Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462363 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #255 kdy: 23. 01. 2019, 00:42:57 »
Nainstaluj si tam tohle a žádná kabelovka ani Hády tě neohrozí a můžeš lovit ostošest, možná i ostosedum :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #256 kdy: 23. 01. 2019, 00:46:01 »
Pro srovnání 2x 11Yk6sti, kterou používá jeden místní dx-er.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #257 kdy: 23. 01. 2019, 17:23:57 »
Ta Vídeň ti jede stabilně i bez zes.? Chce se ti přepojit lp345 na kvalitní sat kabel a udělat spektrum, pokud možno s co největším rozlišením? A z tvé polohy úhel Hády vs. Kamzík? A cos dělal za "pokusy" s kabelovkou, když jsi kdysi psal, že jsi to postupně eliminoval? PS: Taková "diskuse" je na dlouhý lokte :-)
Ne, Vídeň ani Bratislava nejedou bez zesilovače. Jejich úroveň na 4 prvkovou anténu je jen kolem 21-22dB. V příloze čisté spektrum bez vlivu CATV, vlevo Vídeň, ten zub je Kamzík a Hády vylézají z displeje.
LP345 je připojena na kvalitní koax. Těsně před vstupem do komína je ale naspojkován na starý kabel.
Hády mám s Kamzíkem téměř v přímce. Hady jsou za zády o 16° z přímky.
Nejprve jsem DAB svod vystěhoval z hlavní slučovací bedny a vedl jsem ho co nejdál od rozvodů kabelové televize. Pak jsem se domluvil s kabelovkou a snížili mi vstupní signál do baráku na minimum, aby kabelový modem měl ještě optimální pracovní podmínky. Nechtěl jsem to sám tlumit útlumákem, protože nemám modem pod dohledem a nevidím jeho hodnoty DS, US a SNR. Nejzajímavější byla duchařina kolem přívodu do přijímače. Velký vliv má poslední metr a půl koaxu a AV kabel. Velmi záleží na jejich poloze vůči sobě. Zda se kříží, jsou v souběhu nebo oddálené. Taky je zvláštní, že co pomohlo jeden den další už nefunguje a je nutné nalézt novou polohu.
Diskuse je opravdu na dlouho a já stále čekám, co z toho vypadne. Určitě by pomohla výkonnější anténa, která by zvýšila odstup a bylo by po problému, ale zas by nebylo nad čím spekulovat. Z tvých návrhů mne zaujala pouze ta anténa kotvená za reflektorem. Sfázovaný dvojče si tam dávat určitě nebudu. Na půdě mám pár rozložených 14 a 15 prvkových antén od Kovoplastu, tak bych jednu upravil podle J.Macouna. To je tak maximum, co bych na jaře tam byl ochoten dát.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #258 kdy: 23. 01. 2019, 18:13:16 »
Mě z toho od první zmínky tvého "problému" od začátku vychází a napadá nějaký problém v rozvodu s nepřizpůsobením a tím pádem st. vlnění ( viz Ockhamova břitva :-)  ), to umí nadělat různou neplechu, což málokdo ví, ví to dobře ti, co nejen přijímají, ale hlavně vysílají. A tvoje téměř poslední věta o "vlivu" poslední části kabelu to jen podtrhuje. Nevím kolik ti je, ale nepamatuješ náhodou posouvání pásku alobalu po anténní dvoulince? :-) Ono se to nezdá, ale dokáže to udělat velký pestvo. Proto sem chtěl abys to změřil napřímo bez zes. K tomu kombinace vyzařující kabelovka a nekvalitní kabel a téměř neřešitelný problém je na světě. Jestli to chceš obejít bez vyřešení podstaty problému, zkontroluj pro zichr spektrum sat kabelu, jestli je na něm vhf čistý, nahoře sluč dole rozboč a za půl hodky a sto kč máš vykydáno (Schrödingerova kočka).  Kompletně odstanit problém bude trošku delší, ale pude to taky (věci jsou jednoduchý a ty složitý se skládají z těch jednoduchých).


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #259 kdy: 23. 01. 2019, 20:40:23 »
PS: Anténu dodám, už je "SKORO" hotová :-) chybí "UŽ JEN" dipol, krabička a symetrák. Což teda bude trvat solidně vyrobit trošku dýl :-) , konstrukčně už to vymyšlený je, jen vyrobit přípravek na přesné stočení. Jak jsem si tak hrál a prověřoval vliv stožáru na ant. ve ver. pol., tak jsem zjistil spoustu zajímavých věcí, který bych rád ověřil v reálu, jak souhlasí s výpočty. Takže bych od tebe potřeboval, pokud se ti chce, průměr stožáru, jeho celkovou výšku od paty až po vrchol, výšku od paty stožáru ve které bude dab anténa, potom preferovaný požadovaný směr příjmu a přesný úhel, který s ním svírají Hády (můžeš udělat u Jirky na mapáchvysílačů). Já zkusím nasimulovat výložník tak, aby to požadovaný zisk co nejvíc posílilo a Hády to co nejvíc potlačilo. Vliv stožár MÁ, není to nic hrůzostrašnýho, ale má, na zisku je to na konkrétní frekvenci třeba jen 0,7dBi a na F/B jednotky dBi (možná že ale i víc, až tak detailně jsem to zatím nedělal, tak proč to na tvém konkrétním případě nevyzkoušet a v praxi neověřit, kromě času to nic nestojí), mě samotného to zajímá, jestli to bude v praxi tak jako ve výpočtech a půjde to využít, aby bylo možné použití zesilovače s maximálním možným ziskem!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #260 kdy: 23. 01. 2019, 22:30:02 »
Pocházím z generace, která má mládí v čudu a do důchodu daleko. Přesto jsem jako malý chlapec staniolem na dvojlince dolaďoval maďary na OIRT, když jsem chtěl slyšet něco jiného, jak Hvězdu.
Zkusil jsem právě použít naklapovací ferity na koax a trochu to pomohlo. Něco s tím nepřízpusobením tam bude. Můj starší a zkušenější kolega mi stále říká, že kdo nevysílal, neví co je přizpůsobení. Kabel nebyl původně určen pro příjem, ale pro přenos video modulace na půdu k modulátorům. Je to ten ohebný kabel, který se používal na účastnické šňůry.  Jak narůstal provoz, tak solidní kabely došly. Dřív stačil jeden kabel na antény a druhý na satelit. Pak přišla kabelovka, další satelit, samostatné FM a nakonec DAB.
První co zkusím, tak zaměnit jeden satelitní svod za DAB.
Pokusy s DAB anténou uvítám, ale až za lepšího počasí, což by mohlo být v dubnu. Teď by člověk psa na střechu nevyhnal, to platí i pro změření stožáru. Snad v neděli by mělo být kousek nad nulou. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #261 kdy: 24. 01. 2019, 18:57:55 »
Tomu se ani náznakem nedá říct koaxiál :-) neidentifikovatelný nic. A používá se na pseudoúčastnickésňůry doteď! (Ještě chceš tvrdit, že ti rušení do rozvodu nemůžou zanést sousedi, když si mezi zásuvku a box vloží takový bazmek???? :-)  ). Tož tak. Dotaz, ne úplně mimo, proč nesloučíš dvb-t a fm, útlum nikdenic, nebo proč satelity do jednoho kabelu??? Nebo běžně dvb-t a dab a fm, klidně i se sat, vše v jednom kabelu a na konci v jediné účastnické, normálně to jde a dělá se, no problém, když to uděláš dobře! Tobě stačí ty DVA kvalitní kabely co tam máš, jeden kabelovka a druhý zbytek!


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #262 kdy: 25. 01. 2019, 00:56:03 »
Ten stožár už neměř, našel jsem tvoje fotky a odvodil to dle rozměrů prvků fm antém, potřené rozměry vlivu stožáru při té délce a průměru nejsou nijak na centimetry kritické. Po simulaci mi to dává :nasměrováno na Kamzík = Hády -28.1 dBi, Kamzík 9.88 dBi, Wien 8.62 dBi, nasměrováno mezikozy = H -24, K 9.54, W 10.06, to mě teda zajímá, jestli to bude fungovat :-) Zítra možná vyrobím přípravek na stočení dilólu, vyfrézuju protikus upínacího třmenu a vložku do konce ráhna a zase o kousek postoupím. (Perlička se symetrákem - navštívil jsem místní "anténářskou" firmu provádějící tv a sat instalace a mající i vlastní prodejnu se základním matrošem a po mém dotazu, zdali mají symetrizační člen na třetí pásmo, se na mě prodavač, majitel, technik a montér v jedné osobě podíval jak na idiota a odvětil, cituji: symetrizační člen existuje jenom jeden, tady ten - a ukázal symetrák na 8-mi milimetrovém dvouotvorovém feritovém jádru. Tak to jen tak k "odborným firmám).
PS: Když už jsem u toho, nenachází se tu a nečte to někdo, kdo by měl OVĚŘENÉ vlastnosti a parametry symetráků na dvouotvorových feritech 8 a 10 mm a na mostenu??? Napadá mě snad jen zavolat Enikovi nebo p. Poštůlkové do Terozu. Asi to tak dopadne, jak jinak snad získat tohle info zatím nevím a když už se s tím tak "seru", ať je to všechno echt! :-)
Za případné info předem děkuji.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #263 kdy: 26. 01. 2019, 19:08:06 »
Dotaz, ne úplně mimo, proč nesloučíš dvb-t a fm, útlum nikdenic, nebo proč satelity do jednoho kabelu??? Nebo běžně dvb-t a dab a fm, klidně i se sat, vše v jednom kabelu a na konci v jediné účastnické, normálně to jde a dělá se, no problém, když to uděláš dobře! Tobě stačí ty DVA kvalitní kabely co tam máš, jeden kabelovka a druhý zbytek!
Zatím jsme si celkem rozuměli, ale tady se naše názory začínají rozcházet. Já jsem zarytý odpůrce slučování různých typů signálu do jednoho kabelu. Satelit opravdu potřebuje 2 kabely, jeden to televize a druhý do STB.   
Zejména FM bych s ničím neslučoval. Nepoužívám zesilovač a pro prahové signály už mi tam vadí přepínač polarizací s napájecí výhybkou. Zatížit to dalším útlumem výhybky nahoře i dole by bylo moc. Nedávno jsem koupil dvouvstupový FM tuner a jak tam dostanu další kabel, tak půjde každá polarizace sólo kabelem z antény až do tuneru. Teoreticky bych si dokázal představit sloučení kabelovky se satelitem, ale je to zbytečné. Z diskuse vyplynulo, že tam mám zřejmě potíže s nepřizpůsobením, tak jsem našel na kabelu vhodné místo pro umístění feritu a od té doby to v pohodě jede. To že budu mít chybovost místo 20, nula mě až tak nebere. Hledám vždy cestu nejmenšího úsilí a nákladů. Té výkonnější anténě se ale nebráním.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #264 kdy: 26. 01. 2019, 19:27:56 »
zkusil jsem esdíárko s tyčinkou, tedy slušně řečeno SDR příjem s USB přijímačem s čipem RTL2832; jeden soft od německé firmy softsys GmbH s názvem QUIRX a druhý od autora Andreas Gsinn s názvem DAB Player.

Klobouk dolu před dovedností a zápalem autorů (softy zdarma), rovněž pěkný nástroj pro amatéra (jako já) na hraní, nebo pro nadšence (jako já) k vizualizaci vybrané teorie, ale jinak nevím co s tím; hlavní slabinou tohoto druhu příjmu je citlivost USB přijímačů, takže možná zajímavé pro určité geografické lokace.

V příloze je foto z QUIRX, ten umí i TII, tedy identifikaci vysílače; Hády mají "Main Id" 55 a "Sub Id" 1.  Zobrazí spektrum muxu a graf fází všech OFDM nosných. Protože Hády na mně řvou z cca 2 km, je vidět, že rozptyl všech 4 fází je spořádaný (graf pod spektrem) a odstup signálu od šumu se pohyboval v průměru na 30 dB (foto zachytilo 28.8 dB - vlevo SNR nad zeleným sloupcem). Vše na externí anténu se zesilovačem - ovšem AGC Gain (auto zisk), který jsem měl navolený (oranžové pole vlevo nahoře) si zisk stáhlo k minimu. Nejvíce se míi líbilo, že když jsem odpojil napájení zesilovače, tak jezdec lišty AGC začal putovat nahoru a poměr S/N byl opět 30 dB - příjem jel jen na cca 20 m koaxu.

Druhý obrázek hezky ukazuje, že když jsem jel na kus drátu a S/N byl jenom kolem 10 dB tak se ty 4 fáze hezky rozdováděly, někde jak kdyby se i prolínaly, ale zřejmě to rozhodovací limity ukočírovaly protože RS (Reed-Solomon dekodér) hlásí kvalitu 100 % (malé zelené políčko vlevo), tedy předpokládám chybovost 0; k softu není podrobný manuál tak jenom "předpokládám".
Umí to i další věci, ale vzhledem na praktické využití pro mně to nebudu komentovat (sorry).

Ten druhý soft TII neuměl, uměl taky S/N a líbilo se mi, že ukazoval verzi AAC každé stanice a čistý bitrate pro muziku, tedy po odečtení kbit/s potřebných pro PAD (Programme Associated Data).

Vídeň: jenom načetlo mux, ale nehrálo.
JE tu 2x Hády, můžeš prosím doplnit tu Vídeň? dík


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #265 kdy: 26. 01. 2019, 20:59:40 »

zkusil jsem esdíárko s tyčinkou, tedy slušně řečeno SDR příjem s USB přijímačem s čipem RTL2832...

Vídeň: jenom načetlo mux, ale nehrálo.

JE tu 2x Hády, můžeš prosím doplnit tu Vídeň? dík

klíč/problém je  v tučně vyznačené výše uvedené větě; klasicky jak u rádia - když je signál blbý a načte jenom název muxu, ale stanice nehraje. Už si nepamatuji co to zobrazovalo, ale pokud něco, tak fáze byly tečky rozsypány po celé ploše fázového grafu.

Každý den střežím jak šelma na stolním rádiu podmínky příjmu kdy se zlepší abych tu Vídeň zachytil; fór je v tom, že koax mám zakončen v kuchyni na lednici a nemám notebook s minimálně W7 a 64 bitovým systémem abych to tam třeba trvale instaloval a čekal na pravou chvíli; to co jsem popsal byl příjem přes stolní počítač, který jsem musel spolu s 22 palcovým monitorem a klávesnící bez pomocí stěhovací firmy dislokovat na lednici :)

Až se to povede tak to sem hodím; dnes se mi to nechce zkoušet protože se mi příjem motá na chybovosti mezi 30 -40 a to by ten USB přijímač nedal.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #266 kdy: 26. 01. 2019, 21:33:56 »
v pohode, dik
pristi tyden uz si to naskenuju sam
ukradl jsem Ti Hady :) ale autora jsem uvedl ;)
http://dabvysilace.wz.cz/


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #267 kdy: 26. 01. 2019, 21:46:40 »
kurňa, jsem slavnej, jsem na internetu :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #268 kdy: 27. 01. 2019, 00:54:09 »
Dotaz, ne úplně mimo, proč nesloučíš dvb-t a fm, útlum nikdenic, nebo proč satelity do jednoho kabelu??? Nebo běžně dvb-t a dab a fm, klidně i se sat, vše v jednom kabelu a na konci v jediné účastnické, normálně to jde a dělá se, no problém, když to uděláš dobře! Tobě stačí ty DVA kvalitní kabely co tam máš, jeden kabelovka a druhý zbytek!
Zatím jsme si celkem rozuměli, ale tady se naše názory začínají rozcházet. Já jsem zarytý odpůrce slučování různých typů signálu do jednoho kabelu. Satelit opravdu potřebuje 2 kabely, jeden to televize a druhý do STB.   
Zejména FM bych s ničím neslučoval. Nepoužívám zesilovač a pro prahové signály už mi tam vadí přepínač polarizací s napájecí výhybkou. Zatížit to dalším útlumem výhybky nahoře i dole by bylo moc. Nedávno jsem koupil dvouvstupový FM tuner a jak tam dostanu další kabel, tak půjde každá polarizace sólo kabelem z antény až do tuneru. Teoreticky bych si dokázal představit sloučení kabelovky se satelitem, ale je to zbytečné. Z diskuse vyplynulo, že tam mám zřejmě potíže s nepřizpůsobením, tak jsem našel na kabelu vhodné místo pro umístění feritu a od té doby to v pohodě jede. To že budu mít chybovost místo 20, nula mě až tak nebere. Hledám vždy cestu nejmenšího úsilí a nákladů. Té výkonnější anténě se ale nebráním.

Sem ti říkal hned, že kabelovkou to není. Co se týká slučování, já ti to nenutím, jen se ptám a navrhuju. Je to jen věc názoru, bohužel zažitého a PŘEŽITÉHO!!! Normálně to jde a bez problémů funguje, pokud víš jak na to a uděláš to správně. Kabelovka je taky "narvaná" po okraj a všem to jede :-) Že to všichni moře let po různých fórech řeší, že je to na h... a že to nejde, že jsou lepší samostatné kabely je prostě nesmysl, se kterým začal někdo, kdo si s tím nevěděl rady a zvolil pro něj jednoduché řešení, který zvládne kdokoli, ostatní se toho jen z pohodlnosti chytli :-) Samozřejmě je to jednoduché a účinné řešení pro ty, co o tom moc neví a nechce se jim to ani řešit. To máš fuk, každého věc.
Jinak anténa je hotová, jen ji nainstalovat a vyzkoušet.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #269 kdy: 27. 01. 2019, 01:35:56 »
Právě pro ty prahové a podprahové signály je přizpůsobení dost důležitý, zvlášť u digitálu (to stojatý vlnění je prostě sviňa a sám jsi to právě zjistil), jenže to málokdo ví a už vůbec nikdo se o to nezajímá, hlavně že řeší třeba co nejnižší šumové číslo zes. :-) , i každý zes. vnese do rozvodu nějaké další nepřizpůsobení a tak stále a dnes o to víc platí, že co nahoníš na anténě, to máš. A není to už jen o jejím zisku, v digitálu už jde o všechny vlastnosti antény, protože když tam máš nepatrný minimum ČISTÝHO signálu, dokážeš ho zesílit a zpracovat. Digitál prostě "miluje" krátký antény. Proto taky kde je normální signál fungujou všechny ty paskvily jako polský síta a aktivní a pokojové antény - kusy drátu hnané 30-ti dB zesilovačem. Tak to prostě JE!!! To, že my, co o tom něco víme, je odsuzujeme (a nikdy bychom je sobě nebo nikomu nenainstalovali ani nedoporučili) a pár stovek lidí na fórech řeší, že jim to na ně nejede, nevyrovná ty desetitisíce, kterým to prostě ve standardních podmínkách na ně bez problémů jede!!! O tom ten digitál prostě je, masový příjem "na kus drátu". DAB budeš taky chtít (a budeš to jednou mít) aby ti při plném pokrytí běžně hrál při jízdě autem. A bude. A budeš tam mít taky kus drátu hnaný polským turbo zesilovačem :-))) Co se týká toho feritu, taky je to jen dočasný a momentální potlačení problému, něco málo se někde !na trase" změní a zase se to rozhodí. Jako momentální bezpracné řešení ti to prozatím stačí a můžeš hloubat v klidu dál. Teď nějak si "skáču"mezi dvěma vlákny a nevím v kterým jak pokračovat :-) Tak dám něco tam a něco tam, stejně sem asi nikdo nic moc nechodí, tak ať si kdo chce najde co chce.