Autor Téma: sloučení antén- rada pro laika  (Přečteno 18976 krát)

a.q.w.e

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
sloučení antén- rada pro laika
« kdy: 17. 12. 2013, 07:51:31 »
Dobrý den

mám na domě 2 antény (Solight venkovní DVB-T anténa, 17dB, UHF, 21. - 69.    a     
Anténa SOLID CX-4 se zesilovačem 35 dB HN17B) a chtěl bych je sloučit. Mohl by jste mi někdo prosím poradit jakým slučovačm? jsem laik a za každou radu budu vděčný.

Děkuji moc předem

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2013, 08:46:50 »
Dobrý den i vám.

Na takto položenou otázku vám bohužel nikdo neodpoví podle vašich představ. Je to trochu složitější.
  • Předně nevíme, jaké kanály chcete slučovat.
  • Nevíme ani, kde bydlíte a jaké vysílače přijímáte. Z toho by se dalo odhadnout, jak silné signály u vás jsou a z jakých směrů.
  • Podle uvedených typů antén odhaduji, že některý (či některé) ze signálů máte hodně slabý, když používáte anténu se zesilovačem s tak velkým ziskem. Rozhodně na vás ale výrobci praktikovali svoji oblíbenou fintu. Ty antény mají zisk, v nejlepším případě, o 2,14 dB menší. Seriózní výrobci totiž uvádí, zda je jejich zisk v dBd a nebo dBi. Pokud to neuvedou, pak se snaží zatajit, aby měli reklamní výhodu, že ta jejich anténa má uveden zisk v dBi a ten je o 2,14 dB vyšší, než reálný dBd. Příkladem seriózního výrobce je náš Vaten (http://www.televiznianteny.com/), který uvádí seriózně zisk v nižším a reálném dBd. Ale zpět k vašemu dotazu.
  • Předpokládejme tedy, že na každou anténu samostatně máte kvalitní a stabilní příjem s dostatečnou rezervou úrovně a dostatečnou kvalitou signálu. V tom případě by možná šla použít ta nejjednodušší varianta, širokopásmový slučovač se dvěma vstupy UHF, přičemž jeden ze vstupů musí být průchozí pro napájení zesilovače. Pokud používáte zesilovač u obou antén (což opět nepíšete), pak by pro napájení musely být průchozí vstupy oba. Samozřejmě předpokládám, že napájení je po kabelu a napáječ je vhodný a dostatečně dimenzovaný.
  • Pokud jsou však příjmové podmínky složitější (a použití antény s vysoce ziskovým zesilovačem to dává tušit) pak bude možná potřeba použít laděný kanálový slučovač (opět nezapomenout na průchodnost pro napájení), ale ady nám již zcela chybí informace z bodů 1) a 2).
  • Pokud je tedy příjem komplikovanější, a vy jste laik, pak nezbývá než ta nejméně oblíbená rada. Zavolat dobrého anténáře. Ten nejenom ví co a proč dělá, ale má i možnost měřit. A to měření bývá v takových případech, spolu se znalostmi a zkušenostmi, rozhodující.
Přeji hezký den.
Planar IT-15T2.


a.q.w.e

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #2 kdy: 17. 12. 2013, 09:06:11 »
Dobrý den

Děkuji moc za informace asi to opravdu nebude tak jednoduché :-(. Jinak Bydlím v Roudnice nad Labem a bohužel na Prahu nevidím přes horu Říp tudíž musím přijímat Bukovou horu kde nevysílají Fandu,smíchov atd a chtěl jsem zkusit jiný vysílač, kde bych tyto kanály mohl naladit. Asi to opravdu bude na toho anténáře.

Děkuji moc za Váš čas.


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #3 kdy: 17. 12. 2013, 12:27:49 »
Na Vašom mieste by som išiel do obchodu kde predávajú televízory, antény a káble a pýtal sa na UHF zlučovač (pasívny), 2 x in, 1x out (nebrať plastový) a koax. kábel s príslušnými koncovkami (aj tie predávajú už urobené) - samozrejme ak takýto už nemáte doma.
Tie najlacnejšie zlučovače (viď napr. http://www.eltasat.sk/prislusenstvo-sat-a-dvb-t/zlucovace/ ) stoja niečo cez euro (koľko je to v ČR - asi 30KČ?) a vyskúšal čo to robí (strčiť koniec antény miesto TV/STB do vstupu zlučovača a prepojiť výstup s TV/STB asi dokážete).
Viem že "odborníci" budú prskať, ale je možné že to bude funkčné, Ale rovnako sa môže stať že to fungovať nebude a toho anténara potrebovať budete...

Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #4 kdy: 17. 12. 2013, 12:59:56 »
Funkční to Stefane nebude určitě když to sloučí širokopásmově. Navíc ani nevíme odkud chce chytat tu 4ku,na jakém kanále,zda-li mu to vůbec poběží atd. atd., jakékoli "rady" v tomto případě jsou pouhopouhé spekulace s nulovou užitnou hodnotou. Jediná dobrá rada v tomto tématu je 6. bod kolegy Džubeje.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2013, 13:06:41 »
Dobrý den

Děkuji moc za informace asi to opravdu nebude tak jednoduché :-(. Jinak Bydlím v Roudnice nad Labem a bohužel na Prahu nevidím přes horu Říp tudíž musím přijímat Bukovou horu kde nevysílají Fandu,smíchov atd a chtěl jsem zkusit jiný vysílač, kde bych tyto kanály mohl naladit. Asi to opravdu bude na toho anténáře.

Děkuji moc za Váš čas.
Jestli bydlíte v Roudnici nahoře nad náměstím,zkuste Černou Studnici z Jablonce na 25.kanále.Dole u řeky to bude horší.Mně v Teplicích ten Jablonec jde.


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2013, 13:22:35 »
Funkční to Stefane nebude určitě když to sloučí širokopásmově. Navíc ani nevíme odkud chce chytat tu 4ku,na jakém kanále,zda-li mu to vůbec poběží atd. atd., jakékoli "rady" v tomto případě jsou pouhopouhé spekulace s nulovou užitnou hodnotou. Jediná dobrá rada v tomto tématu je 6. bod kolegy Džubeje.
Mě širokopásmové sloučení funguje už rok a půl. Takže kde berete jistotu, že jemu to fungovat nebude? Já vím, širokopásmové sloučení je sázka do loterie s nejistým výsledkem, ale sem tam se dá vyhrát první cena. A vklad je cca 100 kaček, což ho asi nepoloží, když to nepůjde. Když ne, tak pak zavolat antenáře.


a.q.w.e

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2013, 13:59:18 »
Zdravím
Ten kovový UHF slučovač mám doma asi 3 x a válí se mi v šuplíku, takže to aspoň zkusím při nulový investici. Díky


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #8 kdy: 17. 12. 2013, 18:11:26 »
Někdo tu přece píše,že je z Roudnice a co přijímá za vysílače,včetně mux4 i rs 7.Snad dokonce uvádí i z Klínovce,že to tam v Roudnici hraje,nebo se pletu?Nevzpomenu si na jméno,nevíte někdo?Určitě by poradil.


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #9 kdy: 17. 12. 2013, 18:52:44 »
Někdo tu přece píše,že je z Roudnice a co přijímá za vysílače,včetně mux4 i rs 7.Snad dokonce uvádí i z Klínovce,že to tam v Roudnici hraje,nebo se pletu?Nevzpomenu si na jméno,nevíte někdo?Určitě by poradil.

Jo, já.   Černá studnice tady nemá smysl, je to na hraně i s anténou KathreinAOT 65.
« Poslední změna: 17. 12. 2013, 18:55:39 od Jaroslav Novák »
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #10 kdy: 17. 12. 2013, 20:02:34 »
Někdo tu přece píše,že je z Roudnice a co přijímá za vysílače,včetně mux4 i rs 7.Snad dokonce uvádí i z Klínovce,že to tam v Roudnici hraje,nebo se pletu?Nevzpomenu si na jméno,nevíte někdo?Určitě by poradil.

Jo, já.   Černá studnice tady nemá smysl, je to na hraně i s anténou KathreinAOT 65.
Ta Kathrein má na 25 kanále zisk jen 12db.Chce to postavit kanálovou na 25. kanál podle pana Českýho ,ta má zisk až 16 db. Anebo si někde vyhlídněte na střeše starou třináctiprvkovou anténu na třetí pásmo,dohodněte se s obyvateli o koupi a předělejte si ji na UHF 25 kanál. Akorát s dipolem budete mít práci.Jestli je to s tou Kathrein na hraně tak s kanálovkou to pújde.A když ne na 100% tak se zesilovačem,ale s filtrem na UHF/aspon slučovač/ Nevzdávejte to.


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2013, 20:14:34 »
Někdo tu přece píše,že je z Roudnice a co přijímá za vysílače,včetně mux4 i rs 7.Snad dokonce uvádí i z Klínovce,že to tam v Roudnici hraje,nebo se pletu?Nevzpomenu si na jméno,nevíte někdo?Určitě by poradil.

Jo, já.   Černá studnice tady nemá smysl, je to na hraně i s anténou KathreinAOT 65.
Ta Kathrein má na 25 kanále zisk jen 12db.Chce to postavit kanálovou na 25. kanál podle pana Českýho ,ta má zisk až 16 db. Anebo si někde vyhlídněte na střeše starou třináctiprvkovou anténu na třetí pásmo,dohodněte se s obyvateli o koupi a předělejte si ji na UHF 25 kanál. Akorát s dipolem budete mít práci.Jestli je to s tou Kathrein na hraně tak s kanálovkou to pújde.A když ne na 100% tak se zesilovačem,ale s filtrem na UHF/aspon slučovač/ Nevzdávejte to.

Černá studnice je tu opravdu dost slabá, 25 je tu hodně na hraně a 29 ani tuk, asi díky menšímu výkonu.
Nejlepší řešení bude zapomenout na Černou studnici a otočit druhým směrem na Klínovec, nebo pokud dotazující chce jen multiplex 4, tak je tu pár km vzdušnou čarou dokrývač muxu 4 v Michalovicích u Litoměřic 30 kanál.
« Poslední změna: 17. 12. 2013, 20:28:57 od Jaroslav Novák »
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #12 kdy: 17. 12. 2013, 20:39:36 »
No vida,já to věděl,že tu je někdo z Roudnice ;) a má to ověřený co jde a nejde.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #13 kdy: 17. 12. 2013, 22:54:00 »
No vida,já to věděl,že tu je někdo z Roudnice ;) a má to ověřený co jde a nejde.
Co nádražní hala v Roudnici.Už to není taková ostuda?


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sloučení antén- rada pro laika
« Odpověď #14 kdy: 17. 12. 2013, 23:45:55 »
No vida,já to věděl,že tu je někdo z Roudnice ;) a má to ověřený co jde a nejde.
Co nádražní hala v Roudnici.Už to není taková ostuda?
To já nevím,nejsem z Roudnice a ani si nevzpomínám,kde tam je nádraží.Autobusové bylo a snad je na náměstí a vlakové snad u řeky,nebo kde.