Autor Téma: Prodejci DAB rádií  (Přečteno 143321 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #120 kdy: 27. 12. 2015, 13:16:02 »
.... Protože není stavěné na takový zisk, a nemusí mít takovou selektivitu, pokud jste někdy připojili na obyč fm rádio kvalitní anténu, tak to spíše nezvládalo. ....
Většinou není vstup přijímače stavěn na zisk, ale na vstupní úroveň signálu v určitém rozsahu. Je sice pravdou, že některé přijímače lze přepnout na "místní" a "dálkový" příjem, ale většina z nich není na tento parametr až tak citlivá a fungují /měla by fungovat/ přímo pod 20 kW Žižkovskou věží, ale i třeba, za příznivých geografických podmínek, i ve vzdálenost 100 km. Jistě J.H. ví, či umí si spočítat , jak se mění za těchto podmínek úroveň signálu na koaxiálním vstupu DAB/FM tuneru. On zas až tak velký rozdíl mezi ziskem proutku a jeho 3 metrovou anténou libovolného typu nebude. Každopádně by v přijímači nic nehořelo, maximálně by se vstup zahlcoval, či by možná mohlo docházet k dalším efektům, zhoršujícím kvalitu příjmu. ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #121 kdy: 27. 12. 2015, 13:37:43 »
Koaxiál má jeden vodič (středový) + stínění, které se může skládat z více vodičů (opletení), fólie nebo kombinace obou :)
Stínění, i když je z více žil (resp. i folie), tak je to jeden vodič (přestože je plošně rozprostřen). I ten střed může být z více žil, které pak dokopy jsou jedním vodičem, když už si tedy budeme hrát na terminologii :) Jen ty "kabely" původnímu přispěvateli jaksi nesedí... ;)


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #122 kdy: 27. 12. 2015, 14:12:06 »
To je pravda, na účastnickou šňůru jsem zapomněl. Asi proto, že hnoje s lankovým středem neprovozuji :D


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #123 kdy: 27. 12. 2015, 14:36:22 »
Tak to já taky ne, ale jde o princip, prostě středový vodič koaxu může být i slaněný z více žil. Ale nejde jen o účastnické šňůry, jsou i profi aplikace, kde je koax se středem-lankem. Nebavíme se samozřejmě o 75 ohm a TV/R :)


Pvl123

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #124 kdy: 27. 12. 2015, 16:19:53 »
Zdravím všechny místní odborníky!
Obracím se na vás s prosbou o radu. Zcela určitě se dobře orientujete, aspoň podle toho co jsem si mohl zde přečíst, v radiopřístrojích. Jsem totiž dost bezradný v otázce jaký přístroj si pořídit. Zjistil jsem že existují desítky rádií které by mně mohly vyhovovat, ale jen částečně. Proto bych byl vděčný každému kdo by byl ochotný a navrhl by mi značku, nebo konkrétní typ rádia.
Nyní jakou mám představu o přístroji:
- měl by být určitě přenosný, možná i kapesní /je určený na používání na zahradě/;
- každopádně bych chtěl, aby měl velmi dlouhou provozní výdrž /v současnosti používám starší rádio Thomson a v letošním roce jsem mu třikrát měnil baterie, což mi nevyhovuje/;
- napájení na baterie /vestavěné, případně výměnné nebo samonabíjecí/;
- narazil jsem i na přístroje napájené sluneční energií případně klikou na dynamo, zde mám ale pochybnosti zda je to pro mne použitelné vzhledem k tomu, že chci mít dlouhou provozní výdrž;
- stereo není nutné;
- pokud bude mít DAB asi zatím nebude využíván /jsem ze zlínska/;
- v době nepoužívání měla by být možnost přístroj zcela vypnout;
- cena není rozhodující, byl bych rád kdyby přístroj byl ze skupiny kvalitnějších.
Předem děkuji za připojené názory a doporučení.
« Poslední změna: 27. 12. 2015, 16:28:41 od Pvl123 »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #125 kdy: 27. 12. 2015, 16:58:03 »
Nejsem sice odborník, ale zadání se mi nezdá kompletní.

Výdrž baterií bude závislá na tom, zda budete požadovat poslech na sluchátka, nebo reproduktorek a jak hlasitý.
Sice chápu nespokojenost s roční trojí výměnou baterií, ale bylo to proto, že rádio mělo nějaký stálý, i když třeba malý, odběr i když nehrálo, nebo jste ho poslouchal stovky hodin? Také je pravděpodobné, že starší analogové rádio má větší odběr, než moderní s vysokým stupněm integrace jeho elektroniky.
Výběr typu napájení by mohl být ovlivněn fyzickou velikostí baterií, která souvisí s jejich kapacitou v mAh a tím i jejich výdrží.
Pokud bude mít přijímač DAB tuner, nemusí mít pro Vás jeho současná použitelnost adekvátní cenu a to i několikanásobně.
Obvykle jsou při vypnutí přijímače baterie zcela odpojeny, ale nesmí třeba na displeji svítit hodiny a pod..
Alternativní napájení je spíše hračkou. U slunečních článků je nutno stále pamatovat na to, aby byl přijímač maximálně na světle, či lépe přímo na sluníčku. U dynama je možné, že by Vám po čase opakovaná nutnost chvíli točit kličkou šla na nervy.
Relativně nejlacinější napájení bývá z dobíjecích baterií, jen je třeba pamatovat na periodu nabíjení, podobně jako u mobilu. Tyto články jsou podstatně dražší, ale třeba vydrží i 1000 nabíjecích cyklů a jejich dobíjení je relativně zadarmo.
Požadovat od přenosného, nejlépe kapesního, přijímače kvalitu je poněkud protichůdné, případně, co si pod kvalitou v kapesním provedení, s minimálním odběrem z baterií představujete?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pvl123

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #126 kdy: 27. 12. 2015, 17:44:03 »
Dík za stanovisko. Pokusím se  o doplnění:
...budete požadovat poslech na sluchátka, nebo reproduktorek…
- poslech bude zásadně přes reproduktorek, vyhledávám stanice s mluveným slovem a poslouchám ze vzdálenosti cca 1m od přístroje;
...nespokojenost s roční trojí výměnou baterií…
- podle mého názoru rádio čerpalo trvale energii pro svůj displej, právě doba poslechu nebyla úměrná výměně baterií;
...Požadovat od přenosného, nejlépe kapesního, přijímače kvalitu je poněkud protichůdné…
- měl jsem na mysli, že přístroj vydrží používání delší dobu, nikoliv že jej např. za rok zahodím pro nefungující ovladače apod. a koupím další.


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #127 kdy: 27. 12. 2015, 18:13:38 »
Pokud chci rádio s možností napájení baterií a s co největší výdrží, tak koupím takové rádio, které má vstup pro externí napájení +12V. K tomu pak připojím Pb akumulátor se stejným napětím a kapacitou jakou požaduji. Pb akumulátory a nabíječky vychází na pár korun a doba provozu na takový akumulátor je v řádu mnoha hodin nebo i dní, životnost pak kolem 5 let. Jedinou nevýhodou je vyšší hmotnost, takže do batohu na cesty bych to asi nebral. Jinak ale v pohodě.


erteple2

  • Host
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #128 kdy: 27. 12. 2015, 18:29:24 »
To žiješ někde daleko od civilizace že vyžaduješ ten dlouhodobý provoz na nevyměňenou (nabitou) baterii? Nebo co je za problém? Asi obecně nejlépe aby byl přístroj možný na dobíjecí (nebo alkalické) tužkové baterie s vstupem pro připojení externího adaptéru. Baterie si nakoupíš dle potřeby co bude nejlépe vyhovovat. Na zahradě jistě taky máš nějakou zásuvku 220v tak si napojíš adaptér třeba na prodlužku z okna ven či dílny a je to.

Pokud to máš něco na cesty, tak by mi stačil jakejkoliv kapesní s vestavěnou Li-On baterií - nabíječku ssebou. Pak si kdykoliv dobiju když dorazím na ubytování. Nic víc, nic míň. Repráčky kdyžtak externí jako možnou volbu abych si to pusil doma bez sluchátek.

Člověk si vždycky poradí když chce.  ;D


Pvl123

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #129 kdy: 30. 12. 2015, 11:58:11 »
Díky za všechny vážné i nevážné odpovědi. Čekal jsem spíše, že se zde objeví nějaké doporučení na typ rádia, ale nestalo se. Nestěžuji si, jenom konstatuji. I to co zde bylo výše zmíněné mi pomohlo, lépe řečeno usměrnilo správným směrem - aspoň si to myslím. Znovu jsem se ponořil do těch stovek nabízených rádií a nakonec volím:
Solární rádio s dynamem Muse MH-07 DS hybrid.
Má možnost napájení  z akumulátoru NiMH nebo 3xAAA nezávisle na sobě. Po vyčerpání /opotřebování/ lze vyměnit oboje. Ovládání je sice analogové, ale volím tuto možnost pro nulový odběr proudu. Dobíjení lze praktikovat přes USB z PC, solárním panelem, nebo klikou. Frekvenční pásma má VKV, SV, KV1 a KV2. Předpokládám, že mně bude vyhovovat.
« Poslední změna: 30. 12. 2015, 12:00:41 od Pvl123 »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #130 kdy: 30. 12. 2015, 12:59:27 »
Budiž Vám tento "hybrid" splní očekávání ......  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


erteple2

  • Host
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #131 kdy: 30. 12. 2015, 13:41:18 »
Konečné rozhodnutí ... mazec.  :D Na můj vkus teda hodně mimo.  :o Ale hlavně at' se líbí Vám a at' dobře slouží.

Pokud bych chtěl obyč analogáč rádio, tak bych si znovu kupil mini rádio v Tescu (RAD-108) za 200Kč má všechny možný i nemožný vlny a na baterie vydrží hrát dlouho, má i vstup na externí adaptér, i na sluchátka. Když by se vám nelíbilo tak s ním šlahnete pryč. 2 stovky nejsou nijak moc.
« Poslední změna: 30. 12. 2015, 13:44:22 od erteple2 »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #132 kdy: 30. 12. 2015, 14:10:51 »
Konečné rozhodnutí ... mazec.  :D Na můj vkus teda hodně mimo.  :o Ale hlavně at' se líbí Vám a at' dobře slouží.

Pokud bych chtěl obyč analogáč rádio, tak bych si znovu kupil mini rádio v Tescu (RAD-108) za 200Kč má všechny možný i nemožný vlny a na baterie vydrží hrát dlouho, má i vstup na externí adaptér, i na sluchátka. Když by se vám nelíbilo tak s ním šlahnete pryč. 2 stovky nejsou nijak moc.
co jsou to dvě kila pro funkcionáře ZSO :D


erteple2

  • Host
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #133 kdy: 30. 12. 2015, 15:56:44 »
Konečné rozhodnutí ... mazec.  :D Na můj vkus teda hodně mimo.  :o Ale hlavně at' se líbí Vám a at' dobře slouží.

Pokud bych chtěl obyč analogáč rádio, tak bych si znovu kupil mini rádio v Tescu (RAD-108) za 200Kč má všechny možný i nemožný vlny a na baterie vydrží hrát dlouho, má i vstup na externí adaptér, i na sluchátka. Když by se vám nelíbilo tak s ním šlahnete pryč. 2 stovky nejsou nijak moc.
co jsou to dvě kila pro funkcionáře ZSO :D

2 stovky jsou pořád 2 stovky  ;) cena sranda oproti např. takovým DAB přijímačům - tak jsem to myslel.

Jinak vše nejlepší k svátku, vidím že to tady na mě Seznam vyloženě řve.  ;D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodejci DAB rádií
« Odpověď #134 kdy: 30. 12. 2015, 22:22:17 »
co jsou to dvě kila pro funkcionáře ZSO :D

off-topic: hoši já vím že jde o prd, ale uvědomte si, že fórum sleduje spousta lidí; a já osobně nenávidím fóra obsazená štangmajstři,kteří si mezi sebou sdělují své průpovídky; to degraduje úroveň fóra; udržujte corporate culture, chcete-li, štábní kulturu; who the hell knows co je ZSO, například.

in-topic: dvě kila v dnešní době je úroveň šumu; když jsem koupil DVB-T krabičku za pěti kilo a měla nějaké problémy tak jsem to reklamací neřešil, dokopal jsem ji aby jakž takž fachčila; reklamace by byla nadlidský výkon 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno