Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882099 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #510 kdy: 11. 03. 2019, 17:16:58 »
O tom není již delší dobu pochyb, že je to rušení od kabelovky.
Tady je řeč o tom, proč nejede Kamzík, když kabelovku vypnu a rušení tam není.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #511 kdy: 11. 03. 2019, 17:43:43 »
O tom není již delší dobu pochyb, že je to rušení od kabelovky.
Tady je řeč o tom, proč nejede Kamzík, když kabelovku vypnu a rušení tam není.
.         Tam bude zrejme potrebne zmensit ten 30dB rozdil mezi sousednima DAB, treba vhodnou antenou a jejim vhodnym umistenim, popr. doplnenim o 10dB zesilovac s vyssi vybuditelnosti, ale to asi jenom opakuji predesle aktery debaty.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #512 kdy: 11. 03. 2019, 18:29:32 »
prostě vstup přijímače ten velký rozdíl sousedních kanálů nezvládá.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #513 kdy: 11. 03. 2019, 21:10:39 »
britský Department for Digital, Culture, Media & Sport (ministerská sekce) vydal v roce 2013 dokument s názvem "Minimální specifikace pro DAB a DAB+ osobní a domácí digitální radio přijímače".

V kapitole Citlivost přijímače (interference sousedního kanálu) stanovuje:

interferující blok      úroveň interferujícího signálu relativně k žádanému signálu
kanál N +/-  1         + 35 dB
kanál N +/- 2         + 40 dB
kanál N +/-3         + 45 dB

a to při úrovni žádaného signálu - 70 dBm na vstupu přijímače (webový přepočet mi dává na 75 Ohm že to je 38.8 dBuV).

Již jsem to kdysi zmiňoval, nikoho to moc nezajímalo.

U mně byla úroveň + 35 dB překročena.


jenom aby to bylo jasné: když máme Hády 12 D tak N +/-1 znamená 12C (helemese, Kamzík) a 13A.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #514 kdy: 12. 03. 2019, 12:55:02 »
Myslím, že už mlátíme prázdnou slámu, všechno už bylo řečeno. Nadále vás již nebudu zatěžovat svými komplikacemi s příjmem Kamzíku, které jsem si veskrze způsobil sám. Toto téma nezajímá většinovou populaci, protože těch magorů, co si sloučí antény s kabelovkou která pak ruší DAB, mnoho není. S některými budu snad v kontaktu individuálně, ale už bez mediální prezentace. Třeba se pochlubím až definitivním vítězstvím člověka na technikou.
Taky přišlo jaro, u Hustopečí rozkvetly první mandloně a to znamená, že už budu trávit méně času u komplu a na internetu.   

P.S. U Lukáše dnes psali o děravých kabelech.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #515 kdy: 12. 03. 2019, 14:11:03 »
Opravím Tě, není to "u Lukáše", ale u Honzy Potůčka, konkurence TVweb :)


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #516 kdy: 12. 03. 2019, 14:22:01 »
Já bych označení konkurence vůbec nepoužíval. Stejně se napříč weby prakticky všichni známe, akorát hrajeme na jednom hřišti. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #517 kdy: 08. 04. 2019, 19:37:49 »
Našel jsem doma torzo starší LP antény pro III.pásmo (viz příloha), pravděpodobně Fracarro. Je možné v současné době u nás někde podobnou novou sehnat? Děkuji za případné info.
Tak jsem na anténě doplnil ty dva scházející prvky a donutil kolegu ji změřit, pokud by to tedy někoho zajímalo, přikládám


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #518 kdy: 09. 04. 2019, 09:15:11 »
Já bych označení konkurence vůbec nepoužíval. Stejně se napříč weby prakticky všichni známe, akorát hrajeme na jednom hřišti. ;)
Ale každý za svůj tým :D


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #519 kdy: 20. 04. 2019, 22:42:08 »
@AndrejH
Ten Kamzík je opravdu problém, ale šance by tu byla. Vše záleží na tom, co je reálně na svorkách antény (hlavně Hády)...
Pro rozumný příjem Kamzíku nepotřebuješ bůhvíjakou úroveň. Každý přijímač není tak tupý jako klíčenka. :-) I ten šílený útlum zádrže nemusí být kritický. Já jsem zkoušel ze srandy regulovat výstup DAB útlumovým článkem. -15 dB nehrálo zásadní roli a už vůbec nemluvím o nějakých 3-4... Pokud dokáže zesilovač bez přebuzení vytáhnout pásmo DAB včetně lokálního děla, tak je s čím pracovat...

... Nemáme žádnou jistotu, co se reálně děje v našem příjmovém řetězci a už vůbec nejsme schopni posoudit příjmové vlastnosti našich zařízení...Michal

měl jsi dobrý čich, já jsem byl taky zvědavý co by z použití útlumového článku mohlo vypadnout a mohl jsem tak učinit až nyní protože můj předešlý zesilovač byl v provedení dráty-F.

částečné voilá, jeden výsledek zařazení útlumového článku mi rozum nebere (útlum 12D Hády); nyní jsem se k tomu dostal a zrovna v čase kdy je příjem z Vídně v těchto dnech na jedničku, chtěl jsem to dělat když je příjem blbý, že co to přinese, tak jsem si řekl neva, uvidím jestli vyleze nějaký rozdíl při dobrých podmínkách; všechno prvky Teroz, sobota 20.4. odpoledne:

(příjmové místo - konflikt blízkých velmi silných Hádů 12D a více méně slabých dálkových Kamzík 12C a Vídeň 11C)

1. příjmové podmínky byly tak dobré, že mi Vídeň jela i bez zesilovače i když s chybovostí o cca 10 vyšší (zesilovač 1-3, bez zesilovače 9-13); Kamzík chodil v těchto dnech se zesilovačem jenom ráno

2. rozdíl zesilovač 20 dB - F1,2 přímo na svorkách antény a 20 db - F0.9 umístěný pod anténou (symetrák plus 4 m koaxu) byl NULA (Vídeň); Kamzík odpoledne nejel

3a.  zařazení odlaďovače 10-15 dB kanál 12D (Hády) před zesilovač; chybovost Vídně bez něj 1-3, nejčastěji 2; chybovost s odlaďovačem 0-1, nejčastěji 0; CHYTL se i Kamzík!

3b. síla signálu: bez odlaďovače něco pod tím "pátým dílkem", s odlaďovačem ho překročil; toto je to co mi rozum nebere, útlumový článek 12D (Hády), který zasahuje i do 11C (Vídeň) způsobí, že síla na 11C je vyšší; je vidět, že silné 12D nějak kecá do slabého 11C, ale že utlumením obou se snížení rušení od 12D projeví  jako silnější 11C, je zajímavé; bůh ví co se tam děje - jako ve vesmíru :) taky se možná potvrdila teorie - doporučení aby sousední kanál nebyl výše než 35 dBuV nad žádaným,což u mně právě ten útlumový článek zajistí.

4. Příjem Kamzíku 12C jenom se zařazením útlumového článku 12D; šíleně podmíněno směrováním antény s přesností téměř na 1 stupeň azimutu; očekávám, že při horších podmínkách - v mé současné konfiguraci příjmového řetězce příjem nemožný (chybovost totiž v dnešních dobrých podmínkách 35 -40)

5. celou proceduru s příjmem bez a s  útlumovým článkem jsem zopakoval 3x abych měl jakž takž jistotu, že to co pozoruji je to co se děje; opakuji: Kamzík nejel a jel, Vídeň nižší a vyšší intenzita signálu.

6. myslím si, že stejných výsledků bych dosáhl i s původním zesilovačem F1,2; nevypadá to u mně na masakr aby jeho vybuditelnost 98 dBuV nestačila

7. ten zesilovač F 0.9 je skutečně žrout, když si člověk sáhne na krabičku tak je teplá, co asi řekne při 35 stupních okolní teploty

8. včera jsem mimo soutěž vyzkoušel jestli náhodou nedělá nějakou šlamastiku spínaný zdroj pro anténní zesilovač, zapojil jsem zdroj 12V lineární a rozdíl NULA.

99. anténa je zticha, dělá že tady není - že by neměla čisté svědomí?  :)

P.S. zapomněl jsem přiložit fotku stonožky při laborování pod anténou, dávám nyní
« Poslední změna: 21. 04. 2019, 08:24:14 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #520 kdy: 21. 04. 2019, 06:16:35 »
"3b. síla signálu: bez odlaďovače něco pod tím "pátým dílkem", s odlaďovačem ho překročil; toto je to co mi rozum nebere, útlumový článek 12D (Hády), který zasahuje i do 11C (Vídeň) způsobí, že síla na 11C je vyšší; je vidět, že silné 12D nějak kecá do slabého 11C, ale že utlumením obou se snížení rušení od 12D projeví  jako silnější 11C, je zajímavé; bůh ví co se tam děje - jako ve vesmíru :) taky se možná potvrdila teorie - doporučení aby sousední kanál nebyl výše než 35 dBuV nad žádaným,což u mně právě ten útlumový článek zajistí."

Dle toho popisu se domnívám, že ta bagrafová "síla signálu" není pseudo ukazatelem úrovně signálu, nýbrž asi zobrazuje nějakou hodnotu ve vztahu k MER, C/N, ...   


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #521 kdy: 21. 04. 2019, 08:29:33 »
dobré návrhy; asi to není pseudo bar; to C/N vypadá celkem logicky; není se kde zeptat, jednou jsem poslal dotaz na Frontier Silicon, nevím už ohledně čeho...marná lásky snaha
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #522 kdy: 21. 04. 2019, 09:34:19 »
dobré návrhy; asi to není pseudo bar; to C/N vypadá celkem logicky; není se kde zeptat, jednou jsem poslal dotaz na Frontier Silicon, nevím už ohledně čeho...marná lásky snaha
Jelikož to dnes po ránu vykračovalo z Vídně parádně, tak jsem to mohl vyzkoušet i reálně. Na bagrafu DAB přijímače Auna (nevím co je za švába uvnitř, ale předpokládám, že taktéž FS) mi to při MER 10dB zobrazovalo z 27-mi dílné stupnice 12dílků, což se nezměnilo ani při vřazení útlumu -12dB mezi výstup předzesilovače a vstup přijímače a naopak změna na bagrafu nastala při vřazení útlumu -3dB mezi anténu a vstup zesilovače.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #523 kdy: 21. 04. 2019, 10:57:58 »
Chlapi, několik měsíců tady omílám, že v 99,9% případů je úplně prd.l, co tam dáte za zesík, prakticky na nic to nemá vliv. Všechno se dá jednoduše "vyřešit" na anténě. Ta výjimka 0,1% se týká použití zes s velkou vybuditelností, a i to je diskutabilní, jelikož sem se ještě nikdy nesetkal s tím, že bych na dobré a vhodné anténě měl nežádoucí signál 90dBuV nebo víc, abych musel použít zes s vyb 120, abych s tím dál mohl něco dělat.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #524 kdy: 21. 04. 2019, 13:02:08 »
vždyť to víme - říkali nám to již v mateřské školce, že nejlepší zesilovač je anténa :) já jsem chtěl koupit nový zesík provedení F-F abych před něj mohl vrazit ten útlumový článek, taky F-F; byl jsem prostě zvědavý co to udělá; a tak jsem ze zvědavosti připlatil za ten F0,9 i když jsem byl skeptický že něco přinese
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno