Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882146 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #675 kdy: 26. 03. 2020, 20:39:15 »
to na EWF nemusí, oni na 11C mají již dlouho arabskou stanici Sout Al Khaleej
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #676 kdy: 27. 03. 2020, 10:16:00 »
vím, před pár lety mi kamoš skočil na vtip, že v DABu chytám přes sporadiku Arabáče ;)
Když jsem na JM a v dosahu 11C, ladím jedine Sout al Khaalej :D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #677 kdy: 27. 03. 2020, 22:00:21 »
vím, před pár lety mi kamoš skočil na vtip, že v DABu chytám přes sporadiku Arabáče ;)

ja mám silný smysl pro srandu, ale tato sporadika...no ...

abych nebyl total off-topic, z povinnosti uvedu - na základě pozorování půl nebo rok, že 5D Rakušák total stabil, v průměru 3/4 kotlu na rádiu; 11C Vídeňák stabil, někdy v létě při těch tropech se tuším občas šprajcoval, ale celkově ok

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #678 kdy: 27. 03. 2020, 23:06:49 »
Já mám jiný problém. Aby mě tuner locknul 5D to trvá několik minut od zapnutí. Většinou vyjde rychleji přepnout na 11C, který se chytí hned a pak teprve přepnout na 5D. Tak nějak tuším, že je to problém SFN Kahlenberg a Jauerling. Bohužel na měřáku nemám detekci DAB, takže nemohu svoje domněnky potvrdit exaktním měřením.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #679 kdy: 28. 03. 2020, 13:23:45 »
Spíš Kahlenberg-Semmering.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #680 kdy: 28. 03. 2020, 17:05:59 »
just my 5 cents

taky jsem chtěl upozornit na ten Sonnwendstein, je vysoko a do brniska má terénně nabito.

Kdysi jsem sem dal impulzní odezvy SFN 5D zpracované QIRXem tak jak mi lezou z antény doma (znova v příloze). Byl jsem překvapený hodnotou Jauerlingu, nechápal jsem jak se to sem pod horizontem a přes hradbu paneláků dostane v takové síle. Není ale podstatné co je u mně, u Omara to může být jinak. U mně ovšem Sonnwendstein dává impuls jenom o ždibec menší než Kahlenberg.

Cílová rovinka na mé anténě:

Kahlenberg: 0 us
DC Tower: cca 12 us
Liesing: cca 50 us
Jauerling: cca 110 us
Sonnwendstein: cca 240 us

Sonnwendstein je na hraně ochranného pásma (246 us). Pokud se přijímač chytne na něj tak je to v pytli, čtecí okno pro Fouriera začíná 246 us po impulsu, tj. všechny předešlé signály by byly mimo a hučely do interference mezi symboly.

Ovšem pokud u Omara je dobrý příjem Jauerlingu a přijímač se chytne na jeho impuls tak je to taky v pytli, pak je mimo Kahlenberg a DC Tower (Liesing je slabý ten do toho snad nekecá).

Měření profi měřákem by dle mně až tak moc nepřineslo, jenom by zpřesnilo výsledky QIRXu. Úvahy co dělá přijímač by byly stejné. Zpracování synchronizačního kanálu si každý "výrobce" dělá po svém a je to tajné snad pod trestem smrti.

Obecně akademicky jsou 3 strategie, kterým impulsem časovat načítání vysílaného rámce: první impuls nad referenční úrovní, první nejsilnější impuls nebo časové těžiště impulsů.

Můj SilverCrest bakeliťák (tj. ne ten s barevným displejem) je jediný co má se SFN 5D problém (ostatních 5 kousků nemá). Protože předpokládám, že uvnitř je hard i soft od Frontiera, a ten má algoritmus synchronizace všude stejný, že problém bude "šumítko" bakeliťák - bůh ví co vstupní díl provede se signálem a hard i soft jsou v tom pak nevinně.

Omar má tuner myslím nějakého Japonce, tam problém se šumem nepředpokládám, ale oni můžou mít své řešení synchronizace a to hold tu SFN nedá. Divné ale je, že po přepnutí na 11C se pak chytne - to házím flintu do žita.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #681 kdy: 07. 05. 2020, 22:31:08 »
takže 1.5. nám do CityMUX Wien II vstoupila nová stanice NJOY Radio. Byla avizována jako hudební alternativa; je zajímavé, že na její stránce nevidím nic o profilaci.

Zkušenost z reálného poslechu: ...som z toho volaký zmatený...muzika neotravuje - což je důležité a dobré - ale jakoby bych slyšel v některých (ne krátkých) vstupech hezky učesanej pop...možná nevím vo co go, necháme to chvíli běžet, ráno moudřejší večera... 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #682 kdy: 08. 05. 2020, 10:02:21 »
Toto rádio jsem hodně poslouchal koncem devadesátých let. Hrálo aktuální mainstream. Co nejkratší verze, navíc s upravenou rychlostí (zrychleně). Každý si můžete porovnat, co hraje dnes. Před chvílí jsem si ho na chvilku pustil a o alternativě nic nevypovídalo.


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #683 kdy: 08. 05. 2020, 10:39:00 »
Kahlenberg: 0 us
DC Tower: cca 12 us
Liesing: cca 50 us
Jauerling: cca 110 us
Sonnwendstein: cca 240 us

To vypadá, že si Lídláček blbě nastavuje začátek okna, jak píšeš dál. Leda, že by nebylo dostatečné C/N, ono ale je dostatečné (19,2 dB).
https://dabcz.webnode.cz/_files/200000058-7960c7a5af/DAB%20za%20ochrann%C3%BDm%20intervalem.png
Je to zřejmě stejný problém, jako u některých T i T2.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #684 kdy: 08. 05. 2020, 14:13:13 »
jenom upřesním, že onen screen shot impulzní odezvy 5D Austria je z externí antény se zesilovačem, USB přijímače a QIRXu (proto hezké S/N). Reagoval jsem na problém Omara tento mux zasynchronizovat, přičemž Omar má dobré příjmové podmínky. Tak jsem zmínil, že stejný problém mám s Lidl SilverCrest bakeliťákem (ne ten s barevným displejem), ale to je přístroj samorost, to bude šumítko; má ale dvě neobvyklé a pozoruhodné softwarové vlastnosti, až mi připadá, že soudruzi vývojáři udělali eliminační chybu; 1.zobrazí číslo kanálu když je signál již nedostupný a 2. po ztrátě signálu a jeho opětovném nabytí zůstává na displeji poslední navolená informace tj. nevrací se do default zobrazení jako ostatní přístroje co mám. Proto jsem mu udělil amnestii :)


Moc děkuji za zpětnou vazbu na NJOY Radio. Hlavně mně zmátlo toto: avizo o jeho vstupu do muxu bylo již někdy loni, tak jsem to tenkrát chvíli poslouchal na webu, že co mně čeká a muzikou jsem byl potěšen. Možná jsem jenom trefil special hudební blok když dnes mám dojem jiný a i ty píšeš, že hrávali mainstream.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Ivo Harvánek Oviradio.cz

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • Oviradio.cz. O rádiu každý den.
    • E-mail
Není NJOY jako N-JOY
« Odpověď #685 kdy: 08. 05. 2020, 15:05:02 »
Prosím neplést vídeňské univerzitní Radio NJOY 91.3 (91,3 + 11C) s hamburskou veřejnoprávní hitovou stanicí N-JOY.
Oviradio.cz. O rádiu každý den.
www.oviradio.cz


Miroslav Laduna

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 235
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #686 kdy: 08. 05. 2020, 15:40:51 »
Ovi - Díky za upozornění.
Předpokládám, že v analogu na Astře jsem kdysi podlouchal německou, dnešní https://www.n-joy.de/musik/livestream/index.html
Pro porovnání http://wien.njoyradio.at/livestream/
Frekvence mají dvě: http://www.njoyradio.at/


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #687 kdy: 08. 05. 2020, 17:03:14 »
taky děkuji za upřesnění, nicméně i tak mi to neštimuje. V DABu jede rakouské NJOY Radio, na displeji zobrazují i njoyradio.at.

Tam mají dva zdroje Steiermark 88.2 FM a Wien 91.3 FM.  Ověřil jsem nyní web versus DAB a v DABu jede Wien. Na hudební alternativu to nevypadá, před chvíli Lenny Kravitz.

Na Steiermark 88.2 FM jsem zachytil playlist Katy Perry, Falco, Beatles; ne že by odpad, ale kromě Beatles taky žádná sláva.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #688 kdy: 08. 05. 2020, 18:11:12 »
at Ovi&off-topic: ten odkaz na tvém projektu oviradio.cz na  Nu op NPO Radio 2 Soul & Jazz dobrý dobrý dobrý :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Ivo Harvánek Oviradio.cz

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • Oviradio.cz. O rádiu každý den.
    • E-mail
N-JOY
« Odpověď #689 kdy: 08. 05. 2020, 20:45:57 »
Předpokládám, že v analogu na Astře jsem kdysi podlouchal německou
Ano, byla to tato stanice. V devadesátých letech hráli především dance, také jsem si to z Astry občas pustil.

Aby to bylo nepřehlednější, v Rakousku jsou dvě samostatná "studentská" rádia NJOY, to vídeňské (v DABu) je koncipováno alternativněji vůči běžným playlistům mainstreamových rádií. Neznamená to však, že ho lze připodobnit k Radiu 1, Wave nebo FM4, vnímám ho spíš jako hybrid méně známých a hitových songů, ale nemám mnoho naposloucháno.

Andreji, děkuji za off-topic.
Oviradio.cz. O rádiu každý den.
www.oviradio.cz