pro milion, Starci na chmelu, Konec agenta W4C (len jeden filmový kotúč) a Kinoautomat. V archívnych materiáloch sa písalo, že aj filmy Smrt v sedle, či Jánošík sa distribuovali na CinemaScope kópiach. Inak všetky širokouhlé filmy boli distribuované ako bežné ŠUP s mono optickým zvukom, CinemaScope kópie vznikli len pre niektoré filmy. Limonádový Joe napríklad vôbec nebol distribuovaný ako CinemaScope.
Ale vo všeobecnosti je veľmi málo informácii o CinemaScope kópiach, nejestvuje žiaden zoznam, ktoré ŠUP filmy mali aj 4 kanálový zvukový mix a ktorý film bol napríklad posledný, môžme usúdiť, že sa jednalo o filmy, ktoré boli distribuované aj ako 70mm (Vysoká modrá zeď, Osvobození Prahy, Sokolovo), resp. sa plánovali ako 70mm blow-up, ale skončilo to len pri testovaní (Zabil jsem Einsteina, pánové, Hvězda padá vzhůru, Akce Bororo, Známost sestry Aleny /? - fullframe testovaný pre blow-up a orez na 2,20:1/).
« Poslední změna: 02. 03. 2014, 20:37:08 od Radoslav Košvanec »


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2014, 17:38:37 »
Děkuji Radku za zajímavé informace.
Nevíš v kolika kopiích se dělaly filmy v 80. letech v laboratořích na Barrandově? Já to odhaduju na 12 až 18 kopií od každého filmu.
Samozřejmě podle atraktivnosti titulu. A myslím, že jednu kopii automaticky dostávala (kupovala) ČST. Ty si pak sami upravovali.
Např. prolínací značky na jednotlivých dílech prosekávali do kopie. Takže v TV byly bílé a v kině černé.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2014, 20:07:41 »
Vysoká modrá zed byl první čsl. 70 mm film.Pan Kalovský z Kinotechniky Praha nám promítačúm v Klánovicích před 30ti lety vyprávěl jak originál filmu vezli na pěti cívkách v letadle do Moskvy ho kopírovat.Pět lidí mělo prý v letadle sebou pět dílů tohoto filmu.U nás nebylo kde ho rozmnožit.


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2014, 20:14:19 »
Já přidám svou vzpomínku na film "Amadeus" v 70 mm verzi. Tu jsem náhodou viděl ve filmovém klubu v Bratislavě. Byla to jediná kopie v Československu. Tu druhou rozbili při titulkování... :'(


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2014, 20:29:08 »
Děkuji Radku za zajímavé informace.
Nevíš v kolika kopiích se dělaly filmy v 80. letech v laboratořích na Barrandově? Já to odhaduju na 12 až 18 kopií od každého filmu.
Samozřejmě podle atraktivnosti titulu. A myslím, že jednu kopii automaticky dostávala (kupovala) ČST. Ty si pak sami upravovali.
Např. prolínací značky na jednotlivých dílech prosekávali do kopie. Takže v TV byly bílé a v kině černé.

Netuším, koľko kópií sa vyrobilo pre konkrétny titul, bolo to určite individuálne, ničmenej odhadujem, že tie populárnejšie a nezávadnejšie filmy sa vyhotovili kľudne aj v 30 kópiách, v 80. rokoch bolo príšerne veľa kín. Cue blipy na konci filmových rolí boli aj čierne, aj biele, záviselo to od toho, či označkovali duplikačný pozitív (biele), alebo duplikačný negatív (čierne), originálny negatív sa neznačkoval. Často sa stávalo, že premietačky nezachytili ani jeden cue blip, tak sa aj distribučné kópie individuálne značkovali dierovaním, vyškrabaním emulzie a/alebo pokreslením fixkou.


