Autor Téma: DAB Jižní Morava  (Přečteno 461442 krát)

karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #390 kdy: 22. 05. 2019, 21:02:45 »
Pořád se mi nezdá graf, který kreslí spektrák při kombinaci 12C/12D, což je Kamzík/Hády.
Zkusil jsem nahradit klasický anténní předzesilovač procesorem Televes 5179 a graf vypadá mnohem lépe. Nejen lépe vypadá, ale i 12C lépe hraje.
V příloze jsou oba grafy. Může být ten kopec na úpatí 12D, který překrývá 12C problém vlastního předzesilovače nebo měřáku?
Dle spektra na výstupu vložky Televes soudím, že tam na anténě přímo luxusní signál máte, takový by se mi taktéž líbil, ten bych si hýčkal a eventuálně jen pásmovou propustí jemně ošetřil.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #391 kdy: 22. 05. 2019, 22:09:20 »
A co si představuješ pod takovým pojmem luxusní signál?
Na vstupu do vložky je:
12A-31dB
12C-39dB
12D-47dB
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #392 kdy: 23. 05. 2019, 06:31:51 »
A co si představuješ pod takovým pojmem luxusní signál?
Na vstupu do vložky je:
12A-31dB
12C-39dB
12D-47dB
Třeba takový jenž uvádíte, vždyť vy s ním už následně nemusíte vůbec nic dělat (snad jen eventualně doplnit o pásmovou propust), tedy pokud jej zrovna nerozvádíte v STA


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #393 kdy: 23. 05. 2019, 11:12:51 »
Přicházím se zpožděním, tak jeden dotaz na Omara: vstup do Televesu je přímý výstup antény bez zesílení? Pokud ano, tak jsou ty úrovně opravdu luxusní! Já ve svém údolí Veličky jásám, že rakouský Kahlenberg dává na svorkách antény  něco kolem 40 dBuV! 11C je o 9-10 dB níž, Hády tak 5-6. Krížavu stěží načtu na přijímači, ale nehraje (signál v okolí 15 dBuV).

Anténa se ziskem ca 10 dB (Vaten 14P) i v těchto nevlídných podmínkách zaručuje stabilní příjem z Vídně na 11C a v bočním laloku Hády. Díky zesilovači spolehlivě nakrmí po rozbočení domovní zesilovač (Profiler 6700) a přímý svod k přijímači (na hraní).

Upřímně nemám dobrý pocit z tvého zesilovače. Něco s ním není v pořádku. A chápu, že ho potřebuješ - kdyby jenom na pokrytí ztrát a zlepšení odstupu od parazitního vyzařování z rozvodů kabelovky. Není to priorita - to je jasné. (Také bych potřeboval vyměnit anténní rotor a možná zrušit velkou FM anténu, ale...) Jestli se nepletu, tak ne-ULN zesilovač provedení F-F od Terozu je docela dostupný. Kdybych neměl zesilovač na svorkách antény, klidně bych ti ho půjčil.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #394 kdy: 23. 05. 2019, 12:58:06 »
Ano, LP345 vede přímo do vložky bez zesilovače. Anténa není směrovaná na konkrétní vysilač, ale do prostoru, aby pobrala co nejvíce multiplexů, nyní 5. Mimo těch 12A,C,D bere ještě 11C-28dB a 5D - 37dB. Všimni si, že máme stejnou úroveň i odstup 11C a 5D.
Ten Televes byl jen pokus, že jsem ho měl zrovna volný. Pro trvalé domácí použití to není ekonomicky únosné, alespoň pro mne ne.

Zkoušel jsem ještě tři další zesilovače, ale bylo to ještě horší. Až nastane ten správný okamžik, tak si nějaký vhodný pro DAB pořídím, ale nejdříve na podzim. Nyní se blíží dovolená a víc se těším na příjem v letadle, než na DAB doma ke snídani. Letos to bude Itálie, tak to bude podle seznamů DAB nářez, oproti ČR.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #395 kdy: 09. 08. 2019, 22:59:15 »
možná by se toto vlákno mělo přejmenovat na "DAB Morava", nejsme tak velcí, nevím jestli to není přílišná segmentace i přes fakt, že Severní Morava bude mít pletichy s Polskem a Jižní Morava s Rakouskem...

Rádio Tesco prut, venku a uvnitř auta, v autě položeno rádio na dveřní ruční opěrce (tj. vlevo vedle mně jako řidiče). Sorry za komentování "uvnitř", to je o ničem, auto vybavené DAB rádiem a kvalitní anténou by to vidělo "trošku" jinak. Směr Brno - Ostrava.

Venku:

12B Teleko (vysílač Olomouc) na benzince u Vyškova 5-7 čtverečků - whatever ty zatracené čtverečky znamenají v řeči firmware Tesca; jiná místa na trase Brno - za Olomoucí zatím nemám průblé.

5D Austria (vysílač Kahlenberg a další v SFN) na benzince u Olomouce hrálo na hraně, ale hrálo

Uvnitř auta:

Soustředil jsem se jenom na 12B Teleko, klasické dva terénní zlomové body, které mám již vypozorované z příjmu Radio Wien na FM.

První zlomový bod je na 10. km D46 (10 km od Vyškova), nenápadný kopeček (jsou tam 2 vysílače, nevím jestli oba mobilní operátoři), kde se jižní Morava láme na Hornomoravský úval; zde se signál chytl poprvé a držel až do druhého zlomového bodu za Olomoucí.

Na obchvatu kolem Olomouce 12B Teleko plný kotel.

Druhý zlomový bod je na 292. km D35 (asi 15 km za Olomoucí  a 5 km před Lipníkem n.B.), opět nenápadný kopeček kde se Hornomoravský úval láme směrem k Ostravě; zde se signál 12B Teleko Olomouc ztratí.
« Poslední změna: 09. 08. 2019, 23:11:53 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #396 kdy: 12. 08. 2019, 14:53:37 »
Tak jo, moje dnešní poznatky 12B z Olomouce na D1:

D55 nájezd u Otrokovic, jedno kucknutí... pak nic, někdy u Hulína sem tam kuc kuc...

nájezd na D1 u Kroměříže, od té chvíle to hrálo, ale každý podjezd mostu rovná se výpadek

až po Vyškov víceméně hrálo s občasným zakuckáním, od Vyškova ještě pár km, pak to padlo a objevilo se už velmi sporadicky, tj. jako by nebylo

Autoradio Pioneer, DAB zesilovač Teroz ULNA 23dB, magnetka prut na střeše


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #397 kdy: 12. 08. 2019, 21:18:50 »
zajímavé, s externí anténou bych čekal na té trase o něco lepší příjem
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #398 kdy: 13. 08. 2019, 15:42:21 »
Právě jsem naladil Olomouc v Břeclavi. Je to na hraně, kucká, ale je to tady. Anténa byla přednostně směrována na Žilinu, ale teď dostane přednost Olomouc.
Když jsem viděl tu hrůzu na spektráku, tak jsem tomu napřed nevěřil, ale Tesco potvrdilo svoji selektivitu.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #399 kdy: 04. 11. 2019, 20:17:56 »
jako kdyby Hády nejely, mux ČRo na 12 D mi jede jenom na 3/4 kotle, jako kdybych jel jenom na Kojál.

Navíc: Kamzík 12C mi jede na půl kotle s nulovou chybovostí; ne, že by to už nebylo, ale jenom párkrát v roce při dobrých inverzích, hraje mi do toho to "něco s rušičkou Hády".

Vídeň 11C málo těsně pod půl kotle, nulová chybovost; to není až tak výjimečné, ale ale...ty Hády mi vrtají v hlavě
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #400 kdy: 04. 11. 2019, 21:46:49 »
No, dnes se dějou v éteru divné věci. :-) Dnes večer jsem doma přišel o příjem ČRo DAB+. Zřejmě hrátky počasí a inverze.
Od 1. 11. došlo po spuštění 2 vysílačů, které jsou u nás na Horňácku důležité (Zlín a Kojál), ke změně. Úroveň signálu šla ca o 5 dB nahoru, kvalita se zlepšila (ale lítala!). Předtím jsem viděl v Qirxu TII kódy Hádů a Tasova (na hraně). Od pátku JEN 60-1 (zlín) a 55-3 (Kojál), a ten první byl naprosto dominantní (k mému překvapení, neboť se tu FM chytá z Kojálu nebo Babího Lomu). Hády už nebylo vidět. K dokreslení situace: Vaten 14p je natočený na Vídeň a ČRo DAB jsem přijímal se silný potlačením, ale trvale. Dnes ani klíčenka/QIRX, ani Technisat nenačtou nic.
Příjem rakouských multiplexů se také změnil. Normálně ve směsi vysílačů SFN na 5D jasně dominuje Kahlenberg a kvalitu zdárně snižuje DC-Tower (1 a 3), tentokrát šla kvalita i signál DC-Toweru výrazně nahoru. Příjem je pořád bezproblémový, ale při tak malém rozdílu vzdálenosti a azimutu je toto kolísání docela zábavné (terénní profil pro Kahlenberg a DC Tower jsou odlišné, K. je na tom výrazně lépe).
Uvidíme, jestli bude ráno po výkyvech počasí šance nějaký úlovek.

M.

FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #401 kdy: 04. 11. 2019, 22:17:30 »
global ani nuance tvých podmínek neumím posoudit, ale mně 12D nyní pořád jede na jenom na 3/4 stupnice, což nikdy od spuštění Hádů nebylo; nahodil jsem i Tesco prut a pochůzkou po bytě mi intenzita skáče, našel jsem i místo s jenom 8 dílky - nevídané!

a další hlavolam: nyní kolem 22:00 Kamzík ani ťuk; obchází zde nějaká Bílá paní nebo co :)

5D Kahlenberg již nikdy nezmiňuji,protože i když je meteo hodně špatné tak dílky minimálně polovina, chybovost si nepamatuji, když ne pořád nula tak možná něco hodně málo
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #402 kdy: 04. 11. 2019, 22:28:46 »
No mě to taky hapruje, tam kde v pátek podél mé cesty mezi UH a ZL to burácelo bez jediného zaváhání (nevím či Kojál nebo Tlustá, ta třeba na Ržurnálu někdy v FM moc nešla a skákalo to na Kojál), dnes samý výpadek. V autě žádné změny HW, pasiv prut na střeše od Pioneeru. Divné, že by tu někdo něco rozdrbával???


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #403 kdy: 04. 11. 2019, 22:37:52 »
Taky se pridam. Po Brne v aute jsem mel vzdy Hady naprosto bez vypadku, i kdyz na mizernou antenu (smycka pro L-pasmo). Po spusteni Kojalu taky. Ale dnes odpoledne jsem zaznamenal na vice mistech uplne rozsekany signal - chvili to hralo chvili ne, podle polohy auta, nekde ale bez problemu. Mam silne podezdreni na rozpad SFN.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB Jižní Morava
« Odpověď #404 kdy: 04. 11. 2019, 22:39:21 »
Tlustá, Kojál a Hády se melou všechny tři do sebe. A 12C ČH mě tady v Blansku pulzuje od 0 do 40dBuV na odkloněné straně střechy.