Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462343 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #450 kdy: 19. 04. 2020, 13:17:32 »
jenže k tomu nosná trubka, efekt malého stožárku na severním křídle velké rozlehlé budovy (takže šikmo dolů směr jih je to zabito masivem hromady zdí) a pokrytí jižním směrem je v háji... :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #451 kdy: 19. 04. 2020, 16:50:15 »
Je to tak, nicméně někteří z nás v Brně, po tak dlouhém čekání a  zprávách o snížení výkonu, to čekali na jižní straně Brna, snad ještě horší. Takže díky aspoň za toto  :)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #452 kdy: 20. 04. 2020, 10:00:20 »
Mám jinou zkušenost, neplánovaně jsem dnes D1 kolem Brna projel, barevný SilverCrest na sedadle spolujezdce; tentokrát jsem nesledoval zachycení muxu, ale reálnou reprodukci. Mimochodem, tyto pozorování s tranďákem uvnitř auta jsou hodně nahrubo, takové naprd, téměř na .ovno.
Já bych to úplně nezatracoval. Nouzový příjem na telesklop uvnitř auta přibližně simuluje indoorové pokrytí. Potíže v autě naznačují, že bude problém i u lidí doma. DAB, pokud se má prosadit ve větším měřítku, tak je nezbytné signál lidem narvat až do obyváků, aby jim to jelo na kus drátu. Těch nadšenců, co si budou instalovat na střeše třímetrové antény pro DAB bude naprosté minimum.

Pokud jedu od Břeclavi, tak je příjem o něco lepší, než když jedu opačným směrem, tam se chytne už u Olympie, ve Slatině už je to stejné.

Orientace antény naznačuje, proč je to na jihu slabší. O víkendu jsem chytil 8A na severu v lese v Jedovnicích na teleskop. Bohužel nejsem schopen určit, jestli to bylo z Brna nebo Jihlavy. To bych si příště musel vzít nějakou směrovku. Jihlavské vysilače mi tam chodí dlouhodobě lépe než 5km blízký Kojál nebo Brno. Ani ne tak silou, jako kvalitou, takže věřím spíše té Jihlavě, ale člověk nikdy neví.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #453 kdy: 20. 04. 2020, 17:56:45 »
Citace
Těch nadšenců, co si budou instalovat na střeše třímetrové antény pro DAB bude naprosté minimum.

Presne tak, to udela fanda a nadsenec, ale ne bezny posluchac.

Jinak, je treba i brat v potaz, ze soucasne vykony nejsou finalni.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


lukaskicz

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #454 kdy: 21. 04. 2020, 14:59:26 »
Fakt nechápu, čekal jsem že v Dukovanech konkrétně nejvyšším kopci v okolí to alespoň trochu pojede, prohledám pásmo a místo Bárvičky mi tam skočí Teleko z Lysé hory s výkonem 150W. Docela bordel toto, nečekal jsem že to omezení bude až tak znát, z Bárvičky mi tu jede v pohodě rádio čas 95.5 takže jsem si bláhově myslel že to sem doletí, i když doletí, ale bez externí antény je to mrtvé.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #455 kdy: 21. 04. 2020, 22:49:02 »
Radio Čas má do všech čtyř směrů anétny na věži gymnázia :D

http://gsmweb.cz/foto.php?op=fm&cid=BMBBA&okres=BM

DAB je na připrdlém stožárku na severu budovy a silná směrovost se tu už řešila...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #456 kdy: 05. 05. 2020, 14:46:12 »
Ten výkon 8A je fakt slabej a anténa tomu asi taky moc nepřidá. To není ani městský vysilač, spíš jen pro pár městských částí. Dnes jsem projel Slatinu směrem k letišti a po D1 na D2. Plynule to nejelo nikde, jen koktalo. Ani na náspu a mostě u křížení D1 s D2, kde je na barvičku přímá viditelnost na 6km.
Doma mi to na externí anténu jede, ale kvalita je od 6-17%. Každou vteřinu kvalita lítá nahoru dolů mezi těmi mezními hodnotami. Je zajímavé, že i při těch 6% to jede plynule. Třeba Slováci zhruba od 12% nejedou vůbec. Pro srovnání, městský vysilač ve Vídni 11C má u mě stabilních 100%.   

Kámo, ty to tam máš doma nějaký dodrbaný, už bys to měl dotunit :-) Já vím, že seš na jih, ale do Brna dohodíš šutrem :-) Mě to hraje s anténou položenou v cimře na židli :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #457 kdy: 05. 05. 2020, 15:29:55 »
Všechny tři verze už mají finální podobu a jsou u Saxona v Budějcích, komplexnější měření proběhne jak bude mít čas.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #458 kdy: 05. 05. 2020, 16:37:53 »
Kámo, ty to tam máš doma nějaký dodrbaný, už bys to měl dotunit :-) Já vím, že seš na jih, ale do Brna dohodíš šutrem :-) Mě to hraje s anténou položenou v cimře na židli :-)
Hahaha. Nemám to rozdrbaný. Má jednu anténu, která míří na jih a Brno mám na sever. Takže to přijímám přes reflektor. Na to těch 10-20% přijmu je ještě dobrých. Když ji otočím na Brno, tak je signál skvělý, ale zase přijdu o Rakušáky a Slováky. Ty máš anténu, která přijímá ze všech směrů? Slučování antén DAB jsem zatím nenastudoval.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #459 kdy: 05. 05. 2020, 16:54:05 »
Použiješ anténu s horším předozaďákem na 8A a je to :-)
« Poslední změna: 05. 05. 2020, 16:58:18 od Xmux »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #460 kdy: 06. 05. 2020, 17:52:21 »
To by sice šlo, ale to se dá navrhnout anténa, která má na 8A horší předozaďák a na 12D maximální? Potřebuji se zbavit Hádů. Podle mne je to typické řešení na dvě antény. Dělá někdo kanálové slučovače na DAB?   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #461 kdy: 06. 05. 2020, 20:12:54 »
Všechno možný jde. Slučovače na DAB nikdo nedělá, je to strašně blízko sebe, musíš to řešit přímo na anténě (nejlíp na dvojici) a plus zádrž kdyžtak.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #462 kdy: 06. 05. 2020, 20:39:16 »
Navíc dělat slučovače na DAB už by se dneska asi nevyplatilo. Když už si pořizuješ složitější instalaci VKV,VHF,UHF, tak si koupíš profiler a tam si s tím můžeš dělat co chceš. Třeba si 6D vedle o 50dB silnějšího 7A překonvertuješ jinam a hraješ jak fík :-) Nebo jako Saxon :-)
« Poslední změna: 06. 05. 2020, 20:42:14 od Xmux »


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #463 kdy: 09. 05. 2020, 20:39:14 »
Slouceni kanalu klasicky lze samozrejme udelat, neni problem udelat propusti, pripadne i predzesilovac na jednotlive kanaly a  nasledne je sloucit, ovsem je otazkou, kdo by to zaplatil. Jednodussi se mi jevi pokud nechci rotator, tak anteny prepinat.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #464 kdy: 11. 05. 2020, 13:07:15 »
Do budoucna to tak určitě udělám s tím anténním přepínačem, ale aktuálně to není nutné. Zatím je DAB vysílačů na Moravě a okolí pomalu, že na to stačí jedna anténa směrem na Bratislavu. Ta vezme také Vídeň ve 100% kvalitě. Hády s Kojálem to taky propálí na kamkoli otočenou anténu ve 100% kvalitě. Jediný slabší mám 8A z Brna, ničemu to ale nevadí. Kvalita mezi 5-15% stačí na stejně kvalitní příjem jako při 100%. DAB má oproti FM tu výhodu, že nešumí. Buď jede v plné kvalitě nebo vůbec. Další dosažitelné vysilače v Olomouci, Zlíně, Jihlavě nebo Žilině mne nezajímají, protože jsou to duplicitní multiplexy, které by už nijak nerozšířily programovou nabídku. Až začnou vznikat opravdu lokální multiplexy, kdy bude v každém městě jiná programová nabídka, tak si je rád zalovím. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML