Autor Téma: Dvoupolarizační anténa na FM  (Přečteno 164760 krát)

dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #75 kdy: 07. 04. 2016, 19:14:23 »
Chce to vyzkoušet, osobně dávám raději přednost umístění na přiloženému obrázku. Naroubování tří nebo pětiprvku na ráhno pětiprvkovky není problém, problém je ale co se stožárem, ten musí u vertikální antény být zezadu až za reflektorem, jinak to nemá smysl dělat.
Až s odstupem času mne zaujala tvoje vertikálně polarizovaná anténa na FM. Mohl by jsi k ní něco upřesnit, pokud to není tajné. Např. typ, parametry, rozměry, zkušenosti a tak. Na první pohled vypadá snadno vyrobitelně, pokud tam není nějaká složitá impedanční transformace otevřeného šípovitého zářiče. 
Díky.
Tato anténa je výborná nejenom na vertikál, mám ji i jako skládací na portable příjem, při své velikosti má výborné parametry.
Zisk 5,2-7,2 dBd v pásmu 88-108 MHz , F/B 20-22 dB. Výstupní impedance je 75 ohmů symetrických, na desymetrizaci se použije jednoduchý proudový balun (3 závity stočeného koax. svodu, případně pár naklapávacích feritů na plášť).
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #76 kdy: 07. 04. 2016, 21:29:59 »
Díky za všechno, zejména dxpetrovi.
Konečně jsem našel to, co bylo námětem pro toto vlákno.
Konečně jsme objevil pořádnou dvoupolarizační anténu na FM. Slabé místo je v tom, že ji nikde nekoupím, ale už ji ani nepotřebuji.
Postupem času jsem dospěl k názoru, že je lepší mít dvě samostatné opačně polarizované antény. Přepínat to musím stejně a horizontálně polarizované signály mi přichází převážně odjinud než vertikálně.
Život je změna, ale v tom je to krásný. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #77 kdy: 08. 04. 2016, 20:23:44 »
Díky za všechno, zejména dxpetrovi.
Konečně jsem našel to, co bylo námětem pro toto vlákno.
Konečně jsme objevil pořádnou dvoupolarizační anténu na FM. Slabé místo je v tom, že ji nikde nekoupím, ale už ji ani nepotřebuji.
Postupem času jsem dospěl k názoru, že je lepší mít dvě samostatné opačně polarizované antény. Přepínat to musím stejně a horizontálně polarizované signály mi přichází převážně odjinud než vertikálně.
Život je změna, ale v tom je to krásný.
naprostý souhlas, jen úplně nemáš pravdu v tom, že ji nikde nekoupíš  8)
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #78 kdy: 08. 04. 2016, 21:52:24 »
Tak asi koupím, ale jen u toho, kdo sestavil ten originál.
Ale to jsme v jiné dimenzi.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #79 kdy: 09. 04. 2016, 14:03:06 »
tak to máš smůlu  :) Mike Fallon antény si ji vyrobil pro sebe a to podle návodu na ham radiu.
Firma, ve které působil Peter Körner (autor FM9,FM15,FM19) , VHF Teknik ve Švédsku, nabízela tyto antény za skoro trojnásobek toho (vč. dopravy), co by to stálo u nás.
Vzhledem ke slušné dokumentaci si je dx-eři dělají většinou sami. Vyplatí se to.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #80 kdy: 10. 04. 2016, 06:55:28 »
Dal jsem na rady zkušenějších a místo jedné dvoupolarizační antény jsem umístil dvě samostatné a dálkově přepínám...

Ne že bych to chtěl realizovat, ale měl bych dotaz jakým principem se provádí to přepínání?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #81 kdy: 10. 04. 2016, 09:25:47 »
Typů přepínání je celá řada, záleží na ceně a komfortu.
Od těch primitivních, kdy k přijímači vedou dva koaxy a přendáváš je ve vstupu tuneru, přes mechanické kdy přepínáš tlačítkem, až po dálkově ovládané. 
Já z důvodu nedostatku koaxů přepínám už na střeše 12V napětím po doprovodném SYKFY kabelu přepínačem EPM-Centauri.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #82 kdy: 13. 04. 2016, 17:19:20 »
Mám pro vertikál 3 prvkovou anténu s bočníkovým dipólem. V odborné literatuře jsem se dočet, že to není optimální řešení, že je lepší ho nahradit normálním dipólem a to je můj dotaz. Jaké rozměry by ten dipól měl mít?
Stávající reflektor má 167cm, dipól 149cm a direktor 131cm. Výrobce mi nabízí z 5 prvkové antény dipól délky 130cm nebo ze 7 prvkové 150cm. Nebo musí mít úplně jiné rozměry a musím si ho vyrobit?
Díky.   
Musel jsem si vypomoci citací sebe sama, abych se obloukem vrátil k dřívějšímu dotazu. Nic podstatného mi nikdo neporadil, ale mě se podařilo náhodou najít článek, kde se informace o nevhodném dipólu tříprvkové antény objevila. Napsal ho Kuba Melín a objevil se v CSDXR, číslo 8, ročník 2005. Je tam rozbor asi 10 FM antén vhodných pro mobilní DX příjem. Co vyhovuje pravým DXerům, to mě musí stačit pro trvalý příjem. Podle jejich měření má tato anténa zisk 0-1 dB. Po výměně za plnohodnotný dipól ze 7 prvkové antény stoupne zisk na 5dB. Už ho mám objednaný a o víkendu budu měnit.
Nevím, co k tomu výrobce vedlo, sice ušetří téměř metr kulatiny, ale výrobně snýtovávat malý dipól s dlouhým prutem musí být výrobně náročnější, než ho ohnout podle šablony v kuse. Asi měli přebytek dipólů pro 6 kanál.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #83 kdy: 15. 04. 2016, 16:03:33 »
Můžete vy, co máte vertikální antény, ukázat, jak jste vyřešili, aby nenateklo do anténní krabičky, např. po koaxu? Já jsem vytvořil takovou stříšku nad krabičkou, ale mohlo by natéci po koaxu do symetráku, protože ochranná pryž na f-konektoru časem stěří, tak jsem namontoval anténu raději o 10° ne přímo vertikálně.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #84 kdy: 15. 04. 2016, 18:32:59 »
Můžete vy, co máte vertikální antény, ukázat, jak jste vyřešili, aby nenateklo do anténní krabičky, např. po koaxu? Já jsem vytvořil takovou stříšku nad krabičkou, ale mohlo by natéci po koaxu do symetráku, protože ochranná pryž na f-konektoru časem stěří, tak jsem namontoval anténu raději o 10° ne přímo vertikálně.

zatáhni to silikonem :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #85 kdy: 15. 04. 2016, 23:55:19 »
Můžete vy, co máte vertikální antény, ukázat, jak jste vyřešili, aby nenateklo do anténní krabičky, např. po koaxu? Já jsem vytvořil takovou stříšku nad krabičkou, ale mohlo by natéci po koaxu do symetráku, protože ochranná pryž na f-konektoru časem stěří, tak jsem namontoval anténu raději o 10° ne přímo vertikálně.
Nejlepší těsnění je díra. Hlavně nic neutěsňovat. Stačí vyvrtat malou dirku zespodu.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #86 kdy: 24. 04. 2016, 12:42:47 »
Tak jsem vyměnil ten bočníkový dipól na 3 prvkové anténě za plný dipól ze 7 prvkové antény a nic podstatného se neudálo.
Žádná nová stanice se neobjevila, pouze se zesílila E2 z Velkého Meziříčí.
Nemůže být problém ve výšce dipólu? Ten původní byl skoro jednou tak vysoký. Prvky jsou na šroubovací úchytky nad ráhnem, takže ráhno vyplňuje vnitřek dipólu. Nepomohlo by všechny prvky přemístit pod ráhno, aby profil dipólu byl volný?     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #87 kdy: 24. 04. 2016, 14:50:16 »
Tak jsem vyměnil ten bočníkový dipól na 3 prvkové anténě za plný dipól ze 7 prvkové antény a nic podstatného se neudálo.
Žádná nová stanice se neobjevila, pouze se zesílila E2 z Velkého Meziříčí.
Nemůže být problém ve výšce dipólu? Ten původní byl skoro jednou tak vysoký. Prvky jsou na šroubovací úchytky nad ráhnem, takže ráhno vyplňuje vnitřek dipólu. Nepomohlo by všechny prvky přemístit pod ráhno, aby profil dipólu byl volný?   
Jediné co by pomohlo, a to podstatně,je buď výkonnější anténa, nebo jiné místo. Fyzika je fyzika...

Sice kdo si hraje nezlobí, ale tohle je cimrmanovské hledání slepých uliček  :)
Ta anténa je nějak vyrobená a možná i kdysi spočítaná. Změny na stávající anténě přinesou pouze drobné nebo žádné změny.

Petr
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #88 kdy: 24. 04. 2016, 15:09:24 »
To nebylo hledání, šel jsem na jistotu. Když to kluci z klubu napsali, tak to určitě i vyzkoušeli.
Já bych neměl problém tam vrazit výkonnější anténu, ale mám obavy, že se mi zlepší směr hlavního přijmu a zhorší se stanice z jiných směrů, tak zatím tak nějak přešlapuji. Řešením by byl samozřejmě rotátor, ale do toho zatím nejdu.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #89 kdy: 24. 04. 2016, 15:45:58 »
Jak píše Petr, fyzika je fyzika. Ona ta anténa je sice mechanicky i návrhově strašný bazmek, ale tím že vyměníš originální dipol za jiný nedosáhneš ziskově prakticky ničeho. Když ji tak navrhli, tak asi fungovala, jinak by ji nedělali. Jen ty nýtky no, za roky se to vytahalo, hůře kontaktovalo...
Ale lepšího příjmu dosáhneš jen zvětšním efektivní plochy antény a to uděláš ziskovější anténou, ne výměnou dipolu bez změny počtu prvků/rozměrů antény.