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2014, 20:34:53 »
Vysoká modrá zed byl první čsl. 70 mm film.Pan Kalovský z Kinotechniky Praha nám promítačúm v Klánovicích před 30ti lety vyprávěl jak originál filmu vezli na pěti cívkách v letadle do Moskvy ho kopírovat.Pět lidí mělo prý v letadle sebou pět dílů tohoto filmu.U nás nebylo kde ho rozmnožit.
Tak preto aj tá kópia, čo sa vlani premietala v Krnove, má na krabiciach ruské nápisy. :D
Blow upy českých filmov sa síce robili priamo na Barrandove, ale vyvolávalo sa to v ZSSR. Krátky film Neděle režiséra Jana Špáty z roku 1965, ktorý sa točil priamo na 70mm, sa vyvolával a spracovával v NDR.
Prvý a jediný do slovenčiny dabovaný 70mm film Lietajúci Clipper, sa zas spracoval v NSR na Kodak Eastman, vďaka čomu je krásne červeno-ružovo-purpurový.

Já přidám svou vzpomínku na film "Amadeus" v 70 mm verzi. Tu jsem náhodou viděl ve filmovém klubu v Bratislavě. Byla to jediná kopie v Československu. Tu druhou rozbili při titulkování... :'(
Tá jediná kópia je v takom dezolátnom stave, že chýbajú tuším dve alebo tri role a tie ostatné sú tak poničené, že bol zázrak, že prežili projekciu v Krnove.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2014, 22:16:39 »
Netuším, koľko kópií sa vyrobilo pre konkrétny titul, bolo to určite individuálne, ničmenej odhadujem, že tie populárnejšie a nezávadnejšie filmy sa vyhotovili kľudne aj v 30 kópiách, v 80. rokoch bolo príšerne veľa kín. Cue blipy na konci filmových rolí boli aj čierne, aj biele, záviselo to od toho, či označkovali duplikačný pozitív (biele), alebo duplikačný negatív (čierne), originálny negatív sa neznačkoval. Často sa stávalo, že premietačky nezachytili ani jeden cue blip, tak sa aj distribučné kópie individuálne značkovali dierovaním, vyškrabaním emulzie a/alebo pokreslením fixkou.
Nejen že bylo spousta kin, ale taky se promítalo v různých klubech, internátech a podobně v dost amatérských podmínkách. Třeba my jsme promítali na internátě 1-2x týdně, klubovna byl velký panelákový pokoj, plátno přenosné na zdi, na druhém konci promítačka, vešlo se tak 30-40 lidí. Cestou ze školy se vyzvedl film v půjčovně, večer se odpromítal a ráno se zas přetočený vrátil. Samozřejmě v tom nešly premiérové filmy, ale výběr nebyl zas tak mizerný.


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #12 kdy: 03. 03. 2014, 15:55:52 »
Nejen že bylo spousta kin, ale taky se promítalo v různých klubech, internátech a podobně v dost amatérských podmínkách. Třeba my jsme promítali na internátě 1-2x týdně, klubovna byl velký panelákový pokoj, plátno přenosné na zdi, na druhém konci promítačka, vešlo se tak 30-40 lidí. Cestou ze školy se vyzvedl film v půjčovně, večer se odpromítal a ráno se zas přetočený vrátil. Samozřejmě v tom nešly premiérové filmy, ale výběr nebyl zas tak mizerný.

Jj, staré dobré šestnástky. Po tých je v dnešnej dobe obrovský záujem.


Petr Novák

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 88
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #13 kdy: 04. 03. 2014, 19:57:59 »
Jo, pamatuji, že ještě začátkem devadesátých let nám takto promítali filmy v ozdravovně. Pamatuji si například Perinbabu. Ale když jsem tam přijel o rok později, tak už tam měli klasické video  :-\


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Když rozvod, tak rozvod" a Já už budu hodný, dědečku! v HD
« Odpověď #14 kdy: 12. 03. 2014, 20:35:28 »
Keďže dnes zomrela paní Věra Chytilová, ČT1 náhle zmenila program a tak dnes nepôjde pôvodne avízovaný film Já už budu hodný dědečku...