Autor Téma: Dvoupolarizační anténa na FM  (Přečteno 164747 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #45 kdy: 18. 03. 2016, 19:53:19 »
Ano, je to kompromis, ale odladěný na programy, které poslouchám a o kterých v okolí ani nikdo neví, že tady jsou. V šumu se mi nic netopí, kdybych měl čas našel bych bandscan, ale vyrážím do víru páteční noci.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #46 kdy: 20. 03. 2016, 17:08:31 »
Je to vse o kompromisech. Bud mam na kratkou antenu vse ale v sumu, nebo na poradnou smerovku  slusny prijem , ale s rotatorem.
Ještě se vrátím k tomu šumu.
Ano, byly doby, kdy mi některé stanice šuměly. To jsem měl anténu umístěnou dle foto (výložník).
Pak jsme ji podle tvé rady umístil před stožár (ráhno) a šum zmizel. Znamenalo to vyhodit ráhno od výrobce a vyrobit nové, ale vyplatilo se to. Pak to znamenalo několik dní testů, kterým směrem anténu natočit, aby pobrala co nejvíce vysilačů.   
Zřejmě jsem to tady ještě nepublikoval, tak ti tímto děkuji za cenné rady, které mi pomohly ke zkvalitnění přijmu. 
Z toho co mám jsem dostal maximum a dalším krokem by byl už jen ten rotátor.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #47 kdy: 21. 03. 2016, 05:09:17 »
v dnešní době by na to fm musela existovat všesměrová dvoupolarizační anténa, jelikož rádia vysílají "tak různě" a nemyslím prutovku,bohužel taková anténa neexistuje a ani vyrobit nelze.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #48 kdy: 24. 03. 2016, 18:47:32 »
Mám 5-ti prvkovou FM anténu bez zesilovače. Když jsem ji vertikálně nasměroval na azimut, odkud vysílá převážná většina stanic vert. pol., tak mi hrály některé místní stanice na frekv., kde nejsou, takže přebuzené. Vzdálenější, o které mi hlavně šlo, hrály špatně. Nasměrováním antény do vzduchu se příjem zlepšil, fantomové zmizely a vzdálenější hrají líp, ale pořád to není to pravé. Příjem na půdě. Myslíte, že by pomohlo přemístit anténu ven? To by ale bylo komplikované.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #49 kdy: 24. 03. 2016, 21:13:53 »
v dnešní době by na to fm musela existovat všesměrová dvoupolarizační anténa, jelikož rádia vysílají "tak různě" a nemyslím prutovku,bohužel taková anténa neexistuje a ani vyrobit nelze.
To ale neni pravda, existuje roky. Pokud se namontuje svisle, stane se z ni vertikalne horizontalni vsesmerovka. Otazkou je co z toho poleze za pazvuky pri stereu v prostredi s odrazy. http://www.dxc.cz/p1208-kathrein-fm-aba-20/
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #50 kdy: 24. 03. 2016, 21:23:16 »
Mám 5-ti prvkovou FM anténu bez zesilovače. Když jsem ji vertikálně nasměroval na azimut, odkud vysílá převážná většina stanic vert. pol., tak mi hrály některé místní stanice na frekv., kde nejsou, takže přebuzené. Vzdálenější, o které mi hlavně šlo, hrály špatně. Nasměrováním antény do vzduchu se příjem zlepšil, fantomové zmizely a vzdálenější hrají líp, ale pořád to není to pravé. Příjem na půdě. Myslíte, že by pomohlo přemístit anténu ven? To by ale bylo komplikované.
Chybi podstatne udaje, jak daleko jsou vysilace, ktere na tuneru vytvareji fantomove stanice, misto prijmu, typ tuneru. Kvalitni i 30 let stary tuner vetsinou temito neduhy netrpi, pokud je antena pasivni bez zesilovace a vysilac neni par set metru od ni.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


G G

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #51 kdy: 24. 03. 2016, 21:53:42 »
v dnešní době by na to fm musela existovat všesměrová dvoupolarizační anténa, jelikož rádia vysílají "tak různě" a nemyslím prutovku,bohužel taková anténa neexistuje a ani vyrobit nelze.
To ale neni pravda, existuje roky. Pokud se namontuje svisle, stane se z ni vertikalne horizontalni vsesmerovka. Otazkou je co z toho poleze za pazvuky pri stereu v prostredi s odrazy. http://www.dxc.cz/p1208-kathrein-fm-aba-20/
Ani omylem. Všesměrová bude je ta vertikální polarizace, jeden dipól zůstane horizontál a i když jen částečně, směrový zůstane.


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #52 kdy: 24. 03. 2016, 22:20:15 »
Paseku dělají zlínské vysílače, vzdálené ode mne 5 a 10 km. Horší je ten 10 km daleko , vysílá s polarizací "C", což bude asi křížová, jestli se nemýlím. Zkoušel jsem to na minivěži Philips a musel jsem anténu pak nasměrovat do vzduchu. Pak jsem koupil referenční tuner Onkyo Integra, ale ten stejně nemá útlumový článek, tak si myslím, že kdybych to dal zpět, že by si s přebuzením těžko poradil. Vždyť nyní, když anténa míří do vzduchu, tuner naměřil na té C pol. stanici 87dB. Kdybych ji nasměroval na mnou požadovaný směr, což je ale zároveň ve směru na ten silný vysílač, tak bych možná naměřil 100 dB. To už pak je snad jedno, co mám za tuner, ne?
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #53 kdy: 25. 03. 2016, 00:43:39 »
v dnešní době by na to fm musela existovat všesměrová dvoupolarizační anténa, jelikož rádia vysílají "tak různě" a nemyslím prutovku,bohužel taková anténa neexistuje a ani vyrobit nelze.
To ale neni pravda, existuje roky. Pokud se namontuje svisle, stane se z ni vertikalne horizontalni vsesmerovka. Otazkou je co z toho poleze za pazvuky pri stereu v prostredi s odrazy. http://www.dxc.cz/p1208-kathrein-fm-aba-20/
Ani omylem. Všesměrová bude je ta vertikální polarizace, jeden dipól zůstane horizontál a i když jen částečně, směrový zůstane.
dobra, opravuji tedy, samozrejme vodorovny dipol bude mit tzv. osmickovou charakteristiku, tedy pokud se nezprzni stocenim, nicmene je to stejne na prd. Vzdy to bude kompromisni reseni.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #54 kdy: 25. 03. 2016, 01:26:19 »
Paseku dělají zlínské vysílače, vzdálené ode mne 5 a 10 km. Horší je ten 10 km daleko , vysílá s polarizací "C", což bude asi křížová, jestli se nemýlím. Zkoušel jsem to na minivěži Philips a musel jsem anténu pak nasměrovat do vzduchu. Pak jsem koupil referenční tuner Onkyo Integra, ale ten stejně nemá útlumový článek, tak si myslím, že kdybych to dal zpět, že by si s přebuzením těžko poradil. Vždyť nyní, když anténa míří do vzduchu, tuner naměřil na té C pol. stanici 87dB. Kdybych ji nasměroval na mnou požadovaný směr, což je ale zároveň ve směru na ten silný vysílač, tak bych možná naměřil 100 dB. To už pak je snad jedno, co mám za tuner, ne?
no to zdaleka neni tuner jako tuner, v Březnici na kopci 485 mnm jsem u znameho delal bandscan,  je to na Tlustou horu vzdusnou carou pod 5 km, urovne z mistniho vysilace jak pises hrube pres 80 dBuV , ale zadny problem ,mel jsem tam devitiprvek s predozadnim pomerem 25 dB na rotatoru , sly krome silnych rakouskych stanic a madaru i srbske stanice se Zlinem za zady.
Moc moznosti neni, pokud tuner nezvlada silny signal, musi se utlumit a poslouchat jen mistni radia, pokud chces prijimat i slabsi vzdalene stanice je nutno pouzit hodne smerovou antenu, pripadne soustavu anten a tocit s ni. Je fakt, ze tuner co pouzivam je mimoradne odolny, ale v tomto pripade se musi vse zacit resit nejprve antenou.

Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #55 kdy: 25. 03. 2016, 15:58:55 »
Ale kdybys ji natočil na Zlín, kdoví, co by se dělo, a zda by to i tvůj ref. tuner nezahltilo. Jinak, chlumecký sedmiprvek, nikde jsem nenašel diagram antény. Nevíš, jak je na tom se ziskem v pásmu 104 - 108 FM? Deklarují zisk do 104 FM.
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #56 kdy: 25. 03. 2016, 17:01:49 »
Jinak, chlumecký sedmiprvek, nikde jsem nenašel diagram antény. Nevíš, jak je na tom se ziskem v pásmu 104 - 108 FM? Deklarují zisk do 104 FM.
Mám starý katalogový list Supersonic 070G, kde je rozsah 88-104, zisk 7,6-9,7dB, ČZP 16-24, horizont.59-49, vertik.78-55. 

Jinak v modrém AR 1/84 je popsán vývoj a úpravy této antény, která byla nejprve 9 prvková se čtyřnásobným reflektorem a postupně se dostala do současného stavu. Je tam dokonce úprava na snížení rozsahu jen do 100MHz.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #57 kdy: 25. 03. 2016, 19:22:53 »
Tu verzi se čtyřnásobným reflektorem vyráběl Kovoplast už za komunistů a protože anténa měla maximum zisku na nejvyšších kmitočtech pásma (kde se v té době prakticky nevysílalo), vznikla uvedená úprava (autorem je osvědčený anténář Jindra Macoun), která posunula maximum níž - na cca 100 MHz. Výrobce potom tuto upravenou verzi pár let vyráběl, jenomže jak se rozšiřovalo vysílání i do nejvyšší části pásma, anténa přestala vyhovovat, neboť její vlastnosti na horních kmitočtech nebyly (slušně řečeno) moc pěkné. Nástupcem byl potom již zmíněný Supersonic, což je jakýsi kompromis.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #58 kdy: 26. 03. 2016, 08:09:37 »
Ale kdybys ji natočil na Zlín, kdoví, co by se dělo, a zda by to i tvůj ref. tuner nezahltilo. Jinak, chlumecký sedmiprvek, nikde jsem nenašel diagram antény. Nevíš, jak je na tom se ziskem v pásmu 104 - 108 FM? Deklarují zisk do 104 FM.
na rotatoru jsem ji pochopitelne na Tlustou otocil. On totiz Sony XDR je tak trochu jinej gang. 😎. U nas vedle radioklubu na Holem kopci u Stare vsi je par metru vysilac 101.5 CRo Olomouc s urovni 114dBuV, krome zarusenych +-100 kHz okolo zvladne XDR-ko i tuto naloz. Jsem tak trochu z oboru, takze to co pisu, na to muzes vzit jed. Nelze srovnavat klasicke FM tunery z 80.a 90. let i kdyz to tehdy byly spickove stroje s tunery osazene DSP procesorem.
Co se tyka anten z chlumce, tak byly navrzeny vice nez pred 40-ti lety, kdy byly naprosto jine pomery na pasmu, ktere u nas bylo prazdne. Radeji si anteny vyrabim sam, jsou konstrukce, ktere beze zbytku splnuji naroky na dx-ing. Ta situace ktera je dnes, vyzaduje uplne jine reseni, pokud chci prijimat neco jineho nez mistni stanice...
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


rom2005

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoupolarizační anténa na FM
« Odpověď #59 kdy: 02. 04. 2016, 11:54:04 »
"Ještě se vrátím k tomu šumu.
Ano, byly doby, kdy mi některé stanice šuměly. To jsem měl anténu umístěnou dle foto (výložník).
Pak jsme ji podle tvé rady umístil před stožár (ráhno) a šum zmizel. Znamenalo to vyhodit ráhno od výrobce a vyrobit nové, ale vyplatilo se to."
Pokud nejsem zručný na výrobu speciálního ráhna, lze použít tento výložník ve tvaru L na vertikální polarizaci?
http://www.digizone.cz/specialy/anteny/umistovani-antennich-systemu
Pokud bude dostatečně dlouhé, tak reflektor bude daleko před stožárem. Pokud ovšem nevadí, že mezi dipólem a reflektorem bude procházet krátká trubka výložníku ve tvaru L. Nebo to moc vadí?
« Poslední změna: 02. 04. 2016, 11:56:27 od lkjhgfdsa »
FM: Sony XDR-F1HD (I2C mód), Onkyo Integra t-4711(IF filtry: 5x110, 1x80 kHz), anténa Körner 9.2 H pol. s rotát. Yaesu g-450C;  ant. dvojče 2x 9-el K6STI V pol. s rotát. Yaesu g-450C
DAB+: Technisat digitradio 100, ant. dvojče 2x Vaten 14P DX s rotát. Yaesu g-450C + ultra low noise zesil. by DXPETR