Autor Téma: Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.  (Přečteno 16184 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« kdy: 09. 12. 2013, 12:34:01 »
Chtěl bych sem napsat pro amatéry moje zkušenosti.
Potřeboval jsem do místa z velmi špatným signálem z jedné strany a velmi dobrým signálem z druhého směru, dostat maximum kanálů.

Signál z MUX4 a RS7 byl u nás nechytatelný, na TV baru se jen lehce krčilo 7% síly signálu. Druhá strana je směr Cukrák tudíž 100% to hraje i na samotný koax, anténa netřeba. Nicméně anténu tam máme již 30let klasické síto.

Oslovil jsem anténáře (8 různých z okolí a Prahy) kdo by měl čas k nám přijet a změřit signál potažmo anténu zprovoznit. Několik jich odpovědělo mailem že situaci znají a že tam signál není, několik zavolalo s tím že se ozvou, napíšou cenu a kdy mají čas. Nicméně se ozval jeden jediný :-)  řekl že zrovna o víkendu má cestu okolo. Ostatní ani ťuk.

Tak chlapík přijel, začal měřit a výsledek bylo že určil směr (jediný možný) a vyslovil pozitivní informaci že je tam 64 (něčeho) jednotku jsem nepobral, signál na hranici zachytitelnosti. Začal vyjmenovávat co všechno bude potřeba koupit, aby se signál  dostal až k televizi na koukatelné úrovni.

Zesilovač značka Alkad cca 2500 kč, potřeba zbudovat zásuvku na půdě, natáhnout nový rozvod, současný letitý je ztrátový, rozbočovač v prvním patře je taky špatný, zbudovat držák antény do komínu je špatně, na hromosvod taky špatně ...  odhad i s prací okolo 5 tis. Ještě nabídl že je lacinější zbudovat satelit.

Jak jsem byl na začátku pozitivně naladěn že signál našel tak zbytkem jsem byl přímo zdrcen. Zaplatil za detekci a začal o jeho návrhu přemýšlet.

Na Omko jsem si našel zesilovač TERRA - MA062 který dle mého vyhovoval (je jich tam víc), nechal jsem si od nich poradit a oni mi ho schvalili.  Ještě ale dodali že by to chtělo signál z druhé antény naopak utlumit aby se srovnal výkon obou antén. Řekl jsem si že to zatím vyzkouším jak to bude fungovat a případně později doobjednám. Hlavní jsem chtěl mít napájení po kabelu, protože na půdě elektrika neni a tahat tam 220 se mi fakt nechtělo. Tento můj úlovek jsem poslal dotyčnému anténáři  jestli to je správný kousek. Neozval se. 

Abych to zkrátil, anténu (výrobce si už nepamatuju, jsme měli doma už léta nevyužitou podobná této http://www.omko.cz/antena-dvb-t-gosat-gs-a27pro-15db/ ) jsem uchytil na hromosvod. Stejně jako většina baráků v okolí. Všechno pospojoval z cesty vyhodil rozbočovač a připojil na první TV v cestě. Ruční ladění a K37 nic. … Ha zapojit napájení a ejhle signál 80%. Radost a vítězství. Připojil rozbočovač, naladil na ostatní 4 televize, ale na poslední mi signál už začal kostičkovat. Vzpomněl jsem si že na zesilovači je potenciometr, kde byla ještě možnost zvednout výkon na max. Kvalita signálu i na té poslední TV byla rázem 80% a bez výpadku.

Plácání po zádech jsem si užil celý víkend.

Chápu že není všechno košer, ale pokud by anténář projevil alespoň trochu vstřícnost, mohl si vydělat.
Evidentně to šlo i bez větších nákladů, sofistikovaného měření a předjímání možných problémů.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2013, 12:52:11 »
Ovšem naskýtá se otázka, jestli tento tvůj "homodomo výtvor" bude funkční vždy a za všech podmínek! To, že něco funguje pár hodin (nebo dnů), to zhola nic neznamená! Bez znalosti patřičných parametrů těch slabých (a samozřejmě i místních signálů) DVB-T se opravdu nic kloudného vytvořit nedá! Navíc v prostředí silného místního vysílače!  Pokud ty "jednotky" které anténář vypustil z úst a tys je nepobral byly dB/uV a byla to hodnota 64dB/uV, tak hovořit o signálu na hranici zachytitelnosti je "podivné"! Zkrátka ten koho sis pozval nebyl anténář, ale nějaký satelitní patlal, který by nejraději všude namontoval SAT (ostatně je to jednoduché a zvládne to i cvičená opice a jeden prodejce), takže proč si neulehčit práci a budoucí řešení problémů. Příště musíš "lovit" anténáře v jiných vodách a poptat si reference!
« Poslední změna: 09. 12. 2013, 19:46:37 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2013, 14:15:24 »
Bohužel tohle je u nás naprosto normální stav takže se někdy opravdu nedivím že to někteří chtějí plácat raději doma na koleně. Smutné ale pravdivé.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2013, 14:27:35 »
...a vyslovil pozitivní informaci že je tam 64 (něčeho) jednotku jsem nepobral, signál na hranici zachytitelnosti.
Zřejmě hrušek, nebo něčeho zcela jiného. Protože se 64 dBuV i s -64dBm se dá pracovat většinou bez problémů.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2013, 14:33:30 »
A pokud to bylo 64%, tak to určitě nebyl anténář!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2013, 15:21:45 »
Anténa na hromosvod nepatří, vystavujete se značnému riziku, že si vás pojištovna v případě problémů docela vychutná.  :)


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2013, 15:48:21 »
To rozhodně. A pak bude po plácání.  :-\
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2013, 16:13:50 »
Anténa na hromosvod nepatří, vystavujete se značnému riziku, že si vás pojištovna v případě problémů docela vychutná.  :)
Jestli jste si někdy opravdu četl podmínky pojištění tak tam je docela zásadní slovní hříčka, takže i když si 99% lidí myslí že jsou pojištění proti úderu blesku tak nejsou. Nevím přesně jak to tam je ale zcela jistě vím že pokud do baráku uhodí blesk tak mi stejně všechno shoří a pojišťovna mi dá kulas, jelikož to jistě nesplní ještě jiné škatulky. Vysoké napětí se šíří nejsnažší cestou. Na anténu se vykašle. Veškeré přepětí v kabelech stejně spálí nejbližší elektroniku takže to je jedno zda to šlo přes zásuvku a nebo ještě přes anténu. Kterou by to šlo stejně, jelikož neexistuje minimální bezpečná vzdálenost antény od hromosvodu.
Všechno to je jen slovíčkaření a strašení lidí. To samé si vymysleli kominíci že se nesmí vrtat na komíny držáky. 
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #8 kdy: 09. 12. 2013, 16:23:33 »
Bohužel tohle je u nás naprosto normální stav takže se někdy opravdu nedivím že to někteří chtějí plácat raději doma na koleně. Smutné ale pravdivé.
No nemyslím si že je to nějak výrazně plácané, promiňte ale snad tady ještě platí že účel světí prostředky. Nebojte až začne sněžit dopíšu jak je systém odolný, a zda dochází k výpadkům či ne.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #9 kdy: 09. 12. 2013, 16:41:52 »
Grifin: no já to sice myslel úplně obráceně /s výjimkou toho hromosvodu/ což jsi nepochopil ale to je fuk. Ať to šlape.  :)
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #10 kdy: 09. 12. 2013, 16:55:15 »
Grifin: některé pojišťovny i takové škody hradí a některé si díky revizním technikům i umí najít viníky, kteří to způsobili. Tím vás nechci strašit, jen mě fascinuje, jak někdo klidně ohrozíte sousedy v okolí jen z vlastní hlouposti a ještě se s tím veřejně vytahuje. :)


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #11 kdy: 09. 12. 2013, 20:00:16 »
Původní tazatel (oznamovatel) tady neodpověděl na více dotazů. Jím použitý AMP má dva vstupy UHF. On neuvádí jestli použil oba vstupy + KP nebo jen jeden a jednu anténu. Pokud se tak stalo a on pouze zesílil slabé signály z jedné antény společně se silným vst. sig z Cukráku, tak potom "potěš vagínu"! Tohle snad nikdo odborně znalý a poučený ani nainstalovat nemůže. Co se týče instalace na bleskosvodový jímač, tak tam by (pokud je tento dle přísl. norem) problém být neměl, akorát tam MUSÍ být INSTALOVANÝ tz. ODDÁLENÝ JIMAČ. Pokud není, bude s případným uznáním škody u přísl. pojišťovny problém A TO NEMALÝ! Zde může dojít i k situaci, že dotyčný bude obviněn orgány činnými v trestní řízení z TČ OBECNÉHO OHROŽENÍ!!
« Poslední změna: 09. 12. 2013, 20:02:35 od Stasi-DDR »
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #12 kdy: 09. 12. 2013, 21:18:09 »
Nastavit korektně kanálový zesilovač se dvěma vstupy je bez použití měřicího přístroje takřka nemožné. Je totiž potřeba počítat jak s kolísáním příjmu - a tedy nastavit zesilovač s touto rezervou do jeho bodu maximálního výst. úrovně (tedy třeba je-li max. výst úroveň 104 dBuV, nastavit ideálně max. 100 dBuV aby se zamezilo přebuzení zesilovače v případě lepších podmínek příjmu).
Stejně tak je třeba sladit poměr obou vstupů tak, aby se docílilo ideálního poměru parametrů obou multiplexů. Stejně tak je více než vhodné nasadit ještě kanálové filtry před oba vstupy (alespoň běžné propusti typu Teroz apod.), aby se eliminovala degradace užitného signálu z jedné antény signálem z druhé antény.

Takto provozuji i STA v jedné malé bytovce, kde je příjem Kozmice 23+44 a Cukrák 41+53+59, je tam Alcad CA-310 a před vstupy předřezené propusti Teroz. Není to sice tak profesionální řešení jako sestava Alcad ZG431 pro dané kanály, ale z cenových důvodu se to nasadilo takto. Použity jsou směrové antény, které oba vysílače znatelně oddělí a v kombinaci s filtry se pak dosahuje MER >29 dB na všech muxech. Přčemž úroveň za anténou je jen 45 dBuV u 23+44 a 68 dBuV u 41+53+59.

Ohledně montáže na bleskosvod se raději nevyjadřuji, tam nemá anténa co dělat, na ni je třeba na střeše mít vhodný stožár. Tím spíš, pokud je antén více.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #13 kdy: 09. 12. 2013, 23:00:42 »
S tím korektním nastavením musím s Kubou souhlasit.
Už se opakuji, ale:

Jednou jsem se vyjebal s AM-356. Situace na obou vstupech dovolovala ho "vyhulit" naplno, takže jsem tak učinil a se zlou se potázal. Značný pokles MER, výskyt nesmyslných signálů v celém UHF spektru a nárůst šumu. Přitom na výstupu kolem 95dBuV. Vzal jsem jiný kus a to stejné. Začal jsem to zkoumat a zjistil, že nemá rád nastavení zisku nadoraz. Stačilo ubrat 1mm z otáčky trimru a byl klid.

Pokud je vstup zatížen impedancí z antény, preampu, LC obvodu nebo je jen v luftě (tedy XL a XC), má s tím problémy a nejde "hulit" naplno. Pokud dostane na vstup bezindukční odpor, je klid a nechá si líbit vše.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Zkušenosti se zesílením a sloučením dvou antén.
« Odpověď #14 kdy: 09. 12. 2013, 23:08:03 »
S tím korektním nastavením musím s Kubou souhlasit.
Už se opakuji, ale:

Jednou jsem se vyjebal s AM-356. Situace na obou vstupech dovolovala ho "vyhulit" naplno, takže jsem tak učinil a se zlou se potázal. Značný pokles MER, výskyt nesmyslných signálů v celém UHF spektru a nárůst šumu. Přitom na výstupu kolem 95dBuV. Vzal jsem jiný kus a to stejné. Začal jsem to zkoumat a zjistil, že nemá rád nastavení zisku nadoraz. Stačilo ubrat 1mm z otáčky trimru a byl klid.

Pokud je vstup zatížen impedancí z antény, preampu, LC obvodu nebo je jen v luftě (tedy XL a XC), má s tím problémy a nejde "hulit" naplno. Pokud dostane na vstup bezindukční odpor, je klid a nechá si líbit vše.

Ano, a to samé AM-256.

Zejména pak nemá rád zisk nadoraz v kombinaci se silnými signály v FM pásmu. Pak to zhoršuje i MER na UHF DVB-T.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz