Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462527 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #225 kdy: 24. 03. 2018, 20:35:27 »
Nevim o tom ze by se nekdo nejak s nekym nepohodl. Kazdopadne odesly dve hlavni postavy puvodniho DZ, vytratili se i diskutujici a tim presunem pod Lupu uz to tak nejak dokonalo uplne. Myslim, ze uz je to pryc...
To že ti dva jsou pryč je nepochybně škoda, zejména proto, že jejich současná působiště neumožňuji plnohodnotnou obousměrnou komunikaci.
Já bych tomu dal čas, buď si to tady najde novou cestu nebo ne. Já se třeba podílím na fungování jednoho uzavřeného fóra, kde nejsou vůbec žádní redaktoři ani žádní diktátoři a jde to.   
« Poslední změna: 24. 03. 2018, 21:04:23 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #226 kdy: 05. 05. 2018, 20:49:25 »
Dnes jsem si cvičné vyslapl na kontrolní bod na Raisnu nad Valtice. Automatické ladění našlo 54 stanic.Standardni Hady, Vídeň a Kamzík doplnily Nitra a Žilina. Problikávat i 11A, což nevím, co by mohlo být. Kanál se nelocknul ani při manuálním ladění.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #227 kdy: 06. 05. 2018, 07:07:06 »
Dnes jsem si cvičné vyslapl na kontrolní bod na Raisnu nad Valtice. Automatické ladění našlo 54 stanic.Standardni Hady, Vídeň a Kamzík doplnily Nitra a Žilina. Problikávat i 11A, což nevím, co by mohlo být. Kanál se nelocknul ani při manuálním ladění.

Asi Katowice 11A? Náznak signálu. Měl jsi pěknej DX přes půl republiky :) Asi těžko by to byl Praha/Příbram teleko dab.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #228 kdy: 06. 05. 2018, 21:19:04 »
Strachotín, 7 m nad zemí, přede mnou hradba Pálavských vrchů, boží výhled, večerní osvětlení vysílače Mikulov mi málem přisvicuje displej noťase. Rádiu Tesco se nejvíce líbilo, když jsem ho položil na kovové zábradlí na terase (zemní protiváha?). Intenzita/chybovost po osmé večer:

Kamzík 5-6/ 10-14
Vídeň 8-9/ 2-4
Hády 13-14/ 1-4


Hády mi blokuje asi 3 m střecha, buď jim to nevadí anebo chytám odraz od Pálavy.

Off-topic: zde hezký průstřel na jihozápad, chytnu signál letadla na Mnichovem; ovšem ze zesíkem z Terozu (1090 MHz).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #229 kdy: 06. 05. 2018, 21:40:28 »
Dnes jsem si cvičné vyslapl na kontrolní bod na Raisnu nad Valtice. Automatické ladění našlo 54 stanic.Standardni Hady, Vídeň a Kamzík doplnily Nitra a Žilina. Problikávat i 11A, což nevím, co by mohlo být. Kanál se nelocknul ani při manuálním ladění.

Asi Katowice 11A? Náznak signálu...

asi máš recht, pokud tabulky co jsem dohledal nekecají, tak 11A v představitelné vzdálenosti je jenom Polsko
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #230 kdy: 07. 05. 2018, 10:11:50 »
To jsme kousek od sebe. Jsem v Dolních Dunajovicích. Přes Strachotín pojedeme dnes. V Dunajovicích jedou pouze Hády a to i uvnitř budovy, Kamzík ani Vídeň nic.
V Iváni je to podobné. V Pasohlávkách se mi podařilo najít Vídeň a Kamzík na hranici přijmu pouze na molu, vysunutém nad hladinu moravského moře. 
« Poslední změna: 08. 05. 2018, 21:43:37 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #231 kdy: 02. 01. 2019, 13:50:06 »
Michal Škopík v jiném vlákně správně poznamenal, že nám téma o příjmu DAB na Jižní Moravě poněkud usnulo. Proto jsem si dovolil přinést svoji situační zprávu a přijmu na tomto území. Součástí je i grafická příloha, kde jsou zanesena jednotlivá místa přijmu ze slovní části. 

V minulých týdnech jsem najel několik tisíc kilometrů po Jižní Moravě s DAB radiem na místě spolujezdce. Poslední dobou se zaměřuji spíše na obydlené lokality s vyšší koncentrací osob, než na vrcholové kóty, kde nikdo nebydlí. Pokud není uvedeno jinak, jedná se o pokrytí z Hádů.

D2 - je pokryta dobře, z Brna signál vydrží až na sjezd na Břeclav a Hodonín. Břeclav je také pokryta relativně dobře. Signál dál vydrží až do Valtic. Za Valticemi rychle končí. Z D2 na druhou stranu skončí před Hodonínem, někde na úrovni rybníků u Lužic.

D1 - kolem Brna je pokryta stejně jako vlastní město, tedy dobře. Při cestě na Prahu vydrží kvalitní signál po sjezd na Lhotku, dál do Meziříčí již trpí značnými výpadky. Nyní pokrytí přebírají nové dokrývače, ale když jsem tam jel, tak ještě nevysílaly. Při cestě z Brna na Vyškov signál velmi rychle skončí  za Rousínovem u Podbřežic. Celkem překvapivý je signál po sjezdu z D1 ve Slavkově, který je za kopcem.   

D52 na Mikulov –  také je pokryta dobře. Signál vydrží z Brna až k benzince u Bavor, včetně sešupu do Pohořelic. Samotný Mikulov má smůlu. Signál končí těsně před ním, než silnice zahne doleva za masiv Pálavy.

Stará cesta na Třebíč - Signál tak tak drží  přes Rosice a Zastávku. Jak začne cesta stoupat na Vysoké Popovice a Rapotice, tak naskočí plný kotel. Občané těchto dvou obcí mají štěstí na signál, doletí tam i Kamzík a Vídeň. Sjezdy do Kralic, Náměště a Vladislavi signál vždy spolehlivě pohřbí. Znovu se objeví až v horních polohách Třebíče, jako sídliště Borovina nebo u Alberta u  výpadovky na Střítež. O Klučové hoře jsem již psal, že je tam všechno, Hády, Kamzík i obě Vídně (tehdy).   

Stará cesta na Hodonín – Signál bez problémů do Borkovan, kolem Klobouků už začne slábnout a od Krumvíře už nic až do Hodonína.   

Z Brna na severovýchod na Ochoz a Křtiny signál vydrží do Březiny. Signál se dá chytit ještě pár km na severněji, ale ne již v autě, ale venku na vybraných místech. Třeba na výjezdu z Jedovnic na Vilémovice nebo na příjezdu do Rudice. Na těchto dvou lokalitách se popocházením dá najít místo, kde jede i Vídeň a Kamzík. To jsou nejsevernější místa, kde se mi zatím podařilo signály zachytit. 

Z Brna na severozápad na Letovice - signál vydrží jen do České, ještě se chvíli objeví v Lipůvce a pak už nic. 

Rád bych se dostal i do dalších lokalit, třeba do Znojma, ale tam mne osud zatím nezavál.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #232 kdy: 02. 01. 2019, 20:55:57 »
Hezký report...a zdarma :) koukám, že Hády mají celkem dlouhé prsty
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


František Kotouč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
    • Zobrazit profil
    • frkotou
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #233 kdy: 02. 01. 2019, 21:41:06 »
Michal Škopík v jiném vlákně správně poznamenal, že nám téma o příjmu DAB na Jižní Moravě poněkud usnulo. Proto jsem si dovolil přinést svoji situační zprávu a přijmu na tomto území. Součástí je i grafická příloha, kde jsou zanesena jednotlivá místa přijmu ze slovní části. 

V minulých týdnech jsem najel několik tisíc kilometrů po Jižní Moravě s DAB radiem na místě spolujezdce. Poslední dobou se zaměřuji spíše na obydlené lokality s vyšší koncentrací osob, než na vrcholové kóty, kde nikdo nebydlí. Pokud není uvedeno jinak, jedná se o pokrytí z Hádů.

D2 - je pokryta dobře, z Brna signál vydrží až na sjezd na Břeclav a Hodonín. Břeclav je také pokryta relativně dobře. Signál dál vydrží až do Valtic. Za Valticemi rychle končí. Z D2 na druhou stranu skončí před Hodonínem, někde na úrovni rybníků u Lužic.

D1 - kolem Brna je pokryta stejně jako vlastní město, tedy dobře. Při cestě na Prahu vydrží kvalitní signál po sjezd na Lhotku, dál do Meziříčí již trpí značnými výpadky. Nyní pokrytí přebírají nové dokrývače, ale když jsem tam jel, tak ještě nevysílaly. Při cestě z Brna na Vyškov signál velmi rychle skončí  za Rousínovem u Podbřežic. Celkem překvapivý je signál po sjezdu z D1 ve Slavkově, který je za kopcem.   

D52 na Mikulov –  také je pokryta dobře. Signál vydrží z Brna až k benzince u Bavor, včetně sešupu do Pohořelic. Samotný Mikulov má smůlu. Signál končí těsně před ním, než silnice zahne doleva za masiv Pálavy.

Stará cesta na Třebíč - Signál tak tak drží  přes Rosice a Zastávku. Jak začne cesta stoupat na Vysoké Popovice a Rapotice, tak naskočí plný kotel. Občané těchto dvou obcí mají štěstí na signál, doletí tam i Kamzík a Vídeň. Sjezdy do Kralic, Náměště a Vladislavi signál vždy spolehlivě pohřbí. Znovu se objeví až v horních polohách Třebíče, jako sídliště Borovina nebo u Alberta u  výpadovky na Střítež. O Klučové hoře jsem již psal, že je tam všechno, Hády, Kamzík i obě Vídně (tehdy).   

Stará cesta na Hodonín – Signál bez problémů do Borkovan, kolem Klobouků už začne slábnout a od Krumvíře už nic až do Hodonína.   

Z Brna na severovýchod na Ochoz a Křtiny signál vydrží do Březiny. Signál se dá chytit ještě pár km na severněji, ale ne již v autě, ale venku na vybraných místech. Třeba na výjezdu z Jedovnic na Vilémovice nebo na příjezdu do Rudice. Na těchto dvou lokalitách se popocházením dá najít místo, kde jede i Vídeň a Kamzík. To jsou nejsevernější místa, kde se mi zatím podařilo signály zachytit. 

Z Brna na severozápad na Letovice - signál vydrží jen do České, ještě se chvíli objeví v Lipůvce a pak už nic. 

Rád bych se dostal i do dalších lokalit, třeba do Znojma, ale tam mne osud zatím nezavál.

V centru Znojma bohužel signál nemám. Zkusím někdy naladit na půdě (bydlím ve vyšším domě). Ale třeba na Kraví hoře by to určitě jelo. Používám levný DAB+ přijímač SilverCrest z Lidlu.
PC: Lenovo IC H50, 90B60075CK
DVB-T2 USB tuner: AverMedia TD310 DVB-T2 HEVC, Edision EDI-COMBO T2/C, MAXXO DVB-T2 HEVC/H.265 Mobile
DVB-T2 stb: TeleSystem TS6820 TWIN
FM: Eton G3, Sony XDR-S3HD
DAB+: Lidl SilverCrest 297490, SilverCrest SDRF - 10A1


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #234 kdy: 03. 01. 2019, 11:02:57 »
Cena pro příjem není rozhodující, taky používám levný přijímač z Tesca. Cena má nepochybně vliv na výdrž, za tři roky ostrého provozu jsem ho ojel, že je už téměř k nepoužití.
Ve Znojmě na vhodně položených místech bych sázel na příjem při výkonné anténě na střeše, ať už Hády nebo Vídeň. Na prutovku snad ta Kraví hora, tam je to ale daleko pěšky. MHD nebo autem bych vyrazil do Přímětic.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


František Kotouč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
    • Zobrazit profil
    • frkotou
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #235 kdy: 06. 01. 2019, 16:28:36 »
Cena pro příjem není rozhodující, taky používám levný přijímač z Tesca. Cena má nepochybně vliv na výdrž, za tři roky ostrého provozu jsem ho ojel, že je už téměř k nepoužití.
Ve Znojmě na vhodně položených místech bych sázel na příjem při výkonné anténě na střeše, ať už Hády nebo Vídeň. Na prutovku snad ta Kraví hora, tam je to ale daleko pěšky. MHD nebo autem bych vyrazil do Přímětic.
Tak jsem dnes provedl test na půdě a úspěšně naladěny stanice asi z Hádů a z Vídně. Foto ve FB skupině Česko přechází na DAB+.
PC: Lenovo IC H50, 90B60075CK
DVB-T2 USB tuner: AverMedia TD310 DVB-T2 HEVC, Edision EDI-COMBO T2/C, MAXXO DVB-T2 HEVC/H.265 Mobile
DVB-T2 stb: TeleSystem TS6820 TWIN
FM: Eton G3, Sony XDR-S3HD
DAB+: Lidl SilverCrest 297490, SilverCrest SDRF - 10A1


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #236 kdy: 06. 01. 2019, 21:39:46 »
Cena pro příjem není rozhodující, taky používám levný přijímač z Tesca. Cena má nepochybně vliv na výdrž, za tři roky ostrého provozu jsem ho ojel, že je už téměř k nepoužití.
Ve Znojmě na vhodně položených místech bych sázel na příjem při výkonné anténě na střeše, ať už Hády nebo Vídeň. Na prutovku snad ta Kraví hora, tam je to ale daleko pěšky. MHD nebo autem bych vyrazil do Přímětic.

Tak jsem dnes provedl test na půdě a úspěšně naladěny stanice asi z Hádů a z Vídně. Foto ve FB skupině Česko přechází na DAB+.

výška je známa věc :) nyní stačí "maličkost" - instalovat tam anténu a propašovat koax k sobě

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #237 kdy: 06. 01. 2019, 21:41:45 »
zkusil jsem esdíárko s tyčinkou, tedy slušně řečeno SDR příjem s USB přijímačem s čipem RTL2832; jeden soft od německé firmy softsys GmbH s názvem QUIRX a druhý od autora Andreas Gsinn s názvem DAB Player.

Klobouk dolu před dovedností a zápalem autorů (softy zdarma), rovněž pěkný nástroj pro amatéra (jako já) na hraní, nebo pro nadšence (jako já) k vizualizaci vybrané teorie, ale jinak nevím co s tím; hlavní slabinou tohoto druhu příjmu je citlivost USB přijímačů, takže možná zajímavé pro určité geografické lokace.

V příloze je foto z QUIRX, ten umí i TII, tedy identifikaci vysílače; Hády mají "Main Id" 55 a "Sub Id" 1.  Zobrazí spektrum muxu a graf fází všech OFDM nosných. Protože Hády na mně řvou z cca 2 km, je vidět, že rozptyl všech 4 fází je spořádaný (graf pod spektrem) a odstup signálu od šumu se pohyboval v průměru na 30 dB (foto zachytilo 28.8 dB - vlevo SNR nad zeleným sloupcem). Vše na externí anténu se zesilovačem - ovšem AGC Gain (auto zisk), který jsem měl navolený (oranžové pole vlevo nahoře) si zisk stáhlo k minimu. Nejvíce se míi líbilo, že když jsem odpojil napájení zesilovače, tak jezdec lišty AGC začal putovat nahoru a poměr S/N byl opět 30 dB - příjem jel jen na cca 20 m koaxu.

Druhý obrázek hezky ukazuje, že když jsem jel na kus drátu a S/N byl jenom kolem 10 dB tak se ty 4 fáze hezky rozdováděly, někde jak kdyby se i prolínaly, ale zřejmě to rozhodovací limity ukočírovaly protože RS (Reed-Solomon dekodér) hlásí kvalitu 100 % (malé zelené políčko vlevo), tedy předpokládám chybovost 0; k softu není podrobný manuál tak jenom "předpokládám".
Umí to i další věci, ale vzhledem na praktické využití pro mně to nebudu komentovat (sorry).

Ten druhý soft TII neuměl, uměl taky S/N a líbilo se mi, že ukazoval verzi AAC každé stanice a čistý bitrate pro muziku, tedy po odečtení kbit/s potřebných pro PAD (Programme Associated Data).

Vídeň: jenom načetlo mux, ale nehrálo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #238 kdy: 19. 01. 2019, 13:20:22 »
Dnes po mnoha týdnech mi znovu naskočilo DAB z Bratislavy. Že by ty mrazy?
Jinak musí při přijmu DAB z Bratislavy vypnout přívod kabelové televize už ve sklepě, což zbytek rodiny příliš neoceňuje. Loni na jaře jsem si myslel, že se mi již podařilo postupnými úpravami přeslechy eliminovat, ale na podzim byly zpět.
Je nějaká šance zlepšil stínící parametry koaxu bez jejich výměny, třeba přizemněním koncových konektorů nebo i po trase?   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #239 kdy: 19. 01. 2019, 20:00:45 »
Dnes po mnoha týdnech mi znovu naskočilo DAB z Bratislavy. Že by ty mrazy?
Jinak musí při přijmu DAB z Bratislavy vypnout přívod kabelové televize už ve sklepě, což zbytek rodiny příliš neoceňuje. Loni na jaře jsem si myslel, že se mi již podařilo postupnými úpravami přeslechy eliminovat, ale na podzim byly zpět.
Je nějaká šance zlepšil stínící parametry koaxu bez jejich výměny, třeba přizemněním koncových konektorů nebo i po trase?

Postav "svod" z kovovej trubek a tema protahni koax a trubky pak uzemni, mělo by se to pak chovat jako "faradayova klec" protahnout kabl přes trubky a ty uzemnit. Pak by to mohlo fungovat.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.