Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882137 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #435 kdy: 02. 03. 2019, 22:06:06 »
V tom tě chápu, ale pokud chceš vyzkoušet novou anténu, tak ti nic jinýho nezbude. Ověřovat anténu v místech, kde není signál dost dobře nejde. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #436 kdy: 02. 03. 2019, 22:19:18 »
Silné vídeňské stanice z Kahlenbergu hrají vždy, pořád a všude. Pokud chceš vyzkoušet anténu na něco opravdu mimořádného, tak zkus lokální stanice ve Vídni nebo Slováky nebo Maďary.
Já si tedy myslím, že dole v Blansku se nic mimořádného chytit nedá ani na sebelepší anténu. To by chtělo vyjet na Hořice nebo Češkovice do hotelu Vyhlídka. Tam by ti tento víkend vyzkoušeli, co je ta anténa zač.

Zkus pokus, nalaď si 93,9. Buď tam, budeš mít Blaník z Krásného nebo Maďary a nebo taky nic.

Měli bychom se vrátit k původnímu záměru, že každé téma má samostatné vlákno. Mastit české FM do rakouského DAB způsobí, že už nikdo nikdy nic nenajde.     
Doporučuju R.Orange 94,0 H nebo Arabella 92,9 H/V z Donauturmu.
PS: na 93,9 já mám zas buď Maďary nebo Zet ze Zlína


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #437 kdy: 02. 03. 2019, 22:20:50 »
Silné vídeňské stanice z Kahlenbergu hrají vždy, pořád a všude. Pokud chceš vyzkoušet anténu na něco opravdu mimořádného, tak zkus lokální stanice ve Vídni nebo Slováky nebo Maďary.
Já si tedy myslím, že dole v Blansku se nic mimořádného chytit nedá ani na sebelepší anténu. To by chtělo vyjet na Hořice nebo Češkovice do hotelu Vyhlídka. Tam by ti tento víkend vyzkoušeli, co je ta anténa zač.
Kdepak, až za dva týdny!


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #438 kdy: 02. 03. 2019, 22:30:44 »
@AndrejH
Když se podíváš na parametry obou DAB zesilovačů, tak si porovnej vybuditelnost. Č. 604 má 120 dBµV, tvoje č. 404 jen 98 dBµV. Teoreticky by měl ten dražší (a žravější!) fungovat bez přebuzení i za přítomnosti silného místního vysílače. Desetinky dB šumu nehrají roli, ochrana proti produktům přebuzení je zásadní. Zesilovač by měl fungovat korektně i v blízkosti Hád a zesílit i sousední DAB kanál. Pokud to bude nutné, vyfiltruješ zádrží 12D a voila! Samozřejmě to záleží na odolnosti vstupních obvodů přijímače a také na míře potlačení lokálního vysílače kvalitní anténou. Xmuxovské antény se slušným ČZP se jaksi nabízejí, že? :-)

Já jsem si pro jistotu koupil rovnou ten dražší. Jestli nám Slováci spustí DAB na Javorině, tak to bude zajímavé... A myslím, že podobné řešení také používá Saxon v sousedství ČB/vysílač Kluk (4 km). Jo a pokud do toho půjdeš, nezapomeň na zdroj 12V/100 mA - to je nutnost.

Michal Šk.

P. S. Pro srovnání obdoba v UHF a DVB-T(2). Č. 600 postavené na stejné technologii dokáže přijmout slabý signál ORF na k. 24 (příjem ze zadního laloku Colorky!) utopený mezi k. 23 (blízká Javorina) a k. 25 (Zlín). Plus LTE, které stačí odfiltrovat až za zesilovačem, to je s přehledem nejsilnější signál na výstupu.
Přesně tak, já si svůj předseriový č.604 vozím stále s sebou, buď vkládám do cesty signálu z magnetky v autě, když je potřeba (pro běžné ježdění po Praze ji mám bez něj pasiv), nebo na svém DX pracovišti na chalupě u UH vkládám do cesty signálu ze směrovky, takže kromě Hádů, Vídně a Krížavy občas vyleze za dobrých podmínek i Budapešť, Chorvati, Slovinci...


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #439 kdy: 02. 03. 2019, 22:45:27 »
Michal správně drží linii DAB.
Po třech dnech od údajného navýšení výkonu Vídně musím konstatovat, že se u mě nic nezměnilo. Kromě toho večera 28.2., kdy byl signál parádní, se vše vrátilo do minulého průměru, včetně delších výpadků přijmu. Ani na spektráku není vidět žádné navýšení signálu. Jak to vypadá jinde?

právě jsem se chystal taky si postěžovat; dnes ráno i nyní večer si Vídeń erorovala/je tak 1 - 3, ovšem přes den více nehrála než hrála; přitom Kamzík přes den sice chybovost 30 - 40, ale stabilně hrál, tak jsem si říkal "what the fuck is this" (nemachruji, ale tato fonetika nezní tak vulgárně); přemýšlel jsem jestli ten navýšený výkon/technologie Vídně nějak nehapruje, že toto nemůže být meteo, ale mám podezření, že jsme tam kde jsme byli.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #440 kdy: 02. 03. 2019, 22:48:51 »
   
Doporučuju R.Orange 94,0 H nebo Arabella 92,9 H/V z Donauturmu.
PS: na 93,9 já mám zas buď Maďary nebo Zet ze Zlína
Myslím si, že v Blansku bez šance. Orange nebo Arabelu nedám ani já za běžných přijmových podmínek a to mám 80kHz filtry.
Kolem Blanska má lepší signál Krásné než Zlín. Zaboha nemohu najít bandscan z Jedovnic, který by Xmux pomohl zvolit vhodné kmitočty k porovnání. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #441 kdy: 02. 03. 2019, 22:49:39 »
Nechci říkat že jsem to říkal, ale říkal jsem to :) Navyšování výkonu v rámci řádu nehraje vůbec takovou roli, jako o řád, nedejbože dva... kor při takových vzdálenostech a podmínkách na trase, jako jsou Wien-Brno.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #442 kdy: 02. 03. 2019, 22:52:56 »
Kdepak, až za dva týdny!
To se omlouvám. Zmátl mne článek, kde Mirasat a Saxon popisovali příjem DAB v autě při cestě z J.Čech na J.Moravu přes Rakousko. Domníval jsem se, že už jeli na setkání. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #443 kdy: 02. 03. 2019, 22:59:37 »
Nechci říkat že jsem to říkal, ale říkal jsem to :) Navyšování výkonu v rámci řádu nehraje vůbec takovou roli, jako o řád, nedejbože dva... kor při takových vzdálenostech a podmínkách na trase, jako jsou Wien-Brno.

o tom žádná, říkals +2.1 dB; pak jsem si i já zadal do vzorce "kW to dBuV" a přesně a na vysílači; co se s vyplazeným jazykem dopotácí k nám je otazník. Spíše mně šokuje příjem Kamzíka (u mně po Hádech 0 bodů), tam fakt nevím která bije - třeba na Hády konečně namontovali výstupní filtry :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #444 kdy: 02. 03. 2019, 23:21:13 »
Kdepak, až za dva týdny!
To se omlouvám. Zmátl mne článek, kde Mirasat a Saxon popisovali příjem DAB v autě při cestě z J.Čech na J.Moravu přes Rakousko. Domníval jsem se, že už jeli na setkání.
Ti s tím nemají nic společné :) Jeli do Antechu v Břeclavi si osahat nový měřák...


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #445 kdy: 02. 03. 2019, 23:23:10 »
Se mohli stavit. Pohybuji se neustále po ose B-B-B (Břeclav-Brno-Blansko).
« Poslední změna: 02. 03. 2019, 23:25:27 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #446 kdy: 02. 03. 2019, 23:24:25 »
eši ono to nebylo tak, že byly osazeny jen některé směry. Uvidíme, poptal jsem se u zdroje. Snad něco odpoví.
Tak zareaguju sám na sebe, tady tu změnu máte od zdroje z míst nejvyšších:

"Info from my collegue concerning Transmitter DC Tower Vienna DAB+

Operation until this Tuesday: 4 panel antenna, 2 bays = 8,2 kW ERP
Operation since yesterday afternoon:   4 panel antenna, 4 bays = 12,5 kW ERP
No change in horizontal diagram (ND)

Regards from Vienna"


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #447 kdy: 02. 03. 2019, 23:35:03 »
Mě teda Tesco jede Kamzík i Vídeň bez problémů. Problémy má akorát Pioneer. Říkal jsem si, že bych na něj napsal recenzi, ale aby mne nežalovali za pomluvu. Kromě zvuku by tam nebylo nic pozitivního. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #448 kdy: 02. 03. 2019, 23:51:55 »
@AndrejH
Když se podíváš na parametry obou DAB zesilovačů, tak si porovnej vybuditelnost. Č. 604 má 120 dBµV, tvoje č. 404 jen 98 dBµV. Teoreticky by měl ten dražší (a žravější!) fungovat bez přebuzení i za přítomnosti silného místního vysílače. Desetinky dB šumu nehrají roli, ochrana proti produktům přebuzení je zásadní. Zesilovač by měl fungovat korektně i v blízkosti Hád a zesílit i sousední DAB kanál. Pokud to bude nutné, vyfiltruješ zádrží 12D a voila! Samozřejmě to záleží na odolnosti vstupních obvodů přijímače a také na míře potlačení lokálního vysílače kvalitní anténou. Xmuxovské antény se slušným ČZP se jaksi nabízejí, že? :-)

Já jsem si pro jistotu koupil rovnou ten dražší. Jestli nám Slováci spustí DAB na Javorině, tak to bude zajímavé... A myslím, že podobné řešení také používá Saxon v sousedství ČB/vysílač Kluk (4 km). Jo a pokud do toho půjdeš, nezapomeň na zdroj 12V/100 mA - to je nutnost.

Michal Šk.

P. S. Pro srovnání obdoba v UHF a DVB-T(2). Č. 600 postavené na stejné technologii dokáže přijmout slabý signál ORF na k. 24 (příjem ze zadního laloku Colorky!) utopený mezi k. 23 (blízká Javorina) a k. 25 (Zlín). Plus LTE, které stačí odfiltrovat až za zesilovačem, to je s přehledem nejsilnější signál na výstupu.

Přesně tak, já si svůj předseriový č.604 vozím stále s sebou...

hoši toto je zajímavé; nicméně já si chci na všechno "sáhnout vlastníma rukama" čímž obrazně říkám, že mně zajímá alespoň orientačně real fyzikálně co se asi děje a i když tyto veličiny co lítají luftem jsou takové neuchopitelné chiméry ono mi to orientačně vychází, že jsem fakt přebuzený:
do tohoto vzorce

http://www.cantwellengineering.com/calculator/convert/W

jsem si zadal výkon Hádů 5 kW a přepočítalo to na 67.0 dBm

tuto hodnotu jsem vložil do vzorce od ČTÚ pro útlum šíření volným prostorem (frekvenci jsem dal 220 MHz a svou vzdálenost 2 km)
http://spektrum.ctu.cz/vypocty

a vyplivlo to výkon na vstupních svorkách přijímače -7.3 dBm

Tuto hodnotu jsem opět přepočítal v prvním odkazu a dalo mi to 101.5 dBuV t.j. byl bych přebuzený (limit 98 dBuV).

Ok, zadal jsem tam přehnaný (papírový) zisk přijímací antény 9 dBi i když mi Hády svítí zešikma ze zadní strany, řekl jsem si, že můžou mít silný místní odraz. Na ten limit 98 dBuV se dostanu tak, že snížím zisk přijímací antény na 5 dBi, tedy 3 dBd, což nemusí být v mých podmínkách přes odrazy od staveb až tak nerealistické (5 kW vzdálen jenom 2 km).

Takže není vyloučeno, že jsem přebuzený a pokus s tím zesíkem 120 dBuv může mít smysl.

Díky za nápovědu.

P.S. Michal Škopík: zádrž na 12D jsem zkoušel a bez úspěchu, Omar ji i proměřoval  s výsledkem no chance
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #449 kdy: 03. 03. 2019, 00:04:07 »
A jakou mas tu zadrz?