Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 465725 krát)

Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #150 kdy: 08. 01. 2018, 08:24:31 »
...
Příjem na klíčenku je nemožný, protože je tupá jak poleno :)

Směrovku určitě, možná i zesík od DXC, pak to jde i odsměrovat a hrát to bude s rezervou i když se otočí trochu jinam.
...
Tunery vyšší třídy asi neexistují, resp. každý výrobce něco stolního komponentního má, ale to má stejná střeva jako ti naši jezevčíci. Tam nic mic navíc vymýšlet nebudou.

A malá technická, deciBellmikroVolt se dá zapsat jako dBuV, je to standartní náhrada "u" za řecké "mí", tedy "μ", když nejde psát v naší azbuce :)
Díky za povzbuzení! Kromě 14 prvkové antény mám připravený DAB zesilovač Teroz 0,7 dB (novější konstrukce, E-PHEMT - č. 604). Měl by být /teoreticky/ odolnější proti přebuzení. Uvidíme. Výhled mám také omezený... Javorina i nižší kóty Bílých Karpat.

S výběrem slušného přijímače to není zrovna povzbuzující. On ten můj kombajn Digipal DAB+ má také své zvláštnosti. Při opravdu špatném signálu - ať už DAB nebo DVB-T(2) - má tendenci zamrzat. Je sice schopný zobrazovat sílu signálu, ale bezhlavě těmto hodnotám nemůžu věřit. :-) I nákladný Sony ST-SA3ES zobrazoval hodnoty signálu až od 15 dBuV. Konstruktéři zřejmě věděli proč. Digipal u mezního signálu DAB "měří" chaoticky a zobrazuje nesmysly. S anténním dipólem zobrazuje hodnoty mezi 4 a 12 dBuV a osciluje mezi těmito hodnotami... Tož tak. Jakoby bylo ve hře nějaké AVC. Mohlo by to vypovídat o reálné a využitelné citlivosti. Když (s podmínkou: za stabilního příjmu) útlumovým článkem zeslabuju signál na vstupu z obvyklých 21 dBuV, někde kolem 14-15 dB načítá mux a snaží se hrát. Ovšem nakolik jsou ty zobrazené hodnoty blízké realitě, těžko říct. Naprosto subjektivně: u DVB-T a UHF se indikace příjmu chová "kulturněji" a odezvy na regulaci útlumovým článkem jsou adekvátní.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #151 kdy: 08. 01. 2018, 11:19:47 »
...
Má smysl zkusit kanálový odlaďovač? Teroz dělá na zakázku dle kanálu, útlum 15dB, mají tam graf, celkem ostrá špica, sice naladěn na 12D by mě z 11D nějaké 2dB umazal, ale třeba by to pomohlo; Kamzíku 12C v mé situaci asi nepomůže ani svěcená voda :)
Jestli se nepletu, máte anténu značky Iskra. Pokud se jedná o tento typ, tak zvažte nasazení altenativy s vyšším ziskem a lepším činitelem zpětného příjmu.
https://www.betacom.hu/webaruhaz/foldi-tv-vetel/antenna/iskra-dab-5-f-radio-antenna-detail
5prvková Iskra má katalogový zisk 8 dB a ČZP není uveden (nemá dvojitý reflektor). 10 prvek bude mít zisk na horní části pásma 10 dB a 14 prvková až 12 dB. ČZP je v obou případech někde jinde - přes 20 dB. Potlačení ve vašem případě zřejmě nepomůže, jste příliš blízko vysílači, ale 2 až 4 dB zisku mohou rozhodnout. [Pokud Iskra uvádí zisk dbi, budou větší antény dokonce o další 2 dB výkonější.]

Protože jste přijímal Vídeň trvale a s přijatelnou signálovou rezervou, může to vyjít dokonce bez zádrže. Když se vám podaří rozumně (třeba trošku kompromisně) nasměrovat anténu zadním minimem k Hádům, lepší ČZP dostane šanci. A samozřejmě vždycky můžete nasadit zádrž na 12D, jejíž útlum v pohodě kompenzujete ziskem přijímací antény.

Pokud jde o výběr vhodné víceprvkové antény, tak kromě drahého Kathreinu nabízí slušnou anténu Emme Esse, Vaten a Kovoplast Chlumec. (Ta poslední je konstruována s ohledem na snížení nákladů a životnost bude kratší. Prý.)

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #152 kdy: 08. 01. 2018, 13:21:26 »
Už jsem to tady popisoval, že schraňuji antény Kovoplastu, co je začali lidé vyhazovat po ukončení provozu III. pásma. Mám celkem tři typy, 14 prvkovou s 3-prvkovým reflektorem, 14 prvkovou s 4-prvkovým reflektorem a 15 prvkovou s 4-prvkovým. Podle původních katalogových údajů z roku 1988 má 15-prvková o 1dB vyšší zisk a o 5 dB vyšší ČZP, proto bych ji chtěl na jaře dát na střechu.
Bohužel mám pouze provedení pro nižší kanály neb na JM se používaly pouze kanály 5 a 9. Byl by někdo ochoten mě změřit délky prvků na anténě 1510 v provedení WT? Anténa lze lehce pro vyšší frekvenci upravit patřičným zkrácením prvků, rozteče se nemění.   
V příloze jsou rozměry antény 1508WT a její vzhled.   
Díky.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #153 kdy: 08. 01. 2018, 20:56:36 »
Na JM se používaly i kanály R7 a R11, typicky na retranslačních stanicích.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #154 kdy: 08. 01. 2018, 21:03:13 »
...
Má smysl zkusit kanálový odlaďovač? Teroz dělá na zakázku dle kanálu, útlum 15dB, mají tam graf, celkem ostrá špica, sice naladěn na 12D by mě z 11D nějaké 2dB umazal, ale třeba by to pomohlo; Kamzíku 12C v mé situaci asi nepomůže ani svěcená voda :)

Jestli se nepletu, máte anténu značky Iskra. Pokud se jedná o tento typ, tak zvažte nasazení altenativy s vyšším ziskem a lepším činitelem zpětného příjmu.
https://www.betacom.hu/webaruhaz/foldi-tv-vetel/antenna/iskra-dab-5-f-radio-antenna-detail
5prvková Iskra má katalogový zisk 8 dB a ČZP není uveden...

Michal

Kouzlo nechtěného, tvůj příspěvek mně přiměl googlovat ohledně antény Iskra a helemese; k mé anténě VF-9 byl dodán letáček A5  sdělující, že má zisk 7-10 dB; bezelstně jsem důvěřoval že dBd a  čuměje na stránku iskra.eu vidím dBi, takže 2,15 dB v čudu.

Letáček hlásal vertikální vyzařování 90 st, na stránce je jenom 72 st. Souhlasí jenom předozadní poměr 16-22 dB.

Anténa, na kterou odkazuješ

https://www.iskra.eu/en/Antenna-Systems/Radio-antenna-DAB-5/

ano, má zisk 8 dBi a předozadní poměr 19-26 dB, tuto ale nemám.

Na vysvětlenou; já jsem něco jako "naivní umělec", hraji si, ale přínos DAB jak ČRo tak Vídně pro poslech beru smrtelně vážně; v "šuplíku" se mi válí  Kovoplast 14 prvek, píšou zisk 12 dB, ČZP 28 dB; koupeno zjara, nedostal jsem se k tomu; zabít mně je málo. To nemění nic na tom, že DĚKUJI za náměty.

Je zde ještě jeden moment, viz můj příspěvek ve vlákně Rakusko/T-DAB; letos může být stejně všechno jinak; šířením signálu snad v pozitivním směru, ovšem plánované datové toky přináší noční můru
« Poslední změna: 08. 01. 2018, 21:08:48 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #155 kdy: 08. 01. 2018, 22:06:13 »
Pokud se člověk pohybuje v mezních podmínkách přijmu, tak nezbývá než experimentovat. Tu Kovoplastku jsi tam měl vrazit už dávno. Možná půjde směrováním dostat Hády do minima šikmo zezadu, na to spoléhám i já. Pokud mi nikdo nezměří 1510, tak použiji aproximaci ze 1411 nebo návod J.Macouna na úpravu z AR.
Ten ČZP se mi zdá divný. Rozměry antény se nezměnily a dříve u 14XX udávali 23, teď kupodivu 28dB. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #156 kdy: 08. 01. 2018, 22:44:44 »

Ten ČZP se mi zdá divný. Rozměry antény se nezměnily a dříve u 14XX udávali 23, teď kupodivu 28dB.

ano, v návodu na montáž je 23 dB, těch 28 dB jsem opsal z jejich web stránky; tento folklór neřeším; navíc mám smůlu, že mi Hády svítí do antény zezadu pod úhlem cca 45 st, takže kdybych reflektory natočil na Hády tak mi direktory direktují na Zobor a na Vídeň bych nedostal výjezdní doložku :)

mám nulové zkušenosti, ale intuitivně cítím v kostech, že palba 5 kW z 2 km provalí i atomový kryt resp. bavíme se o reflektorech a co takové odrazy? to mi tady od zástavby musí skákat jak v zablešeném kožichu; zkusím kanálový odlaďovač a uvidíme, řekl slepý
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #157 kdy: 09. 01. 2018, 10:08:34 »
Nejrozumnejsi bych videl nainstalovat tu smerovku tam, kde by mela byt (pokud je to uz nejak dane), nejlepe co nejvice mit Hady v zakrytu budovou a pak s ni tocit a po malych usecich mapovat urovne jednotlivych muxu, pekne postupne kazdy zvlast. Tim se da zmapovat nakolik jsou silne odrazy a odkud prichazi. Pak se da uvazovat o tom jestli radeji co nejvice nasmerovat na Viden, nebo radeji co nejvice odsmerovat Hady a hlavne kde maji ty Hady minimum. Vse je o pomerech jednoho k druhemu ke tretimu atd...


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #158 kdy: 09. 01. 2018, 10:28:44 »
Díky za povzbuzení! Kromě 14 prvkové antény mám připravený DAB zesilovač Teroz 0,7 dB (novější konstrukce, E-PHEMT - č. 604). Měl by být /teoreticky/ odolnější proti přebuzení. Uvidíme. Výhled mám také omezený... Javorina i nižší kóty Bílých Karpat.
Ano ten zesilovac je ten SPRAVNY, dela to Teroz, mam jeden jeste z pocatecni serie :) viz foto.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #159 kdy: 09. 01. 2018, 16:41:27 »
ano, v návodu na montáž je 23 dB, těch 28 dB jsem opsal z jejich web stránky; tento folklór neřeším; navíc mám smůlu, že mi Hády svítí do antény zezadu pod úhlem cca 45 st, takže kdybych reflektory natočil na Hády tak mi direktory direktují na Zobor a na Vídeň bych nedostal výjezdní doložku :)

mám nulové zkušenosti, ale intuitivně cítím v kostech, že palba 5 kW z 2 km provalí i atomový kryt resp. bavíme se o reflektorech a co takové odrazy? to mi tady od zástavby musí skákat jak v zablešeném kožichu; zkusím kanálový odlaďovač a uvidíme, řekl slepý
David ti radí dobře s instalací výkonné antény a jejím jemným směrováním. Pokud bys měl zájem, mohl bych přijet se spektrákem, kde by bylo hned vidět, jak se mění poměry úrovní mezi vysilači při pohybu antény. To jako za zapůjčení toho DAB přijímače.
Na filtry nespoléhej, tato oblast ještě není dostatečně prozkoumána, jak se projeví kvalita demodulace na šikmo seříznutém multiplexu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #160 kdy: 09. 01. 2018, 21:32:50 »
nechám to na Líšeňské jaro tj. jarní revoluci a 3 zdroje DABismu (nepovedená parafráze na 3 zdroje marxismu);

1. sousedé plánují nadstavbu tak mi možná trochu odstíní Hády (nyní je nemám jak odstínit)
2. Vídeň přejde na 11C a vymění kombinaci výška/výkon z dnešních 6.3 kW vyšší kóta, 10 kW nižší kóta za 13 kW vyšší kóta, 10 kW nižší kóta
3. Bude teplo a můžu žonglovat s větší anténou

K tomu mi pomáhej Bůh :)

Až pak kdybych si nevěděl rady a nemohl bez Vídně žít, tak bych somroval nějakej ten support, v každém případě děkuji za výše uvedené podněty
« Poslední změna: 09. 01. 2018, 21:35:31 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #161 kdy: 11. 01. 2018, 10:16:09 »
Také se těším na jaro, až vyzkouším všechny tři typy velkých antén. Snad některá zabere.
Od těch dubnových změn rakouského vysílání bych moc nečekal. Zvýšení výkonu z 6 na 12kW přidá jednotky dB na přijímací straně, možná to budou ale ty klíčové. Mě už rakušáci jedou teď stabilně, spíše bojuju s Kamzíkem, už začínám mít mírně navrch. Už tak 50% času mi jede. Když se dívám na spektrák, tak nechápu, kde ten tuner ty data vykouzlí.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #162 kdy: 11. 01. 2018, 17:23:10 »
Také se těším na jaro, až vyzkouším všechny tři typy velkých antén. Snad některá zabere.
Od těch dubnových změn rakouského vysílání bych moc nečekal. Zvýšení výkonu z 6 na 12kW přidá jednotky dB na přijímací straně, možná to budou ale ty klíčové. Mě už rakušáci jedou teď stabilně, spíše bojuju s Kamzíkem, už začínám mít mírně navrch. Už tak 50% času mi jede. Když se dívám na spektrák, tak nechápu, kde ten tuner ty data vykouzlí.   
kolego, zvýšení výkonu vysílače na dvojnásobek vykouzlí na našich anténách (tedy pokud se nezmění vyzařovací diagram) krásné 3dB navíc, a to je docela hodně.  ;)
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #163 kdy: 11. 01. 2018, 21:08:42 »
hoši, já bych to touto cestou čísel neřešil; dnes jede Vídeň ze 2 vysílačů - jeden výše, druhý níže- s různým výkonem v SFN a museli bychom mít ten přístroj, jak řekl Jaroslav Honzík co stojí jako barák, abychom věděli, co a jak z té SFN vlastně do našich končin dolétne; obdobně to platí pro plánované navýšení výkonu; nejlepším, nejlevnějším a absolutním měřákem je anténa - buď to jede stabilně, debilně nebo vůbec :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #164 kdy: 12. 01. 2018, 16:10:44 »
kolego, zvýšení výkonu vysílače na dvojnásobek vykouzlí na našich anténách (tedy pokud se nezmění vyzařovací diagram) krásné 3dB navíc, a to je docela hodně.  ;)
To já samozřejmě vím. 3dB navíc jsou krásné, ale pouze v případě nezarušeného prostředí. Bohužel u mě parazitní vyzařování z kabelové televize je tak silné, že ani navýšení 3dB ho nepřebije. Zatím nevím čím to je, ale úrovňově kolísá a je kmitočtově závislé. V FM A DVB-T se rušení neobjevuje. Ze svodu mi leze rušení s úrovní 30-45dB. Při té nižší hladině mi DAB jede, při té vyšší ne.
Pro představu přidávám dvě stejné části spektra, jedno je z domu a druhé kousek od zástavby. Co by se s tím dalo dělat, kromě výměny kabelu?     
« Poslední změna: 13. 01. 2018, 18:57:20 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML