Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882215 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #450 kdy: 03. 03. 2019, 09:51:07 »
něco jednoduché od Terozu

Omar to měřil na šumovém generátoru:

úroveň  bez filtru   92,4dB        útlum 
                   11C   88,6dB         3,6dB
                   12C  79,4dB        13,0dB
                   12D  72,6dB        19,8dB

tj. sousední Kamzík 12C ta zádrž pro 12D utlumí o 13 dB; dokonce by to odskákala i Vídeň 11C o 3,6 dB; zádrž samozřejmě instalována není, je v šuplíku
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #451 kdy: 03. 03. 2019, 10:32:48 »
Na ja, ty potřebuješ 12C z Kamzíku, to je zas něco, co nepotřebuju :-) Beru 12C/D jako ČRo mux celostátně jako rušivý. A Slováky mám Krížavu 12A. Máme k dispozici právě takovou zádrž, která utlumí tyto dva kanály o 40 dB! Ale tobě to zabije Kamzík, hmm... stejně nechápu, kdo vymyslel že Čechy a Kamzík budou 12C. Ještě že my máme 12D :)


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #452 kdy: 03. 03. 2019, 12:21:27 »
@AndrejH
Ten Kamzík je opravdu problém, ale šance by tu byla. Vše záleží na tom, co je reálně na svorkách antény (hlavně Hády). Máš někde naměřeno, kolik ti leze Hádů a Kamzíků z antény pasívně, bez zesilovače? A v jakých úrovních ti leze z antény LTE, popř. další věci mimo pásma? Kupříkladu u mě je na FM anténě směrované na Kabhlenberg (pasivně, bez zesilovače) tak 45 dbuV Ö3 a 60 dbuV LTE. U tebe to bude horší, protože to kolem tebe pálí všechno - LTE, FM i DVB-T. Kdoví s čím se musí vypořádat tvůj zesilovač!
Zesilovač se zvýšenou odolností proti přebuzení má větší šanci, že to ještě dá. Filtrovat můžeš AŽ ZA NÍM. Tedy zkusit to, hrát se. V tvém případě jednoznačně potřebuješ provedení F-F. Já ho mám přímo na svorkách antény. Škoda, klidně bych ti svůj na nějakou dobu půjčil (třeba výměnou).
Pro rozumný příjem Kamzíku nepotřebuješ bůhvíjakou úroveň. Každý přijímač není tak tupý jako klíčenka. :-) I ten šílený útlum zádrže nemusí být kritický. Já jsem zkoušel ze srandy regulovat výstup DAB útlumovým článkem. -15 dB nehrálo zásadní roli a už vůbec nemluvím o nějakých 3-4. (Momentálně mám DAB jako pásmo v rozvodu STA a neděje se nic zlého.). Pokud dokáže zesilovač bez přebuzení vytáhnout pásmo DAB včetně lokálního děla, tak je s čím pracovat. Jasně, některý příjímač s tím může mít i tak problém.
Do budoucna toho hrozí ještě víc. Pokud se u nás DAB rozjede, tak ti 1 útlumový článek nemusí stačit. Ideální by bylo získat co nejvíce tam, kde je to nejefektivnější: na anténě. V tvé lokalitě to bude vždycky komplikované, takže se tomu budeš muset přizpůsobit. Co nejvyšší zisk užitečného signálu a co největší potlačení příjmu mimo osu. Obojí ti přidá potřebné jednotky dB, při troše štěstí právě ty chybějící. Směr, který se pohybuje Xmux vypadá nadějně (rozumná velikost, potlačení příjmu z nevhodných směrů, slušný zisk a provedení na dlouhá léta). Když získáš na zisku na 12C 3-4 dB a zezadu potlačíš o dalších 5-10 dB, jsi za vodou.
Také dávám k úvaze další problém, který může nastat. Obdoba toho, s čím se potkává Omar. V tvé lokalitě jsou a budou složité příjmové podmínky. Město, silné zdroje signálu, silné pokrytí GSM/LTE a další zdroje rušení. Jaký koaxiál používáš? Neuvažovals o dražším s trojitým stíněním, který lépe blokuje průnik nežádoucího signálu zvenku? Málokdo z nás disponuje měřícím přístrojem (a znalostmi nutnými k jeho efektivnímu využití). Nemáme žádnou jistotu, co se reálně děje v našem příjmovém řetězci a už vůbec nejsme schopni posoudit příjmové vlastnosti našich zařízení. Je dobré udělat pro jistotu aspoň některá základní opatření a vyloučit zdroje problémů. I tak zbývá spousta prostoru pro hraní a ladění, které nás tak naplňuje a občas tak nepříčetně vytáčí. :-)

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #453 kdy: 03. 03. 2019, 13:01:39 »
Pěkné, věcné zhodnocení situace. Díky.

Já mám už delší dobu takový pocit, že záměrem celého toho prostředí kolem DAB je, aby posluchači strčili kus drátu do zdířky nebo vysunuli teleskop a poslouchali nejbližší a nejsilnější multiplex. Pokud se pustí všechno, co je zkoordinované, tak nebude šance se dostat ke vzdálenějším vysilačům.

Do budoucna vidím šanci, že by se šíření mnoha DAB multiplexů chopili kabelové společnosti. Jak jim postupně rostou datové toky upstreamu, tak jim to postupně ukrajuje začátek pásma. Napřed stačilo 30MHz, pak 60 a některé už přešli na 100MHz, což jim s diplexery uřízne celé FM pásmo. DAB je tak šance, poslat tam rozhlasové stanice místo FM. Na západ od našich hranic s tím už začali.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #454 kdy: 03. 03. 2019, 13:15:13 »
hoši zastavte/zpomalte, rozklepali se mi ruce, že mi v poštovní schránce přistanou od vás faktury za konzultace

Ještě něco k tomu něco napíši, ale abych to celé uvedl na pravou míru: že mi nejede Kamzík mně nevadí, spíše to zmiňuji jako poučení pro lidi co se tím zabývají ať už profesně nebo jenom jako uživatelé, jaký praktický problém může nastat v extrémní situaci jako u mně.

K tomu proč je Kamzík zrovna na 12C: nebaví mně dohledávat koordinace, ale na Slovensku to běží pořád v experimentálním režimu a třeba při přechodu na standardní zvolí jiný kanál.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #455 kdy: 03. 03. 2019, 13:44:52 »
Co vám mám k tomu, chlapci, asi tak napsat? Pro mě věci tak pro usmání :-( Koupíte si anténu neidentifikovatelných vlastností za dvě stovky a honíte to ultra low noise zesákem za šest set (nic proti terozu, dělá dobrý věci a taky se hlavně musí přizpůsobit tomu, co lidi zrovna chcou a co "letí" ), což je přesně opačný postup! Druhá stránka věci je ta, co a kde si koupit, když o tom vlastně nikdo nic neví!!! Přijímací stranou se totiž více profesionálně už desítky let nikdo nezabývá. I ten kathrein apod. podle mě přežívá na zkušenostech z dob největší slávy před 40,50 lety, to se tam ještě něco podstatného dělo, někdo se tomu skutečně věnoval, teď je to pro ně jen okrajová věc, na co taky, když digitál je na to, aby to jelo na kus drátu. Šunky mají úzké spektrum svých specifických zájmů, z těch statisíců, možná milionů, co jich po světě je, se nějakým vývojem či konstrukcí antén skutečně zabývá kolik, 5? 10? A dxeři? Ti jsou na tom podobně, spíše i hůř. Ti hlavně loví, většinou koupí co je k mání, někteří si postaví něco, co je dobrý, co se kde "náhodou" objeví, něco vyvíjet a s něčím experimentovat, k tomu je vlastně nicmoc nenutí. Šunky aspoň něco. Doba se prostě mění, technologie uhání kupředu neustále se zvyšující rychlostí, a tenhle náš "obor" prostě a zkrátka hřadne a skomírá, až … Je čas na čas ještě něco "užít", ať je za 10-15 let na co "vzpomínat" :-))) V digitálu sem jel už před 15 lety, když se objevily jeho první vlaštovky, a za 7 let sem posbíral moře praktických poznatků a zkušeností s příjmem. 8 let jsem byl mimo "dění" a když sem dnes nahlédnu??? Na dané téma zde diskutuje PĚT lidí. A na jiných stránkách diskuze zaplevelený sračkama, nějak vymíráme, chalani :-)))


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #456 kdy: 03. 03. 2019, 14:00:43 »
Zas si nemysli, že když měls 8 let "vypadek", tak se nic nedělo. Na VKV které tebe nezajímá vznikly Kornerky, každý DXer kdo to myslí vážně se vybavil Sony XDR F1HD, to je maximum. Na (nejen) 3.pásmo Vaten vyšolíchal antény, měřil je i na polygonu. DX Petr pak ty Vatenky sfázoval, resp. používá tu dvojitou směrovku se spojenými reflektory. Výsledky mají ti, co se tomu věnují, špičkové. Na VKV jsou to stovky km, 500, 600 na západě není vyjímka. Na VHF III DAB běžné Slovinsko, Chorvatsko, Polsko...

Já mám tu 15el Emessu 2ks i 10el Vatenku, hraju si když mám čas, mám Ultra low noise zesík, několik radií na DAB s konektory dodělanými. DAB radio v autě, zesík, magnetku. Kdyz jsme vyjeli na kopec, pripojil jsem misto magnetky 15el Emesse na trubce a lovil.

Sorry ze budu hnusny, ale delas, ze pokud by sis ty nezacal hrat se softem a modelovat si anteny, tak by se nic nedelo. Deje se, furt, jen esi nezijes ve svoji bubline. Tvrdit ze nemas na nic cas a pak si hrajes donekonecna se softem a honis parametry. Radeji bych si hral s antenami. Rikam na rovinu, ze nez se bastlit s necimy vymodelovanym, radsi sfazuju dve emessy nebo vatenky a zesilim to terozem. A budu tocit a lovit. Kazdy ma svuj postup, nazor, vysledky. Tvrdit, ze se nic nedelo je nesmysl. Deje se toho stale a hodne. Jen o tom mozna nevis.

A dve stovky zadna ta antena urcite nestala, abych ji pak honil zesikem. Emessa zacina na 8 stovkach, Vaten tusim petikilo. Kazdy jde svoji cestou tak at si ji uzije a druhym necha zas tu jejich.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #457 kdy: 03. 03. 2019, 14:10:36 »

Já mám už delší dobu takový pocit, že záměrem celého toho prostředí kolem DAB je, aby posluchači strčili kus drátu do zdířky nebo vysunuli teleskop a poslouchali nejbližší a nejsilnější multiplex...

přesně tak, říká se tomu přechod z analogového na digitální vysílání rozhlasu :) tak jak má dnes masa lidí vysunuté FM teleskopy na tranzistorácích někde v bytě, tak očekávají to samé a je jim jedno, že to bude DAB teleskop :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #458 kdy: 03. 03. 2019, 14:28:57 »
Xmux: taky jsem Tě moc nepochopil, to má být vydán zákon, že každý kdo má internetovou přípojku je povinen jít diskutovat na digizone? Taky můžeš těch 5 lidí co sem chodí diskutovat zastřelit a bude klid. Anebo má vyjít zákon, že Dxerům se zakazuje koupit co je k mání a jsou povinni "vyvíjet a experimentovat"?

Doufám, že umíš číst mezi řádky výše uvedeného sarkasmu.

Abych nebyl total mimo témy: dnes jede Vídeň i přes den opět stabilně :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #459 kdy: 03. 03. 2019, 15:43:42 »
Asi jste chlapi nepochopili, co sem tím chtěl říct a reagujete poněkud podrážděně, já nikomu nic nevnucuji a respektuju jakýkoli názor kohokoli, žádná univerzální pravda neexistuje, každý jedinec má tu svoji, za tou si stojí, tu si bude hájit, každý je individualita a tak je na to třeba nahlížet. Jinak z toho nevznikne diskuze, ale zvrtne se to v něco jiného. Mám se s tebou, Davide, přít, jestli toho vzniklo a událo se hodně nebo málo? Vždycky věc osobního názoru jedince a úhlu pohledu, jako u Schrödingerovy kočky. Nebo jestli mám nebo nemám čas? Z mého pohledu nemám, jelikož všechen možný volný momentálně intenzivně věnuju tomu, čemu věnuju, tak jako jiní ho věnují tomu, co nějakým způsobem naplňuje a uspokojuje je. Každému, co jeho jest a mír všem lidem dobré vůle! Jelikož, kde není vůle, tam se ztratí naděje a se ztrátou naděje přichází konec :-)))


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #460 kdy: 03. 03. 2019, 16:10:24 »
Chlapi, je vás je tu 5,5 i s publikem a ještě s tu rozhádáte?  ;D
Já sem moc nepatřím, nejsem žádný DXer, ale rozumím Xmuxovi tak, že to, co píše, je hlavně o samotných antenách (zastavil se jejich vývoj a z jeho pohledu se nic neděje...), antena je bezesporu základ všeho. V dnešní době PC a dostupných modelačních programů je přitom daleko snazší než kdykoli dříve pracovat na samotných anténách, dříve to bylo otázkou pracného zkoušení a výroby anten systémem pkus-omyl...., dnes od stolu na PC pohodička, jen vědět jak na to :)  a v tom spatřuju hlavní Xmuxovu message. Kdybych já byl DXer a stavěl si nějaké monstrum dvojče na DAB, tak už zmastím dělo vymodelované z Xmux dlouhých anten, než z nějakých komerčních stejně dlouhých Vaten nebo Emme Esse, ne? Tady není vůbec o čem, návrhy které tu Xmux prezentoval hovoří jasně  :)
Já tady třeba nechápu spíše Omara, že řeší 12A,B,C,D..., filtry..., pozoruje chybovost ráno, přes den, v noci... kde co, spousta času fuč, ale nezačne od pořádné anteny na střeše. Pak třeba taky řeší, že mu kabelovka ovlivňuje DAB a přitom má rozvody paralelně loženými starými "deravými" koaxy...  ;) tomu moc nerozumím.

Jinak ,dle mého, doba bude směřovat ke komerčnímu jednoduchému příjmu silných muxů na prut, až se DAB rozjede bude pásmo zaplácané stejně jako je teď FM a zásadní roli bude hrát selektivita přijímačů (stejně jako dnes např. u FM nemohou sebeuzší dobastlené analogové filtry v HiFi FM tunerech konkurovat slušnějšímu modernímu autorádiu s digit. filtry all in 1 na jednom čipu... a pokud chceš cokoli lovit z dálky na FM, potřebuješ kromě anteny která je základ taky hlavně úzce selektivní rádio)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #461 kdy: 03. 03. 2019, 16:29:14 »
Zbytečné...
OK, tak si tu pište, já to tu taky opouštím, beztak to tu dávno zdechlo.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #462 kdy: 03. 03. 2019, 17:25:41 »
Chlapci klid, nic se neděje, nikdo nic nikomu nebere, nevyvrací a bere a respektuje názor a potřeby druhých, vše v pohodě.

Davide, jsou ty měření vatenu na polygonu někde k mání??? To by mě docela hodně zajímalo. Plus dotaz: Kde a za jakých podmínek bych si mohl nějakou tu svoji zbastlenou anténu takhle přesně nechat proměřit, máš nějakej typ či zdroj?

Pro případné nějaké další bastlíře dole nějaký detaily.

Lance, omar má prostě daný nějaký omezení, tak dělá jak dělá, a zas tak nijak moc ho to netrápí, jen se tím prostě baví a sem tam bádá, stejně jako Andrej, aspoň tak to vidím já.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #463 kdy: 03. 03. 2019, 17:35:11 »
...Lance, omar má prostě daný nějaký omezení, tak dělá jak dělá, a zas tak nijak moc ho to netrápí, jen se tím prostě baví a sem tam bádá, stejně jako Andrej, aspoň tak to vidím já.

přesně; pokud mně někdo řekne abych si to někam strčil a neotravoval tady tak neřeknu ani ň a sklapnu
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #464 kdy: 03. 03. 2019, 18:23:31 »

Chápu... nemyslel jsem to nijak zle, však já si taky jen tak hraju... asi tady bublá zbytečně moc testosteronu  ;D

Xmux - není ten 2 děrový ferit podle rozměru spíš na UHF?