Autor Téma: Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D  (Přečteno 511544 krát)

Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« kdy: 26. 12. 2013, 09:41:08 »
Za poslední tři dny jsem opět během svátků a v podstatě nic nedělání usedl k DAB tuneru a velice příjemně mě překvapilo zlepšení příjmu z Bavorska především na kanálu 12D, tedy komerční mux převážně s Antenne Bayern a jejími tematickými streamy. Nedávno proběhlo navýšení výkonu o 1 kW na Hoher Bogenu (i dalších vysílačích), tak nevím, jestli tomu tahle skutečnost tak pomohla. Každopádně mux chodí v podstatě bez výpadků (až na občasné výjimky). Škoda, že nemají v muxu nějakou jazzovou stanici, kterou naštěstí zastoupí Český rozhlas. Já už jsem každopádně s nabídkou DAB velice spokojen.

Za mě trvalý příjem (Praha, Jižní Město):

Teleko - kanály 5D, 10A, 11A
Sasko - 5C (Dresden), 9C (Dresden, Löbau)
Bavorsko - 11D (kanály BR Rundfunk), 12D (komerčky + BR) - aktuálně již několik dní bez výpadků, dříve na hranici příjmu nebo vůbec

dále hrají s výpadky kanály 8D (Chemnitz) a 12A (saské bubláčky s ERP 1 kW)

EDIT: Ještě jsem zapomněl na kanál LI v Praze od Radiokomunikací, neb je to neposlouchatelné. Nemám anténu pro L-band, takže to na Jižáku (Háje) bublá.
« Poslední změna: 26. 12. 2013, 11:33:40 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Mark.K

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #1 kdy: 26. 12. 2013, 11:17:03 »
Tak já sem přidám co chytám i když pravda mám jen Lingo iJoy Plus :)

Teleko 5D,10A

Dále Němci 5C,9C

bez výpadků i Bavorské 11D a 12D


 
 


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #2 kdy: 26. 12. 2013, 13:53:14 »
Za poslední tři dny jsem opět během svátků a v podstatě nic nedělání usedl k DAB tuneru a velice příjemně mě překvapilo zlepšení příjmu z Bavorska především na kanálu 12D, tedy komerční mux převážně s Antenne Bayern a jejími tematickými streamy. Nedávno proběhlo navýšení výkonu o 1 kW na Hoher Bogenu (i dalších vysílačích), tak nevím, jestli tomu tahle skutečnost tak pomohla. Každopádně mux chodí v podstatě bez výpadků (až na občasné výjimky). Škoda, že nemají v muxu nějakou jazzovou stanici, kterou naštěstí zastoupí Český rozhlas. Já už jsem každopádně s nabídkou DAB velice spokojen.

Za mě trvalý příjem (Praha, Jižní Město):

Teleko - kanály 5D, 10A, 11A
Sasko - 5C (Dresden), 9C (Dresden, Löbau)
Bavorsko - 11D (kanály BR Rundfunk), 12D (komerčky + BR) - aktuálně již několik dní bez výpadků, dříve na hranici příjmu nebo vůbec

dále hrají s výpadky kanály 8D (Chemnitz) a 12A (saské bubláčky s ERP 1 kW)

EDIT: Ještě jsem zapomněl na kanál LI v Praze od Radiokomunikací, neb je to neposlouchatelné. Nemám anténu pro L-band, takže to na Jižáku (Háje) bublá.

strašně se mi líbí "úlovky"přeju ti to je to bezva...

jen jedna drobnost...nemám čas poslouchat všechny možnosti rádií takže nabídka se super rozšiřuje ale ten čas je pořád nějak nedostatkový zboží jak si vychutnat všechny možnosti které mi stanice nabízí,takže musím redukovat na ty atraktivní a zajímavý kousky protože nemám čas poslouchat všechno,to je bohužel realita současnosti  :(
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #3 kdy: 26. 12. 2013, 15:03:24 »
Trvalý příjem po celý rok - Modletice u Prahy

Teleko - 5D, 10A, 11A
Němci na 5C a 9C
LI - CRA,které jede i na anténě určené pro III.pásmo.
LJ - RTI
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Fanda Bukovjan

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #4 kdy: 26. 12. 2013, 17:42:04 »
Dostal jsem od kamaráda Richarda sms ..Lukáš Polák ho zná po mailu ,že v Práglu má zachyceno 100 stanic...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #5 kdy: 26. 12. 2013, 17:50:23 »
Ano,i to je mozne,pokud je anténa dostatecne vysoko na jednom z domu napr.
Me nejvíce zajima staly prijem po celou rocni dobu,pri jakemkoliv počasí,ty obcasne ani ne.
Kdyz se podivam do prijimace ,mam tam také ke stovce ulozenych stanic.(v DAB pasmu).
Ono az se pasmo obsadi/zahusti i zde,uz to tak s nemci ruzove nebude.
« Poslední změna: 26. 12. 2013, 18:12:14 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #6 kdy: 26. 12. 2013, 18:44:16 »
NO, ale já mluvím o trvalém příjmu. Kdybych mluvil o tom, kolik se mě podařilo zachytit stanic i s inverzí, tak by jich byly tak dvě stovky, možná i víc. Loni při super podmínkách jsem chytil nějakých 20 muxů. Ale já jsem tohle vlákno založil proto, abychom se bavili o DABu z Bavorska.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #7 kdy: 26. 12. 2013, 18:58:22 »
Citace
NO, ale já mluvím o trvalém příjmu.

A řekl někdo,že ne? ;)
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #8 kdy: 26. 12. 2013, 20:10:41 »
Je hezké že ty muxy 11D a 12D se dají zachytit až v Praze to je moc bezva  ;)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #9 kdy: 27. 12. 2013, 00:59:49 »
z Ochsenkopfu, proč ne?
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #10 kdy: 27. 12. 2013, 10:51:59 »
z Ochsenkopfu, proč ne?

Ano nejen tento německý vysílač v Karlovarském kraji příjmutelný z DE ale i další v Bayern tedy Bavorsku se dá přijímat 11D a 12D třeba Horer Bogen a Hoher Linie a další vysílače ;)
« Poslední změna: 27. 12. 2013, 10:56:18 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #11 kdy: 26. 07. 2015, 21:25:03 »
Zde je report o příjmu rádia Tesco DR1403G-CE v Mariánskych Lázních v obývaném objektu cca 560 m.n.m, v prvním patře, integrovaná prutová anténa, uvnitř v místnosti.

Upozorňuji, že níže uvedené údaje je to, co tranzistorák zobrazil na displeji; jak se to shoduje s oficiálním označením příslušných stanic nebo distributora signálu netuším a je nad mé síly to ověřit (bohužel mně na tom ani nezáleží). Rádio naladilo zřejmě 2 muxy, jeden s názvem Bayern - kanál 10D a druhý s názvem BR Bayern - kanál 11D. Celkem 20 stanic, jako perličku vypíchnu poslední BR Verkehr, tedy dopravní zpravodajství a předpokládám jenom mluvené slovo, bratru 96 kbps; tož hoši chtějí mít jistotu, že info o ucpané silnici slyší všichni srozumitelně anebo vymákli slevovou akci na datový tok :)

Here we go v abecedním pořadí názvů stanic:

Abs Hot: Bayern; 10D
Antenne: Bayern; 10D
Bayern 1 Franken: Bayern; 10D
Bayern 1 Main: Bayern; 10D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Nby/opf: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Obb: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
Bayern 1 Schw: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
B5 Aktuell: BR Bayern; 11D
B5 plus: Bayern; 10D a program stejný jako předešlý
Bayern 3: BR Bayern; 11D
Bayern + : BR Bayern; 11D
Bayern 2 Nord: Bayern; 10D
Bayern 2 Sued: BR Bayern; 11D a program stejný jako předešlý
BR-Klassik: BR Bayern; 11D
BR Heimat: BR Bayern; 11D
Radio Galaxy: Bayern; 10D
Kultradio: Bayern; 10D
PULS: BR Bayern; 11D
Rock Antenne: Bayern; 10D
BR Verkehr: BR Bayern; 11D (96 kbps)

To, že výše uvedené stanice hráli stejný program netuším jestli byl jev momentální, přechodný nebo trvalý; to by musel okomentovat někdo kdo se v německém muxu orientuje.

Do konce týdne budu tady v okolí šmejdit tak kdyby někoho zajímalo jak toto Tesco dělo dýchá na nějaké kótě a tato kóta se potkala s mou trasou...no...moje fyzička...kroutím volantem...na druhé straně potřebuji impulz abych zvedl zadek :)

   
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2015, 12:42:26 »
Stejný program u Bayernu 1 je normální stav. Regionální program odpojují jen v celou a v půl. Stejně to funguje např. i v Sasku u MDR 1.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #13 kdy: 27. 07. 2015, 22:28:25 »
Jak přímáte bavorské multiplexy DAB po změně vysílacího kanálu z 12D na 10D? Zlepšil se prijem 10D oproti 12D? Zajímá mě porovnání kvality VF prijmu v porovnání s 11D. Vždy jsem pozoroval mnohem vyšší uroveň i kvalitu signalu 11D proti 12D, ačkoliv údajné vysílací výkony jsou prý shodné, tenkrát  jsem to připisoval i možnému rozdílu šíření na rozdílných kmitočtech, horší ohyb signalu z vysilače Brotjacklriegel pres blízký hřeben Sumavy(Plechý, Trojmezná, Třístoličník) do oblasti ČB okresu. Vždy jsem na spektru měřáku naměřil rozdíl v urovni alespoň 4dB, spíš více ve prospěch 11D. Stejně se to ale chová i ve srovnání nového kanalu 10D proti 11D, takže horším ohybem vyšších frekvencí to určitě nebylo, 11D je stále mnohem silnější. Podle mých merení to vypadá na velký rozdíl vyzářených výkonů obou muxů do našeho vnitrozemí, přestože jsou oficiálně uváděné výkony vysilačů stejné. Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito bavorskými MUXy?
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Příjem DAB z Bavorska na kanálu 11D a 12D
« Odpověď #14 kdy: 29. 07. 2015, 16:18:09 »
V mém předešlém příspěvku je seznam stanic zachycených přenosným rádiem Tesco DR1403 na prutovou anténu v Mariánských Lázních uvnitř objektu.

Zde info pro milovníky lapačů signálu na kopečcích. Zkusil jsem příjem venku, kóta 847 m.n.m. Podhorní vrch, 5 km mírně severovýchodně od Mar. Lázní. Přesněji, přírodní vyhlídková plošina 829 m.n.m. s otevřeným horizontem na jih, velmi zhruba úhel 180, po levé i pravé ruce jsem měl již nějaké stromy. Ze severu (za mými zády) signál zřejmě zlikvidován ani ne vrcholkem o 18 m vyšším, ale vegetací - vzrostlé stromy.

Rádio naladilo celkem 72 stanic tj. 52 nových stanic (českých a německých), 20 stanic naladilo již předtím v objektu (jenom německých). Ohledně počtu multiplexů nemusím být zcela přesný protože bych musel u všech 52 stanic proklikávat info o muxu a byla tam celkem kosa, něco málo nad +10 st a mžilo, tak jsem to vzdal; nicméně určitě tam byly nové muxy DR Deutschland, MDR Sachsen, Nuernberg, Teleko a RTI.

U Teleka tipuji, že to chytlo vysílač z Příbrami, U RTI vysílač z Plzně.

Pro pořádek transkript názvů radiostanic (i když jsou to muka přepsat je ručně z displeje rádia do kompu):

Absolut Relax, afk max, Beat, Radio Bob!, Charivary, D-DUR, D Radio DokDeb, D Kultur, Deutschlandfunk Pirate Gong, Dvojka, DWissen, egoFM, Energy, ERF Plus, MDR Figaro, Gama Radio, Gong Nuernberg, Radio Horeb, Jazz, Radio Junior, Klassik Radio, MDR info, MDR Jump, MDR Klassik, MDR Sachsen BZ, MDR Sachsen C, MDR Sachsen DD, MDR Sachsen L, MDR Sachsen SORB, MDR Sachsen Extra, Megaradio Bayern, Pirate Gong, Radio Plus, Radio Proglas, CRo CB, CRo Plzen, CRo Radiozurnal, Radio 1, Radio F, Hit Radio N1, Freies Radio Z, Samson digital, Schlagerparadies, SeeJay Radio, Sport, MDR Sputnik, Star FM, Sunshine live, TIP radio, DAB plus TOP40, Radio Wave, Radio Samson.

Ještě jsem uvažoval zkusit kótu 649 m.n.m, Panský vrch, 5 km mírně jihozápadně od Mar. Lázní. Je tam nějaký vysílač spojen s rozhlednou, vyhlídková plošina ve výšce 40 m, asi symetrický výhled. Stavil jsem se tam a bratru, když jsem se podíval kolmo vzhůru tak při představě, že jsem v té výšině, jsem skoro pustil do katí. Jako nemálo lidí kromě lehké klaustrofobie trpím asi i lehkou akrofobii; akrofobie je strach z výšek, nejsem tak chytrej, výraz jsem si našel na internetu :) To by zde muselo někoho setsakra zajímat abych tam tedy vylezl; jo, kdyby již jel ten DAB z Praha - Žižkov, tak bych se překonal, bohužel 6.8. již tady nebudu, ale bohudík budu opět lámat přes koleno DB Mux Wien :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno