Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462394 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #345 kdy: 21. 02. 2019, 09:10:20 »
Borci, nechcete se dojet podivat a pokecat?

https://www.dx.cz/index.php?&rubrika=14&id=415
Tam to znám, tam jsem před mnoha lety kopal kabel zespodu z Blanska. Pokud nebudeme s rodinou na horách, tak bych se mohl na chvíli zastavit, není to zas tak daleko. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #346 kdy: 21. 02. 2019, 10:14:43 »
Pro Xmux-e: UKS 14 je to, co v 80tých letech dělalo v.d. Likov Liberec? A co mám doteď na střeše?

Michal Šk.

P. S. Leták k anténě včetně rozměrů mám v šuplíku. Tedy doufám (po těch letech).
UKS14 je německý originál, ta česká kopie se značila PAL14. Ale jinak je to to samé. Ale chodila jen do 104 MHz a jen horizontál, uchycení vertikálně prakticky nemožné.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #347 kdy: 21. 02. 2019, 10:17:49 »
UKS 14 je to, co v 80tých letech dělalo v.d. Likov Liberec? A co mám doteď na střeše?

Michal Šk.

P. S. Leták k anténě včetně rozměrů mám v šuplíku. Tedy doufám (po těch letech).

FM šlo vždycky tak nějak mimo mne, takže nevím, jestli to někdo okopčil a vyráběl u nás. Co si tak matně pamatuju, tak UKS14 a pak UKS18, pocházely z NDR (asi) s názvem antenna Jagger Welle nebo tak nějak podobně, jely tak do těch 100MHz, proto se pak taky nějak více či méně úspěšně upravovaly. A odpovídá to tedy i tomu výpočtu. UKS14 co vím, tak nějak upravoval Korner a v té úpravě ji tuším používá p. Bárta, sem někdy někde vyčetl na netu :-) . Hodnoty nevím, to jsem nikde nevypátral.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #348 kdy: 21. 02. 2019, 11:21:04 »
Těchto prostorových antén se na střechách najde minimum. Za posledních několik let jsem viděl pouze jednu v Bzenci. Můžete porovnat velikost s jinými anténami. Je to prostorově jako na stožár si dát velkou skříň a představa sfázovaného dvojčete je úplně šílená. Mám kamaráda, co ji má rozloženou na půdě, ale nikdy už do boje nepůjde. 
« Poslední změna: 21. 02. 2019, 11:23:24 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #349 kdy: 21. 02. 2019, 11:34:30 »
Někdy v 80-tých letech byla v některém AR fotka od Jindry Macouna, kde byla čtveřice UKS18, to je teprve monstrum :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #350 kdy: 21. 02. 2019, 12:08:46 »
Těchto prostorových antén se na střechách najde minimum. Za posledních několik let jsem viděl pouze jednu v Bzenci. Můžete porovnat velikost s jinými anténami. Je to prostorově jako na stožár si dát velkou skříň a představa sfázovaného dvojčete je úplně šílená. Mám kamaráda, co ji má rozloženou na půdě, ale nikdy už do boje nepůjde.
Jedna bývala na domečku v Kyjově vedle křižovatky u autobusáku
https://mapy.cz/s/3p9ev
a druhá na domečku vedle E50 v Malínkách.
https://mapy.cz/s/3p9ef
Jezdil jsem kolem nich roky...


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #351 kdy: 21. 02. 2019, 12:15:54 »
Jsem tu fotku našel, je to z AR B2/1986, ale mám to jen oskenovaný v pdf, tak tam toho není moc vidět, ale rozměrově to bylo fakt obrovský :-) Délka jedné ant je 3,5m , takže "obestavěný" prostor soustavy byl tak 4,5x4,5x3,5m! :-)
« Poslední změna: 21. 02. 2019, 12:18:19 od Xmux »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #352 kdy: 21. 02. 2019, 12:55:40 »
Taky toto konstrukční číslo mám, ale neodvažoval jsem se to sem dát, abych neporušoval nějaká autorská práva. Používám pouze vlastní foto.
Tehdy jako 15-16 letý chlapec jsem si vůbec nedokázal představit, jak se taková monstra na stožáry montují. Dnes, když mám za sebou 200 sajtů Vodafonu nebo stěhování 8m paraboly, si už dokáži představit ledacos. Spíše se naskýtá otázka proč? Dříve to byla snaha, dostat se k signálům z kapitalistické ciziny za každou cenu, dnes v porevoluční době satelitu a internetu tento hnací motor zmizel.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #353 kdy: 21. 02. 2019, 13:22:21 »
Se tomu říká DXing, že :) Nejde o obsah, ale o signály, dálky, vysílače...


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #354 kdy: 21. 02. 2019, 13:42:21 »
Mě to nevysvětluj, mě je to jasné. Ale skupina lidí, která byla dříve ochotna si něco takového nechat namontovat na barák, se změnou politických a technologických možností scvrkla na velmi úzkou skupinu nadšenců DX přijmu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #355 kdy: 21. 02. 2019, 13:42:59 »
A o tom to je, liga vyjímečných, lepší než stádo  8)


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #356 kdy: 21. 02. 2019, 14:20:01 »
Koukám, že se tady bere moje jméno nadarmo a KONEČNĚ jsem slavnej ;D.Ale k věci: Ano, stále používám na VKV upravenou anténu UKS14 (úprava od P.Körnera). Tu úpravu jsme dělali teprve relativně nedávno, někdy před 5 lety a musím zodpovědně prohlásit,že vše, co bylo nad 104MHz se opravdu rapidně zlepšilo, ba se objevily nové stanice a u jiných se začalo zobrazovat i RDS.Prostě tím chci říct,že ta úprava má opravdu dramatický vliv na příjem horních frekvencí. Jen na okraj: Ta anténa se původně začala vyráběr v NSR a měli ji v nabídce třeba Neckermann a Quelle.Pak ji obšlehl DDRácký Bad Blankenburg a u nás ji vyráběl LIKOV a teď nevím zda Č.Lípa nebo Rumburk. Já mám originálku z NSR. A to "Jäger Welle" je takový malý nesprávně česky spatlaný jazykový nesmysl, který se u nás nevím proč ujal a sami Němci na forech si z toho dělají legraci. Protože správně když už by mělo být "Wellenjäger" =lovec vln. Protože na chatě mám odloveno skoro vše na FM,tak jsem se začal zabývat DABem. Takže na fotkách je jednak UKS14 spolu s Kathrein AOS32-horizontál(na tu jsem výborně chytal Weitru K31-bohužel dnes zaplácnutá dvb-t2 a občas se zadaří i Jauerling K21 ale ten mám 165km,takže spíš vyjímečně). Na další fotce je dvojče Vateňáckých DAB antén a nahoře opět Kathrein AOS32-vertikál vše na Hoher Bogen(ode mne 146km). Uvidím, jak mi od 13.3. pofrčí K21 (K28 opět zapláclý dvb-t2) a pak je tam ještě K46.Pokud pojede dobře K21, vyměním Kathrein AOS32 za Hirschmann FESA-N48, zatím tedy naděje na příjem dvou kanálů z HB.Nějaké fotky a grafy jsou zdehttp://www.dxradio.cz/jidxc/antenne.htm k tomu ještě rozměry těch prvků                                                                                                                                                     Director length changes:
Director 1:       1.29m
Directors 2 and 3:    1.25m
Directors 4 and 5:   1.22m
Director 6:              1.23m
Director 7:              1.22m
Director 8:              1.21m
Directors 9 and 10:   1.21m
Zdraví Pavel Bárta



Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #357 kdy: 21. 02. 2019, 15:43:44 »
Zdravím , Pavle. Dík za ten odkaz na jih. dxklub, já věděl, že ta vaše chata někde na netu visí, jen sem si nemohl vzpomenout kde :-) Koukal sem, že se Korner s tou úpravou nijak zvlášť nezdržoval, tak jak já s UKS18 :-) SWR je jakž takž, ale nic moc, to by bylo na složitější úpravu. Když se kouknete na třetí část obr. UKS18 = holá, tak vlastně zjistíte, že je to prakticky nejlepší možnost, vzhledem k tomu, že neobsahuje žádné prostorové direktory, SWR je taky nejlepší. Což mne vede k myšlence, že by bylo relativně nejlepší a nejjednodušší upravit Supersonik. Má někdo k dispozici přesné rozměry? Na dxji jsou jen délky direktorů. Ještě bych měl dotaz na ty Vatenky, máte konkrétní rozměry? Matou mě různě uváděné rozměry 1411 (a to i v článcích JM), podle mě, co jsem zjistil, se 1411 či její "různé" klony motají kolem původního 14-ti prvku od českýho, kdy kdysi asi kovoplast "uřízl" poslední direktor a vrazil ho dozadu k direktorům :-) a Vaten to možná vrátil do původní "polohy", nevím, nemůžu potvrdit, nemám přesné rozměry.


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #358 kdy: 21. 02. 2019, 16:03:29 »
Taky zdravím, poslal jsem soukr.zprávu PB


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #359 kdy: 21. 02. 2019, 18:59:01 »
Für PavelB. : Sem ti to spočítal a vylezlo z toho viz obr. Křivka s vyšším ziskem je pro soustavu, ta vedle pro samostatnou anténu, VD jsou pro soustavu, počítáno je pro rozteč antén 140cm, jiné rozteče jsou už jen horší.