Autor Téma: Stará anténa  (Přečteno 8960 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Stará anténa
« kdy: 02. 01. 2014, 18:54:20 »
Možná to tu již proběhlo, ale nejsem schopen to najít, protože ani neznám správný název kruhové antény připomínající slunce. Foto se pokusím vložit do přílohy (je to ta horní). Měl ji někdo fakticky v ruce a ověřil její příjmové parametry?
Předpokládám, že je to pokus o všesměrovou anténu ve VHF pásmu, kterou si naši otcové a dědové tvořili z uzemňovací kulatiny doma na koleně v 50. a 60.letech. V té době se používala na svod dvoulinka a nebyly dostupné symetrické slučovače antén. Ještě je vidět často na starších domech, tady na jihovýchodní Moravě, kde mají přímý výhled na Kojál, na Slovensko a do Rakouska.
Nejvíce by mne zajímaly parametry a rozměry přepočítané na UHF.
Díky všem. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2014, 19:34:28 »
 :) Znám mnoho lidí, kteří tuto anténu považovali za zázračnou, a vyráběli si ji pro dálkový příjem TV. Ve skutečnosti se jedná o celovlnnou anténu pro příjem ve II a III pásmu. Kmitočtový rozsah je dán průměry nosných kruhů, které ovšem nemají žádný signálový efekt. Oba kruhy mají pouze nosnou funkci. Z anténářského pohledu se tak jedná pouze o celovlnný dipól, který je připevněný na jeden z nosných kruhů v místě s nulovým napětím. Jako anténa tak funguje vlastně jen část tvořící kvazi-plochý dipól jehož každé rameno je vyrobeno ze tří kulatin. Po odřezání nosných kruhů tak zůstane vlastní dipól, který připomíná jedno patro tzv. matrace. Anténa tak má osmičkový diagram záření, a není tedy všesměrová. Její zisk rozhodně není nikterak zajímavý, a pohybuje se někde kolem 3dB. Jedná se tak spíš o vizuálně zajímavou věc, která mohla posloužit v dobách, kdy televize využívala VHF pásmo. Pro UHF je to nesmysl. Pokud by ale přesto někdo chtěl experimentovat, pak je potřeba zmenšit rozměry dipólu na velikost dipólu matrace, a všechny ostatní rozměry tomu přizpůsobit.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2014, 19:58:18 »
Díky za vysvětlení. Hledám řešení jak snížit počet antén, momentálně jich mám 7 a chřadnou. U vysilačů s dostatečným signálem by pokles zisku nemusel vadit. Horší je ten osmičkový diagram. Nebylo by už lepší odstranit sito z matrace?   
Teď bych potřeboval poradit s decibelovou matematikou.
Pokud mi nyní anténa se ziskem 10dB dává na výstupu signál 50dB, tak by mi při použití tohoto dipolu se ziskem 3dB klesla úroveň o 7dB, tedy na 43dB? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2014, 20:33:14 »
Díky za vysvětlení. Hledám řešení jak snížit počet antén, momentálně jich mám 7 a chřadnou. U vysilačů s dostatečným signálem by pokles zisku nemusel vadit. Horší je ten osmičkový diagram. Nebylo by už lepší odstranit sito z matrace?   
Teď bych potřeboval poradit s decibelovou matematikou.
Pokud mi nyní anténa se ziskem 10dB dává na výstupu signál 50dB, tak by mi při použití tohoto dipolu se ziskem 3dB klesla úroveň o 7dB, tedy na 43dB?
Ano.
7 antén, to je docela luxus. To se nedivím, že hledáš nějaké řešení. To ovšem závisí na konkrétních podmínkách v místě příjmu.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #4 kdy: 02. 01. 2014, 21:54:55 »
7 antén je v pohodě, v dobách analogu jsem jich tam měl 13. Spíše už přemýšlím, jak budu přijímat nové dva multiplexy, které se pro Brno chystají.
Zejména kanál 25 se bude blbě slučovat s 24 z Vídně, s 23 z Javoriny a 27 z Bratislavy. Ta 37 bude o něco lepší, tam vadí jen 36 a 38 v DVB-T/2, které je kódováno a tudíž nezajímavé.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ROHLA JAN

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2014, 09:32:50 »
O všesměrové anténě na UHF jsem jaktěživ neslyšel.....V tomto případě bych doporučil zákazníkovi jednoznačně kombinaci satelitního příjmu na české a slovenské programy a pozemní antény na Rakušáky.
Věnuji se problematice TV/R příjmu více než 25 let, není to mé hlavní zaměstnání, ale sem-tam někomu vycházím vstříc....


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Stará anténa
« Odpověď #6 kdy: 03. 01. 2014, 10:27:47 »
A k čemu proboha 7 antén, to přijímáš zbytečně duplikáty? Jedna na Brno,jedna na slováky,jedna na rakušáky,příp. max. ještě jedna na Pařízka pokud to bude potřeba a toť vše. Mimochodem K23 z Javoriny je kódovaný a tudíž vlastně taky nezajímavý.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Stará anténa
« Odpověď #7 kdy: 03. 01. 2014, 12:00:40 »
A k čemu proboha 7 antén, to přijímáš zbytečně duplikáty? Jedna na Brno,jedna na slováky,jedna na rakušáky,příp. max. ještě jedna na Pařízka pokud to bude potřeba a toť vše. Mimochodem K23 z Javoriny je kódovaný a tudíž vlastně taky nezajímavý.
jeden vysílač nemusí ještě znamenat jednu anténu. Já např. na Javorinu mám dvě kanálovky, jednu na k23 a jednu na k55/56/57 a to kvuli 57, se kterou je nutno si pohrát. Pak třeba tři české muxy, 1 a 2 beru na k33 a 49 z Ploštin kvuli přímé viditelnosti, k25 mux 3 ze Zlína trošku přes kopec, protože z Ploštin nejde. Atd. Možností je mnoho, počet směrů ještě nemusí znamenat počet antén. A platí to i opačně, u mnoha lidí jsem na jih od UH dával na Zlín a Rovninu jednu anténu, protože úrovňově to bylo samozřejmě luxusní a podobné (blízko 10kW, daleko 100kW), rozdíly jednotky dB a úhel mezi nimi do 20 stupňů. Což jedna klasická celo-UHF směrovka bez problémů zkousne a nasměrováním mezi ně jde aspoň ty úrovně srovnat. Většinou ve prospěch Rovniny, ČRa Zlín je robustní na rozdíl od Pařízka.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Stará anténa
« Odpověď #8 kdy: 03. 01. 2014, 12:13:39 »
Samozřejmě máš pravdu ale v tomto případě se mi to nějak nezdá. Nejlepší by samozřejmě bylo pokud by tazatel napsal jaké vysílače a tudíž kanály mu u něj bezproblémů chodí.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Vladimír Kabátník

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #9 kdy: 03. 01. 2014, 13:47:35 »
   Kdysi jsem poslouchal na všepásmovou antenu typu V u níž zisk rostl s kmitočtem.Stále se mi ještě na zahradě válí torzo směrové parabolické anteny průměru asi 1,8 m kterou jsme používali pro obtížný příjem německé tv.Neměl by někdo zájem?Je to Liberec.   Zdravím


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #10 kdy: 03. 01. 2014, 18:28:21 »
Zdravím všechny diskutující.
Nejsem schopen během dne reagovat, protože můj zaměstanavatel nepodporuje takovéto aktivity, takže vždy až večer nebo o víkendu. Pokusím se odpovědět všem najednou.

Sice mám na stožáru 7 antén, ale 2 jsou na FM (vertikál a horizontál), takže na TV používám jen 5. Na Javorinu používam stejný model jako David, pak jsem musel přidat ještě 27 na Bratislavu, protože 57 je u nás opravdu slabá.
 
Nabídka na satelit pro mě není zajímavá, protože mám do domě 7 televizí. Satelit používám na programy, které nemám z DVB-T nebo DVB-C, nejčastěji Astru na 28,2°. Všesměrové antény na UHF jsou, jen najít ty správné.

Anténu typu dvojíté V znám, za mlada jsme na ni poslouchal maďary na OIRT, ale nyní se mi nehodí do konceptu.

Koho to zajímá, tak tady je rekapitulace 5 antén. Jsou to dlouhá léta pokusů a omylů, na kšeft by se to dělat nedalo.
1. Z Vídně bere širokopásmová všechny Rakušánky a Pálavu 21,24,29,31,34,40 + 6 rakouských DVB-T/2 muxů, které jenom zbytečně zahuštují pásmo. Doufám, že časem odkódují alespoň ORFHD.

2. Z Brna beru 46, 47 a 59

3. Z Javoriny přijímá kanálovka pouze 55,56.  Kanál 57 je i na 13dB anténu trvale nepoužitelný. Ta 23 je z kanálovky 2060 také nepoužitelná.

4. Z Bratislavu (nebo B.Mikuláše) přijímám kanál 27.

5.  Z Javoriny přijímám kanál 23, je to sice kódováno, ale mají tam servisní stránku volnou a teď vysílá TV Lux volně, tudíž zajímavé.       

No a teď do toho budu muset zakomponovat nové brněnské kanály 25 a 37, každý z trochu jiného směru a s podstatně nižšími úrovněmi, než stávající. Celkem by mi pomohlo navýšení výkonu K57, ušetřenou pozici bych použil na toto.   


 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Stará anténa
« Odpověď #11 kdy: 03. 01. 2014, 18:49:27 »
Zdravím všechny diskutující.
Nejsem schopen během dne reagovat, protože můj zaměstanavatel nepodporuje takovéto aktivity, takže vždy až večer nebo o víkendu. Pokusím se odpovědět všem najednou.

Sice mám na stožáru 7 antén, ale 2 jsou na FM (vertikál a horizontál), takže na TV používám jen 5. Na Javorinu používam stejný model jako David, pak jsem musel přidat ještě 27 na Bratislavu, protože 57 je u nás opravdu slabá.
 
Nabídka na satelit pro mě není zajímavá, protože mám do domě 7 televizí. Satelit používám na programy, které nemám z DVB-T nebo DVB-C, nejčastěji Astru na 28,2°. Všesměrové antény na UHF jsou, jen najít ty správné.

Anténu typu dvojíté V znám, za mlada jsme na ni poslouchal maďary na OIRT, ale nyní se mi nehodí do konceptu.

Koho to zajímá, tak tady je rekapitulace 5 antén. Jsou to dlouhá léta pokusů a omylů, na kšeft by se to dělat nedalo.
1. Z Vídně bere širokopásmová všechny Rakušánky a Pálavu 21,24,29,31,34,40 + 6 rakouských DVB-T/2 muxů, které jenom zbytečně zahuštují pásmo. Doufám, že časem odkódují alespoň ORFHD.

2. Z Brna beru 46, 47 a 59

3. Z Javoriny přijímá kanálovka pouze 55,56.  Kanál 57 je i na 13dB anténu trvale nepoužitelný. Ta 23 je z kanálovky 2060 také nepoužitelná.

4. Z Bratislavu (nebo B.Mikuláše) přijímám kanál 27.

5.  Z Javoriny přijímám kanál 23, je to sice kódováno, ale mají tam servisní stránku volnou a teď vysílá TV Lux volně, tudíž zajímavé.       

No a teď do toho budu muset zakomponovat nové brněnské kanály 25 a 37, každý z trochu jiného směru a s podstatně nižšími úrovněmi, než stávající. Celkem by mi pomohlo navýšení výkonu K57, ušetřenou pozici bych použil na toto.
muzu se zeptat na lokalitu, obec?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stará anténa
« Odpověď #12 kdy: 03. 01. 2014, 19:02:15 »
Šlapanice, nahoře
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML