Autor Téma: Sloučení 2 antén  (Přečteno 35117 krát)

david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sloučení 2 antén
« kdy: 15. 01. 2014, 10:54:17 »
Zdravím,
Bydlím v lokalitě Moravské Budějovice a TV signál přijímám z vysílače Javořice (k.30,33,35) na síťovou anténu. Chtěl bych příjímat Multiplex 4 z vysílače Třebíč vartenberk 42.kanál. na jinou anténu. Vzdálenost zdušnou čarou od vysílače je asi 28 km.
Uvažuji o koupi síťové antény.
Lze sloučit 2 sítové antény ? Nevím jak to je s napájením,jestli se vyrábí slučovače průchozí pro napájení,atd.
Nebo koupit raději anténu bez zesilovače ?
« Poslední změna: 15. 01. 2014, 21:53:57 od david251 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2014, 11:10:12 »
Záleží na úrovni signálu. Doporučuji zatím bez měření signálu na stávající anténu (otočením) vyzkoušet nejprve samostatný příjem K42 a orientačně porovnat na ukazatelích signálu v menu TV se signály z Javořice. Při dobrém signálu bez výpadků a bit. chyb použít anténu bez předzesilovače, sloučit s druhou anténou např. slučovačem 42/REST, lépe však pásmovým 21-36/40-60, to pro případ budoucího příjmu K 47 z Vartemberka druhou anténou. Dále nepíšete, zda v dosavadní anténě máte zesilovač, nebo používáte anténu jen se symetrákem a případné zesílení máte v domovním zesilovači.


david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2014, 11:48:02 »
Ve stávající anténě mám zesilovač, je to Solid cx 4 , prvně zkusím tedy ji natočit tu stávají na ten Vartemberk.
Anténu mám momentálně otočenou na tu Javořici a k. 42 přijímám s občasnými výpadky.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2014, 12:11:15 »
Hlavně si uvědomte,že neslučujete antény (i když to tak na první pohled vypadá), ale jejich signál. Dále vůbec nechápu,jak může laik,který o příjmu zjevně nic neví, si nadefinovat (a pak chtít radu) typ antény .
Pokud jste nebyl líný, určitě jste zde musel najít spoustu příspěvků týkajících se slučování a odborná (nikoliv amatérská) odpověď vždy byla - změřit signál a pak teprve učinit rozhodnutí.
Zkuste napsat na nějaký autoweb dotaz typu - jaký převodový stupeň mám dát na bezpečné projetí nějaké zatáčky. Všichni se Vám vysmějí.
Soukromá rada - pokud nechcete dát vydělat těm,kteří na to mají patřičné vzdělání, zainvestovali do nelevné měřící techniky a řádně platí daně (žádní fuškaři), tak alespoň investujte do antén,které mají pořádný směrový diagram. Síta mají úhel příjmu 45 stupňů a pokud nepoužijete dokonalý kanálový slučovač, sloučíte si i krom užitečného signálu další binec, odrazy a to vám na kvalitě nepřidá.


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2014, 12:18:11 »
Ve stávající anténě mám zesilovač, je to Solid cx 4 , prvně zkusím tedy ji natočit tu stávají na ten Vartemberk.
Anténu mám momentálně otočenou na tu Javořici a k. 42 přijímám s občasnými výpadky.
V Mor. B. je potřeba na 100kW z Javořice mít v anténě zesilovač? A jak to máte napájený, ze zdroje u TV po koaxu? A PL řídké síto?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2014, 12:54:59 »
Vzdálenost od vysílače Javořice k nám vzdušnou čarou je asi 40 km a ten Vartemberk viz.úvodní dotaz.
Ano je to Polské síto,se zesilovačem.Na konci koax.kabelu je u TV připojena anténní vyhýbka s napáječem.
Ano s tím souhlasím,že bez měření to nelze provádět,úrovně signálu neznám.
Zkusím vyndat ten zesilovač.

Na netu jsem našel,že se dělaj i slučovače průchozí pro napájení na obou vstupech.
Šlo by to napájet 2 sítové antény jednou anténní vyhýbkou? Nebo případně jak se slučují 2 antény se zesilovačem ?
Ptám se ze zajímavosti,ne proto že to chci provést,stejně nemám patřičné znalosti  ;)

Omlouvám se za chybějící nedostatky  ;)
« Poslední změna: 15. 01. 2014, 14:12:46 od david251 »


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2014, 13:14:06 »
Určitě bych ale i v případě úspěšného testu neslučoval dvě síta ale na tu K42 použil úplně jinou anténu.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2014, 15:00:38 »
Vzdálenost od vysílače Javořice k nám vzdušnou čarou je asi 40 km a ten Vartemberk viz.úvodní dotaz.
Ano je to Polské síto,se zesilovačem.Na konci koax.kabelu je u TV připojena anténní vyhýbka s napáječem.
Ano s tím souhlasím,že bez měření to nelze provádět,úrovně signálu neznám.
Zkusím vyndat ten zesilovač.

Na netu jsem našel,že se dělaj i slučovače průchozí pro napájení na obou vstupech.
Šlo by to napájet 2 sítové antény jednou anténní vyhýbkou? Nebo případně jak se slučují 2 antény se zesilovačem ?
Ptám se ze zajímavosti,ne proto že to chci provést,stejně nemám patřičné znalosti  ;)

Omlouvám se za chybějící nedostatky  ;)
Při nahrazení zesilovače v anténě sym. členem ovšem nutno u TV odpojit i napájecí výhybku a použít pouze koax. konektor.
Jinak s připomínkami ostatních souhlas, anténu na Vart. je nejlepší zvolit směrovější a úzkopásmovou, ovšem za cenu, že ji nebude možno při dalších možných změnách ve vysílaných kmitočtech v budoucnu třeba už možno použít. Sloučení slučovačem 21-36/40-60 však považuji z praktického a cenového hlediska (cca200 Kč) za nejlépe schůdné řešení.
Jinak jsou slučovače s průchozím napájením pro předzes. i bez, záleží na výrobci a požadavku, jestli ano či ne. Bez napájení je možno upravit na průchozí přiletováním tlumivky.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2014, 15:25:33 »
Zdravím,
Bydlím v lokalitě Moravské Budějovice a TV signál přijímám z vysílače Javořice (k.30,33,35) na síťovou anténu. Chtěl bych příjímat Multiplex 4 z vysílače Třebíč vartenberk 42.kanál. na jinou anténu. Vzdálenost zdušnou čarou od vysílače je asi 28 km.
Uvažuji o koupi síťové antény.
Samotný slučovač je asi hloupost protože část signálu utlumí, lepší varianta je tohle "http://www.omko.cz/domovni-zesilovac-terra-ma062-3xvstup-34db/" , pokud máte zdroj současného zesilovače 12V tak je to všechno. K tomu to chce jen dvě kvalitní směrové antény. Na síta zapomeňte sice signál zachytí ale právě při zesílení se projeví všechny ruchy z okolí.
« Poslední změna: 15. 01. 2014, 15:27:06 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2014, 15:46:48 »
Síta mají úhel příjmu 45 stupňů a pokud nepoužijete dokonalý kanálový slučovač, sloučíte si i krom užitečného signálu další binec, odrazy a to vám na kvalitě nepřidá.
Já měl za to,že digitál je vůči odrazům,křížové modulaci,atd. odolnější než tomu bylo u analog.vysílání.


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2014, 16:38:55 »
Zdravím,
Bydlím v lokalitě Moravské Budějovice a TV signál přijímám z vysílače Javořice (k.30,33,35) na síťovou anténu. Chtěl bych příjímat Multiplex 4 z vysílače Třebíč vartenberk 42.kanál. na jinou anténu. Vzdálenost zdušnou čarou od vysílače je asi 28 km.
Uvažuji o koupi síťové antény.
Samotný slučovač je asi hloupost protože část signálu utlumí, lepší varianta je tohle "http://www.omko.cz/domovni-zesilovac-terra-ma062-3xvstup-34db/" , pokud máte zdroj současného zesilovače 12V tak je to všechno. K tomu to chce jen dvě kvalitní směrové antény. Na síta zapomeňte sice signál zachytí ale právě při zesílení se projeví všechny ruchy z okolí.

No nezdá se mi tento typ zesilovače úplně praktickej. Co až bude chtít rozbočit signál pro další TV? To bude muset v tomto případě provést až za napájecí výhybkou. A k těm sítům bych zas nebyl až tak kritický. Jeho lokalita není Praha nebo Ostravsko. Tam má slušné signály asi jen z Javořice a toho Vartemberku, možná snad ještě rakouský Jauerling. Takže tam se to tak navzájem nemlátí a UHF není tak zasviněný jako mnohde jinde.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #11 kdy: 15. 01. 2014, 16:52:36 »
No nezdá se mi tento typ zesilovače úplně praktickej. Co až bude chtít rozbočit signál pro další TV? To bude muset v tomto případě provést až za napájecí výhybkou. A k těm sítům bych zas nebyl až tak kritický. Jeho lokalita není Praha nebo Ostravsko. Tam má slušné signály asi jen z Javořice a toho Vartemberku, možná snad ještě rakouský Jauerling. Takže tam se to tak navzájem nemlátí a UHF není tak zasviněný jako mnohde jinde.

Vycházím ze situace kde uživatel již anténu napájí přes koax, takže buď zdroj má před rozbočením nebo má rozbočovač průchozí pro napájení, což je běžné.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #12 kdy: 15. 01. 2014, 17:26:56 »
No nezdá se mi tento typ zesilovače úplně praktickej. Co až bude chtít rozbočit signál pro další TV? To bude muset v tomto případě provést až za napájecí výhybkou. A k těm sítům bych zas nebyl až tak kritický. Jeho lokalita není Praha nebo Ostravsko. Tam má slušné signály asi jen z Javořice a toho Vartemberku, možná snad ještě rakouský Jauerling. Takže tam se to tak navzájem nemlátí a UHF není tak zasviněný jako mnohde jinde.

Vycházím ze situace kde uživatel již anténu napájí přes koax, takže buď zdroj má před rozbočením nebo má rozbočovač průchozí pro napájení, což je běžné.
Mezi anténou a anténní vyhýbkou je zapojen rozbočovač průchozí na jedné větvy pro napájení.S úbytkem signálu počítám.
Anténa je konkrétně na komíně na tu Javořici, mux 4 přijímat z Deblínku nelze,odzkoušeno, protože kolem jsou domy.
Na Vartemberk mám čistý výhled.
Tu 2. anténu pro ten mux 4 bych dal na půdu (na komíně by byla schovaná za střechou),takže asi z větším ziskem jelikož ten vysílač má Erp[W] 5011 . Znojmo - Deblínek je sice cca 2x silnější,ale vadí ty domy.



Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2014, 17:33:37 »
Jak chcete, zkoušet lze cokoliv, ale antény na půdě bych se já osobně vyvaroval. Tam bude učitě zdeformované elmg. pole, i když- fungovat to může, uvidíte sám, co to bude dělat.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén typu síto
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2014, 22:00:30 »
Jak chcete, zkoušet lze cokoliv, ale antény na půdě bych se já osobně vyvaroval. Tam bude učitě zdeformované elmg. pole, i když- fungovat to může, uvidíte sám, co to bude dělat.
Moje řeč, kdo chce podle kvality příjmu předpovídat počasí, nechť si dá anténu na půdu.