Autor Téma: Marečku podejte mi pero, Válka barev, Prázdniny pro psa v HD  (Přečteno 42981 krát)

Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vůbec je zajímavé, že v roce 1966 se točilo sice černobíle ale širokoúhle (21:9) a z 80. let jsou filmy ve 4:3.
Odpoveď je jednoduchá: televízia.
Ale skúsim to priblížiť. Tak, ako v zahraničí, tak aj u nás bol nástup formátu CinemaScope (neskôr Panavision) z dôvodu rozmachu televízie a úpadku návštevnosti kín. Televízia jednoducho vtedy dokázala maximálne ČB 4:3 a mono zvuk, širokouhlé filmy aj v našich končinách mali aspoň trojkanál (L, C, R). Ostatne vznikali súbežne aj pan & scan verzie širokouhlých filmov (pre kiná bez anamorfotu a vlastne aj pre TV), ešte v 50. rokoch sa používala na place druhá, štandardná kamera a film sa individuálne strihal (napr. Smrt v sedle, Sen noci svatojánské), od 60. rokoch sa preformátovával každý ŠUP film cez optickú kopírku z dupozitívu a úvodné a záverečné titulky sa prispôsobili na 4:3 formát (napr. Konec agenta W4C, Pane vy jste vdova, Hvězda padá vzhůru, Já už budu hodný dědečku,...), čo ale v konečnom dôsledku navýšilo rozpočet filmu. Preto sa od 70. rokov točilo čoraz menej a menej širokouhlých filmov a preferoval sa 4:3 formát (v 80. rokoch sa v ČSSR natočilo toľko širokouhlých filmov, koľko má človek prstov na jednej ruke). Kameramani ale formátovali tie filmy tak, aby boli vhodné ako pre TV, tak aj pre kiná s možnosťou projekcie filmu v RP formáte (1,66:1, 1,85:1) a dokonca mi niekoľko premietačov potvrdilo, že české filmy premietali v RP formáte 1,66:1. V zahraničí majú takéto filmy prívlastok "open-matte", to znamená, že filmové políčko je bez horných a spodných pruhov indikujúcich RP formát, ale sú určené pre RP formát v kine a pre TV a VHS v 4:3 bez orezu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Souhlasím, ale stejně si myslím, že v těch letech byla nějaká dohoda ČST s Barrandovem o formátu ve kterém budou natáčet.
Matně si pamatuji když televize odvysílala nějaký film v ŠÚP, (snad Motýlek), tak dostali spoustu dopisů od diváků, že na tu nudli
se nebudou dívat.
Tak proč to netočit v klasickém formátu a po nějaké době to poběží v TV a všichni budou spokojení.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Nešlo taky o formát plátna různých menších kinosálů vesnic a malých měst?


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Určitě také. Ale na přelomu 60. a 70. let se masově rekonstruovala stará kina na širokoúhlý provoz. Na vesnicích nadále promítali
16 mm filmy. Ale měli optiku, kterou promítali i rozšířený formát. Tak zvaný "švindl formát", jak říkali promítači.
A taky ve větších městech se rozjížděl formát 70 mm. Třeba v Ostravě jsme měli dokonce 5 (!) kin s tímto formátem. Včetně letního kina v Porubě. To neměla ani Praha.
Dovolím si nostalgickou vzpomínku z filmu E.T., kdy na konci filmu kosmická loď odlétala a plynule přešla do letního nočního nebe
nad Ostravou...


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ono je něco podobného vidět i u francouzských filmů ze 70. let, akorát že tam to Canal+ převádí na kompromisních 14:9.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Souhlasím, ale stejně si myslím, že v těch letech byla nějaká dohoda ČST s Barrandovem o formátu ve kterém budou natáčet.
Nie je to tak celkom pravda, toto bolo aj v zahraničí. Najviac nespokojní boli režiséri a kameramani, keď im TV orezávali ich "šupky" na 4:3, tak radšej prešli na "open-matte" formát v 70. rokoch, nech to je v TV v 4:3 a v kinách ako RP.


Koalaarena

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • E-mail
My jsme říkali kinoformátu 1:1,85 "italský formát". Protože těch italských filmů, které se v Československu promítaly byla většina.
Ale jak je to v TV? Film 1:1,85 = 16:9 a 1:1,66 = 14:9 ?
ČT vysílala "Obecnou školu" ve formátu 4:3. Ale kinoformát je 1:1,66. Tak jak to potom odvysílat?


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
My jsme říkali kinoformátu 1:1,85 "italský formát". Protože těch italských filmů, které se v Československu promítaly byla většina.
Ale jak je to v TV? Film 1:1,85 = 16:9 a 1:1,66 = 14:9 ?
ČT vysílala "Obecnou školu" ve formátu 4:3. Ale kinoformát je 1:1,66. Tak jak to potom odvysílat?
Filmové formáty s TV přesně nesouhlasí. Buď někde vznikne černý pruh nebo naopak ořez. Pokud jde o Obecnou školu, tak dnes je v TV nejlepší to promítnout ve formátu 16:9 s tím, že zleva i zprava budou černé okraje, aby obraz nebyl zkreslen - tedy pillarbox. Nové filmy jsou zase "superširokoúhlé" - 2.35:1 (~21:9), takže se vysílají v letterboxu.


Radoslav Košvanec

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
My jsme říkali kinoformátu 1:1,85 "italský formát". Protože těch italských filmů, které se v Československu promítaly byla většina.
Ale jak je to v TV? Film 1:1,85 = 16:9 a 1:1,66 = 14:9 ?
ČT vysílala "Obecnou školu" ve formátu 4:3. Ale kinoformát je 1:1,66. Tak jak to potom odvysílat?
Ak zoberieme kalkulačku a 16 vydelíme 9, výjde nám 1,777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777>


alzbetakocka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No já mám české komedie opravdu v oblibě. Nicméně jsem minulý týden viděla nový hit v kinech - komedii s názvem Sousedi a byla to fakt pecka. Komediální akt se přesunul poněkud o něco dál, a já se smála, že jsem málem neupadla ze sedačky. Seth Rogen je vážně skvělý komik. Rozhodně doporučuji na Sousedy zajít, trailer můžete shlédnout zde: http://www.csfd.cz/film/319726-sousedi/


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Jak utopit dr. Mráčka v HD!!!!
« Odpověď #25 kdy: 26. 06. 2014, 22:20:23 »
Tak v neděli se bude v HD rozlišení topit.  ;) Příjemné překvapení. Tenhle film vysálala někdy před půl rokem Prima, tak jsem nečekal, že se tak rychle dostane na ČT.




blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Jak utopit dr. Mráčka, Setkání v červenci, Válka barev v HD
« Odpověď #27 kdy: 26. 06. 2014, 22:34:57 »
A dle programu na 12.7. doufám, že ještě tento výčet bude rozšířen....



muf muf

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jooooo tak na "topení" se těším!!! A Prázdniny pro psa mám taky rád - když jsem byl malej byl to můj oblíbený film  ;D  Jsem zvědavej na HD :)
Koupil jsem si orig. BD Hoří, má panenko! a super obraz :)
ČT patří velké díky, že se snaží o kvalitnější přepisy starých filmů. Samozřejmě není to na  úrovní BD viz. Hoří,... , ale je to pořád lepší než nic.


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Koukam na ct na Mracka a krasna kvalita. JEN NA MUJ VKUS MOC PRESVETLENY.Obraz krasne cisty,ostry,fakt dobre.
Na dvd je kvalita taky dobra,tu vysilala Prima myslim,ale toto je o tridu lepsi.
Nejhorsi je,ze az to pujde na Nove,tak to bude rozprskana verze a kvalita strasna. :-(