Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462357 krát)

Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #240 kdy: 19. 01. 2019, 21:08:25 »
Dnes po mnoha týdnech mi znovu naskočilo DAB z Bratislavy. Že by ty mrazy?
Jinak musí při přijmu DAB z Bratislavy vypnout přívod kabelové televize už ve sklepě, což zbytek rodiny příliš neoceňuje. Loni na jaře jsem si myslel, že se mi již podařilo postupnými úpravami přeslechy eliminovat, ale na podzim byly zpět.
Je nějaká šance zlepšil stínící parametry koaxu bez jejich výměny, třeba přizemněním koncových konektorů nebo i po trase?

Vidíš na spektráku co přesně se ti v tom svodu děje a co konkrétně tomu tvému DABu "vadí" ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #241 kdy: 19. 01. 2019, 23:39:32 »
To vím naprosto přesně. Vadí mu dvě věci, sousední silný kanál z Hádů a digitální multiplexy kabelové televize na kanálech 11 a 12. Jsou tam i analogy od K10 dolů, ale tam zatím na JM nic nevysílá, tak zatím nevadí, uvidíme v květnu. 
V příloze spektrum kabelové televize, které se prokopíruje do svodu od DAB. Ne takhle pěkně, je to rozbitý, ale je tam s úrovní mezi 36 až 38dB, což je úroveň Bratislavy. Silným Hádům to nevadí, Vídni to taky ještě nevadí, ale Bratislavě jo, na tu je toho už moc.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #242 kdy: 20. 01. 2019, 02:19:59 »
Co znamená "prokopíruje do svodu od DAB" ? Jakože vzájemnou vazbou souběžně vedených nekvalitně stíněných kabelů? Ta kabelovka je jen pro tebe (když ji odpojuješ ve sklepě)? Popiš rozvod,jestli se ti chce :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #243 kdy: 20. 01. 2019, 10:04:29 »
Sám jsi si správně odpověděl. Problém jsme rozebírali zhruba před rokem, to jsi asi chyběl. Tehdy nikdo s žádným geniálním nápadem nepříšel, ono to snad ani nejde.
Popsat ti to mohu, od úterka ležím s chorobou a ještě to nějaký den asi potrvá. 
Zemí příchází do sklepa kabelová televize. Na půdě je hlavní sloučení antén. Mezi sklepem a půdou je nepoužívaný komín, kterým vede celá kabeláž i přípojky k TV do jednotlivých pater. Kabelová TV tedy vede nejprve ze sklepa na půdu, tam ze zesílí a rozbočí zpátky k 8 TV. DAB, FM a satelit mají každý samostatné kabely, které však vedou společnou trasou.
Ono to má jednoduché řešení, zvýšit užitečný signál nebo snížit rušení, nejlépe oboje najednou. Huř se to ale realizuje.
Když si pošlu DAB po kabelu do jediné místosti, kam přívod nevede komínem, tak tam to normálně funguje.
Až vylezu z postele k druhému PC, tak bych mohl ještě poslat spektrum DAB s kabelovou televizi a bez ní. Tam je problém jasně vidět.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #244 kdy: 20. 01. 2019, 20:48:00 »
Jestli tomu podle toho popisu správně rozumím, tak ti vede komínem 8 kabelů se zesílenou kabelovkou a všechny tedy vyzařují??? A další 3 kabely jsou dab, fm a sat? Nebo jak?? :-) Nějaký schema toho rozvodu máš? Protáhnout novej kabel komínem je asi problém,že?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #245 kdy: 20. 01. 2019, 20:55:50 »
Správně. Další kabel znamená rozsekat vstup z místnosti do komína. Chystám se na to, ale až při příštím malování. Schema existuje, ale v tom se vyznám akorát já a prase. Je tam, ještě dalších 5 televizí v sousedním domě.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #246 kdy: 20. 01. 2019, 21:55:36 »
Já jsem myslel kabel kabelovky ze sklepa na půdu. Ten máš taky zazděný, ve sklepě i na půdě? Taky jsem si pročetl tohle vlákno a podle mě to s nekvalitou kabelů nebude tak zlý, na vině bude "tvůj" celkový rozvod :-(


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #247 kdy: 20. 01. 2019, 22:09:26 »
Momentálně nejrychlejší, nejlevnější a nejjednodušejší řešení je, pokud máš na půdě kde vzít napájení do výhybky k zes. pro DAB (např. z koaxu pro fm) , tak sluč dab se sat a uvidíš :-) Dobrej je Schweiger, přesnej tip někde kdyžtak dohledám. Taky se podívej na spektrum na kabelu od dab, když ant. dab připojíš napřímo, bez tvého od kamaráda "roztaženého" zesilovače.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #248 kdy: 20. 01. 2019, 22:17:47 »
Něco na tom bude. Ty jsi ďábel. Ten nám tady chyběl.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #249 kdy: 20. 01. 2019, 23:42:58 »
Těch dalších 5 tv v sousedním domě znamená, že nemáš tušení, co se na koncích těch 5-ti kabelů děje a jaký všelijaký bastl se tam může nacházet??? Na vše je třeba nahlížet s použitím tří "pravidel" : 1. Ockhamova břitva, 2. Schröedingerova kočka,
3. Věci jsou jednoduchý! (Jelikož i ta nejsložitější věc je jen a pouze souborem-soustavou věcí jednoduchých.) :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #250 kdy: 21. 01. 2019, 00:16:23 »
PS: Koukám, že máš na DAB LP345. Jestli někdy dodělám 15Ydab, pučim na vyzkoušení a srovnání, bude-li zájem. Co jsem dohledal, tak má LP345 psaný zisk 11dBi v celém pásmu.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #251 kdy: 21. 01. 2019, 15:33:52 »
Dnes jsem první den bez teplot. Snad už o víkendu to bude na nějaké první pokusy.
- anténu s kotvením za reflektorem na vyzkoušení bych uvítal, akorát nevím, jak bychom si ji předali.
- já raději používám ten nižší zisk. Použitá LP345 má podle mne zisk 6,5dB.
- nepředpokládám, že mi problémy lezou ze svodu od sousedů.
- mám spousty různých snímků spektráku, celkem jsem si s tím vyhrál, než jsem to dostal do současného stavu. Každopádně bez zesilovače kromě silných Hádů nejede nic. Měl jsem tam i silnější zesilovač, ale s tím to taky nejelo.
- v příloze je zapojení, ze kterého je vidět, jaké kabely přichází komínem k hlavní televizi. Z místnosti do komína jsem zasekal plastovou trubku, která je teď plná. Počítám, že až budeme malovat, tak tam zasekám větší, ale dříve mi to doma neprojde.   
- nejvíce by se mi líbilo, kdyby začaly šířit DAB signály naše kabelové televize. Stejně dříve nebo později pohltí upstreamové pásmo internetu v kabelu pásmo FM a budou postavení před problém, jak posluchačům poskytnout rozhlasové služby. Jedna z cest je rozhlasové streamy v DVB-C a druhá cesta je právě DAB.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #252 kdy: 21. 01. 2019, 20:52:50 »
Nejde o to, co jede nebo nejede se zesilovačem nebo bez, jde o to, co ukazuje spektrák na konci dab koaxu u radia při kompletním odstavení, odejmutí zes. ze svodu. To je první krok, kterým bych začal! Že to hraje až když odpojíš kabelovku ve sklepě ještě neznamená, že je to ní. Když ji odpojíš na půdě před zesílením a rozbočením, rušení zůstává? Mám málo info :-)))
Schéma máš namalovaný pěkně, ale to mě nestačí :-) Pro odlehčení tématu - ten reprodukční kabel bych strkal do jiné škatulky :-) Tak se zase někdy ozvi a úspěšně uzdravuj!


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #253 kdy: 22. 01. 2019, 22:11:47 »
Tak už jsem ve stavu, že jsem schopen vylézt na půdu a vypnout zesilovač. Tak co tam vidíš?
Foto 1 - spektrum bez zesilovače
Foto 2 - spektrum se zesilovačem
Foto 3 - spektrum kabelové televize
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #254 kdy: 22. 01. 2019, 23:59:10 »
Ta Vídeň ti jede stabilně i bez zes.? Chce se ti přepojit lp345 na kvalitní sat kabel a udělat spektrum, pokud možno s co největším rozlišením? A z tvé polohy úhel Hády vs. Kamzík? A cos dělal za "pokusy" s kabelovkou, když jsi kdysi psal, že jsi to postupně eliminoval? PS: Taková "diskuse" je na dlouhý lokte :-)