Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882211 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #465 kdy: 03. 03. 2019, 18:25:02 »
A už toho nechte s těma yaginama!


Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #466 kdy: 03. 03. 2019, 18:36:48 »
No vidíš, pěkný :-) a pak, že na velikosti nezáleží :-)))

Lance: Nemám žádný důvěryhodný současný měření, ale co se dalo historicky dohledat (AR), tak 8mm je na ferit. sym. pro FM a DAB to nejlepší, co je teď běžně dostupný. Otázka je, jestli ty drátky mají imp. 150 Ohm, co by měly mít. 150 Ohmovou orig. dvojlinku už Kablovka nevyrábí :-) p. Poštůlková z Terozu už mi ji nechtěla prodat před 9 lety, že sami mají málo :-)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #467 kdy: 03. 03. 2019, 19:40:55 »
Chvíli na vás člověk nedává pozor a skoro se to tady pohádá. Měli jsme dnes na návštěvě naše první 3 měsíční vnouče a to byste měli slyšeli to super hifi dolby surround, když spustí.

Byl jsem tady několikrát zmíněn, kdybych to chtěl všechno uvést na pravopu míru, tak napíši román. tak alespoň něco.
Pro celou moji rodinu je prioritní 100% funčnost kabelovky a to je zajištěno. Všechno ostatní jsou moje osobní aktivity, které provozuji, když mi na to vyjde čas. Kdybych se rozhodl, tak ty koaxy vyměním, tak je vyměním. I na půdě mám rozložených několik antén 1411, které bych tam mohl nasadit, ale není to priorita. LP anténa na Kamzík stačila, dokud nespustili Hády. Příliš času sledování chybovosti nevěnuji. Filtry neřeším, jen jsem na přání Andreje změřil jeho průběh, aby bylo jasné, že tudy cesta nevede.     
Co tam bylo ještě?
Jo, kdysi mě v Brně vyráběl anténní prvky nějaký Petr, pak se odstěhoval někam ke Kroměříží a má polygon na měření antén.
« Poslední změna: 03. 03. 2019, 20:26:53 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #468 kdy: 04. 03. 2019, 21:34:12 »
... Měli jsme dnes na návštěvě naše první 3 měsíční vnouče a to byste měli slyšeli to super hifi dolby surround, když spustí....

zde jsme na odborném fóru, proto prosím vyjádřit tyto parametry v jednotkách dB  ;)


@AndrejH
Ten Kamzík je opravdu problém, ale šance by tu byla.... Michal

Michal mi zde naložil, pochválil ho i Omar; jsem flákač, stydím se, že jsme obdržel takovou analýzu; než odpovím krátký dotaz: v čem je jádro doporučení zesíku F-F? Nynější zesík mám Dráty-F tj. integrovaný symetrák přímo na svorkách antény.

P.S. ty rušičky pro DAB v podobě LTE, GSM, FM, DVB-T zní depresivněji než globální oteplování  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #469 kdy: 06. 03. 2019, 12:27:25 »
@AndrejH
Anténní zesilovač v provedení F-F umístěný mimo anténu se doporučuje z více důvodů. O technických musí povědět někdo povolanější (David?), prý nějaké exaktní zdůvodnění existuje. Ve složitých příjmových podmínkách s častými změnami (to je právě naše situace) a rušením je vhodnější umístit zesilovač blízko antény (krabice na stožáru, na půdě atp.). Pak je možné snadněji pracovat s filtry, propustěmi, zádržemi a také ochranou proti přepětí/blesku (to je spíš doména profesionálně instalovaných STA).

Upřímně - nejhůř přístupné místo je vždy anténní krabička. Takže optimální asi bude symetrizační člen (pozor - existují optimalizované pro UHF a VHF/FM!), krátký svod a místo pro umístění aktivních/pasivních prvků. Používají se už téměř výhradně F konektory, pro venkovní užití a těžko dostupná místa kvalitní kompresní konektory (Cabelcon atp.).

To ti dá svobodu ve volbě řešení. Třeba zjistíš, že musíš filtrovat už před zesilovačem. Nebo že máš jiný zdroj mimopásmového rušení v těsné blízkosti (radioamatér, mobilní služba kolem 450 mHz...). Dokonce není vyloučeno, že se bude dát využít i levnější zesilovač v provedení F-F (obdoba současného) - jen se bude muset předřadit zádrž/filtr.

V každém případě nezapomeň na kvalitní VENKOVNÍ koaxiální kabel (aspoň na "první metr", když ne na celý úsek venku). Pokud to bude únosné, tak raději venkovní s lepším stíněním (trojité, A++/A+). Když jsi u Hád a relativně blízko dalších rušiček...
Příklady (lze dohledat lepší ceny):
https://www.omko.cz/koaxialni-kabel-draka-113-48-f-pe/
https://www.omko.cz/koaxialni-kabel-belden-125-al-7mm-cerny/
A+:
http://www.dxc.cz/kabely/kathrein-lcd-115a-cerny/

A dál je to na delší cestu, chuť obětovat čas a nějaký ten peníz ke hře s nejistými výsledky. :-)

Michal

P. S. S těmi "rušičkami" (zdroji rušení) není třeba házet flintu do žita. Pokud ti to před spuštěním 12D přiměřeně fungovalo, tak to bude jenom jeden z možných faktorů. Bez měření stejně jenom dohady.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #470 kdy: 06. 03. 2019, 21:22:00 »

Lance, už to mám pro tebe celý komplet hotový, akorát bych si to ještě chvíli nechal na nějaký blbnutí :-)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #471 kdy: 07. 03. 2019, 20:22:51 »
@ Michal Š.

chtěl jsem pasivně čekat co v květnu vydá rakouský Káloš, ale byl bych ignorant kdybych na takové pozitivní podněty nereagoval - přifoukly mi druhou mízu šolichat DAB s příchodem jara; Kamzík: není důležitý a chybí mi ctižádost abych to alespoň z technického hlediska zkusil zlomit, ale zkusím to jenom proto abych ověřil, jestli to amatérsky zlomitelné je; Vídeň: to je zajímavější, tu bych CHTĚL stabilizovat i když nemám statistiku kolik dní z 365 jsou problémy (ale relativně málo).

heslovitě k situaci:

- naštěstí mám svobodný manipulační prostor s anténou, mám ji na 4 m dřevěné tyči přístupné volně z terénu, takže rozborka-zborka prvků nebo výměny antény v poho

- ten "lepší" zesilovač Teroz koupím a i kdyby výsledek nebyl lepší, zapůsobí placebo efekt a budu mít pocit, že to lepší je :)

- důležitý údaj co leze z antény bez zesilovače nemám, viděl jsem jen spektrum co leze za zesilovačem (Omar na to jukl a nyní se ušklíbl, že si za to můžu sám a má pravdu)

- koaxy a kvalita: kupodivu mám koax s 3x stíněním, kvalita nevím; kdo dnes ví?

- to umístění zesíku mimo anténu je zaji, zkusím
« Poslední změna: 07. 03. 2019, 20:51:42 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #472 kdy: 07. 03. 2019, 22:40:20 »
Prvně si kup za 50 kaček symetrák a omar ať ti změří co ti z toho leze, když je ta možnost, je to to nejlepší a nejzákladnější, co můžeš udělat, a pak se podle toho zařídíš. I když, dá se to posoudit i z měření za zesákem. Asi kdyby ti z toho lezl nějakej bordel, tak by se omar zmínil, ne? Ty prachy za novej zes. můžeš vrazit do vhodnější antény, honba za pár dB vyššího zisku zes. , co nejnižším šumem a max. vybuditelností není tvoje cesta (a neměla by být ani nikoho jinýho), když už teď seš i s zes na hraně příjmu. Utlum hády na vstupu a pak si tam vraz klidně zes se dvěma BFRkama a zesiluj klidně třeba 30 i víc dB, když "vidíš" spektrum, zas tak tragický to s tím rušením u tebe nebude.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #473 kdy: 08. 03. 2019, 12:08:22 »
@AndrejH
Vyšší vybuditelnost (a tím odolnost na intermodulační produkty a zahlcení) je samozřejmě naprosto žádoucí. Stejně tak co nejnižší šumové číslo na prvním aktivním prvku, což je právě ten první a a v našem případě jediný zesilovač. O tom není vůbec co spekulovat a pokud na to má někdo jiný názor (a nikdo mu ho samozřejmě nebere) tak je tento názor chybný. Přít se tu o to a hádat nemá smysl, je to daná věc, tak jako že Slunce vychází a zapadá.

O tom, že nejdůležitější je vždy anténa není snad pochyb, to vůbec nikdo nerozporuje. Ani to, že co není na anténě, nevymyslí ani zázračný zesilovač. Ale něco z té antény vyleze a když už se to nedá vylepšit v tomto bodě, tak je naprosto zásadní, pokud zesiluju, tak čím, jak a co.

Howgh.


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #474 kdy: 08. 03. 2019, 13:58:55 »
@AndrejH
Jak se zdá, tak tě to baví. Posedlost a basta. Za těchto okolností zvaž investici do lepší antény. Na tvém místě bych začal umlouvat Xmuxe. :-) Něco menšího (co ustojíš a obhájíš), ale přitom bude mít slušné potlačení zezadu a rozumnou směrovost na Vídeň/Bratislavu. To by fakt moc pomohlo. Základ.

@Xmux
Zkus si představit aplikaci ostré zádrže na 12D před anténním zesilovačem. Když pominu jiná rušení (třeba fakt nejsou kritická), samotný útlum 11C (3 či kolik dB) v daných podmínkách zabíjí i Vídeň. Každý tropo výkyv nebo prosté kolísání v průběhu roku ju dostane za hranu. Zdá se (já tam nebyl).
Hlavní výhodou ULN zesilovače je opravdu ta extrémní vybuditelnost a odolnost proti přítomnosti silného signálu v sousedství. Teroz má víc informací o podobných krabičkách pro UHF. Díky té kombinaci odolnosti a současně nízkého šumového čísla je určitá šance, že se dá něco dělat i s Kamzíkem! Zpracovatelný signál tam je (spíš byl). Záleží - jako vždycky - na úrovni užitečného signálu a poměru k sousednímu rušícímu: zesilovač ale výrazně posouvá naše možnosti  a dává víc šancí.

David:
Pokud jde o výběr připojení zesilovače, dal bych na tvoje doporučení. Hádám, že je bezpečnější volit provedení F-F + krátký propoj k anténě + symetrizační člen VHF. Svorky v anténnní krabičce a symetrák asi zatřít lakem nebo aplikovat Rezistin.
Dole (někde) se už dá laborovat s filtry atp. Díky zesilovači klidně i těsně u přijímače.

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #475 kdy: 08. 03. 2019, 18:33:20 »
@AndrejH
Jak se zdá, tak tě to baví. Posedlost a basta. Za těchto okolností zvaž investici do lepší antény...

ale jo, nejsem milionář, ale dát pětikilo na koníčka není problém; navíc nejsem citlivka a nemusíš na mně diplomaticky "zvaž investici" do toho a onoho; na druhou stranu nenávidím ty klasické negativní reakce "co tam patláš ty debile, když tomu nerozumíš tak do toho nehrab".

Včil mám tolik rozumů, že až na Zlínsku spustí DAB a David bude šolichat příjem, tak mu můžu radit; není zde smajlík, kterým bych upřesnil tuto větu, tak prostě ha ha ha :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #476 kdy: 08. 03. 2019, 19:20:49 »
Manželka vyrazila s babama slavit MDŽ, tak mám báječný volný večer. Udělal jsem několik pokusů měření za různých situací. Uvidíme, jaký z toho bude závěr.
První měření je čistý signál z antény hned pod střechou. První fotka je s vypnutou kabelovkou, druhá je se zapnutou kabelovkou.
Kamzík je vidět, že je o 1-2dB silnější než Vídeň, ale krčí se ve stínu Hádů. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #477 kdy: 08. 03. 2019, 19:25:54 »
Druhý pokus byl na tom samém místě jako předchozí, ale signál je prohnán tentokrát přes zesilovač.
První foto je za 10dB zesilovačem s vypnutou kabelovkou, druhy je se zapnutou kabelovkou. Trochu se mi nezdá základna multiplexu Hádu, na můj vkus je dost široká a překrývá Kamzík.
« Poslední změna: 08. 03. 2019, 19:34:48 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #478 kdy: 08. 03. 2019, 19:32:37 »
Mátlo mne, že Tesco radio hraje v podstatě za každých povětrnostních podmínek a Pioneer skoro nikdy, tak jsem vytáhl Pioneera na střechu a ani tam při vypnuté kabelovce Kamzík nehrál. Z toho mi plyne, že Pioneer X-HM11DAB je křáp s žalostnou selektivitou a citlivostí, který si nezaslouží, abych s ním dále ztrácel drahocenný čas. Kdybych ho koupil jako nový, tak bych ho okamžitě vrátil, ale tím, že jsem ho pořidil v aukci, tak nemohu. Na druhou stranu stál zlomek ceny nového přijímače, tak se nějaké využití najde.  Dětem do pokoje na nejbližší stanice nebo na hudbu z USB ano, ale na experimenty s dálkovým přijmem DAB nebo FM ne. 
« Poslední změna: 08. 03. 2019, 20:08:30 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #479 kdy: 08. 03. 2019, 20:59:48 »
např. u FM nemohou sebeuzší dobastlené analogové filtry v HiFi FM tunerech konkurovat slušnějšímu modernímu autorádiu s digit. filtry all in 1 na jednom čipu...
Právě jsem měl jedno takové all in 1 v ruce a byla to přijmová katasatrofa. S tím se nedá udělat vůbec nic, jak jsem to otevřel, tak jsem to zase zavřel. Zlatý dobastlený analogový filtr v FM. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML