Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 461410 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #300 kdy: 06. 02. 2019, 10:33:09 »
Klidně můžeš dát jednu ant. na Križ. a druhou na Vídeň a Kamzík, stejně tak jako dvě ant. na fm různými směry i polarizací a sloučit to v jeden kabel, aniž by se nějak podstatně ovlivňovaly, žádný přepínače. Ono to totiž jde, když víš jak a není to už v dnešní době nijak zvlášť složitý (akorát to skoro nikdo neví, neumí nebo nepoužívá, jelikož ho k tomu při běžném příjmu nic nenutí). Prostě dvě identické antény do libovolného směru, průchozí útlum takového řešení je cca 3,5dB, oddělovací útlum až 40dB, což stačí na prakticky na jakoukoli aplikaci, navíc když přitom můžeš mít u kterékoli z antén libovolné aktivní i pasivní prvky :-)
Tak mě prosím pouč, jak se slučuje 12A a 11C. Což jsou střední kmitočty 4MHz od sebe. Útlum 3,5dB odpovídá širokopásmovému sloučení. FM z Žiliny chytnu, tak by snad mohlo chodit i DAB. Ověřím pak s tou anténou.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #301 kdy: 06. 02. 2019, 12:33:37 »
To není o přímém slučování kmitočtově tak blízkých signálů, ale o tom, jak dostat dvě antény do jednoho svodu tak, aby fungovalo všechno co potřebuju. V analogu to obstojně fungovalo na K7+K9 pod Kojálem a to tehdy před třiceti lety nebylo nic ničím možné změřit, i na té H+V FM anténě, po které ses dřív pídil se to používalo, samozřejmě že když se ti tam potkaly stejné či hodně blízké kmitočty, taks byl v pasti, ale "obě" byly na jednom ráhnu, čili jedním směrem a je to analog! Dneska je to trochu víc jinak, doba pokročila a digitál si na rozdíl od analogu "poradí" se spoustou zádrhelů sám o sobě. Dnes si můžeš detailně proměřit konkrétní místo příjmu, podle toho si navrhnout a vyrobit anténu nejvhodnějších parametrů, uzpůsobit tomu všechny další prvky rozvodu a bude to fungovat. To ale není pro běžné uživatele, ale pro opravdu velké fandy a nadšence, chce to chuť a čas :-) což už dneska prakticky nikdo nemá. Mimochodem, když jsi nadhodil ten hybrid, tak za příznivých okolností by to šlo i s ním a bylo by to možná jednoduší. Já jen říkám, že to jde (prý všechno jde, když se CHCE) a když bude čas a chuť, můžeme to prokázat v praxi. Někdy před deseti lety, když sem dělal TVD 21-69V jsme ji proměřovali a "poměřovali" vůči Televes DAT75, zisk byl stejný, ale chybovost byla na TVD tuším o tři řády nižší, už si to přesně nepamatuju, ale někde na netu asi na digitální televize to pořád visí. Tehdy jsme to přičítali nehomogenitě pole, ale moc mi to nesedělo, jelikož v daném místě je homogenita všech signálů skvělá, ale jiné vysvětlení nebylo k mání. Což mne vedlo k tvrzení, že digitál "miluje" krátké soustavy. To stále platí, ale nyní po zkušenostech s 4NEC2, návrhu, stavbě a zkoušce první antény, jsem přesvědčen, že na vině je hlavně SWR (viz i tvůj případ s kabelovkou). Komerční výrobci se s ním nijak zvlášť netrápí, pro běžný provoz je to fuk. S fáz. vedení TVD sem si tehdy vyhrál, takže i když to nemůžu proměřit, jsem si jistý, že bylo skvělý. Při pohledu zpět při současných poznatcích mi důležitost SWR potvrzuje i fakt, že kdykoli jsem použil do soustav kupované antény, vždycky měly horší vlastnosti než soustavy z antén vlastně vyrobených z tabulky J. Macouna s poctivým ručním přepočtem štíhlosti všech prvků. To jsem trochu odbočil, ale všechno souvisí se vším a jde udělat spousta věcí! No, jdu na oběd, tak třeba někdy příště :-)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #302 kdy: 06. 02. 2019, 14:33:51 »
Až toho 16-týho vyrobíš ten výrobek, potřeboval bych vzorek pro studijní účely. Ale nesmíme to říct Davidovi, on by chtěl taky, taky to rád používá :-)))
co co co David Co? co zas já? co požívám? :D


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #303 kdy: 06. 02. 2019, 14:37:09 »
... nevzal jsem si na chalupu zesilovač. Hrálo byt to asi i bez něj, ale na tupouna rudocha nevim...

nevím co je pod kódem "tupoun rudoch"; jediné co mně napadá je, že rádio Tesco se prodávalo i v červené barvě; pokud by tomu tak bylo viz vedlejší vlákno kde Omar říká, že Tesco porazilo Pioneera...
Tesco mám modré :)
tupoun rudoch je toto
http://sdr.ipip.cz/rtl-sdr


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #304 kdy: 06. 02. 2019, 19:48:09 »
Vidíš to, vidíš to, omare, já sem tě varoval, že bude chtít taky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #305 kdy: 06. 02. 2019, 20:41:20 »
To je tak, když pleteš dvě věci dohromady.
Měl bych pár dalších věcí k dnešní komunikaci, ale mám teď jiné povinnosti. Třeba příště.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #306 kdy: 07. 02. 2019, 11:18:25 »
Vidíš to, vidíš to, omare, já sem tě varoval, že bude chtít taky
ale já vůbec nevim o čem borci točíte :D


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #307 kdy: 07. 02. 2019, 12:59:22 »
To nic, to se tě v podstatě netýká. To jen Xmux popletl soukromou korespondenci s fórem. To se sem vůbec nemělo dostat. Já jedu 16.2. pálit slivovici a tím to začalo. Buď v klidu, nemá to nic společného s fórem, příjmem, anténami nebo jinou technikou. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #308 kdy: 07. 02. 2019, 16:53:48 »
Ahoj, 22.1. jsem ji objednal tady https://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG, 25.1. byla doma.
Díky za tip, vyhodilo mi to tam i s dopravou cenu 44EUR/ks, sice koníček je koníček, zvědavost je zvědavost, ale 12 stovek za jednu obyč. pasivní LP se mi přece jen nechce dávat ... asi si zatím pohraju s dvojčetem 2x VF-12log (z výprodeje 200Kč/ks)... s trochou štěstí by mohly dát podobný výsledek jako jedna VF-16  ;)
« Poslední změna: 07. 02. 2019, 16:57:41 od lance »


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #309 kdy: 07. 02. 2019, 17:06:57 »
To nic, to se tě v podstatě netýká. To jen Xmux popletl soukromou korespondenci s fórem. To se sem vůbec nemělo dostat. Já jedu 16.2. pálit slivovici a tím to začalo. Buď v klidu, nemá to nic společného s fórem, příjmem, anténami nebo jinou technikou.
David je v klidu a pohodě a určitě se na tom za deset let nic nezměnilo :-) stejně jako na tom, že taky rád používá nejen do čaje pro zahřátí :-) A když jsme to mohli i se Saxonem probírat před deseti lety na parabole kam tehdy chodilo moře lidí, tak proč ne teď tady, kam chodí tak cca pět! :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #310 kdy: 07. 02. 2019, 17:44:30 »


[/quote]
Zdar, původní TVD je furt jak původní, bral jsem ji tenkrát sice na vertikal SK ale je využitá na horiz. K56 pod střechou ve stodole s dodělanými příd.dir. + symetrizací z koaxu...
Na VHF používám krátkou VF-12log od Iskry, pro dobré podmínky je to ideální špárátko, ale potřeboval bych něco trochu lepšího, škoda že se u nás neprodává aspoň ta delší varianta VF-16log.
Podle mě, pro takové "domácí žvýkání" v DABu pro H i V by byla VF-16log ideální jednoduché, levné a hl. prostorově nenáročné řešení příjmu DABu. U mě konkrétně pod taškovou střechou jde prioritně o příjem PL muxu8 z Katowic v H a na to nějak lepím i CZ DAB z Hošťálek. Prostě potřebuju/chci něco univerzálního pro celé pásmo s větším ziskem na krátké délce a nejépe s uchycením za zadek, na nějaké 3m letadla podstřechou tolik rozletu nemám. Jak stárnu, volím cestu pohodlí a nejmenšího odporu a pokud to jde, cpu veškeré hebla pod střechu, má to svoje výhody  :D :D Takže by se mi hodily rozměny těch Tvých krákých verzí, event. si poskládám asi od Macouna upravený kovoplasťácký 7 prvek, ale déka 1,5m je už hraniční... tak si říkám, když už budu skládat (až bude někdy teplo...), složil bych si nějakou Tvoji vytuněnou krátkou variantu  :D
[/quote]
Ahoj L. Nějak mi, čoveče unikla tahle tvoje reakce :-) Od tebe je to na Kat a Hoš jeden směr pokud se nepletu.Máš nějaký aspoň teploměrový údaje jak je na tom na té půdě ten K6 a kolik toho proteče z toho ver K12? Máš nějakou kovoplastku (nebo jsi ochoten si koupit), že bych to nějak přeskládal, aby to mělo co nejvíc dole a nahoře aspoň něco? A kolik tam máš max místa, délku bysme taky přizpůsobili na míru. L.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #311 kdy: 07. 02. 2019, 21:28:20 »
... To se sem vůbec nemělo dostat. Já jedu 16.2. pálit slivovici a tím to začalo. Buď v klidu, nemá to nic společného s fórem, příjmem, anténami nebo jinou technikou.

nemyslím si, že to sem nepatří, s tématem fóra jsou blízké určité parametry:

situaci ulehčí výkon vysílače (kvalita kvasu),  musí být dodržen určitý odstup signál/šum (kvalita pálení), nejlepší je přímá viditelnost na vysílač (grády co z pálení vypadnou), chce to solidní přijímací soustavu (čich a chuťové buňky), nejlepší zesilovač je anténa (nadšení, že po roce si člověk opět lízne), nedoporučuje se levný čínský širokopásmový zesilovač s vysokým ziskem (opatrná konzumace pokud nemá člověk natrenováno), výsledkem příjmu má být reprodukce signálu bez šumu a výpadků (člověk se po požití výsledku pálení přiblble, ale šťastně usmívá).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #312 kdy: 07. 02. 2019, 22:40:41 »
Za poslední příspěvek palec nahoru. Víc nestíhám.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #313 kdy: 08. 02. 2019, 10:13:47 »
To nic, to se tě v podstatě netýká. To jen Xmux popletl soukromou korespondenci s fórem. To se sem vůbec nemělo dostat. Já jedu 16.2. pálit slivovici a tím to začalo. Buď v klidu, nemá to nic společného s fórem, příjmem, anténami nebo jinou technikou.
No to se velmi mýlíš, my například pijeme DX slivovicu :D Já jsem byl pálit hned po novém roce, ale ještě to odvětrává...


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #314 kdy: 08. 02. 2019, 13:47:20 »
Taky jsem chtěl pálit v lednu, ale část měsíce jsem promarodil, tak až teď.
Jak dlouho odvětráváš?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML