Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882118 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #375 kdy: 26. 02. 2019, 08:12:30 »
Borci, co děláte 7.března ve čtvrtek? Dopoledne, odpoledne...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #376 kdy: 26. 02. 2019, 13:03:19 »
Esli su borec aj já, tak 2 varianty:
a) zitra motorová pila, čtvrtek v práci.
b) v případě změny počasí naopak

Co sa děje? V případě nutnosti mám rezervu 1/2 dne dovolené - a neobávám se ji použít. :-)

Michal Šk.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #377 kdy: 26. 02. 2019, 15:56:23 »
Dave, ty voe, copak víme co bude 7. března, víš co se muže do té doby všechno stat, klidně mužem byt aji mrtví :-))) takže těžko říct. V případě, že se toho dožijem, tak budem muset povětšinou asi hoknit :-) Vo co go, VŽZ? To by se čas určitě našel :-)))


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #378 kdy: 26. 02. 2019, 16:22:04 »
Jak píše Xmux, většinou budeme v hokně.
V případě velké motivace se s tím dá něco dělat. Pokud nebude den jako dnes, kdy jsem až doteď trčel na povinném školení.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #379 kdy: 26. 02. 2019, 21:01:09 »
Xmux, Omar: hoši napište nějaké dodatky z víkendové kampaně jinak se nabízí scénář: na úsvitu jste si dali jointa, ráno vyrobili antény, dopoledne sehnali spektrák, v poledne vyrazili na pole, pak joint přestal účinkovat a tak jste zamrzli :)

antény vypadají fortelně; jestlipak jste k nim připojili kromě asketického spektráku i rádio na 11C a 12C; a co ta poznámka, že 4 prvek byl to samé jako LP 13 prvek; více otazníků - anebo vyšla oběť zámrzu nazmar?

Mimochodem když jsem začínal s DAB Vídeň tak taky s 4 prvkem a za určitých podmínek to jelo; u mně je ale klesající profil se zástavbou a signál to již rozdrbáva.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #380 kdy: 27. 02. 2019, 17:47:44 »
A co bys chtěl slyšet, všechno podstatné již bylo řečeno. Kdybych to chtěl celé popsat i s grafy, tak u toho strávím celý večer.

V neděli po obědě mi zavolal Xmux, co dělám, že má cestu ku Brnu. Když pominu epizodu s vybitou baterkou u auta, tak se nic mimořádného nestalo. Dokonce nás ani nikdo nelegitimoval, že pobíháme po kopci s divnými přístroji v rukou u letiště. Původní záměr testovat u nás na střeše vzal rychle za své. Vzhledem k bytelné konstrukci Xmux antén, které by neprošly střešním okénkem a musely by po laně venkem, jsem zvolili můj oblíbený kopec Hraničky východně od Brna. Z těch dvou testovaných antén jedna nesplňovala vypočtené výsledky, jak se později ukázalo, byla tam drobná montážní chybka, která už je odstraněna, jak jste se mohli dočíst. Měření probíhalo na spektráku Televes, kontrolní příjem  na přijímači Technisat. To bylo jen do počtu, protože zde jsou signály dostatečné i se zasunutým teleskopem. Hády, Kamzík a Vídeň měly bezproblémový příjem. Žilinu jsme na spektráku viděli lehce nad hladinou šumu, ale přijímač ji nepřehrál, pouze lehce problikával první dílek na stupnici ručního ladění.

Závěr: Bylo ověřeno, že pomocí individuálně navržené a vyrobené antény lze do určité míry kompenzovat potíže vyvolané umístěním a vzdáleností vysilačů. U mě třeba vysoký ČZP v přesném úhlu směrem na Hády.   
« Poslední změna: 27. 02. 2019, 17:50:14 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #381 kdy: 27. 02. 2019, 20:24:34 »
zítra tedy DC-Tower navýší výkon; údajně kolem 14:00 by to měli na nějakou dobu vypnout, tak někdy poté snad naplno (včera odstávka v 10:00 trvala asi 40 min).

na citymux je informace, že nyní jedou s mírně sníženým výkonem; u mně to stačilo, že Vídeň hapruje a přitom je nějaká meteo mimořádka páč mi jede Kamzík a načapal jsem ho, že erroroval i na 10, za těchto okolností Vídeň chodila až k nule a nyní courá pod a nad 50.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #382 kdy: 27. 02. 2019, 20:49:53 »
Ani jsem nestačil napsat dotaz, jestli se něco neděje, že od včerejška je Vídeň nějaká slabší. Dokonce slabší než Kamzík. Hlasí Tesco, Pioneer teď pouští pouze Hády.

Aktualizace 20:45. Beru zpět, všechno chodí jak divý, jak psal Andrej, asi mimořádné meteo. Kamzík i Vídeň 60%, laďte dokud to chodí.

Aktualizace 22:15. Odvolávám co jsem odvolal. Už je to všechno pryč. Už zase pouze Hády.
« Poslední změna: 27. 02. 2019, 22:17:01 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #383 kdy: 27. 02. 2019, 21:43:18 »
Prostě to co je na grafech, to jsme naměřili, dá se říct docela přesně na chlup. 15Y podivně haprovala a skákala jak se jí chtělo, závada byla v rychlomontáži na hulváta, stahovačky nic moc nedržely a super kvalitní stříbrný elox na al trubce z bauhausu udělal zbytek. Omar byl "zklamanej" , že když jeho starej čtyřprvek dává 28dBuV, jaktože nová anténa dává "jenom" 31dBuV :-)Přesný hodnoty na desetiny má ze spektráku má někde nafocený, ale to už je v podstatě nedůležitý. Už si to přesně detailně nepamatuju, ale můj obyč Techisat s přidělaným ext. vstupem jel na daném místě na ext. anténu už s úrovní cca 26dBuV téměř na plnej kotel a error 0 na wien i kamz i s hády hned za zadekej, takže asi celkem slušnej oddíl, za ten peníz.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #384 kdy: 27. 02. 2019, 21:56:55 »
To Omar:
 Kolik máš na střese místa na  ver. FM? Kupil sem matroš a začínám tvořit 8Yfm1,5m. Pak to bude potřeba taky někde nějak vyzkoušet :-)
« Poslední změna: 28. 02. 2019, 01:36:32 od Xmux »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #385 kdy: 27. 02. 2019, 22:22:04 »
Můj stožár je dostatečně profláklej, tak nemusím dávat foto. Místo je tak akorát směrem mezi Vyškov a Zlín, tedy pokud bude kotvená za reflektorem. Pokud bude kotvená v těžišti, tak do ruky a na střechu samozřejmě lanem. Bylo by ji však možné porovnat s pětiprvkovou horizontální, která je asi metr nad střechou   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #386 kdy: 27. 02. 2019, 22:33:18 »
Prostě to co je na grafech, to jsme naměřili, dá se říct docela přesně na chlup. 15Y podivně haprovala a skákala jak se jí chtělo, závada byla v rychlomontáži na hulváta, stahovačky nic moc nedržely a super kvalitní stříbrný elox na al trubce z bauhausu udělal zbytek. Omar byl "zklamanej" , že když jeho starej čtyřprvek dává 28dBuV, jaktože nová anténa dává "jenom" 31dBuV :-)Přesný hodnoty na desetiny má ze spektráku má někde nafocený, ale to už je v podstatě nedůležitý. Už si to přesně detailně nepamatuju, ale můj obyč Techisat s přidělaným ext. vstupem jel na daném místě na ext. anténu už s úrovní cca 26dBuV téměř na plnej kotel a error 0 na wien i kamz i s hády hned za zadekej, takže asi celkem slušnej oddíl, za ten peníz.
Aby si nemysleli, že si z nich jen střílíme a že se nic nekonalo, přikládám dva grafy antén Xmux.
První je spektrum mezi Vídeň a Kamzík. Kamzík má asi o 1dB víc než Vídeň.
Druhý je směr Žilina. Tam jsou všechny 4 multiplexy. Zleva Vídeň, Žilina, Kamzík, Hády. Těch 17 dB nestačilo na lock.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #387 kdy: 27. 02. 2019, 23:17:24 »
A ty nemáš FM anténu na vertikál? Sem měl za to, že jo.
 PS: Seš tam pěkně vidět s tím foťákem, i moje ruka s anténou za tebou :-))) All in one :-)


karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #388 kdy: 28. 02. 2019, 07:21:59 »
Díky za ty spektr. průběhy k nahlédnutí, konečně něco k eventuálnímu porovnávání. Jen škoda, že jste to neotestovali i s nějakým kvalitním předzesilovačem, t.j. tak, aby byla na spektru vidět základní úroveň šumu a dala se tím odvodit hodnota C/N


Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #389 kdy: 28. 02. 2019, 08:34:06 »
Momentální stav příjmu Wien City Muxu: už třetí den šla úroveň i kvalita (C/N) výrazně dolů. Všechno nelze připsat jen výkyvům počasí, které hrají také svoji roli. Snad poprvé od počátku příjmu klesá kvalita na hranu a indikuju chyby (Technisat DAB+). Na přenosném přijímači jsem vždy indikoval přítomnost slabého signálu (bez možnosti reálného příjmu), včera úplná ztráta. Práce na anténním systému by to vysvětlovaly. Docela jsem zvědvý, co se příjmem udělá nový (upravený?) anténní systém a vyšší výkon.

Výkyvy počasí jsou momentálně také zajímavé. Včera po osmé se příjem Vídně výrazně zlepšil a stabilizoval, ale stabilita a signálová rezerva jsou fuč. Tropo mi také začíná rozbíjet příjem veřejnoprávního DVB-T muxu na 33. k. Že by Jihlava? V létě je příležitostně přijímatelná, ale ČZP Colorky by ji měl dostatečně potlačit.

Michal Šk.
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin