Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882180 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #360 kdy: 24. 02. 2019, 20:18:25 »
Jj, taky su zmrzlej jak hovno z nutrie :-))))) Jestli se mi z toho vrátí chřipka, tak parťáka jebne.

Parťáka možná jo, ale pohřebáka ne, ten se potěší...K té Krížavě ještě něco dodám - přesto, že se mi moc nechce protože jste tam něco kutali za našimi zády :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #361 kdy: 24. 02. 2019, 20:54:03 »
Nic sme nekutali, akorát sme v té kose lítali po polu s anténama :-))) Sem ti chtěl napsat těsně před tím než jsem odjel ať se stavíš, ale těsně předtím ses odhlásil.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #362 kdy: 24. 02. 2019, 20:58:50 »
Kromě zimy a větru na kopci jsi o nic mimořádného nepřišel. Až se mi to v hlavě usadí, tak bych mohl podat situační zprávu. Taky jsem na Andreje myslel, ale bylo tam několik zvratů v domluvě, že nebylo jisté, že se potkáme.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #363 kdy: 24. 02. 2019, 21:29:06 »
Závada byla odstraněna, koax nebo symetrák, po přehození z 13Y na 15Y (+oškrabání eloxu) obě dávají 5 čtverečkodílků. V obyváku na židli. To je tak, když něco nedotáhneš do konce, hold práce kvapná,málo platná.
« Poslední změna: 24. 02. 2019, 21:30:57 od Xmux »


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #364 kdy: 24. 02. 2019, 21:29:37 »
...K té Krížavě ještě něco dodám...

tu Krížavu jsem nemohl dopovědět páč jsem dělal palačinky a připálily by se... DX se připálit nemůže páč má slabý signál...

Takže: Krížava je fajnová dáma, na kterou si můžete sáhnout jenom na určitých místech.

Chtěl jsem výrok dovést do dokonalého dvojsmyslu a říct, že "u které si můžete sáhnout jenom na určitá místa", ale již by to kromě významu nesedělo snad ani gramaticky.

Ještě k Hraničkám, ale to musím dohledat svůj loňský příspěvek kdy jsem tam prudil prutem.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #365 kdy: 24. 02. 2019, 22:04:50 »
Hraničky byla pouze náhradní destinace. Původně jsme to chtěli zkusit u mě doma, ale vývojové vzorky antén Xmux by neprošly střešním okénkem a musely by se tahat na laně venkem. To jsme z časových důvodů zamítli. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #366 kdy: 24. 02. 2019, 22:06:10 »
testovali jsme na Hraničkách take Křížavu, ale tu jsme na spektráku jen viděli. Přijimač ji na rozdíl od tebe nelocknul.


Zajímalo mně srovnání a tak jsem ti vlezl do revíru Hraničky, až u toho plotu u vodárny.

Kamzík I=13, Vídeň 10; chybovost oba 0 při Hádech zastíněných tělem. Když jsem ruku vystrčil mimo tělo chybovost kolísala až k 20 a intenzita Kamzíku spadla na 6 tj. o polovinu.

O hodinu později na "mém" místě na "poli za obcí" výsledky stejné (byť se to nezdá toto místo je o  20 m n.v. výše).

Jo zapomněl jsem: Tesco dělo

tak jsem svůj loňský report z místa činu Hraničky našel (týká se jihu, ne Krížavy)

chtěl bych zdůraznit co pořád platí: pokud nemám zlou královnu Hády bezpečně z dohledu a zastíněnou - nejlépe pod horizontem, tak je to panovačná dáma.

Zažil jsem i absurditu u nás "na poli za obcí" kdy jsem si schválně hrál s Hády v přímé viditelnosti za zády; Hády jsem kryl tělem, rádio tak 20 cm před břichem; Kamzík i Vídeň ok; vysunul jsem ruku s rádiem mimo tělo doleva; chybovost vylítla nad 50 a zrušila příjem; vysunul jsem ruku mimo tělo doprava a chybovost se sice zvýšila, ale jenom do zóny bezpečného příjmu; vyhodnotil jsem to jako šiblou nesymetrii mého těla.

Mluvím tedy a malém rádiu, které bezpečně i s vysunutým prutem fyzicky zastíním vlastním statečným tělem; neumím si představit Yaginu, byť navrženou s reflektory umravnit zadní signál, jak si v tak malé vzdálenosti od Hádů se situací poradí.
« Poslední změna: 24. 02. 2019, 22:09:02 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #367 kdy: 24. 02. 2019, 22:36:17 »
neumím si představit Yaginu, byť navrženou s reflektory umravnit zadní signál, jak si v tak malé vzdálenosti od Hádů se situací poradí.

Testovali jsme dvě individuálně navržené DAB antény, jedna se 4prvkovým reflektorem, druhá s 5prvkovým reflektorem. Jedna dokázala potlačit Hády o 20dB, druhá o 30dB.
Bylo to moje první setkání s mechanickou konstrukcí antén Xmux a musím říci, že běžní výrobci se mohou jít zahrabat. Anténa je mechanicky naprosto tuhá v jakémkoli směru, každý prvek je fixován 3! nerezovými šrouby. To je anténa na celý život. Snad jsem zveřejněním fotky neprovalil nějaké obchodní tajemství.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #368 kdy: 25. 02. 2019, 08:19:28 »


Udělej pokus, že to logáro, co máš na stožáru přehoď za tu tvoji starou pokusnou, co jsi měl dneska a hoď sem výsledek.

Střechy je namrzlá, nikam nelezu, nechám to na víkend.

Jen na vysvětlenou, jedná se o asi 50 let staré torzo původně větší antény, ze které zbyly pouze 4 prvky. Je laděná na kanály 11-12, tak dávala zajímavé výsledky v porovnání se širokopásmovými.   
« Poslední změna: 25. 02. 2019, 09:11:45 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #369 kdy: 25. 02. 2019, 13:09:17 »
To máš daný tím, že 4prvek je vlastně nejefektivnější yagina. Nejprudší nárůst zisku vůči dipolu udělá jeden reflektor a druhý direktor, pokud první využijem především jako kompenzační pro úpravu impedance. Potom už to přibývá čím dál pomaleji a pomaleji. Když z orig. 1411 odstraníš 7 direktorů a 3 reflektory, máš z toho 4prvek, který ti dá viz obr. Takže to v podstatě odpovídá tomu, co jsme naměřili.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #370 kdy: 25. 02. 2019, 13:38:27 »
Ten graf taky odpovídá tomu, že mezi tou 4 prvkovou a LP jsem na 11 a 12 kanále nenaměřil prakticky žádný rozdíl. Před polednem vysvitlo slunce, které osušilo střechu, tak jsem tam na chvíli vyběhl. Z LP i čtyřprvkové leze kolem 27dB. LP je mírně lepší v odstupu S/Š. Jinak řečeno, leze z ní menší bordel z kabelovky. Zřejmě na uzavřený dipól se to parazitní vyzařování lépe indukuje, než na LP.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #371 kdy: 25. 02. 2019, 15:53:55 »
Asi bych to spíš přičítal F/B. LP nějaký má, ten 4prvek šulanulanic :-) To se pozná, až tam zkusíš 15Y a natlačíš Hády na co nejmíň. našel jsem, pro zajímavost, ten návrh na potlačení sousedního kanálu. V praxi by to bylo náročný na přesnou výrobu a doladění na místě samém. Pokud nepřichází užitečný a rušivý signál přesně z jednoho směru, je rychlejší to realizovat jednoduchou soustavou.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #372 kdy: 25. 02. 2019, 16:25:21 »
Rušení přihází odevšad, ale převážně zespodu. Taky se mi zdálo při natáčení antény, že nejsilnější rušení přichází od stožáru. Je možné, že by přijímací TV antény nějakým způsobem vyzařovaly signál kabelovky?   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #373 kdy: 25. 02. 2019, 18:25:26 »
To já nevím co se ti tam děje a co a jak tam máš nacpaný :-) Prvně je potřeba potlačit ty Hády, abys mohl zesilovat a pak se uvidí. Sem našel obr. jak sem to tunil k tobě na 17 stupňů zezadu, přesně to sedí na těch 30dB.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #374 kdy: 25. 02. 2019, 19:45:11 »
Co by se mi tam dělo? Normálně mám sloučenou kabelovku s anténama. Od začátku pásma po 21 kanál mi tam jede kabelovka a od 23 kanálu nahoru antény. Ještě tam mám nějaký modulátory, ale ty se potížích nijak nepodílí. Dnes dopoledne jsem cvičně kabelovku vypnul. Vídeň v ten okamžik vyskočila z nějakých 40 na 100%, Kamzík nic.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML