Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 462543 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #120 kdy: 24. 12. 2017, 10:28:25 »
Palačák už je celkem daleko, intenzita klesá se čtvrecem vzdálenosti, tam už to od Hádů přeřvané resp. zahlcené nebude...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #121 kdy: 24. 12. 2017, 14:21:57 »
tam tedy pro zajímavost zajdu jestli je to intenzitou jak píše David Kříž anebo Sony se s tím vyrovná lépe než mé Tesco; jinak je to téměř 8 km od Hádů, já jsem ve vzdálenosti 4 km musel Hády odstíňovat vlastním tělem (co bych pro věc neudělal, že...)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílací antény DAB+ na vysílači Brno - Hády
« Odpověď #122 kdy: 25. 12. 2017, 14:03:33 »
Vysílací antény DAB+ na vysílači Brno - Hády

http://www.dx.cz/index.php?&rubrika=9&clanek_id=342&VysYAlacYAdantYtnydDAB+dnadvysYAlauoidBrnod-dHYOdy.html

teplo, slunečno, typické prosincové počasí a tak jsem s nápovědou Davida Kříže/ Pavla Pokorného taky vyfotil vysílací antény Hády DAB.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #123 kdy: 26. 12. 2017, 18:14:15 »
Drobný poznatek z vycházky na nevelký kopeček "Palackého vrch" v Brně s přímým výhledem na vysílač Hády. I přes nevelkou vzdálenost k Hádům se dařilo zachytit DAB, jak z Vídně, tak z Kamzíku  :)

Palačák už je celkem daleko, intenzita klesá se čtvrecem vzdálenosti, tam už to od Hádů přeřvané resp. zahlcené nebude...

měl jsem cestu kolem tak jsem se tam stavil a Tesco taky hrálo Kamzík a Vídeň, intenzita 9 a 7; musel jsem ale popocházet, vypadalo to jakoby jsem odstiňoval Hády polohou vůči stromům, i když jsou bez olistění možná filtrovaly jejich rušení; anebo optimalizovaly Kamzík/Vídeň, čert ví.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


TomMIchal

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #124 kdy: 26. 12. 2017, 20:10:47 »
Díky za info. Člověk si z těchto drobných střípků dělá postupně obrázek o možnostech šíření DAB i o některých přijímačích.
Pro mě byla zajímavá i fotka antén na Hádech, kde byla pěkně vidět jejich "jižní" směrová orientace.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #125 kdy: 26. 12. 2017, 20:23:17 »
Ta jižní orientace mi kazí radost, mám spády i do Moravského krasu. Uvidím na jaře. Divím se, že nevyužili všesměrové šíření. Pokud předpokládají v blízké době spuštění Kojálu, který vykryje území od Hádu na sever, tak se to dá pochopit, ale jestli mají Hády zůstat osamoceným ostrůvkem DAB na Jižní Moravě, tak si zasloužily všesměrový diagram. Určitě to šlo vymyslet, aby šel signál z Hádů do všech směrů.

P.S. Nemohl by sem někdo přidat i detailní fotky DAB antén ve Vídni a na Kamzíku, abychom měli představu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #126 kdy: 26. 12. 2017, 22:11:31 »
Díky za info. Člověk si z těchto drobných střípků dělá postupně obrázek o možnostech šíření DAB i o některých přijímačích.
Pro mě byla zajímavá i fotka antén na Hádech, kde byla pěkně vidět jejich "jižní" směrová orientace.

dle oficiální mapy pokrytí jsou antény směrovány na JV a JZ, jak jsem byl přesně orientován při focení nevím, hledal jsem viditelnost záběru přes stromy, nejsem profík ani robot abych záběr doložil s GPS pozicí  :(

Plkačka k tomu Palackému vrchu: byl jsem tam dnes resp. den poté jak jsem fotil Hády (super slunečno) a mlha jak vyšitá, vůbec jsem nevěděl kterým směrem (přesnějším) jsou Hády orientovány, takže jsem si nebyl zcela jist jestli si je nezastiňuji svým tělem; to jsem zkoumal až doma kdy jsem si na mapy.cz zobrazil detailní letecký záběr a spojnici Hády - Pal. vrch a ulevilo se mi, že Hády mi "pálily" do antény z levé strany a tedy mé tělo to neovlivnilo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Hori97

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #127 kdy: 26. 12. 2017, 23:02:45 »
P.S. Nemohl by sem někdo přidat i detailní fotky DAB antén ve Vídni a na Kamzíku, abychom měli představu.
Antény na DAB na bratislavském Kamzíku vypadají takto (17.11.2017):
DVB-S/S2: 13E, 19.2E, 23.5E, 28,2E
DVB-T/T2: Multiplexy 1,2,3,4 + PS 12,13
                  Regionální sítě  4,7,8,12
DAB+ : ČRa (10D), Teleko (11A), ČRo (12C)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #128 kdy: 26. 12. 2017, 23:16:13 »
Ta jižní orientace mi kazí radost, mám spády i do Moravského krasu. Uvidím na jaře. Divím se, že nevyužili všesměrové šíření. Pokud předpokládají v blízké době spuštění Kojálu, který vykryje území od Hádu na sever, tak se to dá pochopit, ale jestli mají Hády zůstat osamoceným ostrůvkem DAB na Jižní Moravě, tak si zasloužily všesměrový diagram. Určitě to šlo vymyslet, aby šel signál z Hádů do všech směrů.

P.S. Nemohl by sem někdo přidat i detailní fotky DAB antén ve Vídni a na Kamzíku, abychom měli představu.

na ja...pozdě, Ježíšek již letos naděloval :)

Zde mé čiré spekulace: není problém prohlédnout severní plošinu Hádů jestli by byla volná na umístění identické konstrukce DAB antén směrujících na jih...ovšem do toho jim nemůžeme kecat i když je to jen technická stránka věci...pak jsou zde náklady na zřízení a provoz... a taky efektivnost pokrytí...ty obce na sever jsou klasika - utopeny mezi kopečky, tam by asi mnohem výrazněji "zabral" Kojál.

A zde úvahy končí, tak jak já vnímám sdělení ČRo - my jsme snahu ukázali, pokud to v ČR má pokračovat, přidejte se další - komerční sféra a politický "tlak" (zákony, zájem). Když to promítnu do panoptika politické situace u nás (nebudu specifikovat co tím myslím, např. Tomio by mně mohl klasifikovat jako nenávistného odpůrce a poslat do tepláků) tak zájem veřejné sféry řešit jakýsi bizarní DAB bude minimální (z reakcí uživatele BeatJ je mi vždy špatně, tak si naordinuji prevenci: jseš hluché DAB poleno, pochop prokristapána, že DAB je mrtvé a vůbec běž s tím již do řiti).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #129 kdy: 26. 12. 2017, 23:26:05 »
P.S. Nemohl by sem někdo přidat i detailní fotky DAB antén ve Vídni a na Kamzíku, abychom měli představu.
Antény na DAB na bratislavském Kamzíku vypadají takto (17.11.2017):

to jsou tedy ty 4 dipóly nad sebou (?), vypadají stejně jako ty na Hádech. A nemají reflektory, možná proto jsem měl příjem (12C) než promluvily Hády (12D).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #130 kdy: 26. 12. 2017, 23:28:00 »

P.S. Nemohl by sem někdo přidat i detailní fotky DAB antén ve Vídni a na Kamzíku, abychom měli představu.

A helemese, měl jsem pocit, že jsem tu Vídeň někde viděl a bleskově jsem něco googl a tedy průbni toto:

http://www.ors.at/de/tech-blog/blogartikel/dab-testbetrieb-wien-382/
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #131 kdy: 27. 12. 2017, 21:49:54 »
Ta jižní orientace mi kazí radost... Divím se, že nevyužili všesměrové šíření... jestli mají Hády zůstat osamoceným ostrůvkem DAB na Jižní Moravě, tak si zasloužily všesměrový diagram. Určitě to šlo vymyslet, aby šel signál z Hádů do všech směrů...

sever je pro podobný mechanický systém jako JZ-JV obsazený, je tam velký talíř (starší foto v příloze); pěkně je to vidět i na mapy.cz, letecká mapa a maximální zvětšení. Jako laikovi se mi Hády jeví tak obsety anténami, že tam již není místo ani na vylepení poštovní známky :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #132 kdy: 28. 12. 2017, 00:16:56 »
Z pohledu laika se opravdu může zdát plno, profesionál by navrhl i několik možných způsobů umístění antén pro kruhový diagram. To je ale věc ČRa a ČRo, že to tak nechtěli, nepochybně k tomu měli důvod. Hády jsou primárně městský vysilač pro Brno, tak pokrývá Brno. Má ale lepší pozici než Barvička, kde by opravdu museli dát všesměr. Z Hádu mají Brno na jeden sektor. Pokud budou Hády a Kojál v SFN, tak bude lepší, když se pokrytí budou překrývat co nejméně.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


DxSi

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
Ostrava Hoštalkovice
« Odpověď #133 kdy: 04. 01. 2018, 09:32:38 »
Po spusteni Ostrava Hoštalkovice mi výborne šlapal česky verejnoprávny Mux v Skalici na vonkajšiu anténu v smere Žilina Križava kde som ho bez problemov chytal dokonca bol silnejší ako Križava.
No par dni už pozorujem že nemám signal z Hoštalkovic .
Neviete niekto potvrdiť či prišlo k zniženiu alebo bol upraveny diagram?
Hady ide v pohode doma na teleskop u okna ale na smerovú antenu Emme Esse čo je otočená o 90° je to slabota.
DAB/receiver: Yamaha RX-V500D Anténa 15RB3 Emme Esse
DAB/autoradio:Dension DAB+U 3gen., Dension vnitřní aktivní anténa
SONY XDR-P1DBP, silvercrest sird 14 c3, DAB/Imperial Dabman 20
sat:Vu+Solo4K, Dreambox DM 8000 HD PVR ,Gibertiny 105cm
FM/: SONY ST-SE 700 antena UKS14 (čestne miesto v pivnici)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #134 kdy: 04. 01. 2018, 10:05:05 »
Osobne si myslim ze to nebyly Hostalkovice, ale silny odraz Hadu o Bile Karpaty. Zmenou pocasi, snehove pokryvky, apod. tento odraz zeslabl. Ostrava silna ve Skalici, kdyz jsou tam silne Hady, to bych si popravde ani nepredstavil, v ceste je takove mnozstvi kopcu a Hostaly jsou nizko... Usuzovat jen podle smeru je zradne. Mne napriklad Hady jedou plynule na smerovku otocenou presne opacnym smerem, na Zobor, odrazem. V primem smeru je to horsi.
« Poslední změna: 04. 01. 2018, 12:19:43 od David Kříž »