Autor Téma: Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní  (Přečteno 18884 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
http://e-svet.e15.cz/technika/michal-cupa-televizni-vysilani-se-behem-peti-let-zasadne-zmeni-1042579

Já se ptám kdo může za to že dnešní televize které podporují DVB-T2 jsou zcela zbytečné protože se bude vysíat v jiném kodeku?
Proč tedy běží už rok testy v chybném DVB-T2, a lákají se novináři aby o tom referovali? Proč není už jasně rozhodnuto jaký standart se použije?

Tohle jde přeci na vrub Českým Radiokomunikacím. Nikdo je nenutil spouštět předčasně dlouhodobé testovací vysílání v jiném formátu než kterém se bude vysílat na ostro!!!!!
« Poslední změna: 03. 12. 2013, 13:10:52 od Grifin »
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2013, 13:05:55 »
takže si koupím tv s dvb-t2, nebude mi to fungovat, skrz jiný kodek vysílání, tak si budu muset ještě přikoupit další set top box pro dvb-t2 a by to jelo?
To teda děkuju a hodně babiček, dědečků, pokud se toho dožijí, budou taky rádi.


Sir_Lancelot

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #2 kdy: 03. 12. 2013, 13:59:53 »
Jen technická, není kodek jen záležitosti SW? Tedy pokud je jednou DVB-T2 tuner přítomen, tak stačí upravit SW respektive FW a pojede to? Nebo změna kodeku znamená i změnu HW? Díky


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #3 kdy: 03. 12. 2013, 14:00:06 »
Klasika,zmena formatů a standardů jak na bezicim pase.Stejne jako u DAB.Napred tu byl DAB,nyni máme DAB+ a nez se rozjede DAB+ prijde zase nekdo s jinym formatem..porad dokola.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #4 kdy: 03. 12. 2013, 14:22:26 »
Jen technická, není kodek jen záležitosti SW? Tedy pokud je jednou DVB-T2 tuner přítomen, tak stačí upravit SW respektive FW a pojede to? Nebo změna kodeku znamená i změnu HW? Díky
Změna kodeku znamená změnu HW, jelikož HW pro kodek H.264/MPEG-4 AVC vyžaduje jinou výpočetní kapacitu než  H.265/HEVC.
Standard kodeku H.264/MPEG-4 AVC je od roku 2003 a do roku 2007 prošel osmi úpravami.
Standard kodeku H.265/HEVC je schválen od roku 2013.
Zkuste nahrát jakýkoliv současný program pro zpracování videa na běžném uživatelském PC z roku 2003  ;) Výrobci televizorů optimalizují HW na technologii, kterou budou přijímače využívat v době nákupu a nepredikují nějaký budoucí technologický vývoj, proč by to taky dělali, žijeme ve spotřební době, kdy výrobky rychleji morálně zastarávají a v televizní technice je to 5 až deset let.
Tím, že se otálelo s rozšířením DVB-T2 jsme se paradoxně dostali do situace, kdy můžeme v době předpokládaného spuštění DVB-T2 v roce 2015, využívat efektivněji přidělené kmitočty, do kterých se vejde větší přenosová kapacita, tedy více programů, nebo lepší kvalita nebo další nadstavbové služby. No a závěrem jedna kacířská myšlenka: zvětšením kapacity multiplexů 1 - 4 bude moci dojít k uvolnění kmitočtů pro DD2  :o

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #5 kdy: 03. 12. 2013, 15:17:29 »

Já se ptám kdo může za to že dnešní televize které podporují DVB-T2 jsou zcela zbytečné protože se bude vysíat v jiném kodeku? bla bla bla

Už taky dejte pokoj s tím HEVC... Nejdříve tak za deset let, a to stejně "televize" bude vypadat jinak...
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #6 kdy: 03. 12. 2013, 16:24:43 »
http://e-svet.e15.cz/technika/michal-cupa-televizni-vysilani-se-behem-peti-let-zasadne-zmeni-1042579

Já se ptám kdo může za to že dnešní televize které podporují DVB-T2 jsou zcela zbytečné protože se bude vysíat v jiném kodeku?
Proč tedy běží už rok testy v chybném DVB-T2, a lákají se novináři aby o tom referovali? Proč není už jasně rozhodnuto jaký standart se použije?

Tohle jde přeci na vrub Českým Radiokomunikacím. Nikdo je nenutil spouštět předčasně dlouhodobé testovací vysílání v jiném formátu než kterém se bude vysílat na ostro!!!!!
Nevím, proč by šlo něco na vrub ČRa. Je to testovací vysílání, nic víc. Navíc žádný televizor s hevc se ještě neprodává, zatímco TV s mpeg4 a DVB-T2 jsou hlavně kolem nás běžné, protože už se v Evropě v tomto formátu vysílá (třeba v Británii od roku 2010). Kvůli našemu testovacímu vysílání by je nikdo nevyráběl.
Pokud to jde někomu na vrub, tak ČTÚ, který DVB-T2 v mpeg4 zablokoval a k dalšímu rozvoji nezaujal stanovisko - lepší je nečinně čekat na výsledky konference.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #7 kdy: 03. 12. 2013, 18:05:44 »
V této zemi stále přetrvává alibismus těch, kteří mají právo a povinnost o čemkoliv rozhodovat. Na druhou stranu je pro mnohé české diváky velmi těžko stravitelné, že si budou každé 3 roky kupovat novou televizní výbavu. Kdo se tu pohybuje už delší dobu, zřejmě pamatuje vášnivé diskuse nad tím, že mnoho lidí odmítalo již samotnou digitalizaci kvůli tomu, že si museli kupovat STB. Dnes by si měli zase něco kupovat, když televizor mají nový. byli jsme zvyklí, že nám televizor vydržel 20 roků. Dnes je starý dřív, než ho dovezete z obchodu domů. Ba co víc. To, co si dnes lidé kupují v obchodech, to jsou již technologické mrtvoly, překonané a neperspektivní. Už před pěti lety jsem tvrdil, že digitalizace je Pandořina skříňka, se kterou přichází nekonečný technologický kolotoč neustálých inovací.
 Za 50 roků televizního vysílání u nás, došlo jen ke třem zásadním změnám. Pokud samotné zahájení televizního vysílání vezmu jako první změnu, přechod na barvu byla druhá změna a přechod ze SECAMu na PAL třetí. Nicméně ani jedna nebyla tak zásadní, že by lidem vzala možnost sledovat televizi úplně. Za 10 roků digitálního vysílání jsme už ale stihli přejít od DVB-S a MPEG2 v SD k DVB-S2 a MPEG4 v HD, za 5roků od DVB-T a MPEG2 v SD k MPEG4 a HD, přitom stojíme před branami DVB-T2 a H265 v UHD4k. Co bude za 2roky si netroufám ani odhadovat. 3D se zaplaťBůh nechytlo. (zatím.) 


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #8 kdy: 03. 12. 2013, 18:28:10 »
Enik to popsal pekne,pod to se podepisuji pokud mohu.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


david251

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #9 kdy: 03. 12. 2013, 21:04:30 »
PC si myslím,že zastarává daleko rychleji jak HW tak SW než TV.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #10 kdy: 03. 12. 2013, 21:12:05 »
Urcite ne,mam 7 let stary notebook(uz tehdy full hd,dnes uz standard),zacinajici na xp,dnes konce na Win 7 a porad mu staci sily i na nove programy ci hry.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #11 kdy: 03. 12. 2013, 21:51:16 »
Urcite ne,mam 7 let stary notebook(uz tehdy full hd,dnes uz standard),zacinajici na xp,dnes konce na Win 7 a porad mu staci sily i na nove programy ci hry.
Asi jste nepochopili podstatu mého příspěvku, zkuste mi tedy sehnat software, který mi udělá z televize s MPEG2 televizi MPEG4, televizor je full HD, takže by to měl zvládnout a pro Vás to bude brnkačka  ;D Pak mi to za pár let upgradujete na DVB-T2 H.265.


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #12 kdy: 03. 12. 2013, 23:15:54 »
Zkouší se toho hodně a zasvěcení diskutující jsou možná vyplašeni víc než nějaká důchodkyně s TV Orava a STB Sencor. Té bude bedna hrát, dokud bude aspoň mlhavo ukazovat Ulici, Televizní noviny a Ordinaci; settopbox pojede v DVB-T MPEG2 též nadoraz. Já bych to, pánové, neřešil pod tlakem. Já mám TV Samsung Full HD DVB-T MPEG2; přijímám ČT1 HD, ČT2 HD, ČT SPORT HD, STV1 HD - takže jsem na jaře usoudil, že mi tuner nestačí, a pořídil si k ní STB Zircon od Plustelky. Celkem za pár šupů, takže jestli ČTÚ prohlásí, že příštím standardem bude H.265/HEVC, nebo 4K, nebo zcela jiný formát, nijak mě to neodrovná. Prostě se zatím smířím s tím, že na Borhyové nebudu v HD pozorovat přibývající vrásky; a až mi jednoho krásného večera Samsung TV Full HD DVB-T MPEG2 řekne navždy pá pá, mrknu se na aktuální nabídku nových televizí. V klidu...
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #13 kdy: 04. 12. 2013, 06:47:53 »
Urcite ne,mam 7 let stary notebook(uz tehdy full hd,dnes uz standard),zacinajici na xp,dnes konce na Win 7 a porad mu staci sily i na nove programy ci hry.
Asi jste nepochopili podstatu mého příspěvku, zkuste mi tedy sehnat software, který mi udělá z televize s MPEG2 televizi MPEG4, televizor je full HD, takže by to měl zvládnout a pro Vás to bude brnkačka  ;D Pak mi to za pár let upgradujete na DVB-T2 H.265.

Prave ,ze jsem pochopil uzivatele predemnou az moc dobre,kdyz uzivatel napsal ,ze PC starne rychleji,coz je blabol.
Televize starne rychleji.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Televizní vysílání se během pěti let zásadně změní
« Odpověď #14 kdy: 04. 12. 2013, 12:49:42 »
..dnešní televize které podporují DVB-T2 jsou zcela zbytečné protože se bude vysíat v jiném kodeku?..
Rozhodnuto jeste neni, jak se ostatne i v tom clanku pise. Ale je jasne, ze pravdepodobnost volby HEVC se postupne zvysuje.

..Proč tedy běží už rok testy v chybném DVB-T2..
Protoze mohly bezet jedine v "chybnem" T2. Pokud byse pouzil dle vas "spravny" T2 nebylo by cim je kodovat a na cem jej sledovat a tak by testy nebezely vubec. Prvni televize s HEVC dekoderem se sice jiz prodavaji, ale dekoder slouzi jen k prehravani HEVC souboru z USB. Pro vysilani s HEVC se jeste zadna TV neprodava.