Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462315 krát)

Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #165 kdy: 12. 01. 2018, 20:49:03 »
Není to už normálně k nahlášení "inspektorátu"? To je přece regulérní rušení příjmu a vzhledem ke kolísání ovlivňuje individuální TV a rozhlasový příjem. To, že jste připojený ke kabelovce na tom nic nemění. Vždyť přece - a to je naprosto relevantní - můžete kupříkladu zvažovat odchod od kabelovky a připravovat přechod na ITA. A kolísající charakter rušení s výkyvy síle pole rušivého spektra vám to znemožňuje/ohrožuje. Na takové úvaze by se výjezd měřicího vozu dal odůvodnit. :-)
/Tedy pokud tomu správně rozumím, tak zdroj rušení je mimo váš dosah, pouze se k vám "dostává" prostřednictvím přípojky kabelovky./

M.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #166 kdy: 12. 01. 2018, 21:41:40 »

Pro představu přidávám dvě stejné části spektra, jedno je z domu a druhé kousek od zástavby...

jéje, to by mně bavilo číst grafy, ale musel bych dostat školení od podlahy; neznám ani základní pravidla spektráku co a jak zobrazí.

tak si jen tak zažvatlám; S11 je kabelovka, nicht war; venku je Vídeň 24dBuV, doma 44dBuv tedy přes externí anténu (?); zajímavý je ten propad Vídně kolem nosné frekvence, takhle se projevují třeba i odrazy, že by Pole bez odrazů? Nejvíce mně zaráží zmizelý Kamzík Doma; pak je Doma nějaká špica 42dBuV na kanálu 11A, to je to rušení?

a podobně; přivítal bych kvalifikovaný komentář :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #167 kdy: 13. 01. 2018, 11:35:32 »
Není to už normálně k nahlášení "inspektorátu"? To je přece regulérní rušení příjmu a vzhledem ke kolísání ovlivňuje individuální TV a rozhlasový příjem. To, že jste připojený ke kabelovce na tom nic nemění. Vždyť přece - a to je naprosto relevantní - můžete kupříkladu zvažovat odchod od kabelovky a připravovat přechod na ITA. A kolísající charakter rušení s výkyvy síle pole rušivého spektra vám to znemožňuje/ohrožuje. Na takové úvaze by se výjezd měřicího vozu dal odůvodnit. :-)
/Tedy pokud tomu správně rozumím, tak zdroj rušení je mimo váš dosah, pouze se k vám "dostává" prostřednictvím přípojky kabelovky./

M.
Na nahlášení to rozhodně není. Převážný rušitel jsem já sám sebe. Přímo z antény to ještě není tak hrozné, největší binec to pobere svodem dolů k přijímači. Předpokládám, že největším cedítkem jsou staré koaxy. Vedou na celou výšku domu spolu v komíně, kdy kabelovka ze země vede ze sklepa půdu a po zesílení a rozbočení zase zpět dolů. Bohužel v nejbližších letech je nejsem schopen vyměnit. Pomohlo by třeba přizemnění některých F konektorů? 
Přechod na ITA v žádném případě nechystám, kvalita obrazu je s kabelovkou nesrovnatelná. ITA mám jen pro všeobecný přehled a zálohu, nebo když mi operátor zablokuje příjem zejména sportovních přenosů. Naštěstí železný plot z Rakouska a Slovenska, který by zastavil příjem signálu nikdo nepostavil.   
« Poslední změna: 13. 01. 2018, 11:52:45 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #168 kdy: 13. 01. 2018, 18:03:54 »
...
Na nahlášení to rozhodně není. Převážný rušitel jsem já sám sebe. Přímo z antény to ještě není tak hrozné, největší binec to pobere svodem dolů k přijímači. Předpokládám, že největším cedítkem jsou staré koaxy. Vedou na celou výšku domu spolu v komíně, kdy kabelovka ze země vede ze sklepa půdu a po zesílení a rozbočení zase zpět dolů. Bohužel v nejbližších letech je nejsem schopen vyměnit. Pomohlo by třeba přizemnění některých F konektorů? 
...
Přechod na ITA v žádném případě nechystám, kvalita obrazu je s kabelovkou nesrovnatelná.
...
Aha, takže to mění situaci. Nahlášení rušení nedává smysl.

Rozhodně bych nechtěl radit zkušenějšímu. Pokud nejste v dohledné době připraven na kompletní obměnu rozvodů (hvězdice z půdy?), tak jedině laborovat se svodem od DAB antény. /Nebo pokud je DAB sloučen v rozvodech ITA, tak s vaší "zálohou"./ Zvláštní svod s koaxem s kvalitním stíněním a pokud lze, tak vést jinou kabelovou trasou. Kdyby ve vaší lokalitě bylo možné použít na DAB předzesilovač, tak by se dal zlepšit odstup užitečného signálu od rušení ze svodů. Ale na dohled Hádů to asi není reálné.

M.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #169 kdy: 13. 01. 2018, 19:10:12 »
Nepovažuji se za zkušenějšího, s DAB teprve začínám. S přeslechy jsem nepočítal, když se na ostatních pásmech neprojevuje.
Svod DAB není s ničím sloučen. Mám dále samostatný svod pro C, T,S a FM. Bohužel, DAB přišel jako poslední, tak má i nejhorší kabel. Zesilovač tam už je, bez něj to nejelo vůbec. Možná by stále za úvahu sloučit DAB se satelitem, ale nejsem příznivec těchto řešení. Vést kabel jinudy znamená značný zásah do budovy, což pro takovou hračku jako je DAB nenajde podporu ve zbytku rodiny. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #170 kdy: 13. 01. 2018, 19:34:25 »
jéje, to by mně bavilo číst grafy, ale musel bych dostat školení od podlahy; neznám ani základní pravidla spektráku co a jak zobrazí.

tak si jen tak zažvatlám; S11 je kabelovka, nicht war; venku je Vídeň 24dBuV, doma 44dBuv tedy přes externí anténu (?); zajímavý je ten propad Vídně kolem nosné frekvence, takhle se projevují třeba i odrazy, že by Pole bez odrazů? Nejvíce mně zaráží zmizelý Kamzík Doma; pak je Doma nějaká špica 42dBuV na kanálu 11A, to je to rušení?

a podobně; přivítal bych kvalifikovaný komentář :)
Když tě baví číst grafy, tak jsem ještě jeden přidal do včerejšího komentáře. Je to čistá kabelovka. Z něho je zřejmé, že ten propad kolem středního kmitočtu Vídně je způsoben mezerou mezi multiplexy E11 a 12. To bude jeden z důvodů, proč mi Vídeň bez problému jede.

Pro představu teď přidám ještě jeden scan svodu DAB, tentokrát z jiného měřícího přístroje a ze širšího frekvenčního pásma (Span 96MHz). Střed je na Vídni, vlevo jsou se stoupající úrovní nosné obrazu analogového signálu. Vpravo jsou silné Hády a pak rozbité multiplexy DVB-C nebo CMTS. Je vidět, jak rušení stoupá směrem k nižším kmitočtům.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #171 kdy: 14. 01. 2018, 14:50:20 »
... Kdyby ve vaší lokalitě bylo možné použít na DAB předzesilovač, tak by se dal zlepšit odstup užitečného signálu od rušení ze svodů. Ale na dohled Hádů to asi není reálné.
M.

... Zesilovač tam už je, bez něj to nejelo vůbec. ...

teď jsem se v tom ztratil úplně, taky jsem měl zato, že nelze Vídni dát do cesty aktiv, že by se Hády na p-n přechodu vyřádily; jak to máš řešené? Např. Teroz má v nabídce kanálový zesilovač, ale má tam tabulku a zisk jde přes několik kanálů; jako příklad je tam K12 a zisk na 10A je ještě 15 db a na 13F 20dB, takže obdobně by to bylo pro K11.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #172 kdy: 14. 01. 2018, 17:18:57 »
Širokopásmový zesilovač tam mám už od prvopočátku. Spuštění Hádů s ním nic neudělalo, z antény lezou s úrovní necelých 60dB a to se dá ještě zesílit.
Je to asi 20 let starý předzesilovač, který byl původně nasazen na analogové ORF1 na 6 (5) kanále. Od kamaráda jsem si ho nechal roztáhnout na celé III pásmo. Já se nehoním za maximálními zisky, takže má usmolených 10dB. Na pokrytí útlumu svodu to stačí a víc netřeba.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #173 kdy: 14. 01. 2018, 21:40:13 »
...Bohužel u mě parazitní vyzařování z kabelové televize je tak silné, že ani navýšení 3dB ho nepřebije. Zatím nevím čím to je, ale úrovňově kolísá a je kmitočtově závislé. V FM A DVB-T se rušení neobjevuje. Ze svodu mi leze rušení s úrovní 30-45dB. Při té nižší hladině mi DAB jede, při té vyšší ne.... . Co by se s tím dalo dělat, kromě výměny kabelu?

a není to vysílání koax kabelu kabelovky ten klasický problém, pořád nevím jak se to řekne česky, píše se o tom jako "common mode current" a jehož potlačení se řeší ferity nebo dle obrázku?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #174 kdy: 14. 01. 2018, 22:44:22 »
pořád nevím jak se to řekne česky, píše se o tom jako "common mode current" a jehož potlačení se řeší ferity nebo dle obrázku?

plášťové proudy
« Poslední změna: 15. 01. 2018, 16:27:01 od David Kříž »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #175 kdy: 15. 01. 2018, 10:32:44 »
Tuto variantu jsem nezkoušel, ale cit mi říká, že když na konce kabelu s řídkým opletení přidám ferity, tak to stále bude kabel s řídkým opletením se všemi jeho neduhy.
Víc tomu pomohlo, když jsem o víkendu zesilovač, výhybku a propojení svodů DAB vymístil z hlavní rozvodné skříně.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #176 kdy: 15. 01. 2018, 16:32:25 »
Tuto variantu jsem nezkoušel, ale cit mi říká, že když na konce kabelu s řídkým opletení přidám ferity, tak to stále bude kabel s řídkým opletením se všemi jeho neduhy.
Víc tomu pomohlo, když jsem o víkendu zesilovač, výhybku a propojení svodů DAB vymístil z hlavní rozvodné skříně.
Přesně tak, vyzařování kabelu s řídkým stíněním nemá nic společné s vyzařováním vinou plášťových proudů. To první prostě leze z teoreticky "uzavřeného" prostoru mezi pláštěm a jádrem koaxu po celé jeho délce (vinou propustnosti stínění). To druhé vzniká kvuli špatnému přizpůsobení nebo jiným problémům (anténa se špatnou zemí) na konci kabelu a případné ferity nacvaknuté na tomto jeho konci zabraňují jejich šíření dále po jeho plášti.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #177 kdy: 15. 01. 2018, 21:30:00 »
Tuto variantu jsem nezkoušel, ale cit mi říká, že když na konce kabelu s řídkým opletení přidám ferity, tak to stále bude kabel s řídkým opletením se všemi jeho neduhy.
Víc tomu pomohlo, když jsem o víkendu zesilovač, výhybku a propojení svodů DAB vymístil z hlavní rozvodné skříně.
Přesně tak, vyzařování kabelu s řídkým stíněním nemá nic společné s vyzařováním vinou plášťových proudů. To první prostě leze z teoreticky "uzavřeného" prostoru mezi pláštěm a jádrem koaxu po celé jeho délce (vinou propustnosti stínění). To druhé vzniká kvuli špatnému přizpůsobení nebo jiným problémům (anténa se špatnou zemí) na konci kabelu a případné ferity nacvaknuté na tomto jeho konci zabraňují jejich šíření dále po jeho plášti.

máte i nemáte pravdu, přijde na to :)  (klid, no flameware please)

Kromě toho, že jde o duchařinu, jde taky o poskytnuté informace v nějaké časové lince a naši schopnost mít sloní paměť a zaznamenat je v souvislostech:

Nejdříve Omar dal info:
 Předpokládám, že největším cedítkem jsou staré koaxy. Vedou na celou výšku domu spolu v komíně, kdy kabelovka ze země vede ze sklepa na půdu a po zesílení a rozbočení zase zpět dolů.

Pak dal info:
Bohužel, DAB přišel jako poslední, tak má i nejhorší kabel.

Tak mi v paměti uvízla poslední informace, že DAB kabel je s tím "řídkým opletením" a může být obětí parazitního vyzařování kabelovky; tak jsem napsal to co jsem napsal.

Pokud má "řídké opletení" i kabelovka (na trase poskytovatel - barák), pak ano, řešit plášťové proudy koaxu kabelovky nemá smysl. Zde bych ovšem zapochyboval, že přívod kabelovky do baráku má "řídké opletení", právě naopak, již na něm můžou být ty plášťové proudy a to jsem měl na mysli - "zaškrtit" je na vstupu do baráku.

Pokud ale jsou i kabely kabelovky po baráku "řídké" tak platí co řekl David Kříž a co je zřejmé z důvodu propustnosti.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #178 kdy: 15. 01. 2018, 22:22:06 »
Kdyby se poskytovateli na kabelech kabelovky dokázaly někde tvořit plášťové proudy, tak by tam zaprvé musel mít strašně vysoké úrovně a zároveň mít totálně nepřizpůsobené prvky. Což je obojí nesmysl. Plášťové proudy jsou problémem vedení k vysílacím anténám, ne při úrovních, jaké jsou v televizních rozvodech. Rozvíjet tuto myšlenku je už dále ztrátou času. Doporučuju si nastudovat něco radioamatérské teorie. Tady jde bezpochyby o problém vyzařování z kabelů kvuli špatnému stínění a z téhož důvodu i pronikání do kabelů druhých.


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #179 kdy: 16. 01. 2018, 08:10:38 »
Tuto variantu jsem nezkoušel, ale cit mi říká, že když na konce kabelu s řídkým opletení přidám ferity, tak to stále bude kabel s řídkým opletením se všemi jeho neduhy.
Víc tomu pomohlo, když jsem o víkendu zesilovač, výhybku a propojení svodů DAB vymístil z hlavní rozvodné skříně.
Dobře, stav rozvodů berme jako daný. Ale jak jsou na tom propoje (všude F konektory?) a zakončení kabeláže? Všechno v pořádku? Jsou v pořádku aktivní prvky rozvodu (domovní zesilovač) a rozbočovače? Nevyzařují zbytečně krátké propoje (jsou-li tam jaké)?

Další krok: rozsazení rozvodných bodů DAB a zbytku pomohl. Aspoň zčásti. V jaké stavu je dostupná část kabeláže mezi DAB anténou a vstupem do kabelového kanálu (komína)? Kvalitní stíněný koaxiál? Lze vyměnit aspoň tuto část? Obdobně v jakém stavu je kabeláž CATV před rozbočením?

Další možný experiment: dočasně vypnout SAT a vyzkoušet chování DAB na kvalitnějším koaxu. Odstíní dostatečně parazitní signály z CATV? Pokud ano, tak má smysl zainvestovat do kvalitního stíněného kabelu pro DAB po celé trase až k přijímači. Popřípadě zkusit sloučení DAB a SAT.

Zdroj signálu: anténu máte v plánu (podmínky pro instalaci nejsou momentálně zrovna výhodné) :-) Ovšem nešlo by nahradit zesilovač něčím lepším? Teoreticky by mohl stačit celkem dostupný Teroz č. 404 (1,2 dB, 20 dB zisk), který by pořád ještě nebyl beznadějně zahlcený místním vysílačem. Ovšem s ohledem na budoucnost by bylo asi lepší zainvestovat do č. 604 (0,8/23) s přebuditelností až 120 dbuV. Útlumový článek nejspíš máte k dispozici, dostupné jsou i zádrže. Odstup od rušivého pozadí by se zlepšil o dalších 10-13 dB a to není k zahození. Pro definitivní řešení by možná bylo lepší nainstalovat zesilovač přímo na svorky, i když to dnes není doporučováno.

Je klidně možné, že řešení bude nudné a pracné. Prostě doladit po malých krůčcích několik různorodých faktorů a dotlačit DAB do funknčního stavu.

M.

FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin