Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882201 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #495 kdy: 09. 03. 2019, 00:24:27 »
@AndrejH
Jak se zdá, tak tě to baví. Posedlost a basta. Za těchto okolností zvaž investici do lepší antény...

ale jo, nejsem milionář, ale dát pětikilo na koníčka není problém; navíc nejsem citlivka a nemusíš na mně diplomaticky "zvaž investici" do toho a onoho; na druhou stranu nenávidím ty klasické negativní reakce "co tam patláš ty debile, když tomu nerozumíš tak do toho nehrab".

Včil mám tolik rozumů, že až na Zlínsku spustí DAB a David bude šolichat příjem, tak mu můžu radit; není zde smajlík, kterým bych upřesnil tuto větu, tak prostě ha ha ha :)
no já nevim nic o žádném Zlínsku, takže netušim cos myslel :D to je nějaký region kolem Zlína, či co? S tím já ale nemám pranic společné :D
PS: na 12C/D kdekoli za zády jsem připraven, mám filtr 12C/D...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #496 kdy: 09. 03. 2019, 08:18:10 »
Druhý pokus byl na tom samém místě jako předchozí, ale signál je prohnán tentokrát přes zesilovač.
První foto je za 10dB zesilovačem s vypnutou kabelovkou, druhy je se zapnutou kabelovkou. Trochu se mi nezdá základna multiplexu Hádu, na můj vkus je dost široká a překrývá Kamzík.

Možná by bylo dobré nahlédnout i na spektrum z té kabelovky, ve stejném pásmu a i v pásmu kompletním.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #497 kdy: 09. 03. 2019, 11:17:25 »
Foto části spektra jsem sem již dával před nějakým týdne, ale opakování je matka moudrosti.

Nevím na co bude celé spektrum, ale budiž.
Od začátku pásma jsou upstreamy modemů, na ně navazuje FM, za ním od S05 do E9 jsou analogy. Od E10 do 43 jsou kanál vedle kanálu digitální multiplexy DVB-C, DVB-T a downstreamy CMTS. Od 43 až do konce pásma je už prázdno, pouze kolem 60 je nejspíš měřící kmitočet pro nastavování náklonu.
« Poslední změna: 09. 03. 2019, 11:19:35 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #498 kdy: 09. 03. 2019, 13:00:08 »
Foto části spektra jsem sem již dával před nějakým týdne, ale opakování je matka moudrosti.

Nevím na co bude celé spektrum, ale budiž.
Od začátku pásma jsou upstreamy modemů, na ně navazuje FM, za ním od S05 do E9 jsou analogy. Od E10 do 43 jsou kanál vedle kanálu digitální multiplexy DVB-C, DVB-T a downstreamy CMTS. Od 43 až do konce pásma je už prázdno, pouze kolem 60 je nejspíš měřící kmitočet pro nastavování náklonu.
[/quote

Ano máte pravdu, po shlédnutí posledního spektra již požadavek na nějaké celkové spektrum je bezpředmětný, ale to jsem nemohl předpokládat. To vzájemné oddělení rozvodu TKR a DAB je opravdu velmi nízké. Pokud to podlední spektrum je z výstupu TKR zesilovače (což nepředpokládám), tak by ta separace vycházela na nějakých pouhých -40dB.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #499 kdy: 09. 03. 2019, 14:38:08 »
Včerejší testy ukázaly, že kabelovka nebude tím hlavním problémem. Sice poněkud zhoršuje odstup s/š, ale není likvidační. Kamzík se nerozjede ani při vypnuté kabelovce. V úvahu přichází špatný zesilovač nebo špatná selektivita tuneru nebo oboje najednou.
Další možností je pomocí jiné antény změnit poměr signálů 12D a 12C ve prospěch 12C. Vídeň má tak o 1-2dB míň a jede, protože kolem sebe nemá žádné silné signály. Stejně tak jel Kamzík, dokud nezačaly vysílat Hády.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #500 kdy: 09. 03. 2019, 15:42:19 »
Včerejší testy ukázaly, že kabelovka nebude tím hlavním problémem. Sice poněkud zhoršuje odstup s/š, ale není likvidační. Kamzík se nerozjede ani při vypnuté kabelovce. V úvahu přichází špatný zesilovač nebo špatná selektivita tuneru nebo oboje najednou.
Další možností je pomocí jiné antény změnit poměr signálů 12D a 12C ve prospěch 12C. Vídeň má tak o 1-2dB míň a jede, protože kolem sebe nemá žádné silné signály. Stejně tak jel Kamzík, dokud nezačaly vysílat Hády.   
12C z těch spektrálnich průběhů nelze posoudit, tam by to chtělo použít asi trohu lepší spektrální analyzér a zvolit menší RWB a větší SWEEP, ale u 11C mi to osobně vyznívá jednoznačně. Nepřísluší mi nějak radit, jen se osobně domnívám, že prvním a zásadním krokem by měla být eliminace rušivého signálu z rozvodu TKR.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #501 kdy: 10. 03. 2019, 20:53:46 »
Lepší spektrák těžko seženu, můžu zmenšit span, ale to se jen rozplizne.
Já taky vnitřně cítím, že by bylo lepší, kdyby tam to rušení nebylo. Předělat všechny kabely znamená několik víkendů práce. Vystěhovat nábytek, rozmontovat, vyměnit kabely a pak zase všechno zpátky a to kvůli jednomu DAB multiplexu.
Ale na druhou stranu, pokud kabelovku vypnu a stejně to nejede, tak mi to zatím nedává smysl.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #502 kdy: 10. 03. 2019, 21:13:37 »
Lepší spektrák těžko seženu, můžu zmenšit span, ale to se jen rozplizne.
Já taky vnitřně cítím, že by bylo lepší, kdyby tam to rušení nebylo. Předělat všechny kabely znamená několik víkendů práce. Vystěhovat nábytek, rozmontovat, vyměnit kabely a pak zase všechno zpátky a to kvůli jednomu DAB multiplexu.
Ale na druhou stranu, pokud kabelovku vypnu a stejně to nejede, tak mi to zatím nedává smysl.
Kdybys chtěl, pojedu ve středu odpol před Brno směr Blansko. Můžeme polaborovat s jiným spektrákem...


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #503 kdy: 10. 03. 2019, 21:30:25 »
To je velkorysá nabídka. Co bude ve středu odpoledne zatím nevím.
Zrovna dnes odpoledne a večer po tom dešti se Kamzík znovu rozjel. Ať na to spektru civím jak chci, tak žádnou zásadná změnu nevidim.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #504 kdy: 10. 03. 2019, 21:53:46 »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #505 kdy: 10. 03. 2019, 22:34:38 »
A k čemu nám to bude dobrý?
Dnes když Kamzík jede jsem pořídil spektrum a porovnal ho se stavem, když nejede. V úrovních to nebude, spíš vlivem vysoké vhkosti se snížil přeslech. Když si to člověk položí na sebe, tak je vidět, že zmizelo zhruba 8dB rušení mezi Kamzíkem a Vídní.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #506 kdy: 10. 03. 2019, 22:56:01 »
Dělá ti tam prostě bordel ten tvůj roztaženej zesák, plus k tomu hády, plus blbá anténa, plus pár dalších drobností a je to. Zesák vyhoď, hády utlum a pojede to.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #507 kdy: 11. 03. 2019, 14:30:21 »
No tak dobrá, jsem schopen si půjčit pár zesilovačů a vyzkoušet jestli se něco změní.
Jak se ale utlumují Hády, když sousední kanál má projít bez útlumu?
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #508 kdy: 11. 03. 2019, 16:09:27 »
No, spektrák máš, anténa je vyrobená, tak už fakt nevím jak ti víc pomoct :-)


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #509 kdy: 11. 03. 2019, 16:50:04 »
A k čemu nám to bude dobrý?
Dnes když Kamzík jede jsem pořídil spektrum a porovnal ho se stavem, když nejede. V úrovních to nebude, spíš vlivem vysoké vhkosti se snížil přeslech. Když si to člověk položí na sebe, tak je vidět, že zmizelo zhruba 8dB rušení mezi Kamzíkem a Vídní.
To rušení je téměř určitě DVB-C na E10 a E11 z TKR, nasvědčuje tomu i na spektru viditelná zvuková nosná analogu na f 208,75MHz